PALUBA
March 29, 2024, 12:45:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 [425] 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165501 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
StefanK
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


WWW
« Reply #6360 on: January 16, 2022, 05:46:47 pm »

There was still this question.

In the operating mode POLY STAB (Half Stab or Half automatic), the electrohydraulics are now switched on for elevation and traverse. The ballistic calculator is working and can control the mirror.

If the computer moves the mirror for the shot after the laser has been applied, are the gun and turret rotated in opposite directions by the electro-hydraulics? So that the gunner gets the impression that the reticle hasn't moved? Or does the aiming mark have to be brought to the target again because the reticle has jumped?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6361 on: January 17, 2022, 10:31:17 am »

U režimu stabilizacije i polustabilizacije dok se drži dlan prekidač i izmjeri daljina nišandžija uvijek gleda na cilj, dok se top i kupola pomjeraju prema izračunatom položaju.
Za nišandžiju vrh končanice stoji na cilju, a pomjeraju se top i kupola.

U ručnom režimu rada, kad je ugašen pogon topa i kupole, kad se izmjeri daljina do cilja končanica se pomjeri na izračunato mjesto i onda je potrebno ručno okrenuti kupolu i pomjeriti top na vrh končanice.

U ovome zadnjem ratu imao sam slučaj da mi je zbog oštećenja u borbi otkazalo pokretanje topa i kupole, ali sam gađao u ručnom režimu rada. Odaberem vrstu municije, napunim top (top sam punio ručno zbog oštećenja tenka), izmjerim daljinu, končanica se pomjeri na izračunato mjesto, navedem ručno top i kupolu na cilj, na vrh končanice, i opalim. I sve sam pogađao. Na daljinama od 1500 do 2500 metara. U takvim trenutcima imam jako malo vremena da se pojavim iz zaklona, opalim i da se sakrijem, jer otprilke desetak sekundi nakon pojavljivanja iz zaklona bude mi uzvraćeno sa druge strane. Dobro je kad je to sa Maljutkom, čuje se i vidi i ide sporo, ali je gadno kad je to opaljenje iz tenka sa druge strane. A u tom mom tenku nije radila ni unutrašnja veza zbog oštečenja.

U ručnom režimu rada nije moguće računanje preticanja.

Pozdrav

Vlado

Logged
StefanK
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


WWW
« Reply #6362 on: January 17, 2022, 12:00:32 pm »

Vlado, hvala na potvrdi.
Logged
StefanK
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


WWW
« Reply #6363 on: January 17, 2022, 07:04:48 pm »

I've now finished and uploaded it. Please take a look and let us know what errors you find. One or the other is probably incorrect. Or maybe I misunderstood something.

SUV M-84

I hope Google translator brings readable results.
Logged
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6364 on: January 17, 2022, 08:59:40 pm »

I've now finished and uploaded it. Please take a look and let us know what errors you find. One or the other is probably incorrect. Or maybe I misunderstood something.

SUV M-84

I hope Google translator brings readable results.
great one! I like it!
Just I need to ask something. Didnt Kuwait order 200 pieces of M-84 and not 150
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6365 on: January 17, 2022, 09:06:51 pm »

Moja ćerka je profesor engleskog i italijanskog jezika. Ali trenutno govori, piše i prevodi šest jezika. Kad dođe kući dati ću joj da mi ovo prevede sa njemačkog. Nadam se da će uspjeti, jer je na fakultetu učila književni jezik, te teško zna i dijelove tenka na engleskom, a još teže će znati na njemačkom.
Ali i bez toga vidim nekoliko grešaka. Izmješao si različite verzije sistema upravljanja vatrom tenka M84.
Kad mi ovo prevede, napisati ću komentar.
Za sada ću ja pisati odgovor, onoliko koliko znam strane jezike.

Im Jahr 1983 war ein erster Prototyp fertiggestellt, 1984 erfolgte die Fertigung von 14 Panzer der Null-Serie und in den folgenden drei Jahren wurden bereits 370 Panzer M-84 hergestellt. Ab April 1984 erhielt die Jugoslawische Volksarmee weitere 80 modernisierte M-84A. Das Emirat Kuwait kaufte im Jahre 1989 150 Panzer M-84AB.

1. Prototip. Jedan komad završen u aprilu 1983 godine. Imao prvo gađanje na poligonu u Nikincima krajem aprila 1983 godine.

2. Prototipska partija 5 komada, svi su kasnije rastavljeni i prepravljeni u nastavna sredstva, učila i presjeke. Ovi se tenkovi mogu (mogli su se) prepoznati po kratkom nosaču meteo senzora na gumenom rebrastom postolju. Nisu imali bacače dimnih kutija.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


3. Nulta serija deset komada. Do rata se je osam komada koristilo za obuku vojnika tenkista, dva su prebačena u remontni zavod Hadžići za osvajanje remonta tenka. Jedan od ta dva sam ja rashodovao u Hadžićima (registarski broj 21057), a drugi sam osposobio za borbeno djelovanje (registarski broj 21053). Svi ti tenkovi su isječeni nakon rata po naredbi SFOR-a. Ovi su se tenkovi mogli prepoznati po kratkom nosaču meteo senzora na gumenom postolju, a imali su bacače dimnih kutija. Ovome na donjoj slici nedostaje meteo senzor.  Ovi prvi tenkovi su koristili dvoosni meteo senzor A20XMB, a ne A20XMBL (kako je navedeno u tekstu). Opseg mjerenja vjetra je bio +-40 m/s za obe ose vjetra, uzdužnoj i poprečnoj. Zbog toga što nisu imali ovo L na kraju oznake morao im se je prilagođavati softver u balističkom računaru. Kasnije kad su dobili nastavak L (A20XMBL), linearizovan, softver više nije imao potrebu da im se prilagođava.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

4. Prva serija tenka M84. Napravljeno je 55 komada tenkova iz prve serije. Prva serija je završena 1985 godine. Ovi tenkovi se prepoznaju po dugačkom preklopnom nosaču meteo senzora. Meteo senzor je bio A20XMBL sa opsegom mjerenja vjetra +-40 m/s. Meteo senzor je još mjerio temperaturu i pritisak vazduha, a senzor temperature baruta je bio smješten unutar kupole u panelu komandira. Zbog problema sa balističkim softverom napravili smo (bez odobrenja "odozgo") izmjenu softvera u tenku, te sam ga sam, bez odobrenja "odozgo" zamijenio u svim tenkovima. Pošto se niko nikada nije žalio da softver nije dobar, izgleda da je ostao u svim tenkovima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Prototip tenka M84..jpg (114.64 KB, 1072x1440 - viewed 13 times.)

* Nulta serija tenka M84.jpg (50.81 KB, 926x693 - viewed 10 times.)

* Parada JNA1985 godine. Nulta serija.jpg (62.02 KB, 830x570 - viewed 7 times.)

* Pogresan meteo senzor na tenku.jpg (372.8 KB, 900x1200 - viewed 9 times.)

* Tenk M84, prva serija, podignut meteo senzor.jpg (59.26 KB, 810x540 - viewed 10 times.)

* Tenk M84, prva serija, spusten meteo senzor.jpg (251.96 KB, 1440x1080 - viewed 8 times.)

* Tenk M84, prva serija, pogresno postavljen meteo senzor.jpg (342.98 KB, 1875x1251 - viewed 8 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6366 on: January 17, 2022, 09:28:18 pm »

Ab April 1984 erhielt die Jugoslawische Volksarmee weitere 80 modernisierte M-84A.

Druga serija tenkova M84 je rađena u dva dijela. Prvi dio serije je 80 tenkova M84. Natpisi u tenku su bili na srpsko hrvatskom jeziku. Ovaj prvi dio serije je završen 1986 godine. Jedan tenk iz ove serije (registarski broj 21183) je isporučen u SSSR i sada se nalazi u muzeju u Kubinki.

Drugi dio serije je 40 komada i natpisi u tenku su na engleskom jeziku. Tenkovi su rađeni za Libiju, ali  zbog sankcija Libiji tenkovi nisu isporučeni u Libiju, nego su uskladišteni u hangare u Vrhnici, u Sloveniji. Ova seija je završena 1987 godine.
Druga, treća i četvrta serija tenkova se poznaju po meteo senzoru na teleskopskom nosaču.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* M84, druga serija, izvucen meteo senzor.jpg (258.96 KB, 1024x576 - viewed 11 times.)

* Tenk M84, druga serija, uvucen meteo senzor.jpg (110.35 KB, 800x600 - viewed 8 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6367 on: January 17, 2022, 09:48:53 pm »

Die jugoslawischen Konstrukteure hatten sich auf dem international Rüstungsmarkt umgesehen und waren auf die Feuerleitanlage FCS/VK von BOFORS gestoßen. Die erworbene Lizenz dafür bildete die Grundlage für die weiteren Entwicklungen.

Od Boforsa je dobivena licenca za sistem upravljanja vatrom za tenk T55. Nije za tenk M84, i to se je krilo od Boforsa, to da je ovaj sistem u stvari kupljen da bi se od njega napravio sistem za tenk M84. Dobivena je konstrukciona i tehnološka dokumentacija, deset sistema u gotovim uređajima i deset sistema u dijeloma, u materijalu. Od tih deset sistema je napravljen prototip, prototipska partija i dio nulte serije. Oko 4 do 5 sistema za tenk T55 je ugrađeno u tenkove T55. Nije dobijen softver za sistem, nego su obavještajne službe JNA ukrale softver od radnika Boforsa, koliko se sjećam u avgustu 1982 godine. Bio sam prisutan u toj "akciji". Međutim, taj softver je imao skrivenu namjernu grešku, a koja se je jako teško otkrivala.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kasnije je taj tenk T55 modernizovan i predstavljen na Sajmu naoružanja, iako fabrika gdje je napravljen ovaj sistem više nije postojala.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* T-55A modifikovan.jpg (117.55 KB, 800x985 - viewed 12 times.)

* 1044990_Tenk_M-84M_partner2009_11.jpg (113.5 KB, 1024x768 - viewed 4 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6368 on: January 17, 2022, 10:57:07 pm »

Die Waffenstabilisierungsanlage 2E28 aus dem ursprünglichen T-72M wurde modifiziert

Na stabilizatoru tenka M84, 2E28MM su rađene veoma male izmjene, tako da se te izmjene, sem nas koji smo na tome radili, teško primjećuju. Dva crijeva koja idu od hidro pojačala do izvršnog cilindra su morala biti produžena, jer idu oko žiro bloka, a na tenku M84 žiro blok ima dodatnu elektroniku i po dimenzijama je veći od žiro bloka tenka T72.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na ovoj slici se vide desno dva hidraulička crijeva koja idu od hidro pojačavača do izvršnog cilindra. Crne su boje. Ta su dva crijeva produžena na M84 u odnosu na T72.

Na hidraulici azimuta je rađena promjena na induktivnim davačima pritiska. Izmjenjen je način modulacije.  Na slici su označeni induktivni davači pritiska na hidraulici azimuta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* hidraulika i ziro blok tenka T72.png (499.33 KB, 640x480 - viewed 7 times.)

* hidraulika azimuta M84..jpg (680.18 KB, 1620x2160 - viewed 9 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6369 on: January 17, 2022, 11:07:43 pm »

Ovo je greška na sajtu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slici je nišanka sprava DNNS-2 koja se je koristila u tenku M84. Ova nišanska sprava nije se isporučivala u tenkovima M84A. Dakle, ovo nije nišanska sprava DNNS-2A i nije korištena u tenku M84AB kao što je na slici. Tenkovi M84AB (M84ABL, M84ABN i M84ABK) se koriste samo u Kuvajtu i tamo su nišanske sprave DNNS-2A/6400.

Na slici je nišanska sprava za tenkove M84AB, za Kuvajt, DNNS-2A/6400.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]







* DNNS-2_uebersicht_tm.jpg (47.55 KB, 305x250 - viewed 165 times.)

* dnns-2_d.jpg (2756.96 KB, 2689x2922 - viewed 6 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6370 on: January 17, 2022, 11:33:04 pm »

der Baugruppe des passiven Infrarotbildverstärkers und dem Laser-Entfernungsmesser,

Ovo je pojačavač svjetlosti, a ne samo pojačavač infracrvenog svjetla.

 Das Wischen des Schutzglases wird durch eine pressluftbetriebene.

Na zaštitnoj kapi nišanske sprave nalazi se elektro motor brisača. Brisač se uključuje na panelu nišanske sprave. Iza nišanske sprave nalazi se rezervoar sa tekućinom za pranje zaštitnog stakla nišanske sprave. Ispred nišanske sprave, sa vanjske strane kupole se nalazi čep na koji se dolijeva tekućina za pranje stakla. Pored nišandžije, na obrtnom transporteru se nalazi boca sa komprimovanim vazduhom. Iza nišanske sprave se nalazi ventil i mješač vode i vazduha za pranje nišanske sprave. Tako da se zaštitno staklo nišanske sprave može brisati, brisati i prati, a i čistiti prašina sa nišanske sprave sa komprimovanim vazduhom.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6371 on: January 17, 2022, 11:43:55 pm »

Der geschützte Mast für die Aufnahme des Meteo-Sensors ist außen auf dem Turm und unmittelbar vor der Walzenblende der Kanone aufgeschweißt.

Nosač meteo senzora za drugu seriju i kasnije serije je spojen sa kupolom sa četiri vijka. Nije zavaren. Jedno od najglupljih rješenja na tenku, jer se u taj nosač sakuplja voda i onda nastaju problemi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_20160908_135528.jpg (835.8 KB, 1944x2592 - viewed 8 times.)

* IMG_20160913_110500.jpg (993.88 KB, 2592x1944 - viewed 8 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6372 on: January 18, 2022, 12:09:11 am »

Der ursprüngliche Meteo-Sensor A20XMBL war für das Messen des Quer-und auch des Längswindes von bis zu 40 m/s und die Bestimmung des Luftdruckes vorgesehen.

Meteo senzor mjeri vjetar, model A20XMBL uzdužni i popečni vjetar, pritisak vazduha i temperaturu vazduha.

Nach Erprobungen hatte sich das als völlig ausreichend erwiesen und die Vereinfachung kam auch der

Najgluplje moguće rješenje na tenku, jer je zbog ove konstrukcije otkazalo oko 200 meteo senzora.

Opet greška. Ovo je DNNS-2. Prva generacija pojačavača slike i koristi se u tenkovima M84, i ne koristi se u Kuvajtu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bild 6 - Frontseite des DNNS-2 Ausführung für Kuweitische M-84

Postoje greške na slici. Označio sam ih crvenom bojom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na donjoj slici je elevacioni senzor, u krugu, a paralelogram, spoj topa i nišanske sprave je označen pored njega.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Za večeras dosta. Ode spavati.

Pozdrav

Vlado






* DNNS-2_ Frontseite.jpg (132.31 KB, 700x469 - viewed 11 times.)

* DNNS-2_rechte-seite.jpg (80.22 KB, 700x464 - viewed 6 times.)

* IMG_20170314_ 124749.jpg (1020.71 KB, 2592x1944 - viewed 7 times.)
Logged
StefanK
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


WWW
« Reply #6373 on: January 18, 2022, 12:43:26 pm »

Vlado, veliko hvala na trudu. Odmah sam ispravio greške. Sigurno će biti nekih netočnosti.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6374 on: January 18, 2022, 02:12:07 pm »

Da nastavimo.

Ne znam šta je izmjenjeno u odnosu na juče.

Aktualisierungsstand 18.01.2022 12:00

Idemo dalje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slici je panel nišanske sprave DNNS-2, a ne panel nišanske sprave DNNS-2A kako je napisano na slici.

Blokirana daljina, potenciometar i podešavanje. Sa ovim se potenciometrom podešava daljina ispod koje računar ne uzima ciljeve u razmatranje. Dakle, cilj može biti samo dalje od one koja je definisana u blokiranoj daljini.


OSVETLJAVANJE POKAZ. je osvjetljavanje displeja u nišanskoj spravi, a ne osvjetljavanje noćnog kanala. Kod DNNS-2 noćni kanal je prve generacije i može se samo uključiti i isključiti. Ne može se podešavati osvjetljenost. Kod nišanske sprave DNNS-2A je noćni kanal druge generacije i može se vršiti podešavanje osvjetljenja noćnog kanala.



Das DNNS-1 ist allerdings noch nicht unabhängig stabilisiert. Es befinden sich deshalb auch keine Stabilisierungskreisel im DNNS.

Razlika između DNNS-1 i DNNS-2 je samo u panelu nišanske sprave i izgledu pomoćnih končanica. DNNS-1 je na isti način stabilizovana kao i DNNS-2, tj DNNS-2A.

Ogledala nišanskih sprava DNNS-1, DNNS-2, DNNS-2A su stabilizovana na isti način, sa istim signalima. DNNS-1 je rađena za tenk T55. U sistemu upravljanja vatrom za tenk T55 se nalazi žiroblok za tenk T55, a koji je od originalnog žiro bloka za tenk T55 zadržao samo kučite. Unutra je sve novo i urađeno na drugačiji način. Žiroskopi za SUV T55 su sa još jednim stepenom slobode i mjere brzinu promjene položaja u svojoj osi, dok kod tenka T55 žiroskopi mjere promjenu položaja u  svojoj osi.
U žiro bloku SUV M84 se nalaze tri apsolutno ista žiroskopa i dva klatna, kao i pripadajuća elektronika kao u SUV T55. Sva razlika u elektronici ova dva žiro bloka je u fazi azimutnog žiroskopa. I to je jedina razlika.


Mit dem Umschalter für die Strichplatten wählt der Richtschütze die zu verwendende Strichplatte aus.

Rezervne končanice na nišanskoj spravi se koriste isključivo kad kompletan sistem otkaže, te se gađa u ručnom režimu rada. Inače nije potrebno koristiti pomoćne končanice.

Das linke Ziffernfeld zeigt dabei die Entfernung zum ersten reflektierten Laserstrahl oberhalb der eingestellten maximalen Messentfernung an.

Minimalnog rastojanja, a ne maksimalnog rastojanja.

Das rechte Ziffernfeld zeigt die Entfernung die vom ballistschen Rechner automatisch übernommen wird.

ballistischen or ballistschen

U računar se unosi ona daljina sa displeja nišanske sprave ispod koje su tačkice, a ne desna daljina u okularu nišanske sprave.

Die rechte Ziffer der linken Ziffernguppe zeigt in dieser Betriebsart die ausgewählte Munitionsart (1,2,3,4 bzw. 8) an. Mitraljez je broj 7, a ne broj 8.

Mora da si za ovaj dio teksta koristio ono smeće od doktorske disertacije onog pukovnika koji nikad nije ušao u tenk.

Die rechte vierstellige Zifferngruppe zeigt nun die eingestellte maximale Entfernung an die vom Laser-Entfernungsmesser gemessen angezeigt werden kann.

Daljina u desnom displeju pokazuje daljinu ispod koje je zabranjeno gađanje. Računar ispod te daljine ne dopušta opaljenje iz topa. To može biti daljina ispred tenka gdje se nalazi naša pješadija ili naše snage.


Die linke rote Leuchte leuchtet auf, wenn die an den Rechner übergebene Entfernung innerhalb der eingestellten maximalen Messentfernung liegt.  
Stalno griješiš oko ove minimalne daljine ispod koje nema dozvole za opaljenje. Laser mjeri do 9999 metara.. Blokirana daljina znači da računar ne daje dozvolu za opaljenje ispod te daljine.

Daljine koje su definisane u balističkom računaru u za potkalibarno zrno APFSDS 4000 metara, za kumulativno zrno 4000 metara i za trenutno fugasno zrno 9400 metara. Maksimalni otklon ogledala nišanske sprave je 79,59 hiljaditih. Dakle, ako se gađa sa trenutno fugasnim zrnom, a daljina je takva da je računar izračunao da je korigovani tablični ugao veći od 79,59 hiljaditih, ogledala nišanske sprave se isključuju i tada se mora gađati na posredni način gađanja, preko tablica gađanja i koristeći mjesnu spravu koja se nalazi na topu, jer se cilj na toj daljini ne vidi preko nišanske sprave.

Die grüne Leuchte zeigt an, wenn die Kanone feuerbereit und der Abfeuerungsstromkreis geschlossen ist.

Zelena lampica se zove i "kapija vatre" i to je dozvola računara za opaljenje iz topa.

Werden die Sicherheitsschalter losgelassen, ist das elektrohydraulische Richten durch den Richtschützen blockiert
Ako se ne drže dlan prekidači nije moguće upravljati top, kupolom i nišanskom spravom.



 und der Schalter zum Zuschalten der automatischen Vorhalteberechnung.

U slučaju da se naš tenk ili cilj kreću, potrebno je uključiti prekidač "PRETICANJE".




Links befinden sich ein Taster zum Auswählen einer der beiden gemessenen Entferungen und der Auswahlschalter für Kanone bzw. koaxial Maschinengewehr.

prekidač za izbor balistike u računaru. To može biti jedno od zrna za top, 1,2,3 i4, u položaju prekidača na lijevo ili mitraljez (oznaka 7) u položaju prekidača na desno.
U ovoj verziji sistema za upravljanje vatre ovo nije odabir okidača tpa ili mitraljeza, nego samo odabir balistike. U nekim drugim verzijama sistema sa ovim se prekidačem zabranjuje top ili mitraljezu opaljenje sa neizabranom vrstom municije.



Der ballistische Rechner berechnet die Einstellungen für den Schuss und verstellt entsprechend der errechnten Angaben für den Schuss automatisch den Kopfspiegel.

U ovom se režimu rada može pokretati ogledalo nišanske sprave, računar izračunava šta je potrebno, ali NE DODAJE TU MATEMATIKU u nišansku spravu.


* DNNS-2_Bedienpaneel_tm.jpg (85 KB, 800x354 - viewed 7 times.)
« Last Edit: January 18, 2022, 02:21:50 pm by Vladimir Ivanović » Logged
Pages:  1 ... 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 [425] 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.