PALUBA
March 28, 2024, 04:55:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 [353] 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165173 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5280 on: July 07, 2019, 07:02:54 pm »




   Naravno, upravo to je jedino tržište gde oni mogu da plasiraju svoj derivat T-55 koji oni uspešno proizvode nakon 70 godine od njegovog nastanka. U kineskim tenkovskim jedinicama taj T-59 ima radio uređaj,kopiju R-113 iz II sv. rata ali samo tenk komandira čete. Ostali komuniciraju barjačićima!

   Viđao sam ih na snimcima Sirijskog ratišta. Moguće da u exportnoj varijanti svi tenkovi imaju RU.


Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #5281 on: July 07, 2019, 08:12:21 pm »

Kina od pre 60 godina je izuzetno zaostala drzava, koju je ne znam koliko puta manji Japan pokorio.Iako po tehnoloskim sredstvima u vojnoj industriji nisu jos uvek stigli SAD i Rusiju, samo je pitanje vremena kada ce. Igraju jako pametno, strpljivo, hladni drugari su i sa SAD i sa Rusijom, saradjuju na siroko i sa jednim i drugim ekonomski jacajuci sve vise. Od 22 najveca svetska proizvodjaca (ili bolje da kazem prodavca) oruzija kineski su 7. Neki su cak ispred firmi poput Nortron Gruman ili General Dynamic.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #5282 on: July 08, 2019, 08:33:19 am »

Ruse bi mogli jako brzo sustići, jer strahovito ulažu u znanje, a korupciju ne trpe baš ili je bar drže pod kontrolom. Ameriku će malo teše sustići, ali idu prema tome.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #5283 on: July 08, 2019, 11:14:37 am »

Dve vrste domaceg ERO oklopa.


Slika 1. KAO M99 i ERO M19
Slika 2. KAO M99


* 1 - 164589_781264873_F5C64751-7314-4E39-BC7D-385CF4BEE2BF.jpg (2025.47 KB, 3024x3084 - viewed 92 times.)

* 2 - 164589_173614249_0AFCCE06-7C13-48FF-B501-B2AEE7C2152C.jpg (1898.59 KB, 3024x3858 - viewed 90 times.)
« Last Edit: July 08, 2019, 11:22:32 am by pvanja » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #5284 on: July 08, 2019, 11:19:48 am »

Tekst Politike o modernizacji tenka M-84 i M-80

http://www.politika.rs/sr/clanak/433200/Pametna-municija-i-reaktivni-oklop-za-tenk-M-84

Pametna municija i reaktivni oklop za tenk M-84

Modernizacija oklopno-mehanizovanih jedinica VS obuhvata dvadesetak podsistema. – Nova elektronika, zaštita za tenkove i naoružanje za borbena vozila pešadije

Autor: Milan Galovićsubota, 06.07.2019.

Izvan hale Beogradskog sajma, u kojoj je bio centar zbivanja na nedavnom sajmu naoružanja i vojne opreme „Partner 2019”, na spoljnom izložbenom prostoru, bio je postavljen modernizovani tenk M-84. Dobro poznat još iz vremena JNA, ponos jugoslovenske odbrambene industrije koji je svetsku slavu stekao izvozom u Kuvajt i upotrebom u operaciji „Pustinjska oluja” 1991. godine, godinama čeka modernizaciju koja bi ga učinila aktuelnim i u narednim godinama.

Uprkos svim pričama, vežbama i bojevim gađanjima, malo šta tako efektno simbolizuje vojnu moć kao tenk. To se bukvalno moglo osetiti na nedavno održanoj paradi u Nišu. Tutnjava motora pedesetak tenkova M-84, zveket njihovih gusenica i tlo koje se trese pod nogama, ostavili su snažan utisak na posmatrače parade.

Projekat modernizacije tenka M-84 je davno napravljen i prikazan na pomenutom izloženom tenku, ali sada se u tome ide dalje. I što je najvažnije, u doglednoj budućnosti, kako je najavljeno, ona će konačno biti sprovedena i na tenkovima koje koristi Vojska Srbije. Detaljnije je o tome govorio Nenad Miloradović, v. d. pomoćnika ministra odbrane za materijalne resurse.

– Modernizacija tenka podrazumeva dvadesetak podsistema koji se razvijaju i uvode u naoružanje, a poneki su već ili u završnoj fazi ispitivanja, ili će ući u ispitivanje do kraja godine. Reč je o sistemima koji će povećati nivo zaštite tenka – elektronski sistemi za zaštitu, nova generacija eksplozivno-reaktivnog oklopa, zatim podsistema koji će povećati situacionu svesnost i efikasnost upravljanja vatrom... To su daljinski upravljana borbena stanica, modernizovana nišanska sprava, sistem za osmatranje iz vozila i navođenje na uočene ciljeve, što je na savremenom bojištu skoro jednako važno kao i samo oruđe. Jer pobeđuje onaj koji je prvi uočio cilj i prvi gađao. Takođe, razvija se prva generacija znatno efikasnije municije, uključujući i „pametnu” municiju – izjavio je Miloradović za mesečnik „Odbrana”, zvanično glasilo Ministarstva odbrane.


Modernizovano borbeno vozilo pešadije (BVP)

Modernizacijom će biti obuhvaćene generalno oklopno-mehanizovane jedinice, ne samo tenkovi, već i oklopni transporteri guseničari – borbena vozila pešadije (BVP).

– Naš pristup je da se sistemi koji se razviju za jednu vrstu naoružanja primenjuju sa manje ili više modifikacija i varijacija na ostale. Deo sistema koji će biti razvijen za modernizovani tenk primeniće se i na modernizovanom BVP. Za BVP se razvija nova kupola sa novim naoružanjem – top 30 kalibra 30 milimetara i bacač granata 30 milimetara, nova generacija municije, kao i nova generacija raketa dometa pet kilometara – objasnio je Miloradović.

Tenkovi M-84 proizvodili su se u vreme SFRJ, po uzoru na ruski tenk T-72. Osim u Kuvajtu, njihova upotrebljivost, nažalost, dokazna je i u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije. Pored Srbije, još dugi niz godina koristiće ih i bivše jugoslovenske republike i Kuvajt.

Vek upotrebe tenkova meri se decenijama i u bogatijim državama. Čelično telo tenka je, može se reći, neuništivo u mirnodopskim uslovima, a slično bi se moglo reći i za naoružanje i motore ovih oruđa. Elektronika, nišanski sistemi i zaštita, protokom vremena i razvojem tehnike, podložni su modernizaciji.

Srbija raspolaže i izvesnim brojem tenkova T-72, nabavljenih pre proizvodnje njegove jugoslovenske verzije M-84. Osim toga, očekuje se isporuka 30 modernizovanih tenkova T-72 iz ruske donacije Srbiji, koji će, za razliku od tenkova koje posedujemo, moći da kroz topovsku cev ispaljuju rakete.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5285 on: July 08, 2019, 01:01:16 pm »

Upravo sam završio jedan dugački razgovor sa Kuvajćanima. Malo na arapskom, malo na engleskom.
Dolaze u Banja Luku, ali to nije bitno.

Norinko, kineska kompanija koja se bavi proizvodnjom i trgovinom oružjem, dobila je posao modifikacije tenkova M84AB u Kuvajtu.

Pozdrav

Vlado
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #5286 on: July 08, 2019, 02:02:40 pm »

Posle ove izjave, spremi zimsku opremu u kofer (dugačke gaće)  Cheesy
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5287 on: July 08, 2019, 02:18:55 pm »

Dolazi Arapin koji vodi posao, u Kuvajtu se sve vodi preko lokalnog Kuvajćanina, da me vidi. Tražio je da ja dođem u Kuvajt da se dogovorimo, ali ja imam problem sa zdravljem, nedavno sam izišao iz bolnice, tako da će se govoriti arapski u Banja Luci.

A sa Kinezima sam već radio.

Pozdrav

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5288 on: July 08, 2019, 04:34:53 pm »

Vlado, ako ti zatreba za posao bilo koji član posade ili tri u jedan (k-dir, nišandžija, vozač, imam sva tri VES-a za M-84 i M-84A), imaj me u vidu. Gradivo ću lako da obnovim, neće mi biti sefte bilo šta da radim oko tenka, a znam dobro da čujem a i da ćutim, sve po potrebi. Na kraju krajeva, trebaće ti neko od poverenja, mobilniji za tračanje tamo-amo, za popunu tenka municijom, gorivom, mazivima i ostalim aditivima... nulovanje, rektifikaciju, zateanje gusenica, startovanje motora, debakarizaciju topa, čišćenje PKT-a, PAM-a, zamenu ili osvežavanje akumulatora, vođenje dokumentacije i sl.
Relativno sam zdrav, i mogu ti biti koristan na lokalu (Manjači) ili već gde... a mogao bih i do dole ako treba.
Tu sam, moj kontakt imaš, pa zovi ako treba, bez šale.

Arapski ne govorim i ne razumem, sa engleskim se služim, što je dovoljno za komunikaciju.

Pozdrav

Mihajlo/Vrabac/Brok
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #5289 on: July 08, 2019, 07:22:55 pm »

Не брините, нису Кинези мутви. Можда су локални арапи важни за уговарање посла, али посао воде Кинези. А ко ће ићи или неће одлучиваће пре свега они. Лично мислим да им са ових простора не треба нико. Уосталом, како год урадили те тенкове арапи ће их за два месеца учинити полуисправним.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5290 on: July 08, 2019, 08:39:18 pm »

Malo mi to deluje nelogično.
Kinezi na M-84a mogu uspešno modernizovati elektroniku to je verovatno kompaktibilno sa njihovim savremenim tenkom.
Za motor se svakako moraju obratiti Palma,Yugoimportu ili nekom iskusnom istočnom proizvođaču.
To bi ih verovatno skupo koštalo a to su im i konkurenti.

Ako je parcijalna modernizacija to bi išlo bez problema ali ako se zahteva jedna šira modernizacija sa remontom to im svakako neće ići glatko.
Ipak poznavajući kako u Kuvajtu stvari funkcionišu mnogo toga zavisi ko je Kuvajtski posrednik i kave su njegove pozicije u Kuvajtu.

Srešće se sa više problema a oni nemaju iskustva sa ovim tenkom, proizvođači komponenata su sa promenjenim postavama slabije barataju problematikom .
Što bi rekli ,,živi bili pa videli da li će nešto biti od toga,,
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5291 on: July 09, 2019, 10:16:09 pm »




   Neće im biti lako sigurno. Naročito ako im Vlado bude nadzorni organ! U svakom slučaju zgodna prilika da iz prve ruke poskidaju sve što ih zanima i to iskopiraju pa posle prodaju kao svoje. Jako će se iznenaditi kad vide da nema posla za tesare-armirače i zidare na našim tenkovima. Palestinac je u pravu kada kaže da će im motorna grupa biti najveći zalogaj. Najverovatnije će ubaciti svoj Dim-Sum, ali taj teško da će izdržati na saudijskom suncu i pesku. Gusenično platno je usled vožnje po pesku verovatno za zamenu, to sa jačim motorom i drugom transmisijom zahteva kvalitetan čelik za članke koji oni nemaju. U svakom slučaju, dosta njihovih stručnjaka će se iz tenkovskog grada preseliti na granicu sa Mongolijom ili na Tibet ako ne ispune zadatak...


Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #5292 on: July 10, 2019, 08:07:49 pm »

Quote
Gusenično platno je usled vožnje po pesku verovatno za zamenu, to sa jačim motorom i drugom transmisijom zahteva kvalitetan čelik za članke koji oni nemaju.

Да ли је могуће да највећи светски произвођач челика не може да направи квалитетне чланке за гусенице?
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5293 on: July 10, 2019, 08:52:36 pm »




   Mada deluje prosto, na članku su pale i jače tehnološke sile. Ne zaboravimo da se preko njih prenosi snaga motora i transmisije na podlogu kojom se 42 tone težak tenk kreće i do 70-80 km/h . Okca članka kroz koja prolazi osovinica treba da izdrže moment kada se npr. tenk naglo pokrene iz mesta a da se ne otkinu. Ujedno, moraju biti dovoljno meka da ne habaju pogonski točak i osovinice + uticaj peska kao abraziva. Koliko se sećam, Kuvajćani su tražili članke sa gumenim naplatkom.

   Ovo je samo jedan detalj od svega sa čime treba da se suoči tim koji će raditi generalni / parcijalni remont i tehničko unapređenje. Kao što znamo čitava bivša Jugoslavija se pre par godina sastala upravo povodom ovog pitanja na nivou premijera i nismo mogli da prihvatimo posao pored obaveza prihvaćenih ugovorom pre 30-tak godina i dobrom zaradom .



Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #5294 on: July 10, 2019, 09:04:38 pm »

Не спорим ја то, него Кинези су светски произвођачи свакојаких врста челика па верујем да могу и такав. Друго, они одавно праве своје тенкове који имају гусенице. И ти тенкови иду. Можда нису као руски, амерички, немачки, али нису ни тако лоши. На крају, ако буде требало купиће на тржишту то што им треба.
Logged
Pages:  1 ... 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 [353] 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.