PALUBA
March 28, 2024, 06:23:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 [348] 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165263 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5205 on: May 25, 2019, 10:19:40 pm »

<<  Slikano iz nezgodnog ugla, pa se ne može reći sa sigurnošću da li se radi o prvoj seriji tenka M-84 ili je zapravo T-72.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5206 on: May 25, 2019, 11:45:31 pm »




   T-72 po antenskom postolju! 100%


Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5207 on: May 28, 2019, 11:55:00 am »

Југо, наредни пут баци поглед и на број. Видиш како може бити значајан Grin
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5208 on: May 28, 2019, 01:11:12 pm »

Grin
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #5209 on: May 28, 2019, 01:24:44 pm »



Који год да су, вероватно су добри да се шеткају на паради, СУВ неисправан, ходни део једва ради, баца уље на све стране, а муниције нема!
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5210 on: May 28, 2019, 02:20:45 pm »

Tenkovi M-84 koji su defilovali na paradi, vizuelno su bili u odličnom stanju (gledao sam ih lično sa metar daljine). Radi se o skoro kompletnoj tenkovskoj komponenti nekadašnje 211. okbr. Od 60-ak tenkova M-84 koliko je brojala brigada, na defileu je prikazano 51. Zanimljivo da je prvi put defilovao i veći broj M-84A, mislim 13 komada. Nekoliko tenkova je ostalo u rezervi unutar kasarne Stevan Sinđelić (za slučaj nekog kvara), a neki su bili verovatno i na redovnom tehničkom pregledu ili remontu.


Ispravnost tehnike i popunjenost borbenim kompletom je vojna tajna, koja se ne može saznati na internetu. Može se nagađati, ali tačne podatke znaju samo oni koji bi trebali da znaju. U suprotnom, mogu odmah da raspuste VBA, jer bi to značilo da ne rade svoj posao.


Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #5211 on: May 28, 2019, 02:40:21 pm »

Ispravnost tehnike zna svaki desetar ili razvodnik na sluzbi u nekoj VP za svoju VP. Pa kada se setim da sam morao napamet da znam broj vozila u PTS, koliko aktivnih koliko konzerviranih, pa od tih aktivnih koliko neispravnih... Mislim da nije neka velika mudrolija skupiti te podatke za bilo koju obavestajnu sluzbu.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5212 on: May 28, 2019, 02:40:40 pm »

Ispravnost tehnike i popunjenost borbenim kompletom je vojna tajna, koja se ne može saznati na internetu. Može se nagađati, ali tačne podatke znaju samo oni koji bi trebali da znaju. U suprotnom, mogu odmah da raspuste VBA, jer bi to značilo da ne rade svoj posao.
Bilo je reči o popunjenosti municijom i ranije.
Odem na godišnji, ali pre toga se razdužim sa municijom, uvek sam voleo da budem tu sa posadom kada je popuna municije.
Zovu me sa odmora, nešto su vežbali baš na mom tenku, i ni manje ni više nađu barutno punjenje u OT-u.
Municija na broju, za ceo bataljon (verovatno i šire) a barutno punjenje mi se stvorilo u OT-u. Napisao sam se izjava, prilično, i to mi je bila škola da vratim katanac na tenk, mislim na luk kao i drugi, treći i gornji sanduk.

Bandži, videli neki tenk na kom si bio? Ako se ne varam bio si na M-84A.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5213 on: May 28, 2019, 02:55:57 pm »

@tihi, svaka jedinica ima svog starešinu zaduženog za bezbednost (bezbednjak). Ko je imao tu nesreću da ga "nagaze" zna vrlo dobro šta sleduje onome ko bi da odaje poverljive informacije. Tepanje i ćorka je sledovalo i za mnogo manje prekršaje, a kamoli za špijunažu. Lično znam za slučaj jednog majora, koji je jednog dana došao na posao, a kući se nije vratio. U sred bela dana su ga spakovali (u grupi sa još nekoliko vojnih i civilnih lica), a da to niko nije video ili nije smeo da vidi. Tek posle jedno mesec dana smo načuli šta se desilo i da je optužen za špijunažu.


@Brok, bio sam na M-84. M-84A su bili raspoređeni u druga dva bataljona. Ne videh moj tenk, ali videh (koliko me sećanje služi) nekoliko tenkova iz moje čete, posle 23 godine. Šteta samo što je kasarna Stevan Sinđelić polupana za vreme rata, pa se sada uglavnom koristi za neke pozadinske aktivnosti.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #5214 on: May 28, 2019, 04:14:13 pm »

Brok, samo kazem da brojno stanje tehnike nije neka vojna tajna, i da se redovno podnose izvestaji npr komandi putem telefona. Nista lakse nego saznati informacije tog tipa. Da potpada pod vojnu tajnu, poverljivo, ili kako god vec ne sumnjam, ali nije posebno dobro cuvana informacija.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5215 on: May 28, 2019, 05:09:13 pm »

Brojno stanje tehnike nije tajna, pošto se subregionalna kontrola naoružanja redovno sprovodi, a što je posledica dejtonskog sporazuma. Na izabranoj lokaciji, inspektorima je dozvoljeno snimanje tehnike, ali samo spolja. Ne mogu snimati unutrašnjost vozila i ne mogu razgovarati sa vojskom. Bio sam prisutan prilikom dolaska prve takve kontrole u 211. okbr. septembra 1996. godine.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5216 on: May 28, 2019, 05:35:45 pm »

Brok, samo kazem da brojno stanje tehnike nije neka vojna tajna, i da se redovno podnose izvestaji npr komandi putem telefona. Nista lakse nego saznati informacije tog tipa. Da potpada pod vojnu tajnu, poverljivo, ili kako god vec ne sumnjam, ali nije posebno dobro cuvana informacija.
Znaš zašto je meni to ostalo, jer sam manje više bio u borbenoj grupi (prošli vek). Smiley
Dolazili su neki novinari, mislim Rojtersa, koji su nas čekali na kapiji pa su nam skrenuli pažnju...
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5217 on: May 28, 2019, 10:10:40 pm »




   Danas se malo toga može sakriti. Ništa više nije tajna. Ni broj ljudi, tehnike, motivisanost, stanje ispravnosti, obučenost i sve ono čime se obaveštajci bave. Tajna je za koliko vremena može sve da se dovede u potpuno ispravno stanje , za koliko vremena da se popuni i preveze na željenu destinaciju i šta ćemo mi da uradimo ako oni urade to i to. U principu igra mačke i miša. Zato su bezvezni komentari tipa, zarđale gusenice-ko zna kad su ih podmazivali, ne radi SUV- verovatno ga niko ne može više poraviti, mornari nisu poređali papuče ispred spavaone-zato im je potonuo brod i sl. Možda je nešto i namerno otkriveno da bi se prikrilo nešto krupnije...


Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #5218 on: May 29, 2019, 06:27:24 pm »

Apropo vojne tajne secam se kroz maglu slucaja od pre neku godinu gde je neki novinar dosao u posed nekog izvestaja gde se navodi da VS u stanju kakvom jeste nije posobna da izvrsava osnovne zadatke odbrane, medjutim obavestajci su sprecili objavljivanje tog clanka pod pretnjom zatvora. E sad, koliko su bezbednosne procedure zaista efikasne, pretpostavljam da smo i sto se toga tice ostali u proslom veku.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #5219 on: May 31, 2019, 05:17:48 pm »

Не знам одакле ти овај податак, али као познавалац оваквих послова могу ти рећи да ти вест садржи пар неистина. Обавештајци се не баве спречавањем новинара већ безбедњаци. Ни један извештај војске, како год да је стање не садржи информацију да војска није у стању да обави задатке. За опис лошег стања увек се корист еуфемизми. Не само у Србији него свугде. Ја закључујем да си ти ову вест добио из "пете руке" где се почетна вест по природи преношења од "уха до уха", "по написа до написа"...

А што се ефикасности заштите поверљивих информација тиче систем се увек базира на свести људи... присила је увек у другом плану.
Logged
Pages:  1 ... 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 [348] 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.