PALUBA
March 28, 2024, 05:49:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 [382] 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165238 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #5715 on: October 18, 2020, 09:12:54 am »

Koji je razlog projektovanja Vihora, ukoliko još uvek nisu iscrpljene mogućnosti za modernizaciju tenka M-84? Koji je od njih dvojice bio višak?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5716 on: October 18, 2020, 09:21:34 am »

Vihor je predstavljao dalji razvoj tenka M-84. Slično kao što je od T-72B nastao T-90. Tako danas Rusi modernizuju svoje T-72B ugradnjom komponenti za T-90 i dobijemo T-72B3 (zadnju verziju). Ili recimo T-90M i T-80BVM ugradnjom pojedinih sistema razvijanih za Armatu.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5717 on: October 18, 2020, 09:27:53 am »

Samo još da se odrede rokovi da modernizacija ne bi bila završena jubilarne 2043.
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #5718 on: October 18, 2020, 10:05:08 am »

Ok, znači opruga meteo senzora uštipa kabl koji je u stvari snop kablova sa više davača i napajanja za meteo senzor.

Pošto se nije zatvorio do kraja, voda ulazi, pošto je spoljna izolacija kabla uštipana i probijena, ulazi i u kabl, a onda se sliva u panel komandira.

Moglo bi da se proba da se reši na više načina, bušenje kućišta i njegova dehermetizacija će na kraju dovesti do istog efekta, zbog vlage od kondenzacije unutar samog tenka. Zbog vlage će na kraju doći do istih problema, koje će biti još teže detektovati, jer se neće javljati stalno, nego sa vremena na vreme, tokom jeseni i zime, zavisno od količine vlage unutar tenka,

Tako da ne vidim da je to neko rešenje.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #5719 on: October 18, 2020, 10:13:53 am »


 Možda nije mesto za ovo pitanje?
 Može li neko da mi kaže : Da li je u Vojsci Srbije u tenkovskim jedinicama ukinut ISPIT ZA SAMOSTALNO OBAVLJANJE DUŽNOSTI ( bilo kakve ) ili nikada nije ni postojao ? Ovde govorite o nepoznavanju sredstva i neobučenosti u više postova . Stoga me zanima kako je moguće postati K- dir tenka ako nisi obučen i polago ispit za njega ?

 I , da. Nikada nisam bio u tenku . Jesam u podmornicama , brodovima .
 
 S poštovanjem
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #5720 on: October 18, 2020, 02:01:19 pm »

Koji je razlog projektovanja Vihora, ukoliko još uvek nisu iscrpljene mogućnosti za modernizaciju tenka M-84? Koji je od njih dvojice bio višak?

Замена за Т-55.
Vihor je predstavljao dalji razvoj tenka M-84. Slično kao što je od T-72B nastao T-90. Tako danas Rusi modernizuju svoje T-72B ugradnjom komponenti za T-90 i dobijemo T-72B3 (zadnju verziju). Ili recimo T-90M i T-80BVM ugradnjom pojedinih sistema razvijanih za Armatu.

Оклопно тело Т-72 + купола Т-80 = Т-90
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5721 on: October 18, 2020, 03:14:58 pm »

Pa ne baš. T-90 je nastao na osnovi tenka T-72B obr. iz 1992. godine. Ono što je primenjeno od T-80U je SUV i još po neki sistemi.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #5722 on: October 18, 2020, 04:04:23 pm »

Pa ne baš. T-90 je nastao na osnovi tenka T-72B obr. iz 1992. godine. Ono što je primenjeno od T-80U je SUV i još po neki sistemi.

Тако је барем писало у књизи "Тенкови 1945 - 2005".

Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #5723 on: October 18, 2020, 04:26:20 pm »


 Možda nije mesto za ovo pitanje?
 Može li neko da mi kaže : Da li je u Vojsci Srbije u tenkovskim jedinicama ukinut ISPIT ZA SAMOSTALNO OBAVLJANJE DUŽNOSTI ( bilo kakve ) ili nikada nije ni postojao ? Ovde govorite o nepoznavanju sredstva i neobučenosti u više postova . Stoga me zanima kako je moguće postati K- dir tenka ako nisi obučen i polago ispit za njega ?

 I , da. Nikada nisam bio u tenku . Jesam u podmornicama , brodovima .
 
 S poštovanjem

Ja nigde nisam rekao niti da sam bio tenkista, niti komandir tenka, niti bilo šta slično.

Gospodin Ivanović odlično zna i u kojoj jedinici sam bio, i šta sam radio. To je tražio pre nego što je počeo da mi odgovara na pojedina pitanja u privatnim porukama kada sam postao član ovog foruma, zato što je sumnjao da sam neka vrsta obaveštajca koju je SDPR poslao, ili šta već. I onda mi je odgovarao na pitanja dok nije procenio da pitam previše, da tražim previše detalja. Ja sam to prihvatio, i prekinuo da pitam. A onda je iste detalje postovao javno na ovom i drugim forumima.

I gospodin Ivanović je u pravu, ja nikada nisam ni ušao u tenk. Ne znam zašto to pita, kada to dobro zna. Napisao sam mu u kojim jedinicama sam služio tokom vojnog roka, i šta sam u njima radio, bez toga komunikacija ne bi bila moguća.

Nikakve veze nemam ni sa oklopnim jedinicama, ni sa SDPR-om, niti sa vojnom industrijom, niti sa vladom Srbije, niti sa bilo kojom državnom institucijom.

Opis sam dao na osnovu onoga što je on o istom ovom problemu napisao ovde na forumu, strana 339, poruka 5078, sa greškom da nisam obratio pažnju da je u poruci opisao da je kabl u samoj opruzi. U istoj poruci je i slika otvorenog panela komandira tenka,  sa prikazom jednog od kvarova.

Znao sam koja pitanja da postavim do granice da ne sme da mi dalje odgovara ne zato što sam bio tenkista, niti bilo šta slično, već zbog toga što dovoljno poznajem elektrotehniku da sam znao šta da pitam, i da onda na osnovu odgovora kopam dalje. I to nema nikakve veze sa tenkovima, već sa strukom. Zato sam i znao da je idiotizam pomeriti transformatore u tenku, a ne obratiti pažnju da li će se linije polja seći. Tako znam i da Grecov spoj nije svetsko čudo, o njemu sam učio u drugom srednje (a završio sam malo više škole od te). Zato umem i da procenim ko je inženjer sa odličnim smislom za praksu, a ko je dipl ing. Zato i znam šta su fononi, i šta je termički šum, i zbog čega su senzori na termovizijskoj kameri tenka M1A1/A2 morali biti hlađeni tečnim azotom, i svašta još nešto.

Ako imate još neko pitanje, rado ću vam odgovoriti na isto u privatnoj poruci.

S poštovanjem.
« Last Edit: October 18, 2020, 11:28:29 pm by Brok, Reason: ubačen link zbog efikasnije pretrage pređašnjih postova » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #5724 on: October 18, 2020, 06:08:35 pm »


 Hvala u svakom slučaju. Mada nisam dobio odgovor na pitanje koje sam postavio .

 Ako neko ovo shvati kao ozbiljno , ako pročita uopšte . Da li postoji ispit za samostalno obavljanje dužnosti u tenkovskim jedinicama ili ne???

Ako postoji ? Odkuda toliko nepoznavanje materije - tenka ?
 Mene su na ispitu za I motoristu bukvalno provukli kroz kaljuže motornih prostora, morao sam da znam svaku cev , kaljuža , gorivo , voda . itd, itd. No to je bila neka druga vojska .

 S poštovanjem
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #5725 on: October 18, 2020, 06:09:55 pm »

Koliko se sećam, samo su u mornarici bili takvi ispiti. Kod ostalih rodova se racunalo da su naucili tokom skolovanja.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #5726 on: October 18, 2020, 06:14:48 pm »

Za vrijeme JNA nije postojao. Završiš VA KoV smjer OMJ ili Srednju vojnu školu smjer OMJ. Kada dođeš u trupu snalazi se sam ako nema iskusnih  da ti pomognu.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #5727 on: October 18, 2020, 06:29:04 pm »


 E, sada Vam Hvala na odgovoru .
 Znači mladi starešina je pomoću marendi i plaćanja pića iskusnijima sticao znanje i cake svog posla . Ako ga je interesovalo da ga nauči uopšte.
 Sve mi je jasnija ova tema.

 S poštovanjem
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5728 on: October 18, 2020, 09:50:32 pm »

Nije ni za očekivati da posada tenka obavlja složenije popravke. To radi tehnička radionica na nivou brigade ili remontni zavod.

Problem sa vodom koja ulazi preko kućišta meteosenzora je mogao biti delimično rešen, kada bi posada tenka imala obavezu da redovno ispušta vodu iz njega. Ovako je to ostavljeno majstorima kada tenk dođe na redovan tehnički pregled, a do tada vodu niko ne ispušta. Na nesreću, naši tenkovi nisu čuvani u hangarima, već su prošli sito i rešeto, najčešće na otvorenom, izloženi vremenskin neprilikama.

Prvi tehnički pregled se obavlja posle pređenih 1600-1800 km. ili odrađenih 160-180 moto-časova. Nešto obimniji, drugi tehnički pregled, obavlja se na pređenih 3300-3500 km. ili na odrađenih 330-350 moto-časova. Pa sad zamislite koliko vode se ne ispušta za to vreme, a tenk je dobrim delom bio na otvorenom (ratovi, vežbe, redovna obuka).
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5729 on: October 18, 2020, 11:47:18 pm »


 E, sada Vam Hvala na odgovoru .
 Znači mladi starešina je pomoću marendi i plaćanja pića iskusnijima sticao znanje i cake svog posla . Ako ga je interesovalo da ga nauči uopšte.
 Sve mi je jasnija ova tema.

 S poštovanjem
Nešto nisam viđao maredne, ali ture piva su defilovale dok je tada mlađani p.poručnik tek stigao sa VA (doba VJ) imao čekova i dok je trajalo zaduženje voda tenkova M-84.
Davali su po 20 čekova u to vreme za mesec dana, a na tenku ima preko 500 stavki koje treba proveriti pa zadužiti, te kada su se istrošili čekovi, onda je išlo na obraz.

Do toga sasvim sigurno ne bi došlo da nas nije postrojavao po parku borbenih vozila, čitao mere predostrožnosti, davao ostave zbog strojevih radnji i slične stvari. Mi u četi nismo to vreme privatno govorili sa njim, a pivo je odlazilo u drugu četu. Dobio je nekoliko gratis pomoći, a onda su pripadnici druge čete ožedneli. Grin Kasnije smo se sprijateljili i sve je došlo na svoje.
Logged
Pages:  1 ... 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 [382] 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.