PALUBA
March 28, 2024, 07:45:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 [390] 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165308 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #5835 on: November 29, 2020, 12:32:56 pm »

Da li su posade tenkova išle na obuku pred uvodjenje tenkova u naoružanje, ili ih je Djuro Djaković isporučio, a Rudi Čajavec obučavao i popravljao pošto su ih pustili neobučene na tenkove?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #5836 on: November 29, 2020, 03:32:45 pm »

Имам ја једно питање:

Како се ови тенкови употребљавају у рату и борбеним условима ако је неопходно да заједно са посадом на гађање иду техничари за СУВ који га подешавају и држе у исправном стању? Шта се дешава када је јединица дуже време на маршу у борбеним условима далеко од гарнизона и ремонтог завода? Ко онда гарантује за прецизност топа и др. напружања као и уопште за функционисање СУВ-а?

Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #5837 on: November 29, 2020, 07:10:08 pm »

Išli su na obuku podoficiri i oficiri. Kada su oni bili obučeni vračali su se u jedinicu i tamo obučavali ročni sastav. Isto je bilo i s BVP M80A. Dio mladih oficira prošao je obuku u sklopu 4. godine VA (znam za generaciju 1990.) Nije bilo obuke od strane drugih tijela. Po dolasku u trupu sam provodio obuku ročnika bez nekoga sa strane.


Problem je nepridržavanje ili nepoznavanje točaka rukovanja i održavanja iz TU.
Na primjer: moje posade tenkova uz nadzor majstora su vršile debakarisanje cijevi jer sam tako tražio od komandira čete. Majstor je pratio rad te je donio sredstvo za debakarisanje.

Vozače smo dobivali iz Zalužana već osposobljene i samo smo proveli 15 dana dodatne obuke i vožnje.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5838 on: November 29, 2020, 07:12:46 pm »

Svaka oklopna jedinica (brigada) ima svoju tehničku radionicu. Ako je brigada angažovana van kasarne, tehnička radionica je prati. Manje kvarove može otkloniti posada, malo veće otklanja tehnička radionica, dok najozbiljnije kvarove otklanja remontni zavod. Dok je bilo Jugoslavije, na sve ovo su se po potrebi priključivali i stručnjaci iz Čajevca, ĐĐ itd.

Što se tiče podešavanja SUV-a za upotrebu i gađanje, to je dužnost posade. Oni za to moraju biti osposobljeni. Međutim, kao i u svakom poslu, neko to nauči dobro, neko manje dobro, a neko nikako. Kada shvate da im od svojeg znanja može zavisiti život, onda se mnogi dodatno potrude. Srećom, današnja omladina ima iskustva sa raznom elektronikom i računarima, pa je posao donekle lakši. Ranije, dok većina nije znala šta je računar, a kamoli videla, muke su to bile. Naročito sa rezervistima.

Debakarizaciju cevi topa smo radili i mi, pomoću neke paste, uz nadzor stručnog lica.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5839 on: November 29, 2020, 07:31:19 pm »

Sve zavisi da li u dejstva ide dežurna borbena grupa, četa tenkova, ili ako idi cela brigada (pišem za vreme VJ) onda ide i tehnička podrška u čijem sastavu su majstori za motor, SUV, oružari...

U formaciji gde je nastupala mešovita tenkovsko mehanizovana četa (neka formacija koja nije bila ustaljena i bila je nešto između voda i čete), nije bilo tehničke podrške. Ako se desi da stalno imaš prebačaje/podbačaje ili promašaje po pravcu, onda se radi korekcija vatre i ne nišani se sa pomoćnom končanicom. Ako zakaže neka sekvenca automstaskog punjenja topa, recimo kaseta neće po pozivu da se digne i napuni top, onda se to radi u poluatomatskom režimu. Pozoveš željeni projektil, i podigneš ga ručno sa barutnim punjenjem te napuniš top. Ako recimo neće dance da izbaci po opaljenju topa, onda ga rukom uzimaš i bacaš van tenka.
Dešavalo se da zakaže i cela sekvenca automatskog punjenja topa, onda se sve radi ručno. Ako otkaže KBN i neće da okreće kupolu po pravcu ili top po visini, sve se to može ručno odraditi. Neće da se okreće OT, opet se može OT okretati ručno.
Znam mnoge nišandžije koji uopšte nisu po navici ni kasnije na vežbovnim gađanjima koristili KBN za opaljenje topovskih projektila ili za dejstvo PKT-a. Moglo se gađati iz topa i bez elektronike, zakoče se ogledala (mislim da je top u tom slučaju bio upucavan na 1.300 metara) i dejstvuje se.
Akcenat u obuci tenka se baš bacao na razne varijante ako bi nešto otkazalo da se taj deo uradi ručno. Tih kombinacija otkazivanja nije malo, ali za sve ima alternativa u ručnom režimu.
Logged
coaveliki
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16



« Reply #5840 on: November 30, 2020, 02:13:30 pm »

Kad neće dance da izbaci kad se top dovede na ugao punjenja isključi se AZR AP.UPR na kutji kod komandira i onda ga izbaci. To se izbacivalo koliko se sjećam pomoću bloka za popunu.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5841 on: November 30, 2020, 06:03:18 pm »

Već smo naširoko pisali kada su dolazili stručnjaci za SUV sa svojim spravama za ispitivanje.

Ako nekog zanima, recimo ovde u ovoj istoj temi možete progledati kako je to bilo u jednom navratu, tačnije '95-te, avgust, kada smo dobili uzbunu borbene grupe za pokret. Ekipa koja je tada došla je kontrolisala SUV i gde je trebalo sređivala je isti na svim tenkova M-84 u 252.oklopnoj brigadi.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5842 on: November 30, 2020, 08:44:14 pm »

Malo sam prelistao ,,ovde,,
TRZ Čačak je intezivno počeo da  ovladava tehnikom održavanja i popravki tenkova M-84 pošto to  ĐĐ više nije radio.
Početkom 92 mi smo u 14 oktobar dovezli tenk i dok su se radnici iz 14 oktobra upoznavali došlo je i nekoliko lica iz TRZ da se uključe u te aktivnosti.
Akcenat je više bio na sklopovima kupole jer za donji deo( korpius) tu sam ja bio na raspolaganju.
Tada sam se intezivno  bavio tehnologijom i pregovorima kako da realizujemo tenk za izvlačenje M-84abi.
Uspelo mi je da to sve uvežem u hodu dislociram neke komponente zbog motora V-46TK iznenađujuđe brzo završimo prvi primerak.
Mislim da smo u septembru ili oktobru 92 organizovali proslavu povodom toga.

Za one koji su poverovali ,,ovde,, informacija da to nisu uradili Poljaci već je sve završeno u mojoj režiji a izvođači su bili stručnjaci i radnici 14 oktobra uz još jednog inženjera i radnika iz ĐĐ.
Istina kad se pojavio kod jednog podešavanja problem bio je pokušaj da me zaobiđu pa pozovu Poljake.
Došla dva majstora pokušavali dva dana da to reše ali nisu uspeli,siđem u radionicu pitam u čemu je problem pogledam malo gde je zapelo pozovem jednu simpatičnu gospođu u Poljskoj da mi pošalje crtež jednog okretišta kad je stiglo utvrdim da ugao nije dobar dobijem izvinjenje poljake vratimo a ja sve podesim.

Da bilo je stručnih lica koja su prvo došla iz ĐĐ neki od njih su mi se javljali kasnije su neki došli iz Bosne a 95 je za nas bila komplikovana u Srbiji jer su policajci počeli da love i vraćaju sve koji su prijavili dolazak sa tih prostora. Stoga su se morali kriti.
Neki od njih su angažovani a drugi su bili na čekanju ako program zaživi.






 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 314


« Reply #5843 on: December 01, 2020, 06:02:07 pm »

Quote
Glavna enigma je još uvek SUV i njegovo održavanje, podešavanje i upotreba. Nažalost, jako malo vrsnih SUV-aša je preostalo u službi tako da se svelo na nekoliko tehničara bez kojih se ne kreće na gađanje. Tenkovski mehaničar može biti bilo koji ali SUV-aš su jedan, eventualno dvojica ljudi koji se smenjuju na gađanjima. Zato verujem da je Vladimir (ili neko iz Čajaveca) u početku 100% morao biti prisutan na svim gađanjima T-84
zato što je i dan danas tako. Ne vidim zašto bi neko iz proizvodnje prisustvovao gađanju ako je sve ispravno osim naoružanja koje se mora detaljno proveriti pre gađanja.

Из овога али и из целе дискусије као лаик могу само да закључим да тај СУВ није најбоље направљен. Ако њега (руковање, одржавање) не може много људи да савлада, ако се он тако често квари или "раздешава", нешто у његовој конструкцији не ваља. А не ваља то што се често квари, што је "прекомпликован" и што захтева "префињену" посаду. Значи, "Чејевац", уз дужно поштовање Влади, није обавио задатак како треба.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #5844 on: December 01, 2020, 06:12:44 pm »

Quote
Glavna enigma je još uvek SUV i njegovo održavanje, podešavanje i upotreba. Nažalost, jako malo vrsnih SUV-aša je preostalo u službi tako da se svelo na nekoliko tehničara bez kojih se ne kreće na gađanje. Tenkovski mehaničar može biti bilo koji ali SUV-aš su jedan, eventualno dvojica ljudi koji se smenjuju na gađanjima. Zato verujem da je Vladimir (ili neko iz Čajaveca) u početku 100% morao biti prisutan na svim gađanjima T-84
zato što je i dan danas tako. Ne vidim zašto bi neko iz proizvodnje prisustvovao gađanju ako je sve ispravno osim naoružanja koje se mora detaljno proveriti pre gađanja.

Из овога али и из целе дискусије као лаик могу само да закључим да тај СУВ није најбоље направљен. Ако њега (руковање, одржавање) не може много људи да савлада, ако се он тако често квари или "раздешава", нешто у његовој конструкцији не ваља. А не ваља то што се често квари, што је "прекомпликован" и што захтева "префињену" посаду. Значи, "Чејевац", уз дужно поштовање Влади, није обавио задатак како треба.

Verovao ili ne, ali upravo na to sam i ja pomislio. Pa kako sam se nekada kao bavio elektronikom sećam se, da postoje različite gradacije elektronskih elemenata i sklopova. Od oni sa najmanjim zahtevima za obične potrošače (consumer grade), do one za profesionalnu upotrebu, pa so air&space grade, sve do gradacije za medicinski opremu od koje neposredno zavise životi ljudi prikačeni na tu elektroniku. E sad gde je tu "military grade", pitaj boga, te kako se uopšte računa tj. kako se računalo tada, osamdesetih u Jugoslaviji, šta je bilo dostupno, šta se proizvodilo, po kakvoj ceni, itd.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #5845 on: December 01, 2020, 06:13:42 pm »

Verovatno su "planirali" da uvale vojsci modifikaciju, pojednostavljenu, ali su ih pretekle devedesete godine.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #5846 on: December 01, 2020, 06:20:51 pm »

Verovatno su "planirali" da uvale vojsci modifikaciju, pojednostavljenu, ali su ih pretekle devedesete godine.

Proizvođać uvek ide za time da radi zadovoljavajući proizvod uz čim manje troškove. Uveren sam da se radi o veoma zahtevnim sklopovima, zato bi za konačnu ocenu bilo važno saznati šta radi konkurencija, koliko oni imaju kvarova (koji sklopova, u kakvim uslovima, itd).
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5847 on: December 01, 2020, 06:39:57 pm »

To je sve moglo da se sredi posle ratova da je bilo volje i novca. Napravi se novi digitalizovani SUV.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #5848 on: December 01, 2020, 06:40:15 pm »

SUV je za ono vrijeme bio top. Kada imate obučeno ljudstvo nema kvarova. Ako posade neznaju održavati onda nastaju problemi. Zašto g. Vlado vidi greške tako brzo i tako puno - isto što primjeti on trebali bi i podoficiri i oficiri. Da li je vijak za ispuštanje vode iz meteo senzora prebojan - znači da nitko nije ispuštao vodu godinama. Da li je netko vadio isučivače vlage na NS (4 kom) i stavljao ih na radijatore da otpuste vlagu??? Da li je neki pametnjaković oslobađao donji utvrđivać ogledala na lijevu ili desnu stranu, da li je prvo gurnuo gore vanjski obrub ili je jednostavno vrtio dok nije otišao kompletni mehanizam za podežavanje pravca na NS. Koliko ih je nalilo sredstvo za čišćenje u spremnik sustava za čišćenje NS. Koliko ih je pokušalo s uključenom elektronikom deblokirati ogledalo. Mogao bih nabrajati čitav dan.
Druga stvar je tehničko održavanje gdje trebate imati majstora koji zna podesiti SUV. On treba imati el.sheme, veličine otrpora, napona i struje na pojedinim pinovima.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 314


« Reply #5849 on: December 01, 2020, 07:02:41 pm »

Ја бих само подсетио на неке елементарне ствари када је у питању пројектовање средстава за војску, односно борбену (ратну употребу).

Као прво, увек треба поћи од тога ко су непосредни корисници? У конкретном случају каква је та "просечна посада (послуга)" тенка? Да ли су то инжињери елктронике (машинства) или војници са просеком школе "не завршена средња школа". Ако је одговор ово друго, онда се и средства која ће тако (толико) "писмени" и технички образовани људи користити, пројектују за тај ниво. Унутар уређаја може бити не знам каква  сложена техника, али "спољна" корисничка манипулација мора бити једноставна, прилагођена том образовном нивоу, укључујући и додатну обуку која следује сваког новог "регрута" на том оруђу (тенку). Такође, познато је да усклађеност оспособљености корисника да користе технику (технологију) увек касни за самом техником (технологијом) и да се кварови као последица нестручног руковања не могу у потпуности избећи. Али се могу избећи тако што ће конструкцијом уређаја спречавати да се нешто одврће лево, кад може и мора само десно (на пример). Мени се чини да се о томе није водило рачуна, или се водило мало. Чињеница је да је просечан члан посада тенка М-84 човек просечне интелигенције, скромне (чести испод просечне) техничке културе и неко кога је тешко мотивисати да чита у учи и још теже разуме како склопови у том средству (тенку) функционишу (да је то могао, хтео, вероватно не би ни био члан посаде тенка, уз дужно поштовање изузецима).Значи, манипулација уређајима, склоповима и опремом морала је бити таква да је просечан војник, тенкиста без проблема савлада, запамти и користи. А очигледно није тако.

Иначе, проблем "неписмене" (у техничко-технолошком) смислу послуге имају све армије на свету. Американци су више пута о томе и јавно писали. Сложена техника тражи "писменијег" послужиоца.
Logged
Pages:  1 ... 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 [390] 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.