PALUBA
March 28, 2024, 05:55:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 [354] 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165240 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #5295 on: July 11, 2019, 05:01:05 am »

Micha verovatno misli da posto je kineski celik najeftiniji da je i losiji. Iako ne sumnjam da ima i toga, razlika u ceni celika je uglavnom posledica cene radne snage i toga da kineske kompanije jos uvek ne moraju da ispunjavaju silne ekoloske norme koje kostaju dosta vise, tj podizu cenu celika.  Za svoju odbrambenu industriju siguran sam da koriste najbolje materijale dostupne.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5296 on: July 11, 2019, 07:58:57 am »

Gusenice na kuvajtskim M-84AB su zamenjene pre desetak godina. Kupljena je novija verzija (dvoosovinska) kakva se ugrađuje na T-90, T-80 i novije verzije T-72. Gusenice su najmanji problem, pošto ih ima na tržištu.


Kinezi prave kvalitetan čelik, a tehnologiju su kupili u Nemačkoj još devedesetih godina. Mislim naravno na njihove velike proizvođače.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5297 on: July 11, 2019, 08:00:03 am »




   U ovoj oblasti (metalurgija) nisam stručnjak ali znam da se za probojnost projektila uzima Krupov čelik. Masovnost nikako ne znači kvalitet a to je u vojnoj industriji najvažnije. To što Kinezi proizvode najviše građevinskog čelika na svetu je za pohvalu, ali nemaju kvalitetnu rudu gvožđa od koje bi mogli da proizvedu dobar pancirni čelik. Kod njih se sve svodi na što veću količinu, bez obzira na kvalitet i škart. Cilj je premašiti petogodišnji plan. Veoma vode računa da budu najzastupljeniji na tržištu i da budu najbolji gde god se nešto rangira, ali sve je farsa. Cilj im je da jeftinom robom lošijeg kvaliteta po nižoj ceni unište konkurenciju da bi posle taj isti škart prodavali po višoj ceni. Veoma su dobro organizovani i imaju veliku podršku svoje države,naročito u vojnoj industriji, a to mnogo znači.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5298 on: July 11, 2019, 08:17:00 am »

Radio sam sa Kinezima. I sa Kineskinjama.  Smiley Na novom kineskom tenku. T85-III. U Kini, u gradu Bao Tau, u najvećoj svjetskoj fabrici tenkova.

Već sam pisao o kvaliteti kineskog topa. Kineski top je neuporedivo, neuporedivo bolji od istog takvog ruskog topa. Bukvalno se ne troši kod gađanja. Pokraj nas su u Pakistanu bili i Ukrajinci sa tenkom T80UD i prema podatcima pakistanskih ljudi iz tehnike, nešto kao naš TOC i VTI zajedno, ukrajinski top KBA3 (KBA tri) se trošio kao sir u odnosu na ovaj kineski. Ispalio sam stotine granata iz tog tenka, top je od početnih 125,02 došao na 125,05 mm. Iz istog tenka su gađali i Kinezi i Pakistanci. Top se ne krivi na suncu, skoro pa nikako, i ne uvija se kod opaljenja. Izmjerili smo pritisak u ležištu zrna kod opaljenja potkalibarnog zrna i iznosio je 6600 atmosfera. Od oštećenja u unutrašnjosti bilo je jedno površine nokta na malom prstu. Za to vrijeme su Ukrajinci mjenjali top na svom tenku. Top se mjenja zavrtanjem sa vana.

A sad malo o Kinezima.

Radili smo u fabrici ujutru od osam do dvanaest, pauza za ručak od dvanaest do dva, pa od dva do šest, pauza za večeru pd šest do osam i od osam pa dokle možemo da izdržimo. Obično smo završavali oko jedanaest naveče.

Međutim, primjetim da nam neko dira tenk naveče kad mi odemo.

I vratim se u Banja Luku i tražim od softveraša da mi napravi izmjene u softveru na ovome tenku. Već smo bili ubacili izmjene zbog balistike, drugačija municija, a sad smo na to dodali u računar tenka, datum, vrijeme, vrijeme uključenja, vrijeme isključenja sistema, vrijeme opaljenja, vrstu municije sa kojom je gađano, ukupan broj opaljenja, kao i pojedinačan broj opaljenja za svako zrno, itd, itd. Podatci o opaljenjima su se pamtili za deset zadnjih opaljenja.

Vratim se u Kinu i zamjenim softver u tenku.

I svako jutro vidim da je rađeno sa tenkom, po noći, nakon što mi odemo iz fabrike. Tj, iz prototipske radionice fabrike tenkova, a koja je oko pet šest kilometara daleko od fabrike.

I nakon pet, šest dana zovnem Kineskinju koja je sa nama radila. Pitam je da li iko dira tenk kad mi odemo. I normalno, kaže ona da ga niko ne dira.

Uđemo u tenk. i ja se dovatim komandne table računara. I počnem da isčitavam podatke. Datum taj i taj, Vrijeme isto kao na mom satu. I onda. Dana tog i tog u toliko sati uključen sistem, pa isključen. U toliko sati gađano na daljini toj i toj sa takvim zrnom, itd, itd. I još dosta podataka o kojoma nisam pisao.

Sličan softver sam ugradio i u jedan sistem upravljanja vatrom u Kuvajtu, ali sa još nekim dodatcima. Već sam pisao o tome kako mi je došao otvoren koverat koji sam tražio da mi pošalju sa mojim šemama i crtežima i sa ovim softverom. Normalno SDPR je kopirao sve što je bilo u koverti, a to se je vidjelo i prije koju godinu na modifikovanom tenku M84 koji je imao unutrašnju havariju (eksploziju) na gađanju u Nikincima gdje su se vidjeli uništeni dijelovi tenka na kojima je ta modifikacija.

A i u Kuvajtu je neko dirao tu modifikaciju nakon što sam otišao sa posla. I to svaki dan, oko desetak dana, u trajanju od sat dva. Kuvajćani nisu znali da ja tu nešto radim, nego ovi iz predstavništva SDRP-a. A tu smo još dodali elektroniku da top ne može da udari u zemlju i da pokupi zemlju u sebe. Međutim, ovi iz SDRP-a sigurno nisu vidjeli koje je rješenje za neudaranje topa u zemlju.

Dakle, kradu se rješenja. U Pakistanu kad sam radio na tenku T59 bila mi je u hotelskoj sobi obijena torba sa šemama. U torbi je bilo i oko 5000 dolara. Pare nisu nedostajale, samo sam vidio da su šeme složene drugačije nego što ih ja slažem.

Kad smo radili sa Šveđanima iz Boforsa na tenku T55 naše službe JNA (o kojima se ne priča) su im ukrale dokumentaciju. Na Manjači pored Banja Luke, sve iskopirali tu noć u Beogradu i ujutru im vratili u auto koje se je "pokvarilo" na Manjači. Međutim, oni su bili iskusniji od nas, te su nam podvalili verziju dokumentacije koja je bila namjenjena da se ukrade, imali su već takva iskustva, pa smo mi imali loše rezultate gađanja u Siriji sa T55 i Pakistanu sa T59. A namjernu grešku u softveru sam slučajno ja otkrio radeći na sasvim drugoj stvari za tenk M84, na elektronici simulatora nagiba horizonta za M84, a tu sam koristio balistički računar od T55, jer se ti signali isto obrađuju u svim sistemima, a računar od T55 mi je bio pri ruci, najbliži.

A kad smo radili u fabrici tenkova u Čehoslovačkoj, Česi (ili Slovaci) su nam dali dokumentaciju koju nisu smjeli da nam daju, ali su nam dali zato što mrze Ruse iz dna duše. A mi im rekli da nam to Rusi nisu dali, i da traže za to puno para. Samo smo morali da isječemo sastavnice crteža, ali to nam nije bio problem za kasnije. Radilo se o elektronici koja smanjuje oscilovanje topa.

Itd.
Institut za fiziku Zemun nije mogao da napravi meteo senzor za tenk. Kad su ljudi iz Instituta otišli u Švajcarsku, u kontrolu, jer je bilo otkazalo stotinjak meteo senzora, ali oni nisu otkazali zbog samog meteo senzora nego zbog izuzetno glupe konstrukcije nosača meteo senzora (još je uvijek isti glupi nosač u Vojsci Srbije. U Sloveniji i Hrvatskoj su ga promijenili) vidjeli su tehnološki postupak nanošenja platine na ugljenik i ukrali tehnologiju Švajcarcima. Dovoljno je bilo vidjeti.

Dakle, mi smo krali Šveđane. Šveđani su dio elektronike ukrali od Finaca. Finci su dio elektronike ukrali od Rusa. Česi su nam pomagali. Kinezi su nas krali. Pakistanci su nas krali, mi smo krali Švajcarce, SDRP nas je sve krao, i sve to ide u krug.

Svi koji rade u ovom poslu su toga svjesni.

Tako da ....


Pozdrav

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5299 on: July 11, 2019, 04:41:27 pm »

Vlado, da spremam transportnu vreću i ranac ili ti ne treba pomoćno osoblje?
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5300 on: July 11, 2019, 05:48:30 pm »

   . Kao što znamo čitava bivša Jugoslavija se pre par godina sastala upravo povodom ovog pitanja na nivou premijera i nismo mogli da prihvatimo posao pored obaveza prihvaćenih ugovorom pre 30-tak godina i dobrom zaradom .
Da je neko ozbilnjo hteo da uđe u ovaj posao formirao bi od iskusni poznavaoca zajednički ekspertski tim sa ciljem da sagleda mogućnosti kod svakog proizvođača i da stručno mišljenje a nakon toga bi političari pokušali da daju saglasnost.
Ovako je to bila samo Balkanska politička propaganda.

Istina oni koji imaju iskustva sa Kuvajtom znaju da je to dugačak proces da  stvarno dobijete posao.
I pre se ovde pisalo da su ovi ili oni dobili posao ali stvarnost je drugačija tenkovi su sve stariji održava ih koliko toliko svakako manje stručna ekipa iz BiH i to tako ide.

Ranije je lakše do ugovora moglo doći jer su u Kuvajtu bila raspoloživa sredstva od predhodnog ugovora nešto manje od 100 mil. ali su ponude izgleda bile neodmerene ili nedovoljno ubedljive.

Nedavno su koliko sam ja čuo ponovo odobrena neka sredstva a da li će do neke realizacije i doći zavisi od više faktora.
Koliko znam igre su poodavno započele.
Za one koji me poznaju iz vremena kada smo se ozbiljno bavili tenkom informacija da još uvek baratam problematikom a i ostale su mi neke nedoumice oko rešavanja nekih nedostataka na A-varijanti


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5301 on: July 30, 2019, 06:26:22 pm »

Tenk M84AB, verzija za hrvatsku vojsku.



Tenk namjenjen za Kuvajt po ugovoru Niš-10, ali koji je ostao u Hrvatskoj. Gađanje na poligonu Slunj.

Bez primjedbi.

Pozdrav

Vlado
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #5302 on: July 30, 2019, 08:52:11 pm »

Gledam ovaj video i setio se pitanja, možda glupog ali ipak. Od sve silne prašine koja se diže oko tenka, ne ulazi ona i untar tenka ? I dali može fina prašina da šteti nekim mehanizmima tenka ?  Imam i drugo pitanje, ako može neko, da mi kaže. Dali je istina, da su Ruske posade T-72 bolje savladale tenk što se tehnike tiče, nego redovna vojska na M-84 u SFRJ ? Prema priči koji sam čuo nije, da je u SFRJ bila loša obuka, nego je navodno Ruska bila više opširna.
    Usput. Nije baš vezano na M-84 ali su i tenkovi: bio sam u Berlinu i preučavao malo istoriju DDR-a i Berlinskog zida. Vidio fotografije Ruskih i US tenkova kod Checkpoint Charlie 1961. U muzeju DDR-a piše, da je DDR redovno vježbala prodor na zapad. Procjenjivali su, da bi u prvom upadu 80 % jedinica prešlo u BRD. Smatrali su i da je njihovo naoružanje bilo snažnije od zapadnog (možda samo interna propaganda ?).
   A htio sam i ovo da kažem iako nema veze sa tenkovima: kakva je to zemlja bila....pala mi odmah na pamet usporedba DDR-a sa SFRJ. Mi smo prema njima imali mali raj na zemlji, ne znam, dali su oni to znali. Vidio sam već znatnu razliku u Madžarskoj 1986, i Madžari su nas nosili kao da smo glavni na kugli. Ali ovo tek, nije čudo ni malo što su tako masovno izašli na ulice kad se bližio kraj.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #5303 on: July 31, 2019, 04:52:24 am »

Sto se naoruzanja VU-NATO tice kakvoca je bila podjednaka do 1991. a onda je razlika postajala veca jer clanice bivseg VU vise nisu nabavljale nova sredstva. A sto se ljudstva tice uvik ovisi o volji i obucenosti i tu su, u nacelu, opet bili podjednaki.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5304 on: July 31, 2019, 07:26:01 pm »

Gledam ovaj video i setio se pitanja, možda glupog ali ipak. Od sve silne prašine koja se diže oko tenka, ne ulazi ona i untar tenka ? I dali može fina prašina da šteti nekim mehanizmima tenka ?  Imam i drugo pitanje, ako može neko, da mi kaže. Dali je istina, da su Ruske posade T-72 bolje savladale tenk što se tehnike tiče, nego redovna vojska na M-84 u SFRJ ? Prema priči koji sam čuo nije, da je u SFRJ bila loša obuka, nego je navodno Ruska bila više opširna.
   
Tenk poseduje uređaj za stvaranje natpritiska unutar tenka tako da se možete zaštititi ako zatvorite poklopce.
Sitna prašina može štetiti A-varijanti njen prečistač nije položio test za ekstremne uslove (smanjen prostor, kratki rokovi i dobar rezultat na prikazu u Pakistanu su uticali da to ostane tako).

Obuka posada je individualna stvar istina tehnička uputstva TU-1 su prilično opširna pa je za rukovaoce trebalo napraviti sažeto uputstvo za rukovanje.
Dok sam radio u Kuvajtu do mene je došla jedna skraćena hrvatska verzija.
Kada smo radili sa ruskim instruktorima oni su nas upozorili da posade moraju biti prilično profesionalne a da bi to sve funkcionisalo bez kvarova i otkaza oficiri koji ih vode moraju dobro poznavati tenk.
ps,
Jedan član foruma mi je prosledio informaciju da na A-varijanti temperatura tečnosti znatno brže raste nego na M-84.
Ako to nije pojedinačna pojava onda bi to mogao povezati sa jednim od problema koji je rešen na način koji se tada meni činio ne baš dobr možda bi ga popravili da je bilo vremena.
Da li je neko posle nešto radio na tome nije mi poznato, sumnjam pošto su se ekipe uglavnom raspale a u slobodan prostor su uskočili mnogi koji su u vreme stvarne proizvodnje bili u drugom planu.

pozdrav! ,nekad PAŠA a sad PALESTINAC,


Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5305 on: July 31, 2019, 11:18:30 pm »




   A kakvo bi to bilo vojno vozilo ako mu smetaju prašina, led ili blato? Vidi se na snimku da voze sa otvorenim lukovima što znači da je unutrašnjost tenka pokrivena slojem prašine. Nakon završenog gađanja sve se to očisti, spolja i unutra, podmaže i bude spremno za sledeći put. Ako ima na poligonu pralište sa šmrkom ima, a ako nema potok, jezero ili bunar i kanta u šake. Niko nije rekao da je lako.



Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #5306 on: August 02, 2019, 10:22:11 pm »

Quote
Изображение танка М84 кувейтской армии в тепловизионном прицеле американского танка M1A2SEPv2

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2165644_900.jpg (80.35 KB, 506x900 - viewed 101 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #5307 on: August 03, 2019, 02:46:40 pm »


   A kakvo bi to bilo vojno vozilo ako mu smetaju prašina, led ili blato? ...


        Grin Grin
Kad sam bio klinac smo se zezali kakva je Albanska podmornica. Odnosno zašto roni stalno gore - dole. Jer mornari koji veslaju, treba da udiše svjež zrak.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #5308 on: August 04, 2019, 03:39:54 pm »


Jedan član foruma mi je prosledio informaciju da na A-varijanti temperatura tečnosti znatno brže raste nego na M-84.


Pogon ventilatora na "V".
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #5309 on: August 04, 2019, 06:04:20 pm »

Uz preklopnik okretaja ventilatora na visoke okretaje potrebno je i otvoriti 4 poklopca na poklopcu motora jer su namijenjeni ventilaciji.
Logged
Pages:  1 ... 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 [354] 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.