PALUBA
March 28, 2024, 01:53:06 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 [364] 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165029 times)
 
0 Members and 6 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #5445 on: March 28, 2020, 06:44:10 pm »


Џумба, не знам баш како би тако постављени бочни штитници штитили пешадију од ударног таласа при опаљењу топа. Ти су штитници карактеристични за ране варијанте тенка Т-72 "Урал" (варијанте обј.172М и 172М1, произвођене 1974-76 и 1975-79.) У обимном приручнику А.В. Карпенка помињу се ови  штитници као противкумулативни.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #5446 on: March 28, 2020, 07:10:35 pm »

Мислио сам на то да имају ту сврху када су отворени бочно (као на слици). Када су као завесе сигурно немају никакав утицај на пешадију већ су то што кажеш.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #5447 on: March 28, 2020, 07:54:14 pm »



   Osim što štite vozača od grumenja i kamena koje gusenice zahvataju i nabacuju na tenk pri vožnji, štitnici se koriste za silazak s tenka. Spuštaš se njima kao toboganom. Kada se tovari tenk na vagon a pogotovu na vučni voz štitnici se podižu da bi vozač tačno video gusenicu. Isto se radi i kada se ide na pešadiju (demonstrante).




И када се планира да се нешто прегази.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5448 on: April 29, 2020, 05:46:00 pm »

Top 2A46 prizvodnje Bratstvo Pucarevo. Ovaj top je rađen za JNA, izvađen je iz tenka, prefarban i sređen. Vide se detalji koje ima samo top 2A46 za tenk M84.  U tenku je bio sistem upravljanja vatrom proizvodnje Čajavec.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Međutim, na topu se i dalje nalaze nepotrebni dijelovi, a koji se koriste u tenku T72, a nekoriste se u tenku M84.

Inače ima dosta dijelova u tenku M84 koji se koriste u tenku T72, a uopšte se ne koriste u tenku M84.

Pozdrav

Vlado


* 493-revizija-10.JPG (198.22 KB, 750x499 - viewed 138 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #5449 on: April 30, 2020, 07:41:03 am »



   Osim što štite vozača od grumenja i kamena koje gusenice zahvataju i nabacuju na tenk pri vožnji, štitnici se koriste za silazak s tenka. Spuštaš se njima kao toboganom. Kada se tovari tenk na vagon a pogotovu na vučni voz štitnici se podižu da bi vozač tačno video gusenicu. Isto se radi i kada se ide na pešadiju (demonstrante).




И када се планира да се нешто прегази.

Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5450 on: April 30, 2020, 09:15:26 pm »

Primarna uloga blatobrana je da zaštite vozača i periskop vozača od prskanja blata i zemlje. Svako ko je vozio tenk bez ovih blatobrana, mogao je da primeti drastičnu razliku sa i bez njih. Ako je tenk u marševskoj vožnji (vozačeva glava je van), količina blata po vozačevoj glavi može biti tolika da vožnja postane nemoguća, čak i uz opotrebu naočara.

Pri borbenoj vožnji, kada je vozač zatvoren unutra, pranje periskopa sabijenim vazduhom i tečnošću pomaže, ali nije svemoguće. Nekada se desi da se poveći komad blata zalepi za periskop tako da ga sistem pranja ne može skinuti. Tada je jedino rešenje da vozača navodi komandir ili da vozač zaustavi tenk, otvori luk i ručno očisti periskop. Svo vreme dok je periskop vozača otvoren, određene funkcije SUV-a tenka su blokirane.


Zaboravih da nepišem i o ovom cirkusu sa gaženjem svega i svačega. U ratu je sve naravno dozvoljeno, ali u miru ovako nešto raditi nema smisla. Bez obzira što su blatobrani podignuti (oni usput i nisu fiksirani, već imaju mogućnost pomeranja na gore, u slučaju da se nešto nađe pod njima), može se desiti da se nešto gabaritnije zakači za gusenice i podvuče između njih i gornjeg dela šasije. Dada može doći do deformisanja tog gornjeg dela, a na desnoj strani su u tom delu spoljni rezervoari za gorivo.
« Last Edit: April 30, 2020, 09:20:27 pm by Bandzi » Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #5451 on: May 02, 2020, 09:26:24 pm »

Mislim da nije problem da premestite, ali nije lose Ekser da pogleda.


* Tenk.jpg (441.11 KB, 1800x1350 - viewed 70 times.)

* tenk1.jpg (478.11 KB, 1800x1350 - viewed 68 times.)

* tenk2.jpg (546.16 KB, 1800x1350 - viewed 80 times.)

* tenk3.jpg (525.69 KB, 1800x1350 - viewed 84 times.)

* tenk4.jpg (441.11 KB, 1800x1350 - viewed 49 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5452 on: May 03, 2020, 08:42:47 am »

Prije koju godinu je jedna ekipa sa Palube otišla u jednu daleku zemlju da radi nešto oko tenkova. I tamo smo vidjeli nešto slično. Tu je bilo nekoliko verzija tenka T72.
Dio elektronike koji se može vidjeti na gornjim slikama smo vidjeli i u tim tenkovima. Ovo na gornjim slikama je neka osiromašena verzija tenka T90 ili unaprijeđena verzija tenka T72.  U tenku T90 ima nekoliko istih uređaja kao na gornjoj slici. Međutim postoji jako veliki broj verzija tenka T90, kao i tenka T72.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Za mene je bio problem što se prostor u tenku sve više smanjuje, tako da nisam mogao dugo sjediti u tenku. Naročito mi je bilo bolno sjediti u tenku T80, jer je unutrašnjost puno uža od tenka T72. Sjedište je manje, uže za oko 15 cvm.

Isti problem je bio i u komandnom tenku M84ABK u Kuvajtu kod kojeg postoji nekoliko verzija. Tri radio stanice, oprema za napajanje radio stanice, ogromni pojačavač snage za komandnu radio stanicu, navigaciona aparatura itd. Smanjuje se prostor u tenku.

Na ovim gornjim slikama se vidi mogićnost da komandir tenka preuzme cilj i da gađa. Takva elektronika je predviđena i za M84 i postoji u svim tenkovima M84. U elektronici su sve komande uduplane, za nišandžiju i za komandira. Pola kutije K1-M je iskorišteno za mogućnost da komandir upravlja sistemom i gađa, kao i veliki dio pojačavačke kutije i računara.

Postoje već gotova rješenja koja su ponuđena Vojsci Srbije, međutim, tu duvaju neki drugi vjetrovi o kojima ne bih sad pisao. Postoji zvanično pametna firma VTI  u kojoj su uglavnom ....... (preskočiću ono što mislim) i sve drugo što su neki drugi napravili, a bolje je nego što su oni pokušali da naprave se automatski odbija.

Skoro ovo sve što je na gornjim slikama napravljeno je i ovdje, od domaće ekipe.međutim, ...

BMS, navigacija sa GPS-om i Glonasom, radio oprema sa opremom kojoj ne treba kripto zaštita, nego je to drugačije rješeno, Geografski informacioni sistem, tenkoprohodnost, prostiranje radio talasa, balistika, komandir u petlji, itd, itd,...

Evo nekoliko slika sa prikaza prezentacije slične opreme u jednoj drugoj dalekoj zemlji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pozdrav

Vlado


* T-90AM MBT-5.jpg (86.43 KB, 810x630 - viewed 101 times.)

* T-90M_14.jpg (220.74 KB, 680x436 - viewed 100 times.)

* prezentacija za M84 (1).jpg (72.71 KB, 800x600 - viewed 62 times.)

* prezentacija za M84 (2).jpg (72.22 KB, 800x600 - viewed 55 times.)

* prezentacija za M84 (3).jpg (73.68 KB, 800x600 - viewed 49 times.)

* prezentacija za M84 (4).jpg (74.48 KB, 800x600 - viewed 49 times.)

* prezentacija za M84 (5).jpg (85.07 KB, 800x600 - viewed 52 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5453 on: May 03, 2020, 11:03:31 pm »




   Komentar iz trupe: Ovo je suviše komplikovano! Ukoliko je cilj bio da se kupola napuni elektronikom-uspeli su. Ako znamo da elektronika najmanje danas košta onda to i nije bilo toliko teško. Kupola ovih tenkova liči na Francuski Leclerc i već na prvi pogled odbija prosečnog tenkistu. Puno dugmadi, lampica, ekrana... I inače je komandir tenka preopterećen količinom podataka i radnjama koje je obavezan da izvede već prilikom redovnog školskog gađanja, a da ne govorimo o borbi. Danas, u vreme Androida i PC igrica mladi ljudi slabo barataju realnim stvarima. Ako znamo da otkačku malo ko zna da objasni i kaže zašto se ona radi, sa ovim sofisticiranim borbenim stanicama će tek biti katastrofa!!

   Kao elektroničar po struci govorim iz višedecenijskog iskustva u radu na borbenoj tehnici. Zamislite još kišu,sneg i blato koje tenkisti na čizmama unose u tenk. Jednostavno, kompjuter treba da stoji na stolu u kući a ne u autu,traktoru ili tenku. Za intenzivniju primenu elektronike se svojski zalažem ali ne ovako napadno i primetno komercijalizovano. Primer kutije K1-M je ono šta ja podržavam. Metalna, hermetički zaptivena kutija  natrpana elektronikom (ne samo relejima kao kod pomenute kutije) ali koja radi posao! Tu na prvom mestu stavljam dijagnostiku otkaza delova ili čitavih podsistema koja može digitalizovanom glasovnom porukom da saopšti upozorenje pored vizuelnog signala jer vozač i komandir ne gledaju na tablu već kroz periskope tokom borbenih dejstava itd. Skučeni prostor koji u velikoj meri  izaziva klaustrofobiju još se više sužava i puni uređajima koji onemogućavaju duži boravak. Još kad se nešta od te skalamerije pokvari usled ekstremnih uslova eksploatacije...

   Suviše kitnjasto. 90% uređaja i sistema ostalo bi neupotrebljeno što zbog nepoznavanja nove tehnologije, što zbog potrebe za brzim reagovanjem u realnoj situaciji gde se posada uvek odlučuje za prostije, jednostavnije rešenje. Dobra mera savremene tehnike i starovremenske mehanike je BrDM-2 koji nam je rusija donirala prošle godine. Jednostavno, a max funkcionalno i pouzdano.


Logged
Ado
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 39


« Reply #5454 on: May 03, 2020, 11:23:32 pm »

Micha, slazem se, kao vas "kolega" po elektronici. A tek problemi sa EMP- udarima, ili radioaktivnim zracenjima ...

Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #5455 on: May 04, 2020, 06:17:53 am »

Sam tenk je neka vrsta faradejevog kaveza, sa pojedinacnim otvorima koji mogu predstavljati problem.

Ali, generalno, sve se to moze resiti.

Nije problem ni prostor, dobar deo elektronike je danas manjih dimenzija, automatski dobar deo uredjaja zauzima manji prostor, dobrim razmestajem uredjaja se i to moze resiti.

Problem je nesto sto su jos kod aviona amerikanci nazvali "information overload". Odnosno, kako se dostupne informacije pakuju i prikazuju.

Amerikanci su primetili da su novi piloti, posle redizajna kabina sa visenamenskim displejima, poceli da previse vremena provode gledajuci u displeje. Pa su razvili poseban program kako bi mlade pilote odvikli od novostecene pogresne navike.

Sto se tice snalazenja posada, problem je mnogo vise u starosti posada, nego u broju prikazanih informacija. Starije generacije teze savladavaju pretrpanost informacijama, za razliku od mladjih generacija koje su na to naviknute.

Opet, dobrim korisnickim interfejsom se to izbegava, prikazuju se najpotrebnije informacije, ostatak korisnik moze dobiti ako je to potrebno. Tu imamo i razlicite potrebe zavisno od toga ko je u tenku, pitanje je koje su informacije potrebne obicnoj posadi, a koje komandnom kadru i odredjenog nivoa. Takodje, kao kod aviona, moze se korisniku omoguciti da sam konfigurise informacije koje ce primati za konkretan zadatak. Moze mu se i omoguciti da postavi razlicite konfiguracije za razlicite tipove zadataka. Pa ce on sam odabrati konkretnu konfiguraciju po potrebi.

Sve se moze resiti dobrim inzenjeringom, ili dobrom obukom. Pri tome je mnogo veci problem to sto ne dolazi do podmladjivanja kadra, nego sama opremljenost uredjajima unutar tenka.

Da mene neko pita, u ove tenkove bih postavio najmladje posade koje imamo. Isto vazi i za osavremenjene tenkove M-84. Starije bih zadrzao na remontovanim tenkovima koji nisu osavremenjeni, a najmladje bih gurao u osavremenjene tenkove, jer ce se oni lakse prilagoditi na nove uredjaje, i nece patiti od preopterecenja informacijama.

Pri tome bi da kazemo neku srednju generaciju upotrebio za obuku za instruktore, jer imaju dovoljno iskustva koje mogu preneti, a pri tome su dovoljno mladi da prihvate nove uredjaje.

Sve se resava ako se hoce. Problem je da li se nesto hoce. I da li neko prikazuje nesto kao problem kako bi progurao svoje resenje, ili zadrzao poziciju na trzistu za usluge koje moze da pruzi. Tako, na primer, imamo pljuvanje po odredjenim tehnologijama i uredjajima dok ih odredjena ekipa ne primeni u svom resenju. Onda odjedared iste postaju najbolje. Ali, za one koji to rade, njima na cast. I pre bilo koga nije bilo potopa, pa ni posle bilo koga nece doci do potopa. Zivot nece stati kada nekih ljudi ne bude.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5456 on: May 04, 2020, 06:40:55 am »

Lepo objašnjeno!
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #5457 on: May 04, 2020, 07:14:23 am »

Takodje ne mislim da bi pretrpavanje elektronikom znacajno smanjilo prostor. Danas postoje tanki displejevi koji se mogu savijati po potrebi. Bukvalno ga zalepis na unutrasnjost kupole i on zauzme 1cm prostora. Vise informacija u realnom vremenu znaci vecu borbenu svesnost, ali ovde dolazi do izrazaja to sto tenk ima 3 clana. Cetvrti clan u tenku bi mogao da preuzme monitorning za odredjeni deo sistema.

U svakom slucaju cak i da neki od tih sistema otkaze u najgorem slucaju posada bi radila kao i do sada, pa bas i ne vidim neki poseban razlog biti antiprotivan.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5458 on: May 04, 2020, 09:23:26 am »

Jedan moj tekst od prije koju godinu. Tada sam pisao o starijem vodniku Zoranu Tomiću iz VP sa Voždovca. Ne znam šta je sa njim. Njegov cimer mu je ukrao pištolj, pa je imao nekih problema u vojsci.

Ovo će biti prekomplikovano za vojsku. Za vrijeme moga aktivnog rada sa tenkovima i tenkistima, samo jedan starješina, st. vodnik Zoran Tomić, mi je postavio pitanje iz kojeg sam shvatio da je sasvim savladao potrebno znanje za rukovanje tenkom. Na pitanja koja su postavljali ostali odgovori su se mogli naći u Upustvu za rukovanje tenkom ili nekom sličnom upustvu koje se nalazi u tenku.

Često sam ispravljao i predavače u Školskom centru oklopnih jedinica u Banja Luci i u Tehničkom školskom centru u Zagrebu. Nadam se da su do sada naučili potrebne lekcije. Jednom prof, dr, generalu, bivšem Pomoćniku Ministra odbrane, sam dao u ruke završen magistarski rad o tenku M84 i svu potrebnu dokumentaciju za završetak njegovog veoma sličnog rada o tenku M84. I on se je opet bavio teorijom, matematikom, a kad bi zajedno ušli u tenk da mu objasnim nejasne detalje brže bi izašao nego što je ušao. Bavio se samo teorijom i matematikom.

Pored toga što sam tenk pravio učestvovao sam i u borbama. Tenkovskim borbama. Član 11. Suviše je detalja na koje mora da pazi posada u toku borbe, tako da sam se uvijek trudio da smanjim opterećenje posade nepotrebnim detaljima. Mala nesigurnost u rukovanju zna da bude katastrofalna za posadu. Protivnička granata ili raketa leti nekoliko sekundi. Ako se kasno reaguje često nema druge šanse.

A pored pravljenja tenka, iste sam popravljao u toku Član 11. Tako da i tu imam neka iskustva.

 A i radio sam servis tenka za vrijeme JNA.

A i puno puta sam držao nastavu o tenku, starješninama, majstorima, kupcima, strancima, itd tako da se i tu pokupe neka iskustva.

Tako kad nešto smišljam novo, razmišljam o svemu ovome odjednom. Šta pravim, za kakvog korisnika, kojim sredstvima, sa koliko para, itd...


U svakom slučaju hvala na prijedlozima.

Vlado


Malo kad sam upoznao tenkistu koji zna da koristi svu opremu u tenku. U tenku u Kuvajtu, M84AB (da ne govorim o M84ABK) kod nišandžije ima ukupno 105  tastera, dugmića, poluga itd. I onda me neki član posade nešto pita, a ja mu kažem da mu je to sve (moj eventualni odgovor) napisano na onim metalnim pločicama sa objašnjenjem rukovanja, a prevodioc mi kaže da je taj tenkista nepismen. A takvih je bilo puno.

Sa kakvim sam se tenkistima susretao u toku rada sa tenkistima, bolje da ne pričam.

To je sa tenkistima.

A sa majstorima.

Kad bi znali koliko imam poziva kad počnu razna gađanja. I nije problem ako se je nešto pokvarilo, ali je problem ako su tenk popravljali "majstori".
Jedan primjer. Gubim skoro čitav dan ne mogu da shvatim kvar, i na kraju nađemo šta je.

Stručnjaci iz TRZ Čačak "popravljali" tenk, pa nisu odsjekli izvode relea na štampanoj ploči. I normalno, napravili još puno problema u tenku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
A kad se sjetim da je jedan "stručnjak" iz Instituta za fiziku popravljao tenkove u Kuvajtu, pa napravio ogromnu šteteu, itd, Ili Bane iz VTI-ja (sadašnji vlasnik firme Revita-Altamed). Četiri ispravne hidraulike azimuta na četiri tenka u Kuvajtu na temperaturi oko 50 stepeni u hladu je mjenjao Baki (moj FB prijatelj) za što je bilo potrebno oko tri do četiri dana teškog rada po tenku, a kvar je bio u pojedenim, istrošenim, zubima na davaču brzine po pravcu. Kvar koji se popravlja za deset minuta.

E, sad kad ove tenkiste i majstore zamislim na ovoj verziji tenka T72 koji Rusija poklanja Srbiji. Ovo je verzija tenka koji vojska Rusije nije htjela da primi, jer se ne uklapa u njihovu logistiku.

Oficiri tehničkih službi ruske vojske već su obišli kasarne gdje treba da dođu ovih 30 tenkova da bi vidjeli da li te kasarne omogućavaju ono što je potrebno za smještaj tenkova.

Na biatlon u Rusiju (po mojim podatcima iz kasarni) su uglavnom išli ljubimci starješina, a ne oni koji su to trebali po svojem znanju i vještinama. Dovoljno je vidjeti kako je onaj komandir tenka na zadnjem biatlonu sve izgriješio sa gađanjem iz PAM, NSV-a, a on je sasvim isti kao na M84. Ako se već žale da je drugačiji tenk.
Tako će i na obuku u Rusiju za ove tenkove otići neki ljubimci starješina, ili neki po vezi i vezicama. I ko zna šta će onda biti kad se vrate. A ovo je tehnika koju ruska vojska nije htjela da primi u svoje naoružanje. Dakle, ako nešto zapne, nema pomoći od ruske vojske, nego od remontnog zavoda gdje su tenkovi modifikovani, a oni to sigurno ne znaju, nego će se morati konsultovati firma koja je to pravila. Ako budu htjeli. A normalno, Vojska Srbije neće dobiti šeme uređaja za novu tehniku. Možda hoće neke funkcionalne šeme, ali nikako kompletnu konstrukcionu, ili, ne daj Bože, tehnološku dokumentaciju.

I onda kreće ono "Poklonjenom konju se u zube ne gleda".

Pozdrav

Vlado

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5459 on: May 04, 2020, 10:30:56 pm »

Preključe sam postavio sliku topa 2A46 iz Đure Đakovića. Na topu se vide dijelovi koji su se stalno ugrađivali na top, a nikad se nisu koristili na M84, a zaostali su od tenka T72.

Radi se o ograničavaču uglova topa, tj, gašenju pokretanja topa kad top dođe u granične uglove gore i dole, u maksimalnoj elevaciji i depresiji.
NA T72 za to služi jedan prekidač koji se aktivira sa izbočinama koje se nalaze na topu, a koje sam zaokružio na donjoj slici.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na lijevoj strani slike sam takođe zaokružio mjesto gdje se spaja paralelogram sa topom. Drugi kraj paralelograma se kači na nišansku spravu preko elevacionog senzora. Elevacioni senzor daje podatak sistemu gdje se nalazi top i daje podatak sistemu kad treba ugasiti pokretanje topa u maksimalnim uglovima.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je samo jedan od detalja o nepotrebnim dijelovima u tenku M84.

A sad bi neko drugi mogao da napiše nešto o nepotrebnim dijelovima. Npr,o tabli sa osiguračima nišandžije. O držaču visokonaponske sonde od noćne nišanske sprave u tenku T72  (koje nema na M84).

Pozdrav

Vlado


* Top 2A46 detalj.JPG (299.22 KB, 3000x1688 - viewed 61 times.)

* iskljucivanje u granicnim polozajima topa.jpg (181.42 KB, 2048x1152 - viewed 63 times.)
Logged
Pages:  1 ... 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 [364] 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.