PALUBA
April 24, 2024, 04:43:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 [306] 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2192518 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #4575 on: October 25, 2017, 11:10:38 pm »

Pitanje šta bi se postiglo izbacivanjem liniske pumpe visokog pritiska i umjesto nje ubacivanjem common rail sistema? Da li bi došlo do povećanja snage i smanjenja potrošnje goriva na ovim motorima...


Povećanja snage može i ne mora biti, ali bi se sigurno dobilo na smanjenju potrošnje u određenom procentu i čistoći izduvnih gasova. Ovo zadnje i nije toliko bitno za vojna vozila. Međutim, common rail ne može da funkcioniše bez elektronike, a to je već ozbiljan problem kod vojnih vozila, jer ona zahtevaju pouzdanost u najekstremnijim uslovima eksploatacije i naravno ratnim uslovima gde popravke moraju biti moguće na terenu, kao i mogućnost određene improvizacije u slučaju nužde.
Logged
cuculo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #4576 on: October 26, 2017, 07:35:15 am »

 Common rail je za vozila koja idu po asfaltu i luksuz ,nisam tenkista ali popravljam ove sisteme i treba mi mnogo vreme ovde na napisem sta ima kvarove,moje misljenje klasicna liniska pumpa visokog pritiska je najbolje resenje za ratne mashine koi ide na dizel.

Klasika
1.Rezervar goriva
2.Filter za gorivo fini i grubi
3.Grejac nafte u filteru
4.Ac pumpa niskog pritiska
5.Pumpa visokog pritiska
6.preko sajle ili poluge dodaje se gorivo

 Common rail
1.rezervar
2.elekticna pumpa u rezervaru dolivna
3.merac protoka goriva
4. pumpa za visok pritisok koja dotura goruva u rampi po dizne
5.regulator pritiska
6.merac pritiska
7.Merac kolicine usisanok vazduxa
8.senzor pozicije radilice
9.senzor tempertura goriva i motora
10.elektricna instalacuja
11. kontrolna edinica ECU
12.turaza motora ide preko senzora

to je samo deo koe sam ukratko napisao ali jos dosta da se opisuje
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #4577 on: October 28, 2017, 07:09:51 am »

U biti common rail sistemi su osetljivi na lose gorivo (tj dizne) vodu u gorivu, necistoce itd... Nije bas pohvalno za vojna vozila, kada se zna npr da nasa vojna vozila jos uvek idu na D2 a ne na ED. Cak i da se predje na ED mislim da bi bilo tesko odrzavati standarde cistoce goriva po vojnim skladistima... Svakako je bolje imati opciju da guta sve moguce, ako daje prostora za nadogradnju snage motora na taj nacin. Svakako, pozeljno je da sve to prati pojacana oklopna zastita jer je to rak rana M84 tenka.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #4578 on: October 28, 2017, 09:45:14 am »

U biti common rail sistemi su osetljivi na lose gorivo (tj dizne) vodu u gorivu, necistoce itd... Nije bas pohvalno za vojna vozila, kada se zna npr da nasa vojna vozila jos uvek idu na D2 a ne na ED. Cak i da se predje na ED mislim da bi bilo tesko odrzavati standarde cistoce goriva po vojnim skladistima... Svakako je bolje imati opciju da guta sve moguce, ako daje prostora za nadogradnju snage motora na taj nacin. Svakako, pozeljno je da sve to prati pojacana oklopna zastita jer je to rak rana M84 tenka.

U Common rail sistemima se koristi ED iz razloga ekologije..
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #4579 on: October 28, 2017, 09:54:29 am »

Nije bas pohvalno za vojna vozila, kada se zna npr da nasa vojna vozila jos uvek idu na D2 a ne na ED.

Vozila koriste ED.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #4580 on: October 28, 2017, 11:53:45 am »

Nije bas pohvalno za vojna vozila, kada se zna npr da nasa vojna vozila jos uvek idu na D2 a ne na ED.

Vozila koriste ED.

  Jel je tako? Ne znam, dok sam ja bio aktivan do pre godinu dana u mom garnizonu se tocio iskljucivo D2. Kada smo dobili FAP1114 on je morao da ide na tocenje u drugu kasarnu jer mi nismo imali ED. Mozda se nesto promenilo.

  Koliko sam upoznat D2 ima veci procenat grubih necistoca koje se pri eksploataciji taloze na diznama i samim tim unistava dizne koje su jedan od najskupljih delova u common rail motorima, pa onda x12 koliko M84 ima cilindra dolazimo do cifre od par hiljada evra...
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4581 on: October 28, 2017, 04:00:06 pm »

Гасно уље је прикладније за старије типове мотора. Може да се користи и евродизел, али мора да се стави адитив. Стари мотори захтевају бољу лубрикацију коју може да обезбеди Д2. Са друге стране ЕД се теже смрзава.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #4582 on: October 28, 2017, 04:07:08 pm »

Dizel D2 se ne proizvodi od 2013. godine. Kao zamena se koristi Gasno Ulje 0.1 što je u osnovi evrodizel pomešan sa petrolejom i nekim drugim destilatima nafte.


Common rail motori svakako trebaju da koriste evro dizel. Pored nešto drugačijeg načina podmazivanja pumpe visokog pritiska, opasnost postoji i od dozvoljene količine sumpora, vode i drugih nečistoća u dizel gorivu. Common rail koristi mnogo veće pritiske pri ubrizgavanju goriva, od klasičnog dizel motora. Dizne su samim tim finije (osetljivije), pa bi svaka smetnja ili oštećenje na brizgaljki rezultiralo prestankom rada motora.

Cena jedne dizne kod modernih commom rail motora se kreće i do 600 evra, dok pumpa visokog pritiska zna da pređe i 1000 evra.
Logged
miljan
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #4583 on: October 29, 2017, 03:24:11 pm »

Prekjuce izdana vest da al wazan ipak nece da kupi ĐĐ, arapin uplatio manje para nego je trazeno Cheesy.
Ja moram da se prvo izvinim Vladi jer sam smatrao da agituje za ĐĐ, ipak je Vlada napisao da dobiva informacije licno od clana uprave a i ruzno je pisao na temu nasih fabrika. Drugo mislim da sam pogodio kada sam rekao da nece ovo samo tako da prodje mimo spoljasnih faktora, pogotovo rusa koji imaju jakog igraca T90. Mi kad smo bili deca ucili su nas da se razanj nikada ne pravi dok je zeka jos u grmu, zanima me da li ce sada nase fabrike dobiti priliku da ipa rade za kuvajt.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4584 on: October 29, 2017, 06:12:09 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nišanska sprava DNNS-1. Mala je razlika od nišanske sprave DNNS-2 koja se koristi u M84.

Ispravka.

Ovo je nišanska sprava DNNS-1AI, nisam vidio ovo AI. Ova se nišanska sprava samostalno koristi u tenku. Bez SUV-a. Izmjeriš daljinu, pomjeriš top i opališ.

* DNNS1AI_manual.pdf (786.36 KB - downloaded 79 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #4585 on: October 29, 2017, 06:28:49 pm »

KOja je razlika između Tenkovski Laserski Daljinomer TLD i DNS-1AI?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4586 on: October 29, 2017, 07:07:46 pm »

Ova nišanska sprava ima u sebi mikroprocesor i kad se izmjeri daljina i ubaci vrsta municije sprava sama da korigovani tablični ugao.

Ispitivana u Indiji, u pustinji Tar, nekoliko mjeseci i prošla sva ispitivanja.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #4587 on: October 29, 2017, 09:33:41 pm »

OK, najlepša hvala. Znači SUV, ali brez linka sa topom, meteo senzorom i slično.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #4588 on: October 29, 2017, 09:49:28 pm »

Veza sa topom postoji preko paralelograma, kao i kod DNNS-2
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #4589 on: October 29, 2017, 10:10:27 pm »

Prekjuce izdana vest da al wazan ipak nece da kupi ĐĐ, arapin uplatio manje para nego je trazeno Cheesy.
Arapi nisu baš ažurni, a pošto se na ovim prostorima više barata propagandom koristeći nekadašnja dostignuća treba realno sagledati sadašnje mogućnosti pa tek onda doneti odluku.
Al-Wazzan ima novac, iskusne savetnike sa ovih prostora ali se sve to treba sklopiti kako bi se napravila prihvatljiva ponuda koja bi ubedila Kuvajtske vlasti da je prihvate.

Predpostavljam da su danas tenkovi u takvom stanju da zahtevaju stručan sistemski sveobuhvatni pristup da im se životni vek produži.
Mislim da kuvajtske vlasti nisu spremne da za njih odvoje puno novca pa se treba uklapati.
Ovo je ozbiljan zalogaj za privredu sa ovih prostora koja se već dugo ne bavi proizvodnjom tenka treba biti oprezan.

 T 90 je svakako novije i bolje rešenje ali tu verovatno kuvajtski političari koče kao što su to  krajem  90-tix radili sa Jugoimportom.
Logged
Pages:  1 ... 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 [306] 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.