PALUBA
March 19, 2024, 10:49:38 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 [380] 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2155637 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 361



« Reply #5685 on: October 16, 2020, 01:45:13 am »


Ма супер је, само му треба нова муниција, бољи оклоп, аутоматски снажнији погон, па даље у круг. Једно без другог, а ово без трећег - не бива.

Rade, sve ste rekli u ovom i prethodnom komentaru  . Svi vide ovo sto je ocigledno osim nama koji zivimo ovde i koristimo konkretno M-84, u jednom trenutku covek pomisli da zivimo u nekom paralelnom univerzumu. Pa ja bih najsrecniji bio kada bi taj SDPR bio kao Raytheon, ali nije, jednostavno je tako. Slusam pricu o TRZ Cacak, skoro kada su bili tamo, pa covek da pomisli da je to Uralvagon zavod, ali opet nije i ako bih ja voleo da jeste.

Cak i bivsa SFRJ o kojoj nemam neko misljenje, ali to nije bitno, nije imala Miloradovica da modernizuje T-34 trideset godina, nego je kupovala tenkove i znanje, a na kraju tog procesa je izasao M-84, pa ne moze sada jedna devastirana i bombardovana Srbija da izdrzi takve eksperimente nekih modernizovanja, kada mora kupuje se. Kada bi vojska brala pare na drvecu mozda bi ovo i proslo.

Godine prolaze nervoznim korakom
Godine prolaze mi stojimo
Jesmo li sretniji i jesmo pametniji
Godine prolaze mi gledamo...

« Last Edit: October 16, 2020, 01:56:24 am by BSD » Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #5686 on: October 16, 2020, 03:28:44 am »

Bolja municija, bolji oklop, bolja pogonska grupa.

Ajde sada iskreno, recimo da ima sva tri poboljsanja vec sutra. Koliko bi to uticalo na izvrsavanje borbenih zadataka i koliki skok efektivnosti bi se dobio sa tim?
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #5687 on: October 16, 2020, 05:04:11 am »

Koliki je skok efektivnosti dobila Rusija modernizacijom postojecih T-72 na T-72B3?

Koliko je T-72B3 sa francuskom termovizijskom kamerom koja je dve generacije iza u odnosu na aktuelne u svetu, lcd displejima, SUV-om koji je po svedocenjima nasih tenkista gori od postojeceg SUV-a Cajaveca u M-84, bolje resenje od osavremenjavanja koje nasi predlazu?

Da li su nasi osavremenjeni tenkovi, ukoliko se projekat istera do kraja, losiji od T-72B3? Koji je za Ruse dovoljno dobar da guraju to osavremenjavanje umesto da stancuju nove T-90? Ili Armata-e?

Cesto se na ovom i drugim forumima svako kacenje opreme na neki primerak koji sluzi za ispitivanje elemenata osavremenjavanja nekog sredstva komentarise kao da ce ta oprema na osavremenjom primerku biti upravo na tom mestu, i tako ugradjena. Zasto bih se ja, kao inzenjer, sa opremom koju ispitujem, bavio njenom konacnom lokacijom, sekao korpus tenka ili kupole da bih je ugradio kako treba, ako jos uvek ne znam da li dati komad opreme zadovoljava zahteve, i da li ga mogu usaglasiti sa ostatkom opreme predvidjene za ugradnju u osavremenjeno sredstvo?

Nakacicu ga kako god mi je volja, usaglasiti linije sa ostalim sredstvima sa kojima treba da radi u sprezi i ispitivati. Tek ako sam zadovoljan rezultatima ispitivanja, gledacu kako i gde da ga ugradim u korpus tenka/BVP-a, ili neceg treceg.

Isti oni koji su ovde pisali kako su tokom razvoja M-84 napravili 50 gluposti pomerajuci razne podsisteme tenka, pa onda pojedine vracali, a za pojedine menjali mesta dok nisu nasli optimalna resenja, sada pri prikazu predloga osavremenjavanja tenka, za koje se jos ispituju podsistemi, kao i njihova integracija, i koji je prikazan da se politicarima pokaze kuda prica ide, i da se obezbede sredstva za dalji rad, vriste sta je ovo, sta je ono, poremeceno je ovo, poremeceno je ono, to nista ne valja.

Pitam se koliko je takvih prezentacija bilo dok su oni radili na tenku predstavnicima ministarstva odbrane. Samo sto u to vreme to nije objaviljivano na sva zvona tokom izborne kampanje. I koliko su izmena dalje radili na tenku posle svakog takvog predstavljanja.

Smem da se kladim da ih je neko pozvao da oni rade na tenku, kao sto nije, da li bi ovakvu prezentaciju za politicare, koja je pri tom prikazana javnosti kao deo kampanje pred izbore, isto tako komentarisali? Ili bi rekli da tu nista nije konacno, da su pojedini sistemi napravljeni i testirani kao zasebne celine, da se sada ispituju na samom tenku sa ostalim podsistemima, da je to jos uvek projekat u razvoju, i da ce se konacan izgled osavremenjene verzije videti tek kroz par meseci kada se krene sa nultom serijom. Kao da ce i tada biti prikazana prva faza osavremenjavanja, da ce se deo tenkova osavremeniti prvom fazom odmah, da ce druga faza doci kasnije kada ce se ugraditi ostali sistemi koji su deo druge faze osavremenjavanja.

Ali je bitno da se nesto napljuje u samom startu. I da se gura prica kako bilo kakav rad na razvoju bilo cega u Srbiji treba obustaviti, da je sve neisplativo, i da treba kupiti ovo ili ono iz inostranstva, jer zaboga neki drugi znaju da naprave sve. A mi nismo sposobni da proizvedemo ni cackalicu kako treba.

A da za promenu pustimo ljude da rade, i da donosimo zakljucke kada neki rad zavrse, i kada proizvedu i prikazu nultu seriju? Pa da onda komentarisemo kako je i sta ugradjeno, i da li je to dobro ili ne?

Ja znam da je u Srbiji otkad je sveta i veka u tudjega tatka pogolema alatka. Ali, hajde da za promenu mi Srbi budemo malo pametniji, i da malo verujemo u sebe.

Sto se tice Juga, igrom slucaja je jedan rodjak radio na nekim pod sistemima razvijanim za Yugo Floridu. I razvoj je bio zavrsen, a onda je sve napusteno i uslo se u neke druge price. Sa svim razvijenim podsistemima ta nova Yugo Florida bi sigurno bila bolja od Punta koji su nam Italijani uvaliili kada su preuzeli Zastavinu fabriku. Imao sam prilike da pogledam i da se vozim u Fiat-u 500L, i popricao sa taksistima koji su me njime vozili. Prema svemu onom sto sam cuo, a znajuci sta je planirano i zavrseno za tu novu Yugo Floridu, a nije nikada zazivelo kao konacan porizvod, i Punto i 500L su isto sranje, drugo pakovanje. Ta Florida bi bila bolja od oba auta koja su se proizvodila i proizvode se i danas pod zastavom Fijata u Kragujevcu.

Prema tome, pustite ljude da rade. I kritikujte kada posao zavrse, i izbace nultu seriju.

Ako negde treba da bude kritike, onda mora da bude usmerena na to zasto je nesto sto je u ovoj fazi rada uopste prikazano javno. Ali, sta cete, nije vise vreme jednopartijskog sistema, a neko hoce da dobije izbore.

Ajd u zdravlje.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 361



« Reply #5688 on: October 16, 2020, 06:51:18 pm »

Ja ne znam kako neko ne moze da shvati prostu analizu.

Ako Srbiju kosta modernizacija tenkova oko 200 miliona i to traje narednih deset godina, a trajalo bi duze, posto evo od prikaza onog Orla „samo sto nije” je proslo cetiri i kostalo bi vise, zato sto je potrebno da se ulozi u ljude i remontne kapacitete koji su 20% u odnosu na one pre 1999. godine, a nakon svega toga dobijemo tenk u najboljem slucaju u rangu B3. Kada poslednji izadje sa remonta svi zajedno su vec debelo zastareli, a drzava vise nema onih 200+ miliona koje je dala. Pored svega toga broj ljudi u OMJ se smanjuje sto znaci da nama treba mnogo bolji tenk od B3 u nekom razumnom broju. Nikako modernizovati M-84 i neka idu do kada mogu, kao sto je ulogu nekada imao T-55, ali dokupiti npr. 50 Leklerka koji mogu da mi omoguce da prezivim ako dodjem u situaciju stani-pani i ne mogu da cekam Miloradovica i ekipu.

Kome je trebao onaj G-4M sto je poleteo par dana pre agresije NATO, pa bolje da smo imali jos jedan Mi-24 ili Mi-8. Kome su trebale one Grom rakete i nezavrseni Bumbari kada je poceo rat. Ko sad ima nesto od toga?
« Last Edit: October 16, 2020, 06:56:24 pm by BSD » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #5689 on: October 16, 2020, 07:01:01 pm »


O cemu bi se pisalo na ovom forumu da nije takvih pikanterija.:-)
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #5690 on: October 16, 2020, 11:04:11 pm »

Ja ne znam kako neko ne moze da shvati prostu analizu.

Ako Srbiju kosta modernizacija tenkova oko 200 miliona i to traje narednih deset godina, a trajalo bi duze, posto evo od prikaza onog Orla „samo sto nije” je proslo cetiri i kostalo bi vise, zato sto je potrebno da se ulozi u ljude i remontne kapacitete koji su 20% u odnosu na one pre 1999. godine, a nakon svega toga dobijemo tenk u najboljem slucaju u rangu B3. Kada poslednji izadje sa remonta svi zajedno su vec debelo zastareli, a drzava vise nema onih 200+ miliona koje je dala. Pored svega toga broj ljudi u OMJ se smanjuje sto znaci da nama treba mnogo bolji tenk od B3 u nekom razumnom broju. Nikako modernizovati M-84 i neka idu do kada mogu, kao sto je ulogu nekada imao T-55, ali dokupiti npr. 50 Leklerka koji mogu da mi omoguce da prezivim ako dodjem u situaciju stani-pani i ne mogu da cekam Miloradovica i ekipu.

Kome je trebao onaj G-4M sto je poleteo par dana pre agresije NATO, pa bolje da smo imali jos jedan Mi-24 ili Mi-8. Kome su trebale one Grom rakete i nezavrseni Bumbari kada je poceo rat. Ko sad ima nesto od toga?

Ajmo ovako.

U trenutku kada smo mi dobili licencu za T-72 varijanta za koju smo dobili licencu je vec bila zastareli tenk u odnosu na zadnju uradjenu za SSSR.

A onda smo ulozili u razvoj proizvodnje za isti, i tokom toga odradili osavremenjavanje tenka za koji smo dobili licencu.

Realno, osim SUV-a, i novog motora u varijanti M-84A, ovaj tenk nije bio nista bolji od onog za koji smo dobili licencu. Sto znaci da je po svim drugim parametrima bio zastareo za ono sto je uvedeno u naoruzanje u tom trenutku u SSSR-u. Bio je bolji od svega sto smo prethodno imali, ali je realno, ako izuzmemo SUV i motor za M-84A, po svemu ostalom bio zastareo cak i u odnosu na T-72 koji su u to vreme porizvodjeni za potrebe SSSR.

Ako bi pratio tvoju logiku, mi smo u to vreme trebali uzeti savremen tenk sa Zapada i resiti problem, i ne ulaziti u proizvodnju tenka na prvom mestu. Svakako je bilo jeftinije.

Koliko ce trajati osavremenjavanje kompletnog kontigenta tenkova nije toliko vazno koliko je vazno osposobljavanje industrije da isto uradi. I da uradi isto sa ostalim vozilima za koje je to potrebno. Kao i sta ce sve to otvoriti za tu istu industriju u buducnosti.

Drugo sto vecina vas uzima je broj jedinica tehnike, i onda pricate o isplativosti. Pri tome ne shvatate da se nesto razvijeno za jedno sredstvo vrlo lako primenjuje i za drugo, sa odgovarajucim izmenama ili bez njih. Pa je tako softver i hardver napravljen za Noru doveo do kreiranja paketa za Gvozdike uz odgovarajuce izmene. To je najprostiji primer, a mogao bi da navedem dosta njih. Onda vise ne govorimo o brojevima vezanim za pojedinacno sredstvo, vec za celu gamu sredstava koja ce koristiti iste ili srodne komponente za istu namenu. Odjednom broj jedinica tehnike nije ni priblizno isti onome sa kojim ste vi u pocetku racunali.

Pri tome svaka uspesna integracija kod nas otvara mogucnost poslova u inostranstvu.

Prema tome, igra uopste nije tako prosta kakvom je pojedini zamisljaju.

Sa trece strane, sami kapaciteti su relativna stvar, ako ima para. Mnogo veci problem su ljudi. Za njih je, osim skolovanja, potrebno vreme i rad na projektima da bi se steklo neophodno iskustvo. A ono se ne moze steci ako projekata nema, vec radom na projektima.

Pogotovu ako zbog neulaganja ne dodje do smene generacija. Tada se nedostatak iskusnih inzenjera i majstora koje to iskustvo mogu preneti na mladje placa dugim vremenom razvoja i mnogo vecom kolicinom ulozenog novca, jer se ranije na greskama vec naucene i placene stvari moraju ponovo uciti na istim ili slicnim greskama.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5691 on: October 16, 2020, 11:45:12 pm »




   Borba mišljenja je uvek dobrodošla, naročito ako pomera temu sa mrtve tačke. Neko je pomenuo T-72 B3 pa bih rekao par reči poredeći tretman i značaj ovog tenka sa M-84.

   T-72B3 jeste osnovni borbeni tenk RF koji je isto tako izvožen u desetine zemalja sa nešto drugačijom opremom, čak i licencno proizvođen u inostranstvu. Ali, ne treba zaboraviti da ovo nije novi tenk već višestruka prethodna modernizacija originalnog T-72 u etapama. U vojsci RF nakon isteka resursa kompletna tenkovska divizija se prebacuje u remontni zavod gde se vozila rastavljaju i pregleda svaki vitalni deo. Imate na ovom forumu snimke iz Uralvagonzavoda gde su tenkovi naslagani jedan na drugi u krugu fabrike dok čekaju na remont. Potrošni delovi se zamenjuju bez obzira na stanje. Za to vreme posade koriste slobodne dane, odsustva, odmore i sve ono što tokom službe nisu mogli, a po korišćenju istih se upućuju u druge jedinice na privremeni rad. Prilikom svakog ovakvog remonta ugrađuju se novi sistemi i podsistemi koji su u međuvremenu usvojeni. Iz zavoda tenk izlazi sa potpuno novom, savremenom opremom koja je sada ugrađena u njega. Posada se po prijemu remontovane tehnike ponovo obučava za rad na sada obnovljenoj tehnici. I tako svakih 5-10 godina u zavisnosti od kapaciteta remontnog zavoda i  stanja u vojsci. Mislim da je ovakav način najbolji za održavanje tehničkog nivoa borbene tehnike i produženja resursa sredstva.

     Ko je radio na sovjetskim sredstvima zna o čemu pričam. Npr. T-55 sa veoma razlikovao međusobno u zavisnosti od godine proizvodnje iako je proizveden u istoj fabrici. O razlikama između sovjetskih, čeških i poljskih 55-ica da ne pričam. Svaki noviji model je bivao napredniji sa novim teh. rešenjima od starih. Uostalom i naša vozila se razlikuju po serijama.

     Za nas su ovakva rešenja nemoguća pošto nikada nismo osvojili generalni remont ovog tenka već samo parcijalnu opravku. Menja se samo ono što je neispravno ili što je na ivici resursa. I to vozilo po vozilo kako se ukaže prilika zbog relativno skromnih kapaciteta i drastičnog odliva stručnog kadra zadnjih deset godina usled odlaska u penziju, prirodne smrti ili nalaženja bolje plaćenog posla. Jednostavno, državi ne trebaju tenkovi ni stručni ljudi i nema potrebe da se na njih troše resursi. Ne samo kod nas (mislim na Ex-YU okruženje) već i u NATO armijama. Setite se samo Bundesvera gde je veliki broj tenkova borbeno neispravan a tako je i kod drugih. Ponovno uvođenje konjičkih jedinica dosta govori o sadašnjem trendu. Slično se dešavalo i u Crvenoj Armiji pred II Sv. rat. Razvoj tenkovskih jedinica je bio jako usporen na uštrb razvoja konjice! Znamo koja je i bila cena ove odluke kada su Nemce jedva zaustavili ispred Moskve.

      T-72 B3 je sada za Ruse prevaziđen tenk i žele da ga zamene novijim, modernijim. Armata je još u povoju i njena proizvodnja jako je skupa. Hiljade sadašnjih tenkova su još uvek ispravni te je sasvim logično da se nude na prodaju u viđenom stanju ili remontovani, koliko koja zemlja ima para. Tenkovski biatlon je u stvari marketinški hepening Uralvagonzavoda i Rosbronoexporta. Evo vam izvolite, besplatno akajte naše tenkove na fiktivnom takmičenju (na kome Rusi uvek pobeđuju), pa ako vam se sviđaju možemo se dogovoriti o ceni. Sam Biatlon je takođe način da Ruska vojna industrija zaradi. Neke od zemalja su sklopile ugovor da im Rusi naprave identičnu stazu da bi mogli da vežbaju za biatlon, na prodaju je sve. Od tenkova, motora, opreme do nacrta za poligon. To isto ima određenu cenu.

      Natrpavanje tenka elektronikom i raznim gedžetima impresionira samo laike. Malo toga ima stvarnu upotrebnu vrednost u borbi. Upravo ovogodišnji Biatlon je pažljivom posmatraču mogao dosta da pokaže. Ekipa Srbije je osvojila odlično 8. mesto i zadržala plasman dogodine u 1. ligi ovog takmičenja. Zbog same prirode ove manifestacije nisu ulagana preterana sredstva, ali takmičari su dali sve od sebe. Niko nije zapazio da su naši imali najbolje rezultate na gađanju. I to ne bez razloga! Da smo nastupali sa M-84 rezultat bi bio još bolji pa sad vidite koliko vrede sva ta unapređenja.





     
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #5692 on: October 16, 2020, 11:57:00 pm »




   U proizvodnji naoružanja na zapadu je decenijama unazad na snazi društveno samoupravljanje, tj. više jakih firmi sa vekovnim renomeom se udružuje sa istim takvim firmama iz susednih zemalja po principu OOUR-a i organizacijom proizvodnje istovetnom SFRJ namenskoj industriji sa stotinama kooperanata koji ne moraju uvek znati šta proizvode. A mi smo pametni pa će svako svoj projekat zasebno. Zar ne vidite uticaj stranog faktora i na ovaj segment privrede i seme razdora koje su posejali a koje još uvek daje plodove! Švabe, Englezi i Francuzi čiji međusobni ratovi u stvari čine istoriju Evrope zajedno prave borbeni ali i putnički avion a mi ćemo svaki svoj. Budalaštine....




На западу нема никаквог друштвеног самоуправљања и СОУР-а. Предузећа о којима говориш, нису сложене организације удруженог рада, већ холдинзи и конзорцијуми (у зависности од правног система у ком су основани). Холдинзи и конзорцијуми се састоје од друштва капитала - акционарских друштава, којима управљају акционари, односно власници капитала. Ко су ти људи? Свакако нису ВКВ радници под контролом СКЈ или СДБ.

Француска, Немачка и В. Британија, као и остале западне земље су у НАТО, а изнад њих стоји САД. Истина је да су то све велике земље које су некада ратовале и које и данас имају различите погледе на свет, али они имају и заједничке циљеве који те разлике потиру.

Оно што имамо у Србији и БЈР-овима не може да се пореди са западом и њиховим системом рада.

Србија нема интерес да сарађује са Хрватском, БиХ, Словенијом и осталим земљама у окружењу које су биле део СФРЈ јер су те земље непоуздане и немају исте интересе као ми. Врло добро знамо како смо прошли некада и сматрам да себи не смемо да дозволимо да се то понови. СФРЈ се развијала тако што је све време припремала републике да се у једном тренутку одвоје. Свака је имала своју железару, своју народну банку, своју полицију, своју војску, све своје. Само се ми надамо неком спајању, сарадњи и не знам чему. Гајимо илузије. Уместо тога, треба да развијамо своју производњу и своје капацитете.

Србија треба да се повеже са јаким државама које имају производе, знање и технологију и које су вољне то да пренесу. БЈР-ови немају то или ако имају увезли су из већих држава. Конкретно ако говоримо п М-84, Србија треба да сарађује са Русијом и земљама ЗНД јер тај тенк потиче одатле. Никакаво Братство, Прерис, Унис, Зрак, ЂЂ, Руен и сл. Ако неће Русија или не може, треба ићи даље по Европи (Чешка, Пољска, УКР, Белорусија). Ако не може М-84, пређимо онда на други тенк.

Треба се осврнути и видети колико је домаћих предузећа пропало, запостављено или неискоришћено пре него што неко крене да се хвата Кончара, Југотурбине, Искре и сл. СОУР-а. Узмите пример ИМК 14. Октобар, Север Суботица и др. фабрике које су правиле делове за М-84. Ппред тога, има других фирми које би могле да се прилагоде производњи и да се убаце у процес. Оно што недостаје, купити од Русије. Ако је СУВ проблем, убаци други или развиј сам. За топ се не мора у Босну, а исто ни за мотор. Има на другом месту.

Додао бих и то да Србија у ТРЗ Чачак може да изврши ремонт Т-55. Један исправан Т-55 вреди више од десет неисправних М-84, какв је да је. Ипак, о Т-55 више нико не прича, нити га помиње.

Сарадњу са БЈР-овима на овом пољу треба избећи јер они нит имају технологију, нит могу да нам пренесу оно што могу веће силе, а нису ни поуздани у сваком тренутку. Ја се надам да ће се Србија окренути себи и свом интересу.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 361



« Reply #5693 on: October 17, 2020, 12:20:27 am »


Koliko ce trajati osavremenjavanje kompletnog kontigenta tenkova nije toliko vazno koliko je vazno osposobljavanje industrije da isto uradi. I da uradi isto sa ostalim vozilima za koje je to potrebno. Kao i sta ce sve to otvoriti za tu istu industriju u buducnosti.

Drugo sto vecina vas uzima je broj jedinica tehnike, i onda pricate o isplativosti. Pri tome ne shvatate da se nesto razvijeno za jedno sredstvo vrlo lako primenjuje i za drugo, sa odgovarajucim izmenama ili bez njih. Pa je tako softver i hardver napravljen za Noru doveo do kreiranja paketa za Gvozdike uz odgovarajuce izmene. To je najprostiji primer, a mogao bi da navedem dosta njih. Onda vise ne govorimo o brojevima vezanim za pojedinacno sredstvo, vec za celu gamu sredstava koja ce koristiti iste ili srodne komponente za istu namenu. Odjednom broj jedinica tehnike nije ni priblizno isti onome sa kojim ste vi u pocetku racunali.


Koje industrije, pogon u Plani i Cacku je industrija za tebe? Bivsa SFRJ je sa svojim kapacitetima koje je razvijala cetrdeset i pet godina dosla na nivo da uspesno modernizuje ruski tenk T-72, a Srbija u kojoj ta industrija ne postoji moze da uspesno modernizuje isti taj tenk na tamo neki nivo?!

Sta smo mi to razvili od nule za bilo koje sredstvo? Sve sto imamo smo kupili, proizvodili licencno, pa usavrsavali uz teske muke i velika kasnjenja.

Ljudi Miodraze, nemamo dovoljno ljudi Tetejac da modernizujemo, a ne tenk. Glupo je da ti oduzimam vreme i ti meni, ali ovo sto ti pricas, ja tu demagogiju pamtim (pratim) evo trideset godina, a na tome se pojedinci obogatise, drzava ostaje bez vojske, a vojska bez sredstava i ljudi, a ti samo razvijaj, pa kada zagrmi, kako ovo nije kao sto je cika pricao na televiziji, e pa zbog takvih nije.

Vrati Rusima Pancir i ove H145M neka ti ih Miloradovic razvija, pa znas sta sve ima da se nauci na tom poslu, podigne tuki i buzuki, ovo i ono, a gadjao bi i leteo na njima znas kada?! Naravno uz cuveno do „kraja naredne godine”, to je prva faza. Druga ce da bude „intezivna”.

« Last Edit: October 17, 2020, 12:28:47 am by BSD » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #5694 on: October 17, 2020, 06:45:39 am »

Znane 3 faze večine projekata u Srbiji..
1. lako čemo..
2. tek što nije..
3. a jbg ga..
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5695 on: October 17, 2020, 07:03:23 am »

Znane 3 faze večine projekata u Srbiji..
1. lako čemo..
2. tek što nije..
3. a jbg ga..

Vazda bilo.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5696 on: October 17, 2020, 08:03:42 am »

A možda bi najbolje bilo da se svi M84 pretvore u vozila za podršku pešadiji, kao što je BMPT.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5697 on: October 17, 2020, 08:45:15 am »




   Holding,SOUR,konzorcijum,OOUR sve su to načini organizacije proizvodnje i saradnje dve i više kompanije - pred'zeća u cilju bržeg razvoja i jeftinije proizvodnje. Na jako sličnim principima. Nemojte misliti da je Kardelj sam smislio samoupravljanje. Negde je to video i modifikovao na našem tlu.

   Što se tiče proizvodnje mašina za ubijanje, zaista nismo ništa novo smislili. Sve smo iskopirali od majstora u ovom poslu. Uz manje ili veće izmene, retko poboljšanja. Čak je i čuveni SUV ukraden od Šveđana pod firmom razvoja T -55 pa kasnije prerađen i ugrađen u licencni T-72. Ono što je poražavajuće je da smo npr. T-55 kupili, koristili tri četiri decenije,u međuvremenu ga i remontovali i na kraju isekli a da nismo ništa poboljšali. Kao da je neka Udbaška vlast iz senke to osporavala i zabranjivala. Svedok sam da je u magacinu nekadašnje 453. OkB bilo sedamdesetak sanduka sa kompletima novih RUT-1H predviđenih za ugradnju isključivo u T-55 koji nikad nisu ugrađeni a ko zna gde su završili. Zamena je mogla biti izvršena u postojećoj radionici bez angažovanja remontnog zavoda ili proizvođača. A tako je bilo u još nekim oklopnim brigadama sa T-55. Sanduci su tako stajali desetak godina što govori o očiglednoj opstrukciji nekih nevidljivih snaga.

   Kada se uzme sve navedeno u obzir može zaključiti zašto je stanje takvo kako jeste i zašto nema sreće.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5698 on: October 17, 2020, 08:51:26 am »

I onda kd sve to napraviš, krv propišaš da sve to radi, ostaviš leđa na nekom poligonu od Pivke do Krivolaka, napraviš tenk i daš ga u jedinicu. Posadi. A posada nije pročitala Upustvo za rukovanje. Nije ni pročitala, a trebala je da nauči. A tamo fino piše "ako ti se učini da podatci nisu tačni, pređi na ručni unos podataka". To je onaj jedan prekidač na tabli računara.

Prije koju godinu odem u jedan oklopni bataljon i dođem do vojnika, a ono svi me znaju. Po pisanju. I svi pročitali tekstove sa Palube o M84. Komandant čitave kasarne je član Palube, oklopnjak.

I nakon svih mojih pisanjao meteo senzoru, o kvarovima, o problemima sa nosačem meteo senzora, kablovima  ulaskom vode, itd, vidiš da ovi novi na tenku (ne iz ove VP koju sam naveo maloprije) nisu ništa pročitali osim onoga što su morali, a izgleda da ih starješine nisu naučile kako treba, a onda se postavi pitanje kakvo znanje imaju starješine.

I onda se zapitaš za koga se pravi ova najnovija modifikacija modificiranog tenka T72 kad ni sa ovom postojećom ne znaju da rukuju.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dođe mi da zovnem mog bivšeg starješinu, Bojana Zrnića, pa da ga pitam šta se to uči na Akademiji.

Itd

Pozdrav

Vlado


* Unt itled.jpg (89.06 KB, 899x819 - viewed 106 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5699 on: October 17, 2020, 09:14:47 am »



Naravno uz cuveno do „kraja naredne godine”, to je prva faza. Druga ce da bude „intezivna”.


Znane 3 faze večine projekata u Srbiji..
1. lako čemo..
2. tek što nije..
3. a jbg ga..

Vazda bilo.

Niste vi to shvatili, a ni poučili se istorijom projekata u Srbiji, ovo sad je 1.a faza. Ima još i 1.b, 1.c ...  Grin

A 2.a faza će da "žeže". Kao i 2.b, 2.c ...

Logged
Pages:  1 ... 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 [380] 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.