PALUBA
March 28, 2024, 09:45:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 [343] 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165365 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #5130 on: March 09, 2019, 12:51:47 pm »

Шта се дешава када тешки снајпер уништи оптику на ДННС-2? Како посада даље наставља борбу?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5131 on: March 09, 2019, 02:05:18 pm »

Nikako.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5132 on: March 14, 2019, 07:19:43 am »

Malo smo radili na nekim dijelovima tenka  (koliko mi zdravlje dozvoljava).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


1056615


* WP_20190313_11_10_33.jpg (952.83 KB, 3000x1687 - viewed 102 times.)

* WP_20190313_11_10_37.jpg (1045.65 KB, 3000x1690 - viewed 138 times.)

* WP_20190313_11_10_40.jpg (995.75 KB, 3000x1691 - viewed 105 times.)

* WP_20190313_11_10_47.jpg (1043.85 KB, 3000x1686 - viewed 103 times.)

* WP_20190313_11_11_02.jpg (1065.66 KB, 3000x1691 - viewed 90 times.)

* WP_20190313_11_11_05.jpg (1035.36 KB, 3000x1693 - viewed 94 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5133 on: March 14, 2019, 11:59:48 pm »




    Lepa radionica, dosta sklopova. Interesuje me uređaj na 2. slici na kome je postavljena nišanska sprava. To nisam ranije viđao i pretpostavljam da služi za podešavanje sprave. Podseća na podeoni aparat za izradu zupčanika. Možeš li nam reći nešto više?


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5134 on: March 15, 2019, 07:37:27 am »

To nisi nigdje ni vidio. Postojala su tri komada ovoga probnog stola. Ovo se inače zove obrtni sto. U ovoj su prostoriji sva tri, jedan je rasturen, jedan je nekompletan, a ovaj sa slike sam ja kompletirao i osposobio zbog ovoga što radim. Tu se nišanska sprava može pomjerati po elevaciji (ne samo paralelogram, top, nego čitava nišanska sprava), vrtiti u krug (po azimutu) i naginjati bočno zbog preračunavanja i ispitivanja tačnosti računanja bočnog nagiba. Na njemu je montirano sve što je bitno, što mjeri poremećaje sistema, elevacioni senzor je tu spojen sa žiroskopom preko paralelograma i na ovome obrtnom stolu se utvrđuje tačnost čitavog sistema.

Ispred nišanske sprave se montira teodolit, zadaju se komande sistemu, sistem to preračunava, neke komande idu u nišansku spravu koja vrši pomjeraj ogledala nišanske sprave po elevaciji i azimutu, to se izmjeri teodolitom i onda se utvrđuje histereza i tačnost nišanske sprave, žiroskopa i čitavog sistema.

Sve i jedna kutija, sve i jedan uređaj iz SUV M84 morala je proći ispitivanje na ovome obrtnom stolu, ispitnom sistemu.

Sa strane je test kutija slična onoj koju sam napravio dok sam bio u Kuvajtu, a koja simulira stanja koja nam daje tenk, akvizicija, vozač, komandir, automat punjenja, opaljenje topa i mitraljeza, itd.

Ispitni sistemi koji se nalaze u TRZ Čačak, INFIZ Zemun, itd ne mogu da ispitaju kompletan sistem i toliko tačno kao ovaj ispitni sistem.

Ovdje smo nekad davno utvrđivali greške u sistemu do ispod 0,1 hiljaditi.

Ovih dana popravljam neke uređaje iz tenka M84 za Oružane snage BiH (koliko mi zdravlje dopusti, jer sam bukvalno svaki dan kod doktora ili ležim u bolnici), pa ću ponovo ići ovdje, pa ako te nešto interesuje mogu napraviti još slika.

Na ovome obrtnom sistemu sa slike je trenutno (zadnjih 20 godina) montiran žiroblok od sistema SUV T55 (105 mm) koji je rađen za potrebe oružanih snaga Indije. Zbog različitih izlaznih signala od žirobloka T55 i žirobloka M84 (nekoliko signala ima obrnutu fazu) žiroblok od tenka M84 sam postavio i spojio na stalaži pored ovog obrtnog stola. To se vidi na dnu zadnje slike u prethodnom postu. Više tog žirobloka vidi se pojačavačka kutija od sistema SUV Čiften rađena za Oružane snage Irana.

Ovdje se vidi kako se je to nekad radilo   od četvrte minute.

Pozdrav

Vlado

1057116
« Last Edit: March 15, 2019, 07:45:32 am by Vladimir Ivanović » Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #5135 on: March 15, 2019, 04:32:27 pm »

Ovaj video o Čajevcu pretpostavljam, snimljen je u 80-im. Ne bih htio, da ispadnem patetičan ali kad vidim nešto takvo uvijek slično mi se učini. Prvo oduševljuje me znanje i tehnika koja je tu bila. A odmah posle mi se pojavlja pitanje, dali postoji na svijetu još jedna zemlja, koja pusti takvo nešto da ide u propast i zaborav. Izvinjavam se ako je off ali za usporedbu: bio sam pozvan pre par godina na otvorenje nove benzinske pumpe. Sa govorom predsednika uprave naftne kompanije. Koji je to slavio kao neko dostignuće. Slušam ja njegov govor i setim se, kako se davno pre toga na ovim prostorima gradilo brodove, avione, podmornice, tanke, turbine, automobile, kamione itd...
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5136 on: March 16, 2019, 01:42:43 am »




   Vlado hvala na objašnjenju. Odavno mi nije bilo jasno kako se na drugi način ispituje SUV osim sa svim kutijama montiranim na kupolu. Ovo sve objašnjava. Snimak o fabrici sam gledao više puta a čini mi se prvi put 2000. na sajtu Čajaveca, ako je postojao ili nekom linku sa SDPR-ovog sajta. Prepoznajem mnoge blokove i uređaje sa tenka a posebno me oduševilo što sam posle dužeg vremena video radio-uređaj RU 30 sa interfonskim uređajem ugrađenim na Strelu-10J Sava. Zvuk sa VHS-a je jako loš ali mi se čini da spikerka kaže da je imao mogućnost frequency hopping-a! Znam da je imao mogućnost kriptozaštite ali nisam znao i za ovo.

   Neverovatno mi je da i u Čačku nemaju ovakav obrtni sto, pošto kažeš da su sva tri koja postoje kod tebe. Pretpostavljam da postoji neki drugi sistem za proveru celokupnog SUV-a pre ugradnje u tenk i finalnog podešavanja, osim ovog stola koji si nam pokazao. Ovde se svaki put nešto novo saznaje...

   Ako nije poslovna tajna,  mogao si postaviti detaljnije slike ovog ispitnog stola i neki snimak koji pokazuje kako se radi sa ovom spravom. Pozdrav.





Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5137 on: March 16, 2019, 08:33:52 am »

Prije nekoliko dana mi je došao u posjetu prijatelj iz inostranstva sa kojim sam išao naokolo po različitim zemljama i radio na tenkovima. Pa smo onda pozvali još prijatelja sa kojima smo radili, pa smo malo sjedili. Bio je tu i profesor sa Elektro tehničkog fakulteta u Banja Luci, doktor, Slavko Šajić, najveći stučnjak za frequency hopping na ovim našim prostorima (konstruktor ove radio stanice o kojoj govoriš), a i puno šire (nekad je i on radio sa nama na automatici tenka M84, pa je prešao sprat više na radio uređaje). Prije koju godinu smo razgovarali sa predstavnicima firme Rohde & Schwarz na jednom velikom sajmu vojne tehnike (na svu sreću tu nije bilo one gamadi iz SDRP-a) i kad smo im pokazali dokle smo sad došli sa frequency hopping-om nisu mogli vjerovati. Jednu verziju radio stanica sa tim sistemom zaštite su neke službe koje baš nisu naklonjene ovim našim zemljama ukrale sa ispitivanja u TOC Žarkovo, da bi se nakon desetak godina iste radio stanice pojavile na buvljaku u Pančevu gdje ih je jedan bivši radnik Čajevca prepoznao, kupio za sitne pare i vratio doktoru Šajiću, a koji ih sada drži u svom kabinetu na fakultetu.

Vojska Srbije ima neke zahtjeve koje je postavila nekim svojim firmama o modernizaciji tenka M84, o osvajanju proizvodnje dijelova za M84 u Srbiji, itd.

Ova moja ekipa ima već rješeno puno toga, radio uređaj (nije izraelski, a koji Izraelci mogu uvijek prisluškivati kao što je slučaj u nekim komšijskim vojskama), BMS (menadžment ratišta) softver je davno rješen, a i veliki dio hardvera. Komunikacija između tenkova ide hopingom, podatci, dok video kanal (za monitor ispred komandira tenka) između tenkova ne može ići hopinhom zbog brzine prenosa slike, nego ide na drugi način.

Sada u to pakujemo i SUV. Ovaj SUV koji se nalazi u tenku M84 je rađen na tehnologiji iz sedamdesetih godina, izrađen je u osamdesetim, a prestao se je praviti u devedestim.

Radilo se je po sistemu daj da bude što prije gotovo, a i da bude što skuplji. Dok smo pravili prve komade tenka jedino o čemu se je pričalo je bilo kad će ovo da bude gotovo, da bi one podrepne buve mogle reći svojim, onim više njih koji su imali više zvjezdica na ramenu, da je urađeno to i to. Što bi se reklo, grebalo se je za činove.  Više smo tada vremena gubili na raznim izvještajima kad će šta biti gotovo nego na samom poslu, tehničkom. A iza nas, u razvojnom timu, su se stalno muvali neki generali kojima smo morali objašnjavati nešto, a za šta smo sami znali da oni o tome pojma nemaju.

Nismo se bunili kad su dolazili neki crni mercedesi iz tadašnjeg SIV-a, RIV-a, itd sa nekim guzonjama, jer su sa njima uvijek bile i sekretarice koje su se sa onim svojim suknjicama penjale na tenkove. Tad smo mi silazili sa tenkova i bili jako blizu tenka.  Grin

Kad su nam smetali sa libijskim generalima nije bilo tih sekretarica.

Tad je urađeno tako kako je urađeno i napravljeno.

Sada sav SUV može da stane u dimenzije malo veće od kutije cigara. Na tome radimo. Tim. Profesori, doktori, razno razni stučnjaci. Uvezivanje radio opreme (prenos podataka o ratištu između tenkova, a i prema višoj komandi i od komande niže), BMS (Battle Management System) i SUV.

Imamo neke razgovore i pregovore sa nekim prijateljskim zemljama, a ako bude mogućnosti, a na tome i radimo da ovo sve ugradimo u neke nama poznate tenkove M84.

Pozdrav

Vlado
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5138 on: March 17, 2019, 01:22:10 am »




   Drago mi je da bar neko radi na unapređenju ovoga što godinama eksploatišemo i što se pokazalo dobro, ali danas tehnološki prevaziđeno. Sve što si nabrojao da razvijate je OK i neophodno u savremenom MBT i mnogi to imaju ili bar kažu da imaju. Nedostaje jedino termovizija, da li tu radite na nekom poboljšanju ili će se koristiti strana pamet koja je, kako si pisao skupa. Rusi na T-72B3 imaju Sosnu sa termovizijom koja je veoma efektna i ostavila je utisak na naše biatlonce koji se gađali u Rusiji sa ovom varijantom sprave  kao nešto što bi valjalo da imamo i na našim 84-kama.


Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #5139 on: March 17, 2019, 07:48:25 am »

T72B3 je znacajno unapredjen izvorni tenk, u vise segmenata. M84 je i dalje onaj isti koji je izasao iz fabrike. Ono sto M84 fali, a niko ne pokusava da resi je dodatna zastita. Sve je ovo lepo, radio stanice, meteo senzori, suv, ali tenk i dalje ima onu bazicnu zastitu kao izvorni T72, dok je sam T72 u svakoj novoj verziji dobijao nesto vise zastite. Sem nesto malo M84A, napravljenih pred raspad SFRJ Srbija nije uradilo nista na pojacanoj oklopnoj zastiti.
« Last Edit: March 17, 2019, 08:09:42 am by tihi » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5140 on: March 17, 2019, 09:00:14 am »

Ne može oklopna zaštita M-84 nikada biti kao na tenku T-72B, pošto T-72B ima značajno bolji osnovni oklop kupole i nešto bolji osnovni oklop prednje gornje kose ploče šasije. Isto se odnosi i na M-84A, jer on ima osnovni oklop urađen na osnovu dopune licence za tenk T-72M1. Može se na M-84 i M-84A dodavati dodatni oklop u vidu kutija ERO bilo koje generacije, ali će on i dalje biti slabije oklopno zaštićen od T-72B3.

Ono što M-84 ima, a T-72 bilo koje verzije nema ili nema u potpunosti, je sistem upravljanja vatrom. To je velika prednost M-84 koju treba dodatno unapređivati, pre svega termovizijom. Postoje odavno predlozi i modeli kako to treba uraditi, ali je problem ko bi to radio i da li je država voljna to da plati.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5141 on: March 17, 2019, 09:43:02 am »

A da mu se ugradi nešto tipa Brežnjevljeve obrve na kupolu plus ERO?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5142 on: March 17, 2019, 10:09:33 am »

Nije efikasno, a značajno otežava kupolu u prednjem delu. Ako se želi efikasnost, mora biti višeslojni oklop, sa kombinacijom različitih materijala, postavljenih na određenim razmacima. Tako nešto raditi sada na M-84 nije moguće, osim izrađivati novu kupolu, što tek nije realno. Maksimalno što se može uraditi je da se nabave ili po licenci proizvedu kutije reaktivnog oklopa najnovije generacije, ekvivalent ukrainskom Nož-u ili ruskom Relikt-u. Što bolje ih rasporediti sa najmanje moguće nepokrivenih mesta. To je maksimum što se može izvući na oklopnoj zaštiti M-84.


Ovako izgleda višeslojni osnovni oklop prednjeg dela kupole T-72B







* T-72B.jpg (222.9 KB, 772x897 - viewed 101 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #5143 on: March 17, 2019, 03:43:12 pm »

T72B3 bi trebao da dobije (ako vec nije) "Kalina" SUV, koji se vec nalazi u T90 i T-14. Nasa 84-ka je na tom polju bila najveca modernizacija u odnosu na izvorni T-72 i 40 godina kasnije, i dalje je u vrhu. Montiranjem reaktivnog oklopa bi se nesto povecala zilavost tenka, ali to je vise patch nego sistemsko resenje. Nazalost, proizvodnja tenka odavno nije opcija, pa samim time i unapredjenje oklopa u nekom znacajnom nivou. Samo mi nije jasno zasto se odmah nije razmatrao neki oblik kompozitnog oklopa jer je to 80-ih vec bila uobicajena praksa.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #5144 on: March 17, 2019, 06:19:35 pm »

Koliko, od kad do kad je proizvođen i koje postrojbe su imale M-84A
Logged
Pages:  1 ... 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 [343] 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.