PALUBA
March 28, 2024, 01:19:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 [410] 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2164999 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6135 on: July 28, 2021, 08:48:53 am »



Znam da je zarobljen jedan tenk M84 na Vukovaru, iz prve serije, od strane HV. Tenk je bio iz VP 8977 Kraljevo.


Ovo definitivno nije tacno (sta je bilo sa posadom, ako je zarobljen), kao i kada ste napisali na nekoj strani da u videu nije vozac koji je bio u Rusiji i koji je povredio kicmu, a jeste taj bio, zato sto ga licno poznajem, ali da Vam ne kvarim diskusiju. Da li namerno povremeno pisete greske ili stvarno nagadjate, ne znam.


To je taj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* 184753_137849564_m_84_21098.jpg (227.89 KB, 748x800 - viewed 40 times.)
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #6136 on: July 28, 2021, 10:30:16 pm »


To je taj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado

Znam da ste vec kacili tu sliku, ona je dokaz da je tenk zarobljen!? Ako je to tako, Vi mi recite sta je bilo sa posadom. Taj tenk nije zarobljen, o tome se radi, a za Belog ste rekli da to nije on na snimku, a bio je on. Mislim poznajem coveka i on jeste povredio kicmu i on je nas najbolji vozac bio do tada. Karadza je vrhunski vozac i njega poznajem i pre par meseci sam ga video, ali Beli je najbolji vozac i on je povredio kicmu.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #6137 on: July 28, 2021, 10:49:49 pm »

Nadjoh neke „Vojske” danas kada sam slagao neki lom, pa evo mozda nekom bude korisno (npr. Lazanskom). Skenirao sam, posto ce sve verovatno u otpad da ide.

* scan0008.pdf (315.07 KB - downloaded 55 times.)
* scan0009.pdf (482.79 KB - downloaded 43 times.)
* scan0011.pdf (274.28 KB - downloaded 48 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6138 on: July 29, 2021, 07:26:57 am »

Šta je bilo sa poadom. Kako je zarobljena.


Pa i ja sam bio zarobljen u toku rata, pa evo me.

Totalno si nejasan.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6139 on: July 29, 2021, 11:06:54 am »


To je taj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Pozdrav

Vlado

Znam da ste vec kacili tu sliku, ona je dokaz da je tenk zarobljen!? Ako je to tako, Vi mi recite sta je bilo sa posadom. Taj tenk nije zarobljen, o tome se radi, a za Belog ste rekli da to nije on na snimku, a bio je on. Mislim poznajem coveka i on jeste povredio kicmu i on je nas najbolji vozac bio do tada. Karadza je vrhunski vozac i njega poznajem i pre par meseci sam ga video, ali Beli je najbolji vozac i on je povredio kicmu.
Ti nabroja dva vozača za celu brigadu (Karadžu i Beloga). Bilo je tu još sjajnih vozača od Bugarina preko Kačara do Sarage, samo što su većinom to stariji ljudi koji odavno nisu u službi. Beli se kasnije proslavio kao jedini veteran koji je učestvovao na biatlonu, tamo je i kičmu povredio.
Vidim da si i ti iz Kraljeva. Imaš li slučajno kontakt sa Belim? Da ga zovemo na Palubu.

Pored navedenih ima još jedan zaća, odavno u penziji, Severko, već sam ga pominjao, on je iz kraljevačke ekipe bio i u Kuvajtu. Nažalost, u penziji je doživeo šlog, oporavio se i kada sam ga pozvao da dođe na Palubu, objasnio o čemu je reč, čovek mi reče da nije za taj vid komunikacije (reč je o starijem čoveku).
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #6140 on: July 29, 2021, 12:47:31 pm »

Taj tenk sto Vi kazete da je zarobljen, je ostavljen, kada su dosli da ga izvuku linija je pomerena i Hrvati su ga izvukli, cisto da kazemo kako je bilo.

Sto se tice Belog pre neki dan sam cuo da se zeni, a godina ima hvala Bogu  Grin! Nemam njegov broj, ali mogu da ga dobijem za deset sekundi, mada nece on po forumima da pise, mada bi trebalo, a posebno bi mogao Karadza posto vise ne radi u VS.

Ja nisam tenkista vec sam bio izvidjac i diverzant, a njima sam sto puta rekao da samo kreteni poput njih mogu da udju u to njesra. Zajebavali smo se cesto na te teme.

Sta cete da radite ako ovi posalju bilmeza sa RPG-om i naprave vam kabrio od toga za dve sekunde, oni mi kazu da su i na to nasi konstruktori mislili zato sto je bolje da se toplota oslobodi u vazduhu bez kupole nego da izgore sa kupolom u tenku.

Onda se smejemo tamo, a skoro da niko od nas nije bio bas cist  Grin. Mozda je sad drugacije, svi su stariji. Bez zezanja, opasna je bila ekipa gore u Jarcujku nekada, od rezerve do profesionalne ekipe, dosta je bilo obrazovanih ljudi iz rezerve gore, kao i sportista, pa je sa takvima i moglo da se ratuje.
« Last Edit: July 29, 2021, 12:52:59 pm by BSD » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6141 on: July 29, 2021, 03:33:09 pm »

Sto se tice Belog pre neki dan sam cuo da se zeni, a godina ima hvala Bogu  Grin! Nemam njegov broj, ali mogu da ga dobijem za deset sekundi, mada nece on po forumima da pise, mada bi trebalo, a posebno bi mogao Karadza posto vise ne radi u VS.
Znam, poslao sam mu ja jednom poziv preko druga, a sa Belim se znam iz viđenja, i baš tako, teško je i zamisliti da Belac sedi i piskara, takav je tip. Smiley
Neka mu je srećna ženiba.
Zovi Karadžu, što da ne.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #6142 on: July 29, 2021, 05:48:46 pm »

Probacu sa Karadzom. On sada radi za jednu privatnu kompaniju koja opet ima veze sa ovim ovde na forumu, poslovi po inostranstvu.
Logged
atma
mornar
*
Offline Offline

Posts: 21


« Reply #6143 on: July 30, 2021, 07:51:38 am »

Tu su dva tenka za koja znam da su zarobljeni, a znam i koji su, tj, znam im registarske brojeve. Međutim, u priči saznajem da je zarobljen još jedan tenk M84, i to u avgustu 1995 godine, od Petog korpusa BiH.
Quote sa jedne Facebook stranice:
Quote
Armija BiH je u toku rata od VRS zaplijenila 4 tenka M-84.Dva na Tešanjskom ratištu,dva su zaplijenili Borci 5.Korpusa prvi u borbama na Krivaji,općina Cazin augusta 1995.godine a drugi u Bosanskom Petrovcu u operaciji "Sana 95"  

Taj korpus nije bio dio Armije BiH. Za to nisam znao.
Pozdrav

Vlado
Jeste bio dio ARBiH i imao je sjedište u Bihaću.
« Last Edit: July 30, 2021, 03:48:42 pm by Brok, Reason: izmenjena jedan reč jer je uvredljiva » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6144 on: July 30, 2021, 05:05:38 pm »

Pratim dosta FB stranica koje se bave ovom tematikom. Pošalji mi privatnom porukom na kojoj je to FB stranici napisano.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6145 on: August 10, 2021, 01:03:14 pm »

I dalje tragam za tenkovima M84 koji su "promijenili vlasništvo" za vrijeme sukoba u SFRJ.

Saznao sam za dva tenka u kasarni Butilo pored Sarajeva, i dva tenka u kasarni Lukavica pored Sarajeva. To je na području Federacije BiH.

Znam za dva tenka koji su zarobljeni pored Tešnja, jedan pored Bihaća i jedan pored Bosanskog Petrovca.

Dobio sam i ratne video snimke i nedavne slike tih tenkova.

Na nekim tenkovima ne mogu da odredim seriju, godinu i pripadnost jedinici gdje je bio zbog toga jer je veći dio tenka pokriven sa ljudstvom na tenku.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Za neke tenkove znam svaki detalj.

Tenk koji se je zvao "Garavi zeko". Bio je u SSSR-u, pa je vraćen iz SSSR-a, tenk iz druge serije je kasnije otišao u SSSR. Taj se tenk iz druge serije sada nalazi u tenkovskom muzeju u Kubinki.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zahvaljujem prijateljima koji su mi poslali slike i video zapise.

Video zapise ne objavljujem, jer bi moglo doći do neželjenih komentara.

Pozdrav

Vlado


* 220992361_369154614561827_8269385744540702659_n.jpg (133.96 KB, 945x651 - viewed 19 times.)

* 222200808_199535102188669_8262218877447989783_n.png (370.66 KB, 720x538 - viewed 21 times.)

* 163178715_446872586560521_2326301006496863665_n.png (362.43 KB, 720x538 - viewed 33 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6146 on: August 10, 2021, 05:22:58 pm »

I dalje tragam za tenkovima M84 koji su "promijenili vlasništvo" za vrijeme sukoba u SFRJ.
Hoćeš da otvorimo zasebnu temu "Gde su tenkovi M-84", ili nekog drugog naslova? Ovde to sve možeš dokumentovati fotografijom, šta se može, ima stvari kod zarobljavanja tenkova (eufemizam bi bio menjanje vlasnika Smiley, kako god) koje nije moguće fotografijom dokumentovati, ali se jako dobro zna gde su ili gde su završili. Ima i drugih modela kako se može izvesti da ta tema opstane, da ne bi bilo suvišnih komenata, u temi bi mogli da pišu samo pojedini članovi, koji ovim stvarima prilaze bez suvišnih emocija.

O samim borbama, recimo kako su OMJ JNA tako naivno ušli u neke delove, recimo čuveni slučaj ovde i kako je to druga strana iskoristila.., ili isto dobro poznat slučaj zarobljavanja tenka od VRS ovde ali nećemo još o tome, nije još uvek vreme nažalost...

Sada vidim da je naš stručni saradnik Bojan Dimitrijević napisao knjigu (ili je ovo članak, ne znam kako se tertira):

Quote
Upotreba oklopnih jedinica JNA u ratu u Hrvatskoj 1991.  

APSTRAKT: Na bazi raspoloživih izvora, literature i vojne štampe, članak daje pregled angažovanja oklopnih snaga JNA u ratu u Hrvatskoj tokom 1991, od prvih akcija početkom godine, preko upotrebe u tzv. tampon zonama, do otvorene upotrebe u podršci snagama JNA u borbama sa hrvatskim jedinicama u jesen 1991. godine. Osnovna poenta članka jeste da upotreba velike količine oklopne tehnike nije dovela do željenog cilja, nije zaustavila proces osamostaljenja Hrvatske (i Slovenije) i nije donela željene borbene uspehe shodno količini angažovane tehnike.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6147 on: August 10, 2021, 08:50:38 pm »

Nisam znao za ovaj tekst od Bojana Dimitrijevića, te ga sad čitam.

Ima dosta netačnih podataka.

Imam jako puno slika uništenih tenkova M84, te složenih  po državama, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Srbija. Zahvaljujući prijateljima sa svih strana. Puno slika nikad nije objavljeno.

Tek sam nedavno saznao da je moj komšija, pukovnik OMJ, bio glavni i odgovorni za uništavanje ratne tehnike nakon rata po naredbi SFOR-a. Morati ću sa njim popričati uskoro.

Međutim, interesuju me za sada samo oni tenkovi koji su "promijenili vlasništvo".

Možda ću kasnije praviti spisak uništenih tenkova u ratu, a kasnije, uništenih po naredbi SFOR-a i ostalih naredbi, te rashodovanih kasnije.



Naprimjer, ovakvih.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #6148 on: August 20, 2021, 04:37:02 pm »

Učiti, učiti i samo učiti....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_20210820_084454.jpg (41.14 KB, 360x480 - viewed 58 times.)

* IMG_20210820_084505.jpg (40.22 KB, 360x480 - viewed 41 times.)
Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 322


« Reply #6149 on: August 20, 2021, 06:55:46 pm »

I dalje nije jasno što ta generalna revizija znači u odnosu na generalni remont. Tu je lijepo rečeno da se baš sve skida i rastavlja, pregledava, zamjenjuje potrošeno i sklapa. Što je onda remont?

Ponovit ću svoj post s ove teme iz 2017. godine ...

Generalni remont (GR) i revizija kao pojmovi iz održavanja tehničkih materijalnih sredstava (TMS) su vrlo slični ali nisu jednoznačni.

Generalni remont  obuhvaća postupke i radove propisane tehničkom remontnom dokumentacojom za određenu vrstu TMS. Provodi se u cilju održavanja tehničke ispravosti i resursa TMS do narednog GR ili kraja životnog vijeka.  Remontna dokumentacija definira potrebne dijelove, alate, mjerne instrumente, kvalifikacije radnika, tehnologiju, propisane adaptacije i modifikacije na TMS kad ih ima. GR se provodi nakon isteka vremenskih ili satnih resursa. Ako postoji potrebna mjerno-dijagnostička oprema, može se pristupiti generalnom remontu "po stanju" TMS, odnosno kad se po izmjerenim parametrima rada TMS stvarno ukaže potreba za istim.

(Generalna) Revizija ima isti cilj kao i GR. Revizije se radi u slučajevima kad za TMS (tenk M84) ne postoji prethodno usvojena tehnička remontna dokumentacija i/ili nije poštivana dinamika i obujam propisanog održavanja. Tad se TMS rastavlja "do zadnjeg šarafa" i vrši se detaljna defektacija. Na osnovu rezultata defektacije propisuje se posebna tehnologija dovođenja sredstva u ispravo stanje. Ona uključuje ali se ne ograničava na radove GR, često uz brojne tehničko-tehnološke modifikacije na sredstvu. Zbog svoje složenosti i obima revizije se rade u kapacitetima proizvođača TMS ili velikim specijaliziranim remontnim poduzećima.

Iz navednog je vidljivo da je revizija nešto složenija i neizvjesnija od generalnog remonta. Naime, tek po defektaciji se može utvrditi da li je TMS tehnološki i financijski uopće remontabilno ili ide u otpis.

Navedeni pojmovi su bili usvojeni i Pravilima tehničke službe JNA.


Logged
Pages:  1 ... 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 [410] 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.