PALUBA
March 28, 2024, 11:55:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165459 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
bitanga
mornar
*
Offline Offline

Posts: 35


« Reply #510 on: June 13, 2010, 05:03:36 pm »

velika hvala Vlado!  da budem iskren, zanimalo me da li je uopće tehnički moguće izvesti pokretanje kupole da bude duplo brže nego na originalu m84, ili je to  novinarska patka, a dobio sam odgovor iz kojeg sam više naučio o tenkovima nego u cjelom dosadašnjem, dugogodišnjem  zanimanju za to područje.  bojim se da imam još pitanja  Wink

za automatski punjač- znači na m84 (onda i na t72?) se okreće samo u jednom smjeru? i da li se za pogon obrtnog transportera koristi elektromotor ili hidraulika? pretpostavljam da i tu vrijedi kašnjenje od komande za punjenje do stvarnog pokretanja/kočenja kad dođe do otvora?

negdje sam pročitao i da se akomulatori na m84 ne pune dok su u tenku, nego se moraju vaditi i onda puniti? ako je to istina, zašto je to tako?
i za vihora, u tom projektu je poboljšana kupola, a tjelo je ostalo isto. zašto oklop tijela tenka nije pojačavan?
za degman- primjetio sam(tj. pročitao ) da je  skoro metar duži od m84 s topom naprijed.(m84 9,53, degman 10,2). je li to zbog nove cjevi topa ili je neki drugi razlog?

p.s. izvini što sam zagnjavio s pitanjima.. ali to je nuspojava tvojih informativnih odgovora. hvala na tome!
p.p.s. odlično si objasnio- čak sam i ja, vječita bitanga  Grin kad je matematika i fizika, i općenito tehnika u pitanju shvatio.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #511 on: June 13, 2010, 06:00:31 pm »

Obrtni transporter automata punjenja se na M84 okreće samo u jednom smijeru. Kod Vihora je napravljeno (bilo napravljeno) da se transporter vrti u obje strane zavisno od blizine zrna sa kojim se je trebao puniti top. Pokretanje obrtnog transportera je rješeno sa elektromotorom preko reduktora. Slaba stvar kod ovoga reduktora pogona obrtnog transportera je što je to aluminijumski odlivak koji je veoma krt, pa često pukne, naročito ako je tenk pogođen. A pukne i kod opterećenja kad motor vrti obrtni transporter kad je tenk na nagibu, a postoji neizbalansiranost opterećenja transpotrera.  Zamjenio sam u karijeri jedno dvadesetak, tridesetak reduktora pogona. Elektromotor koji vrti transpotrer je MU421, isti motor koji diže kasetu, gura zrno, diže ram, diže poklopac izbacivanja danceta itd. Gorenje Velenje.

Kod davanja komande za popunu topa kutija razvodna automata punjenja KR-175 daje komandu za dovođenje zrna koje je traženo na mjesto za izdavanje zrna. U memoriju je upisano gdje je koje zrno u transporteru i zavisno od toga transporter počinje odmah da se vrti. Ovdje nema negativne povratne veze (regulacije položaja u ovom slučaju) i daje se direktna naponska komanda motoru da počne da vrti transporter. Kad se zrno sa kojem se top treba napuniti približi na dva mjesta do mjesta za izdavanje daje se komanda za prebacivanje transpotrera u manju brzinu. Kad zrno dođe na mjesto za izdavanje daje se komanda za kočenje transportera. Ukoliko se transporter na ukoči na traženom mjestu automatski se nastavlja vrtiti dok iduće traženo zrno ne dođe na mjesto za izdavanje.

Normalno je da postoji kašnjenje od davanja komande za popunu topa do popune topa. Ako je traženo zrno na dva mjesta od mjesta za izdavanje postupak popune traje oko 7 sekundi. Jako je bitno da su akumulatori napunujeni i/ili da je upaljen motor tenka i da je broj obrtaja motora veći ili jednak 1600 obrtaja u minuti.  Pri malo slabijem naponu u tenku ovo se sve usporava ko usporen film.

Akumulatori se normalno pune kao i akumulatori na autu. Postoje regulatori punjenja. Ponekad ih treba izvaditi i uraditi redovno održavanje. Provjeriti nivo elektrolita i sl.

Ne znam za ovaj podatak o dužini Degmana. Top je isti na svim varijacijama na temu T72 na teritoriji bivše nam države. 2A46.A1.Sb1 Ta razlika u dužini je mogla onda biti samo na zadnjem kraju. Možda su jedne mjerili bez bačvi na kraju, a druge sa bačvama. Velika je ova razlika. Povećanje bočnog profila tenka je veoma loša stvar.

Pozdrav

Vlado
Logged
bitanga
mornar
*
Offline Offline

Posts: 35


« Reply #512 on: June 13, 2010, 06:29:37 pm »

znači, automatsko punjenje nije moguće s ugašenim motorom?

podaci u dužini sa stranica đure đakovića: m84- 9530 mm
                                                          degman: 10140mm


na slikama degmana tijelo tenka meni laiku izgleda jednako onome m84, a čini mi se da top više strši ispred tijela.. možda zbog drugačije kupole? i u čemu je(ako postoji) prednost varene nad lijevanom kupolom?
i nevezano za m84, da li se u jugoslaviji razmišljalo o nastavku razvoja vihora, tj. o teknu koji bi došao iza vihora?

p.s. hvala na odgovorima.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #513 on: June 13, 2010, 06:37:05 pm »

Automatsko punjenje je moguće sa ugašenim motorom, ali moraju biti dobri akumulatori.
Top teško da štrči. Nije lako pomjeriti težište tenka, te pomjeriti kupolu i top naprijed. Tu je nešto drugo u pitanju.

Nismo ni završili Vihor, te teško da smo razmišljali o nečemu sljedećem. Doduše bilo je napravljeno više varijanti tenka M84, za razne probe, i dijelova u njima, ali to nije ušlo u serijsku proizvodnju.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #514 on: July 01, 2010, 06:21:59 pm »

Prije neki dan sam pisao negdje u virtuelnom svijetu, na internetu, o posjeti ministra Šutanovca TRZ Čačak i mogućnostima remonta tenka M84 u TRZ Čačak, pa vam prenosim moje tekstove sa copy/paste, a one druge malo izmjenjene.

Dakle, pojavile su se neka snimke posjete Ministra TRZ Čačak, pa su ih komentarisali, međutim, ja sam im odgovorio:

Bez obzira šta je ko rekao ministru Šutanovcu ili šta je on rekao, na snimcima posjete Remontnom zavodu vide se četiri velike greške u radu na tenku. Na snimku se dosta toga vidi. Ako se zna u šta treba da se gleda. Mogli su da napišu i 5000 listova remontne dokumentacije.

Onda su me pitali ko treba da napravi remontnu dokumentaciju. Pitao me jedan Banjalučanin.

Proizvođač mora da obezbijedi svu potrebnu pomoć oko remonta svakog sredstva. Tako bi trebalo da bude. Ali SFRJ više nema, pa ni svega onoga što je trebalo da da tu pomoć.

TRZ Čačak godinama nije zaposlio nijednog novog inžinjera. Jedinu osobu koja je nešto znala o tenku iz TRZ Čačak otela je, ako tako mogu da kažem, Televizija Čačak. I to tako što je toj osobi, Vesni, dala stan. Ovo što sam tamo vidio je , nažalost, bljeda slika nekadašnjeg TRZ Čačak. Tamo sam nekada držao nastavu o tenku M84. Imali su izglede za napredak, ali godine sankcija, rat, bombardovanje i ostale loše stvari su učinile svoje.

Svu elektroniku i elektriku tenka je pravio Čajavec. Profesionala. Ako ikad prođeš ulicom Jovana Dučića biće ti sve jasno. Šta je tamo sad ostalo. Ko odatle može da da pomoć oko radio opreme, ABHO opreme, sistema upravljanja vatrom, elektromehaničkih uređaja, sistema gašenja požara u tenku. Čajevac u Novakovićima pokrao i uništio SNSD, Dodik i njegov vjenčani kum zvani Praštalo, Mikroelektronika. Ostatak Čajevca pokrao Vito Rakić itd. Bolje da ne pričam.

Tako je i sa ostalim firmama u državi. A države više nema.

Pošto si iz BL bilo bi bolje da se nađemo u gradu na nekom piću.

Pozdrav

Vlado

Onda su me pitali šta je sve hipotetički potrebno da se uradi remont tenka u Srbiji.



Ako neko ima para, a postoji politička volja za taj posao prvo treba ukinuti SDPR, jer svatko ko je radio sa njima je pokraden od strane SDPR-a. Prvo treba njih izbaciti iz posla. Svakog. Dati im samo da prodaju svoje tvorevine nastale u fotošopu.

E, kad se njih država rješi onda se može nazvati takva država nazvati država sa političkom voljom da radi remont tenka M84. Uništen je zemunski klan, surčinski i trebao bi na red doći klan iz Novog Beograda. Novobeogradski klan će tada prodavati remont rađen u fotošopu.

To bi trebao biti prvi dio posla. Ostalo bi trebalo biti sljedeće:

Školovati ljude, školovati, davati im sve moguće uslove za školovanje. Dati im dobre plate, tj razlog za rad na ovom poslu. Bez stručnjaka svaki je posao osuđen na propast. Koji bi drugi razlog bio za rad na ovom poslu. Plata, i to dobra. Nakon nekoliko godina rada na ovom poslu, uz rad sa dobrim stručnjacima, ti novi stručnjaci bi bili sposobni da počnu samostalni rad. E tad bi se moglo početi o razmišljanju o nekom ozbiljnijem poslu.

Za svaki dio kad se pravio tenk bila je napravljena konstrukciona i tehnološka dokumentacija. A postojali su alati za izradu sklopova, test oprema za ispitivanje i kontrolu. Međutim, jedno je napraviti dio, a drugo je uraditi remont. A za to nije urađena ni papirologija, a ni oprema. Stručnih ljudi nema. A nema ni radnog prostora za remont. Nije lako napraviti radionice, dizalice, kranove, bijele i čiste sobe, galvanizacije, laboratorije za klimomehanička ispitivanja itd. A sad nema ni firmi koje su nekad pravile tenk. Nema ko ni da kaže kako bi to trebalo da izgleda. A ima ih dosta u Kanadi, Australiji, Americi itd. A sad i ako hoćeš da registruješ firmu moraš da skupiš dosta para i vremena. Pa da platiš poreze i PDV i prije nego što nešto naplatiš...

Fina je to ideja da se remontuje tenk u Čačku ili negdje u Srbiji. To je dio teorije uzaludnih pokušaja i stalnih promašaja. Baš me interesuje kako će se remontovati topovska cijev. Bilo bi bolje da sve ovo uzmu Rusi u svoje ruke, Njižnij Tagil ili Ukrajinci, Harkov. Dobri su to momci. Radio sam sa njima. O tome što se nikad ne trijezne nećemo sada.

Koji bi bio motiv ljudi koji bi radili remont. Nekih 500 eura plate. Mala je to plata. Ja sam nekad tenkove radio za džabe. Ali bilo je takvo vrijeme.

Mislim da sam prvi u bivšoj nam državi koji je uradio remont tenka M84. Tenk 21318. Pogođen minobacačkom granatom 120 mm odozgo u kupolu na sam spoj gornje uške izvršnog cilindra sa kupolom. Na kupoli bukvalno sve ošišano. Unutra sve popucalo i samljeveno od udara. Nišanskih sprava nema, ni BDK. I nakon 8 mjeseci rada tenk je vraćen u ispravnom stanju u jedinicu. Ali taj sam tenk radio iz inata, a ja kad se zainatim to je posebna priča.

Sjećam se jednog generala Vojske SCG prije nekoliko godina u posjeti preduzeću Optel u Banja Luci. Nekoliko puta je rekao da je životno zainteresovan da se napravi velika firma za optiku i da krene proizvodnja. Nakon toga je otišao u hotel Bosnu na ručak, najeo se dobro i nikad se više nije pojavio.

Sve je to hipotetički...

Pozdrav

Vlado

Pa su me pitali zašto ne volim SDPR

Ne znam bi li ti volio firmu koja te je oštetila na svakom poslu koji si sa njima radio.

Smanjili platu retroaktivno nekoliko mjeseci, a nisu te o tome obavjestili, uveli u ratnu zonu u Operaciji Pustinjska oluja, a nisu mi to platili, ukinuli obroke hrane jer to košta, nisu isplatili račune iz puno zemalja, ilegalno ulazio i izlazio iz više zemalja, ne znam šta bi bilo da su me uhvatile vlasti tih zemalja, spavao u raznim podrumima, jer su u Pekingu u SDPR-a štedjeli, ukrali mi lične stvari predstavnici SDPR-a, ukrali mi dokumentaciju o tenku, ukrali mi moje lične modifikacije tenka, špijunirali me na izradi modifikacija, mjesecima nisu davali platu, jer su u radnici SDPR-a predstavništvu u Kuvajtu uvozili pšenicu sa parama od naše plate, nisu mi plaćali troškove putovanja, hotela i bolje da ne nabrajam. Radio bez prava na godišnji odmor, iako je to zakonska odredba. Špijunirali me u mojim ličnim kontaktima. Zabranjivali mi pojedina druženja, jer bi mogao da kažem ili saznam nešto što se njima ne sviđa. Špijunirali mi porodicu. I što je najgore dali mi u ekipu pukovnika homoseksualca, sa kojim sam trebao da dijelim istu sobu. Srećom, nismo dijelili istu sobu. U Kuvajtu su toliko štedjeli na nama da nam nisu dali ni radnu svesku ni olovku, te je moj drugar mjesecima zapisivao dnevnik rada šrafcigerom na zidu, iako sveska i olovka koštaju nekoliko centi. Ali princip je princip.

I onda sam od svega toga digao ruke.

Sad kad sam sve ovo sabrao, razmišljam, a što bih ja, kad su oni ovakvi, ćutao o poslu na iračkim tenkovima u vrijeme kad je izbila afera u remontnom zavodu Orao Bijeljina. Oni su radili remont dijelova za avione, a ja sam tad radio na projektu remonta iračkih tenkova. Plaćalo se iz iste kese. Dakle u vrijeme embarga na izvoz oružja u Irak. Eto, to sad objavljujem prvi put. Samo da ne ispadne frka kao kad sam prije tri godine objavio ono o transportu 15 tenkova iz Hrvatske u Kuvajt.

Baš me briga. Nabrojao sam kakvi su, a sad da ja ćutim o tom poslu. Kršenje sankcija UN-a.

Ma zabole me za njih.

Vlado

Onda su me pitali ima li entuzijazma i mogućnosti za remont tenka u Srbiji. postoji li mogucnost intezivne saradnje TRZ Cacak sa naucnim ustanovama Srbije (tipa INFIZ-a, VTI -a i sl. ustanova) kako bi se posao organizovao i uspesno zavrsio, jer, ako TRZ Cacak uspesno zavrsi taj posao, bice im otvorena vrata za vece, ili slicne poslove.

Spomenuo si INFIZ i VTI. Pa gdje su njihovi stručnjaci. Gdje je Žika Pavlović iz INFIZA. U Americi. Otišao kod sina. Sad kad bih počeo da nabrajam stručnjake iz VTI-a koji su po Americi trebalo bi mi malo više vremena.

Navijam i ja za namjensku industriju. Navijao sam i za reprezentaciju Srbije do prije neki dan. Ali su ispali.

Vesna koja je nekad radila u TRZ Čačak je bila jedan od najboljih inžinjera u TRZ Čačak, ali joj je televizija Čačak dala stan i Vesna otišla iz TRZ Čačak. Jedino je ona shvatala moja predavanja u TRZ Čačak o tenku M84 i shvatila je filozofiju tenka M84.

Na onim snimcima o posjeti ministra Šutanovca TRZ Čačak onaj ko poznaje tenk u najmanji detaljić vidjeće dosta grešaka u radu. Totalno pogrešno spojena ispitna konfiguracija sistema.

Na jednom se snimku vidi ispitni uređaj, stend za PU 175. Uređaj koji se sastoji od jednog tastera, jednog preklopnog prekidača, jednog obrtnog petopoložajnog prekidača i jednog potenciometra. Test uređaj. Pa djeca bi u osnovnoj školi u koju ide moja ćerka napravila to. A oni još napravili pano sa svojim tehničkim dostignućima. Pa popravio sam ih stotine u ratu.

Ja sam u Kuvajtu kad mi je zapelo oko neke popravke od dijelova koje sam našao u pustinji, pogođenih tenkova T55, T59, rashodovane američke, kineske i ruske tehnike sa šemom koju sam tamo nacrtao napravio simulator tenka koji mi je simularao odzive topa i kupole sa funkcijom ispitivanja odziva od automata punjenja, raznih povratnih veza i još sam tu dodao neke moje modifikacije koje sam dodao na ovaj tenk, npr, brojanje, odnosno ograničenje opaljenja iz mitraljeza gdje sam koristio povratni signal samoindukcije magneta za opaljenje za ograničenje broja zrna kod gađanja iz mitraljeza. I napravio ostale pristroje za mjerenje povratnih veza od žirobloka i davača brzine po pravcu, za podešavanje raznih mehanizama u tenku itd. Da ne nabrajam šta sam ja lično i sam napravio. A ovi napravili u firmi, zavodu, ispitni uređaj za uređaj od pet elemenata. Napredno. Ne znam jesu li napravili opremu za ispitivanja nekih komplikovanijih sklopova.

Prvi dan kad sam došao u Kuvajt 1997 godine popravio sam desetak žiroskopa za koje je stručnjak iz INFIZA rekao da su nepopravljivi. Taj isti stručnjak koji i sada radi u INFIZU prikačio je na napon 10 volti u tenku neku test opremu. Napon 10 volti u tenku služi samo i isključivo kao referenca tačnosti kod AD konverzije i stabiliše se u 5 milivolti. Taj sklop košta oko 2000 dolara. Tačnost. I ovaj inžinjer iz INFIZA ga optereti sa amperom. Napon koji služi kao referenca, a ne za napajanje sklopova. Ko zna šta su napravili sa tenkovima u Srbiji. Taj sad tamo popravlja tenkove.

Problem je što ljudi koji taj tenk rade nisu shvatili filozofiju sistema. Možda je ovo što sad ja pišem mnogima čudno, ali taj tenk ima filozofiju na kojoj je nastao. U TRZ Čačak jedino je Vesna S. (da je ne spominjem po forumima), moja dobra prijateljica, shvatila filozofiju tenka. Samo smo ona i ja dobili neke Velike plakete od vojske (najveće), ne sjećam se kako se tad zvala ta vojska, JNA, VJ, VSCG; ili nešto slično. Takvoj osobi, kao što je bila ona trebao je TRZ Čačak dati ne jedan nego dva stana i to bi se sigurno isplatilo.

Na snimcima se vidi Ratko S., načelnik Sektora osvajanja remonta koji se dosta trudi oko svega toga. Ali oni snimci puno toga pokazuju.

Nisam se dugo čuo i vidio sa Ratkom, ali se nadam da ćemo se vidjeti ovog ljeta. Normalno je da ću se truditi da mu pomognem. Pomagao je i on meni.

Pozdrav

Vlado


Eto, to je jedan dio teksta kojisam pisao tamo negdje prije neki dan.



Spomenuo sam vijest koju sam objavio prije tri godine o transportu tenkova iz Hrvatske u Kuvajt. Zbog toga se digla velika prašina. U toj vijesti ima dosta pogrešnoga. Prva vijest od Slobodne dalmacije ima velikih pogrešaka, pa su svi kasnije prenijeli sa istim pogreškama. Nije baš tako bilo, ali svi su kopirali pogrešnu vijest, ali šta je tu je.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/8915/Default.aspx

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/15635/Default.aspx

Na ovom forumu se ne komentarišu događaji u svima nama nemilom periodu, pa bolje da komenarišemo samo ugovor o remontu tenkova iz Kuvajta.


Eto, malo o ugovoru o remontu tenkova M84 iz Kuvajta.


Pozdrav

Vlado




Logged
bitanga
mornar
*
Offline Offline

Posts: 35


« Reply #515 on: July 01, 2010, 07:14:54 pm »

pozdrav Vlado, i hvala na zanimljivim dodacima temi. možeš li nešto reći o tim varijantama m84 koje su rađene, ali nisu ušle u seriju? i da li je planiran razvoj drugih oruđa na šasiji m84, npr. samohotke?
Logged
Andrei_bt
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 204



« Reply #516 on: July 05, 2010, 11:31:56 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://btvt.narod.ru/4/bps.htm

125 mm   - 1960....1997


* bps.jpg (29.77 KB, 700x452 - viewed 275 times.)
« Last Edit: July 06, 2010, 09:07:11 am by Broker, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #517 on: July 06, 2010, 06:30:18 am »

Iz moje kolekcije. Slikano u nekoj bjelosvjetskoj pustinji na +50 stepeni u hladu.
potkalibarne

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
kumulativna

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

TF
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




Pozdrav

Vlado


* TF Kineska I Ruska.jpg (22.53 KB, 483x345 - viewed 188 times.)

* 125mm APFSDS Kineska i Ruska.jpg (30.84 KB, 421x646 - viewed 327 times.)

* kumulativna 125 mm kineska.jpg (157.85 KB, 800x540 - viewed 308 times.)

* TF Kineska I Ruska.jpg (22.53 KB, 483x345 - viewed 299 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #518 on: July 06, 2010, 08:34:05 am »

Potkalibarna granata da li stoji odvojeno od barutnog punjenja u automatskom punjacu ili je sjednjena. Koliko vidim na ovim slikama gore dobar deo penetratora se nalazi unutar barutnog punjenja.

Da li se mogu koristiti ista barutna punjenja za kumulativnu i TF grantatu ?
Logicno mi je da bi svaki tip granata trebalo da ima svoje bartuno bunjenje.

I jos jedno pitanje koje se tice tenkovskih topova ali u vezi T-55. Znam da su se caure od topova za 55-ticu ponovo koristile pa me interesuje koliko puta se mogu ponovo upotrebiti?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #519 on: July 06, 2010, 09:17:32 am »

Ova potkalibarna što je postavio Vlada ima dodatno punjenje i ono je oko penetratora (što se i vidi na slici) dok potkalibarne koje je postavio Andrei nemaju to extra punjenje, ali pored toga i jedan i drugi tip potkalibarne granate imaju klasično barutno punjenje. Znači dvodelno.

Za sve tipove granata su barutna punjenja potpuno ista.

Ovo oko čaura kod petice nisam siguran, naćiće se neko ko će znati.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #520 on: July 06, 2010, 01:42:05 pm »

Vidim da je rasprava o tenkovskoj municij pa da na tu temu postavim jedno pitanje. Šta je fazon kod municije od osiromašenog uranijuma tj. šta se sa osiromašenim uranijumom postiže tvrdoća(čvrstoća) ili eksplozivnost?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #521 on: July 06, 2010, 03:26:29 pm »

Penetratori od uranijuma bi trebali da imaju vecu probojnost u odnosu na druge materijale (tungsten, volfram itd).

Kad smo vec kod potkalibarnih da li postoji neko ogranicenje u brzin gadjanja sa potkalibarnim ? Tj da li je moguce ostvariti brzinu od 6 - 8 granata u minuti i sa potkalibarnim zrnom.

Ovde je vec bilo reci da gadjanjem sa potkalibarnim zrnima se dosta skracuje zivotni vek topovske cevi.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #522 on: July 06, 2010, 05:04:32 pm »

Malo je čudno pitanje.

Može se pucati teoretski svakih 7 sekundi sa upaljenim motorom i dobrim gasom, 1600 obrtaja/minut ili više i dobrim akumulatorima. Ako je tenk na horizontalnoj podlozi. Teoretski. Dok se kočnica topa ne usije.
To je pucanje. Gađanje je nešto drugo.

Nađeš cilj, ako stigneš da ga nađeš. Ako ne postaneš cilj. Nanišaniš. Pitaš komandira ima li šta interesantnije za gađanje. Pa on ti odgovori ili ne odgovori. A pošto je glupo da u frci, trci, panici tražiš cilj, pa odabiraš vrstu municije, pa po PS-u, itd, prvo se top napuni TF-om, pa budeš na stend by ili što bi se reklo spreman. Pa kad opališ onda puniš top municijom koja bi trebala, a koju imaš, a obično nemaš sve vrste municije, tj uglavnom nisam imao sve vrste municije, pa daj šta daš,   

Postoji i gađanje na strelištima i poligonima. Tu starješine objašnjavaju vojsci kako da nauče gađanje iz tenka tako što će opaliti jedno zrno, i to TF, jer je najjeftinije, a za to će vrijeme galamiti na zbunjenu i uplašenu vojsku koja se boji i da gleda u automat punjenja dok radi, a kamoli još i da opali iz topa.

Postoji i gađanje kad gađaju starješine iz tenka koje pokušavaju biti pametne muškarčine i dok pričaju kako su to radili krajičkom oka gledaju u mene šta ću im na to reći. Obično izvaljuju dosta gluposti. A ja se pravim blesav i pokušavam da se ne smijem. Doduše, nisam odavno u ovom poslu. 

Baš me interesuje koja je svrha trošiti ovako skupu municiju.

Kod ruskih vrsta municije barutno punjenje je isto za sve vrste municije. Kod kineskih vrsta zrna nisu ista punjenja. Isto izgledaju sa vana, ali imaju drugačije vrste i količine baruta unutra.  I što je najgore kod gađanja sa kineskom municijom barut im smrdi kod opaljenja toliko da se povraća nakon desetak zrna. Mislim ono, povratiš, bljuneš, izbaciš sve iz sebe.

Uranijum koji nije osiromašen ima svoju radioativnost koja se može upotrebiti na neki pametniji način. Atomski otpad treba negdje potrošiti, a osiromašeni uranijum je dosta težak, a što se i vidi po atomskom broju. Tako da je dobar kao penetrator. Sav potkalibarni projektil i punjenje služe kao nosač malog penetratora koji izleće iz vrha zrna kad on udari u cilj i probija cilj, oklop naprimjer.

Potkalibarno zrno nije eksplozivno. Probija čistom kinetičkom energijom. Brzina do 2000 m/s.

Sve ispaljene čaure, nekad, su se vraćale proizvođaču koji je vršio pregled čaura i ocjenjivao da li se može čaura ponovo koristiti. Bilo je tu puno mućkanja, naročito u Sevojnu, pa sad ne znam postupak. Mesing je dosta skup.


Ima li još koje pitanje 

Pozdrav

Vlado
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #523 on: July 06, 2010, 05:28:45 pm »

Kad sam počeo raditi rečeno mi je da ću na poligonu gledati ispitivanje topa '' vodenim metkom ''. Nisam znao o čemu se radi. Tek na poligonu mi je sve bilo jasno. Ne znam je li spomenut na forumu?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #524 on: July 06, 2010, 05:43:49 pm »

Napuni se top punjenjem, samo barut, nema zrna, tj projektila. A sa prednje strane cijevi se naspe voda u top. Tačno određena težina, tj količina. Ima trzaj i ostala kinetika, a jeftino je. Nikog ne pogađa, nema opasnosti od projektila, samo ima vode ko na pljusku.
Logged
Pages:  1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.