PALUBA
March 28, 2024, 03:31:06 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 [396] 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165115 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5925 on: January 05, 2021, 01:15:48 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ovdje se vidi presjek topovske cijevi i zadnjaka kod verzije gdje se top zavrće u zadnjak. Slika je preuzeta sa lekcija Tenkovske vojne akademije Rusije, Omsk.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slici se vidi da i Rusi znaju da pogriješe.


* 1409546836_screenshot_11.jpg (81.14 KB, 679x582 - viewed 42 times.)

* slide-0.jpg (121.17 KB, 1024x767 - viewed 24 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #5926 on: January 05, 2021, 04:53:46 pm »

Da li moze da se zadnjak doradi da bi primao cevi sa bajonet sistemom ili ipak mora da ide kompletno novi top?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5927 on: January 05, 2021, 07:55:13 pm »

SDRP kupuje nezavršeni top 2A46 od Slovenaca koji ih kuju i prave za različite zemlje i raznorazne verzije T72; M84, T90, PT91 itd.  Onda svako sebi obrađuje top prema svojim željama i tenkovima.

Tako da se ovaj top za M84 za tenkove u Srbiji završava u Srbiji. Malo je neuobičajeno da se ojačanja topa sastavljaju na sistem toplo-hladno, ali neko ko je pametniji od mene zna zašto je to dobro.

Radio sam sa različitim tenkovima i topovima. Tu postoji komparacija mekan, mekši i najmekši, kao i tvrd, tvrđi i najtvrđi.
Najlošiji top tipa 2A46 je ukrajinski top za tenk T80 oznake KBA3 (KBA tri). Troši se kao sir. Gledao sam kako se mjenja za pola sata na poligonu.
Pa onda ruski 2A46 za T72, te domaći (iz Travnika) isti top. A najbolji od najboljih je kineski top 2A46. Iz njega sam izgađao jako puno granata i skoro, pa se nije uopšte potrošio, a precizan je kao snajper. Svaki top se inače kod gađanja savija i uvija, te to dovodi do greške u gađanju. Imam osjećaj da se kineski top uopšte se deformiše kod gađanja.

Pozdrav

Vlado
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #5928 on: January 05, 2021, 11:27:41 pm »



Zato je i izmišljena "termička obloga cevi topa". Ako je kineski top od čelika, a svakako jeste, onda za njega sigurno važe isti zakoni fizike. Bez termičke obloge i ta cev reaguje na nejednako zagrevanje, što utiče na preciznost.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #5929 on: January 06, 2021, 08:06:09 am »

Ispaljivanje rakete iz topa tenka je budalaština i kaže na mane tenkovske municije i topa. Raketu je pogodnije ispaljivati iz nekog transportera, kdje i nisi ograničen kalibrom rakete. Rakete su skupe i spore.
Za rešavanje problema vatre tenka jest dobar top, dobar SUV i dobra municija. A tu su rusi kot tenka T72 zaostali za zapadom. Tek na Armati i na nekih variantah na tenkovima T90 to sada rešavaju.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5930 on: January 06, 2021, 09:16:04 am »



Zato je i izmišljena "termička obloga cevi topa". Ako je kineski top od čelika, a svakako jeste, onda za njega sigurno važe isti zakoni fizike. Bez termičke obloge i ta cev reaguje na nejednako zagrevanje, što utiče na preciznost.

Top 2A46 "viri" iz tenka dužinom 5,11 metara. Na toj se dužini krive svi svjetski topovi. I kineski i svi ostali.

Međutim, ima još dosta karakteristika koje definišu top. Kineski top se najmanje troši kod gađanja i najmanje uvija i savija kod gađanja u odnosu na sve ostale topove nastale na osnovu topa 2A46.

Češki Vojno tehnički institut je izdao jako puno naučnih radova oko topa 2A46, baš oko trošenja topa, savijanja i uvijanja. Ako koga interesuje, lako se mogu naći na internetu. (Department of Weapons and Ammunition, University of Defence, Brno, Kounicova 65, 662 10 Czech republic).

Kineski top je bukvalno snajper u odnosu na puške, milim na ruske i SFRJ topove.

Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5931 on: January 07, 2021, 01:16:30 pm »

Da li moze da se zadnjak doradi da bi primao cevi sa bajonet sistemom ili ipak mora da ide kompletno novi top?
Tehnički da, tehnološki dosta složeno jer se radi o termički obrađenim (tvrdim) delovima čija je obrada komplikovana a još su i masivni!
Međutim to ne bi donelo neka ozbiljna poboljšanja, naš top je rađen dosta davno po licenci koja je bila lošija od one koju su Rusi tada imali.
Danas bi se top trebao dovesti na nivo T-90 a to znači bolja krutost, dinamička stabilnost i korekciju balistički podataka merenjem iskrivljenosti cevi usled zagrevanja.
To su Rusi postigli izmenom geometrije cevi, boljim i preciznijim oslanjanjem u ramenima topa, produženjem kolijevke, strožijim tolerancijama, izmenama na hidroelastičnom sistemu....
Bajonet veza cevi i zadnjaka topa je svakako dobro rešenje jer se cev može zamenito zakretanjem za 45 stepeni uz pomoć dizalice  od  2 tone  i sve to stručna ekipa odradi za oko 4h

Što se tiče ispaljivanja raketa iz topa to je u to vreme bila prednost i privilegija rusa jer su mogli iz topa prilično precizno oko  80% pogoditi i manje ciljeve na oko 3km
U privoj polovini 90-tih sam se sreo sa sistemom za upravljanje raketama ,,Kobra,,u tenkuT-80 sa turbinom kompletan sistem ( nekoliko kutija kablaža ) je lepo intetrisan u kupolu .
Domaćini su bili ljubazni pa su nam malo objasnili, trebalo je da radimo zajednički na tenku za isporuku u Pakistan. Naša delegacija je predstavljala tenk M-84a koji je u Pakistanu imao dobre reference a oni su imali delove koji su nama trebali.

Rusi su nastavili sa razvojem sistema za ispaljivanje raketa iz tenka sada je aktuelan sistem refleks čiji domet je oko 5km sa usavršenim raketama i preciznošću, gađanjem ciljeva koji se kreću do 70km iz pokreta brzina tenka do 30km ako je verivati pisanju Odbrane ovaj sistem poseduju i naši tenkovi koje smo dobili donacijom.
Ovaj sistem ima ograničenje zbog vidnog polja pa ga zapadna konkurencija ozbiljno ugrožava.
Koliko sam ja obavešten Rusi  su radili na izradi samovođene rakete po sistemu ispali i zaboravi dometa do 12km koja bi se i dalje ispaljivala iz tenkova.
Ispaljivanje raketa iz tenka nije osnovna namena ali kao mogućnost je svakako dobro došla ako ne ugrožava osnovne namene tenka.

Srećan Božić, Hristos se rodi!

Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #5932 on: January 13, 2021, 04:31:22 pm »


 Ako se uz domaće avione može naći " SOKO" . Zbog čega se tenk ne zove " Đuro Đaković " M- 84???
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #5933 on: January 16, 2021, 10:10:35 am »


 Ako se uz domaće avione može naći " SOKO" . Zbog čega se tenk ne zove " Đuro Đaković " M- 84???


Iskreno, meni je uopće neobično, da u Hrvatskoj još postoje poduzeća s takvim imenima.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #5934 on: January 16, 2021, 03:18:59 pm »

Mislis na ĐĐ?
Đuro Đaković (Brodski Varoš, 30. studenoga 1886. - Oštri vrh kod Svetog Duha, Slovenija, 25. travnja 1929.), bio je hrvatski političar i sindikalni vođa.
Kao veliki protivnik šestosiječanjske diktature u travnju 1929. godine uhićen je u Zagrebu i mučen. Odveden na tadašnju jugoslavensko-austrijsku granicu i od žandara ubijen, 25. travnja 1929. godine, pri insceniranom bijegu, zajedno s Nikolom Hećimovićem, tajnikom Crvene pomoći.

Đurin sin, Stjepan Đaković, rođen 1912. godine u Sarajevu, također je bio član KPJ te je kao sudionik NOP-a u Hrvatskoj ubijen od ustaša u Zagrebu, 1942. godine.

Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #5935 on: January 16, 2021, 03:42:51 pm »


 
 Svi vi znate šta sam mislio i to sam tako napisao.
 Finišer proizvodnje M-84 je ĐĐ.
 Isto je i Soko Mostar bio finišer proizvodnje aviona.
 Svaki avion se na Forumu zove Soko .
 Zbog čega se onda i M- 84 ne zove ĐĐ Huh?
Znači da samoga sebe prevedem: Đuro Đaković M- 84 .
 Može Soko - Galeb ; Soko- Jastreb ; Soko- Orao ?
 Može i Đuro Đaković M- 84.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #5936 on: January 16, 2021, 04:21:53 pm »

U avio industriji je takav obicaj da se pored modela aviona navodi i proizvodjac.
To nije samo kod nas vec i u svetu.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #5937 on: January 16, 2021, 04:41:16 pm »

Mislis na ĐĐ?
Đuro Đaković (Brodski Varoš, 30. studenoga 1886. - Oštri vrh kod Svetog Duha, Slovenija, 25. travnja 1929.), bio je hrvatski političar i sindikalni vođa.
Kao veliki protivnik šestosiječanjske diktature u travnju 1929. godine uhićen je u Zagrebu i mučen. Odveden na tadašnju jugoslavensko-austrijsku granicu i od žandara ubijen, 25. travnja 1929. godine, pri insceniranom bijegu, zajedno s Nikolom Hećimovićem, tajnikom Crvene pomoći.

Đurin sin, Stjepan Đaković, rođen 1912. godine u Sarajevu, također je bio član KPJ te je kao sudionik NOP-a u Hrvatskoj ubijen od ustaša u Zagrebu, 1942. godine.


Pa da, taj. Niti je bio suvlasnik poduzeća, niti njegov osnivač, niti je bilo što izumio što se koristi u tehnološkom procesu. Meni neshvatljiva veza sa imenom poduzeća.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #5938 on: January 16, 2021, 09:01:50 pm »

Tenk je radilo ako sam dobro shvatio oko 1000 poduzeca. Soko je radio sve osim stajnog trapa, motora i elektronike i sjedala i jos nekih stvari. Znaci cijeli zmaj aviona pa je valjda to tako promatrano.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #5939 on: January 17, 2021, 12:43:13 am »

Ono što bi ja voleo da vidim i što bi bio značajan korak napred jeste da se otpočne rad na ovakvim motorima za našu vojnu industriju. Tek tada bi moglo da se kaže da hvatamo priključak sa 21.vekom.  Rad na računaru, DUBS,cevima za tenk,ERO, detektorima, ometačima,meteo-senzoru i slično jesu važni, ali motor je naj važnija stvar koju treba unaprediti.  I puno postova se spominju unapređenja na motoru u cilju dobijanja veće snage, ali komercijalno gledano -veća snaga je =veća potrošnja . Kada je tenk teži zbog ERO i nove opreme koju treba da nosi i ako mu se "frizira " motor da bi se izvukla nešto veća snaga potrošnja nafte raste.  Ni jedna država na Balkanu  nije potpuno nezavisna u smislu posedovanja sopstvenih energenata  (nafte ) da bi mogla da ima 240+ operativnih tenkova koji su aktivni tokom cele godine i da sutradan u hipotetičkom sukobu mogu da imaju dovoljno energenata da bi koristili sva vozila na način na koji je to potrebno  (oni koji su učestovali u sukobima znaju kako izgleda kad nestane nafte a druge nema ).
Ne znam zašto Japanci i Kinezi mogu da budu pametniji od nas pa da primenjuju logiku, a kod nas se konstantno prkosi istoj? RECIKLAŽA I ŠTEDNJA.  Te dve stvari se nikada ne primenjuju na pravilan način kod nas. 

Na snimku je sučeljeno klipni motor koji troši dvostruko manje goriva, a ima dvostruko veću snagu.  Cummins je zadnjih 4-5 godina krenuo ozbiljno da se razvija u pravcu ovakvih motora kojima žele da zamene sve motore na svim motornim vozilima u vojsci SAD. Sam motor ima dvostruko manju zapreminu, pa ostavlja prostor i za razvoj u smeru hibridih pogona  (eletrični-sus) ,što na primer Francuzi rade sa vozilom Skarabee.  Mi (Srbija) ako želimo da se profilišemo kao zemlja koja proizvodi vojna vozila, pa i ako želimo da napravimo ovu modernizaciju tenka M-84 koju smo započeli da bude visoko upotrebljiva i konkurentna ,zrela i za primenu u 21.veku, treba da uđemo i znanjem i voljom u pravcu razvoja ovakvog motora. 
Logged
Pages:  1 ... 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 [396] 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.