PALUBA
March 28, 2024, 02:24:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 [312] 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165073 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Kladenac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 87


Да нам није те речи, на чему бисмо стајали?


« Reply #4665 on: November 09, 2017, 07:35:40 am »

Бризгаљке нису подешене на 250 бара, иначе заиста не би било сврхе. Радни притисак пумпе високог притиска на М84 варијанти је 206 бара. Снага мотора повећана је за 220 коњских снага на М84А. Да ли је реално да се притисак убризгавања горива повећа онда за "само" 50 бара? Притом, битно је нагласити да је начин натпуњења промењен, у смислу промене конструкције компресора/турбокомпресора. Да не улазимо у термодинамику и слично, сасвим је очекивано да је притисак убризгавања значајно повећан. Књигу вероватно могу да ти пошаљем у ел. форми али сликао сам део текста где пише 1000 бара.

Motor V46-6 ( M-84) ugrađena je pumpa osvojena u IPM Beograd po ruskoj dokumentaciji.
Na ovoj pumpi ima korektor dovoda goriva tako da motor može alternativno raditi na benzin B 67 i kerozin ali ako se ispoštuju propisi navedeni u TU koje je dostavljeno uz svaki tenk.
Rusi su to uveli za nuždu alternativa ako ostanete bez D2 a nije dostupno.

Motor V46-tk  (M-84A) nosi uvoznu pumpu čije su brizgaljke malo drugači a otvaraju  na 250 bara. Za ovaj motor je provereno i napisano da može alternativno raditi na benzin  uz dodatak 1-1,2% motornog ulja.

VTI je sa IPM-om razvijao domaću pumpu možda su pokušali sa pritskom od 1000 bara a šta su dobili nije mi poznato.
Ovde treba voditi računa da je motor malih gabarita rađen od laki metala sa relativno niskim pritiskom sagorevanja pa su povećanja snage po meni limitirana to negde oko 1200 ks.

14. Октобар је освојио производњу ових пумпи високог притиска, и мислим да је за баш њих карактеристичан притисак о ком причамо.
« Last Edit: November 09, 2017, 07:46:31 am by trpe grozni » Logged
cuculo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #4666 on: November 09, 2017, 08:44:40 am »

Motorno ulje u benzin dodaju da bi se podmazao sistem ubrizganja goriva posto je benzin suv ....mozda -benzin se dodaje kod dvotaknih masina da bi odmazivao kolenesto vratilo i klip ...

То нема везе са решавањем детонантног сагоревања. Мислим да нема везе ни по питању подмазивања, јер бензину који се тада користио било је довољно сумпора. Ни ово за "двотактне машине" није тачно.

Sipaj benzin rezervaru u dvotaknu masinu bez ulja (dvotaktol) pustiga u rad neko vreme dobices odgovor
Logged
Kladenac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 87


Да нам није те речи, на чему бисмо стајали?


« Reply #4667 on: November 09, 2017, 09:31:55 am »

Motorno ulje u benzin dodaju da bi se podmazao sistem ubrizganja goriva posto je benzin suv ....mozda -benzin se dodaje kod dvotaknih masina da bi odmazivao kolenesto vratilo i klip ...

То нема везе са решавањем детонантног сагоревања. Мислим да нема везе ни по питању подмазивања, јер бензину који се тада користио било је довољно сумпора. Ни ово за "двотактне машине" није тачно.

Sipaj benzin rezervaru u dvotaknu masinu bez ulja (dvotaktol) pustiga u rad neko vreme dobices odgovor

Ова реченица нема смисла, не разумем је.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #4668 on: November 09, 2017, 09:50:59 am »

Motorno ulje u benzin dodaju da bi se podmazao sistem ubrizganja goriva posto je benzin suv ....mozda -benzin se dodaje kod dvotaknih masina da bi odmazivao kolenesto vratilo i klip ...

То нема везе са решавањем детонантног сагоревања. Мислим да нема везе ни по питању подмазивања, јер бензину који се тада користио било је довољно сумпора. Ни ово за "двотактне машине" није тачно.

Sipaj benzin rezervaru u dvotaknu masinu bez ulja (dvotaktol) pustiga u rad neko vreme dobices odgovor

Zaribace ili se cak i raspasti!
« Last Edit: November 09, 2017, 10:16:45 am by kumbor » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4669 on: November 09, 2017, 11:26:42 am »

Jedno pitanje za S.Palestinca i Kladenca.

Bio sam sa vama dvojicom na Sajmu naoružanja ljetos. Jesam li vas međusobno upoznao, ili sam bio sa svakim posebno.

Ili da pošaljem brojeve telefona od jednog drugom, pa se dogovorite. A da Kladencu pošaljem i Žikin broj telefona (zna S.Palestinac ko je Žika) pa se dogovorite detaljno.

Pozdrav

Vlado
Logged
Kladenac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 87


Да нам није те речи, на чему бисмо стајали?


« Reply #4670 on: November 09, 2017, 11:53:08 am »

Jedno pitanje za S.Palestinca i Kladenca.

Bio sam sa vama dvojicom na Sajmu naoružanja ljetos. Jesam li vas međusobno upoznao, ili sam bio sa svakim posebno.

Ili da pošaljem brojeve telefona od jednog drugom, pa se dogovorite. A da Kladencu pošaljem i Žikin broj telefona (zna S.Palestinac ko je Žika) pa se dogovorite detaljno.

Pozdrav

Vlado

Ниси нас упознао, на жалост. Ко за малер, сада не могу да нађем где сам прочитао податак о притиску, а морам признати да ми је пољуљано мишљење о проблематици пумпе. Нисам више сигуран да ли се, ту где сам прочитао, ради о пумпи П-10 или о оној у изведби 14. октобра. Волео бих да нађемо реалне податке. Радим на томе.
« Last Edit: November 09, 2017, 12:02:51 pm by Kladenac » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4671 on: November 09, 2017, 12:34:15 pm »

Sad sam razgovarao sa prijateljem iz Kuvajta i pitao ga pare koje smo spominjali ovdje na forumu. Skoro sav dio vojnog budžeta Kuvajta ide za održavanje američke vojne tehnike, za avione i tenkove.
Održavanje tenka Abrams se ne radi po sistemu da se zamijeni neko sitni dio, nego se sve mjenja agregatskim sistemom. Čitav motor ili sklop takve konstrukcije. Oni ne isporučuju sitne dijelove, kao što smo mi radili za M84, šaraf, podloška, opruga, osigurač, nego motor, top, itd.

Manje od 60% tenkova M84 se može pokrenuti, a optuženi su neki Kuvajćani koje smo spominjali na palubi da su namjerno izraubovali tenkove, pa da bi dobili posao održavanja tenkova.

Pozdrav

Vlado
Logged
Kladenac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 87


Да нам није те речи, на чему бисмо стајали?


« Reply #4672 on: November 09, 2017, 12:41:51 pm »

Добио сам потврду да мотор В46ТК дефинитивно није вишегорив, што доказује непостојање регулатора за одабир горива на његовој пумпи ВП. Кога интересује, могу објаснити зашто је постојање оваквог регулатора од суштинског значаја. Чекам потврду за притисак од 1000 бара, али по свој прилици, то је притисак у пумпи ВП коју је ВТИ модернизовао, намењеној за мотор од 1200 КС. Изгледа да сте ипак у праву за пумпу ВП П10 (на ТК мотору). Вишегоривост ТК мотора је дефинитивно ван приче. Доливање моторног уља у бензин не може ништа помоћи. Потврде овога што сам написао добијене из ТРЗ-а, са ВТИ-а и са Војне Академије.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #4673 on: November 09, 2017, 06:27:45 pm »




    Dok ne dobiješ potvrdu od nekog iz Famosa ili 14. Oktobra teško da ćeš imati pravi odgovor...


Logged
Kladenac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 87


Да нам није те речи, на чему бисмо стајали?


« Reply #4674 on: November 09, 2017, 06:36:23 pm »




    Dok ne dobiješ potvrdu od nekog iz Famosa ili 14. Oktobra teško da ćeš imati pravi odgovor...



Наивно је да помислиш да људи који су ми потврдили информације нису ово све проверили, па чак и учествовали саветодавно и на испитивању. Такође је наивно ако мислиш да све наведено нису проверили или испитали. Али добро, твоји "трупни" коментари су увек исти..исти шаблонски, из истих извора.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #4675 on: November 09, 2017, 06:43:23 pm »

Pogledao sam u svoju sveski gde su mi neke beleške napravljene za obuku u Kuvajtu u njoj stoji da se kao alternativno gorivo može koristiti benzin B-67 netilizirani uz dodatak motornog ulja  od 0,9-1,1%.
Kao podloga korištena literatura za tenk M-84abi na engleskom.
Proizvodnja tenka je bila respektabilna pa nam nije trebala propaganda da izmislimo da treba dodati 1 % motornog ulja.

 Više verujem svojim beleškama nego slobodnom tumačenju ljudi iz pomenuti institucija koji se nisu ozbiljno bavili proizvodnjom tenka.
Imali smo smenu generacija, smenu zbog nacionalne a zatim i političke pripadnosti tako da je malo ko ostao aktivan od aktera koji su stvarali proces.

Više puta sam u to vreme bio na Palama kao predstavnik finaliste u nelkoliko arbitraža od jednog dobrog stručnjaka dobio sam kompletnu analizu kako se došlo do povećanja snage motora  ali mi je sva dokumentacija o tome ostala u ĐĐ.
Obnovio sam građu ali je sve opet ostalo u 14 oktobru, čak ni literaturu sakupljenu u Kuvajti nisam doneo već spakovao u kutiju i ostavio tamo.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #4676 on: November 09, 2017, 06:54:50 pm »

Ima li netko podatak koliko košta generalni remont motora M-84?

poz.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #4677 on: November 09, 2017, 07:06:31 pm »

Zavisi koliko je havarisan.
Bio sam u firmi koja je to 90-tih godina radila za 15.000 $.
Remont havarisanog motora V46-Tk košta 50.000 do 55.000$ tolika je otprilike bila ponuda koju sam dao kao predstvnik kompanije iz kuvajta za remont  oko 30 motora.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4678 on: November 09, 2017, 07:24:30 pm »

Ja sam to napisao na Palubi prošle godine. Dobio sam tačne cijene za V46-6 i V46-TK. Te sam podatke dobio SMS-om, pa sam ih prepisao na Palubu. Telefon sam resetovao, pa nemam više tih podataka, ali ih ima negdje na Palubi.
Logged
Kladenac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 87


Да нам није те речи, на чему бисмо стајали?


« Reply #4679 on: November 09, 2017, 07:25:23 pm »

Pogledao sam u svoju sveski gde su mi neke beleške napravljene za obuku u Kuvajtu u njoj stoji da se kao alternativno gorivo može koristiti benzin B-67 netilizirani uz dodatak motornog ulja  od 0,9-1,1%.
Kao podloga korištena literatura za tenk M-84abi na engleskom.
Proizvodnja tenka je bila respektabilna pa nam nije trebala propaganda da izmislimo da treba dodati 1 % motornog ulja.

 Više verujem svojim beleškama nego slobodnom tumačenju ljudi iz pomenuti institucija koji se nisu ozbiljno bavili proizvodnjom tenka.
Imali smo smenu generacija, smenu zbog nacionalne a zatim i političke pripadnosti tako da je malo ko ostao aktivan od aktera koji su stvarali proces.

Više puta sam u to vreme bio na Palama kao predstavnik finaliste u nelkoliko arbitraža od jednog dobrog stručnjaka dobio sam kompletnu analizu kako se došlo do povećanja snage motora  ali mi je sva dokumentacija o tome ostala u ĐĐ.
Obnovio sam građu ali je sve opet ostalo u 14 oktobru, čak ni literaturu sakupljenu u Kuvajti nisam doneo već spakovao u kutiju i ostavio tamo.

Живот је постојао и после Кувајта и ЂЂ. Они који су ово рекли нису јуче постали доктори. И данас се људи баве испитивањем тог мотора, а њихови резултати су далеко од слободног тумачења. Чини ми се да си моторашке или возилашке струке, зато ми је чудно да тврдиш да се може сипати бензин а да се положај зупчасте летве не промени, тј да остане исти притисак убризгавања. Начин долажења до веће снаге мотора је врло јасан и "прост". Процес извођења тога је био изазов.
Logged
Pages:  1 ... 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 [312] 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.