PALUBA
April 18, 2024, 07:48:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 [311] 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2184460 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #4650 on: November 07, 2017, 06:34:05 pm »

Quote
. Neko vrijeme nakon toga tenkista iz Pančeva Rudolf Pastor (moj prijatelj na FB-u) kupi zemlju u topovsku cijev, i ne znajući gađa iz topa. I top se raspada.

  Kada sam poceo da radim u Pancevu, OMJ su vec uveliko bile premestene, i kasarna predata pesadiji. Medjutim secam se da je u travi ostao jedan tenkovski top koji je bio pukao uzduz onako, prilicno naprsao, mada je ostao u jednom delu.  Bas sam se pitao kako su to uspeli da izvedu.
Logged
Kladenac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 87


Да нам није те речи, на чему бисмо стајали?


« Reply #4651 on: November 07, 2017, 08:04:33 pm »

Motorno ulje u benzin dodaju da bi se podmazao sistem ubrizganja goriva posto je benzin suv ....mozda -benzin se dodaje kod dvotaknih masina da bi odmazivao kolenesto vratilo i klip ...

То нема везе са решавањем детонантног сагоревања. Мислим да нема везе ни по питању подмазивања, јер бензину који се тада користио било је довољно сумпора. Ни ово за "двотактне машине" није тачно.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #4652 on: November 07, 2017, 08:21:27 pm »




   Mislim da se motorno ulje dodaje u benzin radi podmazivanja pumpe visokog pritiska.


Logged
Kladenac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 87


Да нам није те речи, на чему бисмо стајали?


« Reply #4653 on: November 07, 2017, 08:27:47 pm »

Дизел Д2 имао је доста сумпора који је мазив и подмазивао је пумпу високог притиска. Евеодизел има мало сумпора, па му се додају адитиви. И за садашњи бензин имају адитиви, нема потребе за моторбим уљем.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4654 on: November 07, 2017, 10:17:49 pm »

Eto, sada znaš da je to top koji je pukao, jer je Rudolf Pastor pokupio zemlju u njega. Rudolf je bio odabran za prvi tim koji je trebao ići u Kuvajt 1989 godine, u nastavnu četu u Džahru, ali je pred sam odlazak zamjenjen sa drugim. Otišao je zastavnik Kolundžija. Kako on kaže radila je veza. ama iz Vrhnike.

U stvari Rudolf je bio komandir tenka registarski broj 21261, tenk je sa maksimalnom depresijom upao u neku rupu, pokupio zemlju u top, vojnik se zbunio i .....

Maloprije sam se sa njim dopisivao, dao sam mu spisak svih tenkova iz njegove jedinice na tom gađanju (sve piše u mojim radnim sveskama), a on se je sjetio da je to taj tenk.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #4655 on: November 08, 2017, 08:29:10 am »

PVP na oba motora  podmazuju se kroz sustav za podmazivanje motora tako da gorivo ne podmazuje pumpe.
Logged
Kladenac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 87


Да нам није те речи, на чему бисмо стајали?


« Reply #4656 on: November 08, 2017, 09:10:22 am »

PVP na oba motora  podmazuju se kroz sustav za podmazivanje motora tako da gorivo ne podmazuje pumpe.

То је само делимично тачно и односи се на делове пумпе као што су брегасто вратило пумпе и остали механизми пумпе кроз које не пролази гориво. Систем за подмазивање не решава проблем подмазивања клипова пумпе високог притиска, што је врло битно. Оно се вршило сумпором из горива код старих дизела, а сада адитивима у евродизелу. Када се не подмазује цилиндарски простор пумпе ВП, долази до хабања зида цилиндра, па опиљци кроз систем за довод горива и бризгаљке заврше у цилиндру мотора или пак запуше дизне.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4657 on: November 08, 2017, 12:00:01 pm »

U mom prethodnom tekstu ostala mi je jedna riječ koja se na uklapa u tekst. Vrhnika.

Pošto kod ovih mojih pisanja uvijek pazim da ne kažem puno (pazi, neprijatelj prisluškuje), a ovo je javno iznešeno, bio sam napisao da je pomenuti starješina sa tenkom M84, sa svojom brigadom, iz Niša, sopstvenim hodom, tenkom, došao u područje Prištine gdje je bio neko vrijeme. Tu sam bio i ja. To je bio mart 1990 godine. Pola brigade, starješine, VP 6592, je prekomandovano iz Niša u Prištinu, VP 9560, a VP 6592 Niš je u roku nekoliko dana popunjeno sa starješinama iz VP 5312 Vrhnika. Pošto se međusobno nisu znali, a ja sam ih sve znao, međusobno sam ih upoznavao.

Taj dio teksta sam obrisao, ali ostala mi je ta jedna riječ koja nije obrisana.

I juče, dok sam se dopisivao sa Rudolfom, pregledao sam svoju radnu svesku.

I tu piše: sa VP 1552 Voždovac na Kosovu, u reonu sela..., sa VP 8977 Kraljevo, u reonu sela... Kosovo, sa VP 4466 Skoplje, u reonu sela... Kosovo, sa VP 6592 Niš (pridodate starješine iz Vrhnike) u reonu sela... Kosovo, samo nema ovih iz Jastrebarskog.

Nekad bilo. Život ide dalje.

Pozdrav

Vlado
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #4658 on: November 08, 2017, 01:51:46 pm »

Da li se nekako može doći do te knjige "Osnovi borbenih vozila"? Želio bih provjeriti podatak o tlaku koji ostvaruje PVP P-10T13,95V-R14V?

Treća dopuna TU 1. i 2. iz 1989.g. - govori o M-84K
Četvrta dopuna TU 1. i 2. iz 1991. g. - govori o M-84A

U samim TU 1. i 2. ima grešaka pa se trebaju provjeravati brojke i imati točan podatak. Npr. TU 2 stranica 45. točka 31. započinje s "Tenk T-72 naoružan je...".

Zašto bi PVP razvijala tlak od 1000 bara ako su brizgaljke podešene na 250 bara?
Logged
Kladenac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 87


Да нам није те речи, на чему бисмо стајали?


« Reply #4659 on: November 08, 2017, 02:39:56 pm »

Бризгаљке нису подешене на 250 бара, иначе заиста не би било сврхе. Радни притисак пумпе високог притиска на М84 варијанти је 206 бара. Снага мотора повећана је за 220 коњских снага на М84А. Да ли је реално да се притисак убризгавања горива повећа онда за "само" 50 бара? Притом, битно је нагласити да је начин натпуњења промењен, у смислу промене конструкције компресора/турбокомпресора. Да не улазимо у термодинамику и слично, сасвим је очекивано да је притисак убризгавања значајно повећан. Књигу вероватно могу да ти пошаљем у ел. форми али сликао сам део текста где пише 1000 бара.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 985


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4660 on: November 08, 2017, 04:23:41 pm »

Čekaj Vlado zar ti tvoji radni uslovi gađanja nisu skoro pa laboratorijski, tj. savršeni laboratorijski.

Uslovi pustinjski, 50 stepeni u hladu, vlaga 100%, neposredno nakon monsuna, psihološki pritisak ogroman, predstavnik SDRP-a koji je trebao biti sa nama i voditi posao najobičniji diletant i sitni kriminalac, lopov, čak sam se u avionu odmakeo od njega, jer je pokrao sav escajg od ručka. Padamo od umora, mjesecima radimo bez dana odmora, ustajemo u 4 ujutru, u hotel se vraćamo oko ponoći, (naravno, predstavnik SDRP-a ne ide sa nama jer mu je vruće na poligonu) sa nama je i predstavnik VTI-ja, dobar čovjek, odličan stručnjak, ali softveraš koji nam je uradio dio balističkog softvera i samo gleda šta mi radimo, pomaže oko prevođenja i slično. Kasnije je napravio sav softver za sve kasnije SDRP-ove projekte.
Tu smo , na poligonu, i napravili izmjenu šeme tenka da top ne može da pokupi zemlju u top. Na traženje domaćina. I još puno toga.

Ako tenk i meta stoje dovoljno je jednom izmjeriti daljinu. Laserom. Gađao sam u punoj stabilizaciji, radio je motor tenka, jer mi je morao da radi i automat punjenja. Da sam svaki put mjerio daljinu možda bih dobio malo različite rezultate, pa bi se top drugačije postavio, te ne bih imao takve rezultate.

Kad sam već kod izmjene šeme sistema sa dijelom da top ne može da pokupi zemlju u top, tu smo izmjenu ponudili vojsci SRJ. Odnosno u VTI Beograd. I odgovor je bio da smo sada druga država. Izmjena šeme, zajedno sa elektronikom koja onemogućava punjenje topa sa jednom vrstom municije, a računanje balistike druge vrste municije je bila ispod 1000 Eura po tenku. I odbijeni smo. Neko vrijeme nakon toga tenkista iz Pančeva Rudolf Pastor (moj prijatelj na FB-u) kupi zemlju u topovsku cijev, i ne znajući gađa iz topa. I top se raspada.

A ti laboratorijski uslovi su bili ovakvi. Malo slika grada Bahavalpura u kojem smo živjeli nekoliko mjeseci.
E da je sreće, da te plate suvim zlatom, prvenstveno neka zemlja iz ex YU koje imaju M-84, a mogao bi da podučavaš kako Amere tako i Ruse.
Od 8 projektila 6 u rupu prehodnog pogodka, pa to je za Ginisovu knjigu rekorda. To je nešto što se ne viđa svaki dan.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #4661 on: November 08, 2017, 06:46:49 pm »

Бризгаљке нису подешене на 250 бара, иначе заиста не би било сврхе. Радни притисак пумпе високог притиска на М84 варијанти је 206 бара. Снага мотора повећана је за 220 коњских снага на М84А. Да ли је реално да се притисак убризгавања горива повећа онда за "само" 50 бара? Притом, битно је нагласити да је начин натпуњења промењен, у смислу промене конструкције компресора/турбокомпресора. Да не улазимо у термодинамику и слично, сасвим је очекивано да је притисак убризгавања значајно повећан. Књигу вероватно могу да ти пошаљем у ел. форми али сликао сам део текста где пише 1000 бара.

Motor V46-6 ( M-84) ugrađena je pumpa osvojena u IPM Beograd po ruskoj dokumentaciji.
Na ovoj pumpi ima korektor dovoda goriva tako da motor može alternativno raditi na benzin B 67 i kerozin ali ako se ispoštuju propisi navedeni u TU koje je dostavljeno uz svaki tenk.
Rusi su to uveli za nuždu alternativa ako ostanete bez D2 a nije dostupno.

Motor V46-tk  (M-84A) nosi uvoznu pumpu čije su brizgaljke malo drugači a otvaraju  na 250 bara. Za ovaj motor je provereno i napisano da može alternativno raditi na benzin  uz dodatak 1-1,2% motornog ulja.

VTI je sa IPM-om razvijao domaću pumpu možda su pokušali sa pritskom od 1000 bara a šta su dobili nije mi poznato.
Ovde treba voditi računa da je motor malih gabarita rađen od laki metala sa relativno niskim pritiskom sagorevanja pa su povećanja snage po meni limitirana to negde oko 1200 ks.
« Last Edit: November 09, 2017, 07:52:13 am by trpe grozni » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4662 on: November 08, 2017, 07:16:10 pm »

S.Palestinac, najbolje bi bilo da pitam Žiku, pa da rješimo ove nedoumice oko motora i pumpe visokog pritiska. Ipak je on bio, a i sada je, jedan od glavnih i odgovornih za proizvodnju motora V46-6 i V46-TK.

Pozdrav

Vlado
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #4663 on: November 08, 2017, 10:40:28 pm »




   Sličnu fotografiju gde su proterana najmanje dva projektila kroz istu rupu na približno istoj udaljenosti sam video u kancelariji starijeg vodnika kog SDPR povremeno angažuje za prezentaciju njihovog unapređenja M-84  po belom svetu. I na toj slici se vidi da je gađano u pustinji (Saudijska Arabija ili Kuvajt) pa pretpostavljam da je i to uticalo na preciznost u smislu temperaturne stabilnosti i drugih meteo uslova karakterističnih za to klimatsko područje, a koji izgleda pogoduju preciznim uzastopnim pogotcima jer očigledno pružaju ujednačene uslove gađanja duži period u toku dana.

   Naravno da je ovakva slika uzastopnih pogodaka tenkovskim topom impresivna i mogu je postići samo vrhunski poznavaoci ovog tenka ali osim podizanja letvice konkurentskim firmama i zadavanja domaćeg zadatka ovo u realnim borbenim uslovima nije neophodno. Više je tehnički kuriozitet impresivan na demonstraciji pod gotovo idealnim uslovima dok u borbi jako retko imate potrebu da dva puta gađate isti cilj ako ste ga već jednom pogodili. Mnogo je bitniji pogodak prvim projektilom i kratko vreme punjenja za popravak ako cilj nije pogođen iz prve. To i da se što pre sklonite odatle jer tenkovski top prilično podiže prašinu i demaskira položej.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4664 on: November 08, 2017, 11:19:43 pm »

http://andrei-bt.livejournal.com/353273.html
Logged
Pages:  1 ... 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 [311] 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 23 queries.