PALUBA
April 24, 2024, 05:36:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 [338] 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2191801 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #5055 on: November 18, 2018, 12:07:03 am »

@kilezr

Ovo nije M-84 ovo je T-72.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5056 on: November 18, 2018, 11:49:37 am »

To je onaj T72 na kojem je bio dodatni oklop, pa skinut. ali na ovome tenku ima jedna VELIKA glupost. Idiotarija. Vidljiva golim okom. Vidi se potpis budale. SDPR. Pokušavaju skarabudžiti nešto, a nepoštuju osnovna pravila o tenku.
Prije puno godina jedna ekipa, u kojoj sam bio i ja, je otišla u jednu vojnu fabriku u Čehoslovačkoj da učimo o djelovima tenka T72. Tu smo učili nešto o stabilizatoru topa, o sistemu 2E28EE, o hidropojačavaču, hidromotoru, hidropumpi, izvršnom cilindru vertikale, itd.
Učili smo o stabilizaciji topa, balansu topa, snazi hidraulike vertikale i horizontale, minimalnim i maksimalnim brzinama topa, ubrzanju i kočenju topa, tačnosti položaja topa, odzivu na step funkciju, vremenim smirenja topa, krutosti stabilizacije topa, otpuzavanju topa, u režimu automat i poluautomat, o grijanju i hlađenju hidraulike tenka, o ozračivanju hidraulike, o četveročasovnim ciklusima ispitivanja, itd. I još pun toga što se zahtijeva od hidraulike topa. Učili smo i o hidraulici koja vrti kupolu, o brzinama kupole na nagibu kupole, itd, ali ovdje komentarišem gorne slike gdje se vidi ovaj "modifikovani" tenk T72.

Dakle, u ekipi kao u svakoj ekipi bili su neki šefovi koji su tu bili po sistemu da guzica vidi puta i da se pokupe dnevnice, bili je nekih nepotrebnih iz vojne kontrole koji su došli po istom sistemu. Bilo je i nas nekoliko koji smo razumjeli predavanja i učili to zbog čega smo došli tu.
Nakon nekog vremena nekoliko iz te ekipe je promijenilo firmu, neki su promijenili posao u istoj firmi, jedan je umro, i ostali smo nas trojica iz iste struke.
Od te trojice jedan je otišao u Hrvatsku 1992 godine. Zvao sam ga telefonom kad sam imao problema da nastavim posao sa američkim tenkom koji sam modifikovao u Iranu, ali ga nisam našao. On ga je započeo da radi, pa nas je napustio i ja sam preuzeo nastavak radova. I taj dan kad sam ga zvao nađemo se slučajno u Teheranu gdje je tada već radio na modifikaciji drugih tenkova, za Pasderane, ali to je radio sa Fotonom. Kasnije je završio modifikaciju tenkova M84 sa Fotonom u Sloveniji. Sad je doktor nauka, predaje astrofiziku na jednom fakultetu u Švajcarskoj, u Cirihu.

Ostali smo nas dvojica na ovim prostorima. U Srbiji vidim nema niko. Jer se na ovim gornjim slikama vidi kriminalna glupost, idiotluk i neznanje. Prodavanje magle u režiji SDPR-a.

Već sam pisao na Palubi. Nekoliko puta. Postoji nešto što se zove balans topa. Kao što postoje i balansne mase na kupoli. Kao što se zna gdje je težište kupole i koliko je pomjereno težište kupole od centra vrtnje kupole. Ta matematika je ubačena u elektroniku koja je u sistemu.
Možete gledati danima slike tenka T72 i njegovih varijacija na internetu, ali nigdje (sem u Iraku i Siriji, gdje su "stučnjaci" istog nivoa znanja kao i ovi u SDPR-u) nećete naći idiotluk koji se vidi na gornjim slikama.

Na ovome tenku T72, na top, stavljen je dodatni "oklop".
Ako se mehanizam pogona topa prebaci na električni pogon, a ugasi se osigurač za napajanje elektromotora vertikale, top se može pomjerati lagano rukom, sa jednim prstom, ne koristeći nikakvu snagu. Veoma nježno. Postavljao sam i slike balansnih masa, na kolijevci topa, a i na samom topu, balansnih prstenova.

Pisao sam o ljuljajućim masama topa i o trzajućim masama topa.
Pisao sam o silama koje se dešavaju u topu i na topu kod opaljenja.
Pisao sam o termoizolacionim limovima na topu (termozaštitni kožuh, po ruskom).
Pisao sam o uslovima gađanja iz tenka kad je sunčan dan i kad je oblačan dan i o tome kako se top krivi kad je sunčan dan i to na stranu suprotno od sunca i zbog čega mu trebaju termoizolacione obloge.
Pisao sam kako se može izmjeriti krivljenje topa na sunčanom danu.
Pisao sam o senzorima krivljenja topa i kako smo to napravili na Vihoru i kako je to rješeno na tenku T90.
Pisao sam o grijanju topa kod gađanja.
Pisao sam i o tome kako se ovi termozaštitni limovi znaju komplet deformisati i spasti sa topa kod gađanja, lično gledao kod gađanja u Aziji na jednom tenku gdje je isti top 2A46.
Pisao sam i o oštećenjima topa u ratu i koliko je top "tvrd" i koliko mu štetu mogu nanijeti geleri.
Na ovim se slikama mogu vidjeti oštećenja topa nakon pogodka u tenk ili u blizinu tenka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovi topovi su prošli sa minornim oštećenjima. Mogu se i dalje koristiti.

A "stručnjaci" SDPR-a na top stavljaju neku zaštitu koja sigurno ne može da štiti top od gelera. Na ovoj njihovoj "zaštiti" se ne vide tragovi da je taj top gađao (dugo sam se vrtio oko ovog tenka i tražio tragove, posljedice, gađanja, a koje se moraju vidjeti). Ova bi se "zaštita" raspala kod prvog opaljenja. Ali ono što je bitnije. Sa ovom zaštitom su poremetili ljuljajuće mase topa i balans topa. Poremetili su mimimalne i maksimalne brzine topa, odziv na step funkciju i još puno puno toga što su Rusi davno proračunali i stavili na ovaj top i oko ovoga topa.

I onda se pojave neki stručnjaci koji su ovaj tenk prije toga vidjeli na samoljepljivim sličicama koje su ljepili u album. Sličice su nalazili u onim malim čokoladicama.

I naprave neku "modifikaciju" na tenku.

Pozdrav
Vlado


* IMG_20150213_111444.jpg (914.32 KB, 2592x1944 - viewed 74 times.)

* foto 4.jpg (1078.48 KB, 2592x1944 - viewed 73 times.)

* IMG_20160913_104145.jpg (999.73 KB, 2592x1944 - viewed 90 times.)

* IMG_20170313_105150.jpg (902.95 KB, 2592x1944 - viewed 71 times.)

* IMG_20160913_104417.jpg (942.8 KB, 2592x1944 - viewed 89 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5057 on: November 18, 2018, 12:02:04 pm »

Nastavak

Prva tema koja je na Palubi prešla milion pregleda je ova o tenku M84.

Upravo sada
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* Paluba, prvi milion.jpg (93.68 KB, 909x556 - viewed 50 times.)
Logged
Ado
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 39


« Reply #5058 on: November 18, 2018, 01:22:41 pm »

Cestitke "temi". Ispada da je bilo prosjecno nekih 100 000 pregleda godisnje.
 
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #5059 on: November 18, 2018, 05:47:50 pm »

Ne bi bilo posjeceno da nije bilo tvojih postova Vlado. A da si za svaki posjet dobio 1 eurocent to bi bio posao.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #5060 on: November 18, 2018, 08:29:31 pm »

Na ovim fotkama ostecenja cesta ova desert camo Wink
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #5061 on: November 18, 2018, 09:02:37 pm »

Nije postinjska boja, već je to osnovna boja preko koje ide završna SMB.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #5062 on: November 19, 2018, 10:09:21 am »

Mislio sam da su to tenkovi za Libiju ili Kuvajt sa pustinjskom bojom? Često je temeljna boja, crna, siva, tamno smedja itd, ali ova žuta, nisam još vidio.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #5063 on: November 19, 2018, 06:54:09 pm »

Za Kuvajt da, ali partija urađena za Libiju je farbana u SMB.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5064 on: November 19, 2018, 07:21:12 pm »

Ima ukupno sedam slojeva boje. Donja, temeljna, je žuta.

Za Libiju su M84 bili ofarbani isto kao i za JNA, engleski natpisi. Za Kuvajt su M84AB ofarbani u žuto, arapski natpisi. Nekoliko tenkova u hrvatskoj vojsci su prefarbani iz kuvajtske žute u hrvatsku SMB boju. Ne znam koji su natpisi unutra i koji je softver, jer je za Kuvajt išao drugačiji balistički softver.

Tenk na slici ispod ima osam slojeva boje na sebi, jer se ispod ove SMB vidi kuvajtska žuta. Farbari nisu ofarbali sve dijelove tenka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* prefarbani tenk M-84AB.jpg (135.29 KB, 752x502 - viewed 126 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #5065 on: November 19, 2018, 07:42:10 pm »

JNA je koristila "kuvajtske" gusenice? Kako se pokazale nasuprot standardnim? Kako se trošili ulošči? dali je i tu predviđeno menjanje svake "4" gume sa metalnim kanđama za blato?

LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5066 on: November 19, 2018, 08:38:39 pm »

JNA nije koristila kuvajtske gusjenice. Kuvajtska verzija gusenica je napravljena na osnovu kuvajtskog zahtjeva da se doda gumeni naplatak na svaki članak gusjenice, tako da gusjenice ne bi oštećivale asfalt.

Prilikom isporuke 33 tenka u Kuvajt u aprilu 1991 godine skoro pola gumenih naplataka je otpalo sa tenka od luke gdje su tenkovi iskrcani do kasarne gdje su tenkovi išli samohodno. Išao sam autom za tim tenkovima tada i morao sam da držim odstojanje od tenkova, jer naplatak kad otpadne leti visoko u vazduh, a kad padne zna da napravi štetu.

Na sredinu članka dodana je jedna rupa kroz koju je prolazio vijak za montažu naplatka.
Gusjenice je pravila slovenačka željezara, više nisam siguran, ali znam da nije Ravni nad Koroškem. Oni su pravili kupolu. Prije koju godinu sam zvao ovu željezaru koja je pravila gusjenice zbog potreba jedne zemlje da se zamjene gusjenice na nihovim tenkovima, ali oni su sada prodani i rade samo čelične blokove.

Za Hrvatsku gusjenice pravi neka firma blizu Slavonskog Broda, zaboravio sam ime, a koja je prije pravila kombajne. Osvojili su tehnologiju i isporučuju te gusjenice za Đuru Đakovića. Inače je Đuro Đaković kupio zadnju količinu gusjenica od ove slovenačke željezare.
U Srbiji se ponegdje na tenku može vidjeti kuvajtska verzija gusjenica. Najvjerojatnije je to neka količina koja nije isporučena za Kuvajt.

U Kuvajtu je nekoliko svjetskih firmi ponudilo svoje verzije gusjenica i te su gusjenice bile na ispitivanju u Kuvajtu. Uz drugačiju verziju gusjenica mjenja se i pogonski točak na tenku.

Ispitivanje tih gusjenica za kuvajtsku vojsku je vodio S.Palestinac, pa on može reći nešto o tome.

Pozdrav

Vlado
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #5067 on: November 19, 2018, 08:46:03 pm »

Hvala.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #5068 on: November 19, 2018, 08:54:31 pm »

Štore - Akroni.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #5069 on: November 19, 2018, 09:04:30 pm »

Zvuci kao zestok fuserizam, tako otpadanje naplataka pri prvom rabljenju. Jos od WW2 neki tenkovi imaju gumene naplatke, i nije bilo vecih problema oko toga.
Logged
Pages:  1 ... 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 [338] 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.