PALUBA
March 28, 2024, 11:14:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 [586] 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 ... 796   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Siriji  (Read 2122813 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8775 on: September 13, 2018, 02:00:19 pm »

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #8776 on: September 13, 2018, 02:15:00 pm »



Jedini preostali novinar u SAD.









« Last Edit: September 13, 2018, 02:24:51 pm by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #8777 on: September 13, 2018, 02:36:29 pm »






Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #8778 on: September 13, 2018, 07:52:16 pm »

Više stotina pripadnika sirijske opozicije i američke vojske završili su vojne vežbe koje su počele prošlog petka u Al Tanfu. U vežbama su učestvovale na stotina vojnika.

Moskva je obaveštena putem sredstava komunikacije da je ta zona proglašena "dekonfliktnom" i pod kontrolom SAD.

"Vežba je održana da osnaži naše sposobnosti i osigura da smo spremni da reagujemo na bilo koju opasnost po naše trupe u okviru naše zone operacija" izjavio je pukovnik Šon Rajan Rojtersu.

https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-usa-rebels/u-s-marines-conduct-big-drills-with-rebels-in-southern-syria-idUSKCN1LT2V5
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #8779 on: September 14, 2018, 07:45:58 am »


U Siriji uhapšen ključni čovek Islamske države



Kurdske paravojne snage na severu Sirije saopštile su da su uhapsile ključnog čelnika Islamske države (IS) dok je pokušavao da pobegne preko granice u Tursku.

"Plaćenik Semir Bogana, italijanski državljanin poznat i kao Abu Harejre al-Muhadžir ili Abu Abdulah al-Muhadžir, odgovoran za isporuke oružja, uhapšen je 27. avgusta prilikom pokušaja bega u Tursku, u specijalnoj operaciji naših antiterorističkih jedinica (YAT)", saopšteno je.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dodaje se da je plaćenik otkrio brojne pojedinosti o terorističkoj organizaciji Islamskoj državi i njenim stranim vezama, ali se ne navode pojedinosti.

Od kad je osnovana 2014. u Iraku i Siriji, Islamska država privukla je u svoje redove brojne inostrane borce u obema zemljama. Uprkos vojnom napretku u suzbijanju te terorističke organizacije, ona još uvek, prema izveštaju UN-a objavljenom u avgustu, u Siriji i Iraku broji između 20 i 30 hiljada boraca.

Prema tom izveštaju, nakon vojnih poraza redove Islamske države napustio je manji broj od očekivanog stranih boraca. Mnogi su se stopili s lokalnom zajednicom, a dosta njih skriva se u susednim zemljama

izvor


* 2018-09-14_084407.jpg (126.81 KB, 914x900 - viewed 19 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #8780 on: September 14, 2018, 12:49:55 pm »


Turska:Radimo na prekidu vatre u Idlibu,zajedno na teroriste


Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Cavusoglu izjavio je danas da Turska radi na postizanju prekida vatre na severozapadu Sirije koji je pod kontrolom pobunjenika, i spremna je na saradnju u borbi protiv teroristickih grupa na podrucju Idliba, prenosi Rojters.

Navodi se da je Cavusoglu najavio da rski predsednik Redzep Tajip Erdogan u ponedeljak razgovarati o Siriji s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Rojters podse se Erdogan prosle nedelje sastao u Teheranu sa liderima Irana i Rusije, ali tada nisu uspeli da postignu dogovor o uspostavljanju prekida vatre.

Turska podržava neke pobunjeničke grupe, dok Rusijia i Iran podržavaju vladu u Damasku.

izvor

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #8781 on: September 14, 2018, 03:08:56 pm »

Ценим да без неког договора Турске и Русије нема решења у Идлибу. Нити Турској одговара општа офанзива, нити Русији да нејектремнији исламисти и даље седе у Идлибу. Део тог решења мора бити и биће питање Ал Нусре и још пар најекстремнијих групација. Као што се из оне вести о хватању једног од челника ИСИЛ-а види значајан број припадника ИСИЛ се стопио у месно становништво, а то је посебно уочљиво у Идлиб-у.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #8782 on: September 14, 2018, 03:49:00 pm »

Mislim da ce turci morati malo da popuste i da u saradnji sa Rusima i Asadom ociste idbil od Al-Nusle i slicnih.
Glavni problem imaju turci da kontrolisu svoje "umerene" i da ih nateraju da saradjuju sa Asadom i rusima.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #8783 on: September 14, 2018, 03:55:40 pm »

Да, слажем се да је један од највећих проблема неке од "умерених" увести у сарадњу са званичним властима Сирије и наравно Русима.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #8784 on: September 14, 2018, 07:09:31 pm »

Prema nepotvrđenim izvorima iz Turske armije Turska je pojačala sveih 12 "osmatračkih" pozicija oko Idliba.

Sirijski aktivisti javljaju da je Konvoj Turske armije ušao na Kfar Lusin prelazu u severni Idlib a odatle dalje išao prema 12 "osmatračkih" pozicija. Na jednom videu aktivista te posmatračke grupe vide se turska oklopna vozila i tenkovi koji se kreću na putu za Idlib.

Ministar odbrane Turske Hulusi Akar i Načelnik Generalštaba Yasar Guler obišli su danas trupe koje su koncentrisane u provincijama Hatay i Gaziantep.

Državna novinska agencija Anadolu je objavila da je u četvrtak u grad Reyhanli stigla jedinica komandosa kao i određena količina artiljerije, tenkova, oklopnih transportera i teške mehanizacije za radove.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #8785 on: September 15, 2018, 12:11:36 pm »

Lavrov izjavio da nije planirana nikakva ofanziva na Idlib. Grupa "Tigar" primećena u okolini Palmire, jedinica koja je učestvovala u skoro svim ofanzivama da sada, još jedan pokazatelj da su Putin i Bašar odustali od napada. Manja jedinica koju je Bašar regrutovao na jugu od opozicionara koji su se predali, prebegla par dana po dolasku na linije prema Idlibu.

Očigledno da ima problema sa Turskom, i to je verovatno glavni razlog odlaganja. Drugi je verovatno Amerikanci koji su upali na jugu u siriju. Severno od te SAD baze su teritorije koje još uvek drži ISIS i verovatno će Bašar sad morati konačno da napadne ISIS jer u protivnom bi SAD to mogao da uradi i da poveća teritoriju koju drži pod kontrolom.

Nemačka izjavila da će učestvovati u obnovi Sirije posle rata ukoliko dođe do političkog dogovora i slobodnih izbora u zemlji.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #8786 on: September 15, 2018, 01:39:29 pm »

Da mi je znati koja li je Direktorova logika iza ovolikog loženja na sirijsku opoziciju. Hajde da je čovek musliman-sunit, to bih nekako razumeo.
Ja sam svoju stranu u ovom ratu izabrao ne toliko zbog Bašara i Rusa, već onda kad sam video kakvi su fijuci, tumori i pekmezlije na suprotnim stranama. Čak i oni koje znam da nimalo ne vole Ruse, na neki način drže palčeve sirijskoj vladi. Jedino je možda kod Direktora rusomanija toliko intenzivna da prelazi polako u opsesiju  Huh?

Ja sam obično uvek protiv diktatora i masovnih ubica, a Putin i Bašar spadaju u obe grupe.

Dobro, a šta  svetlo vidiš na drugoj strani?
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #8787 on: September 15, 2018, 04:04:13 pm »

Da mi je znati koja li je Direktorova logika iza ovolikog loženja na sirijsku opoziciju. Hajde da je čovek musliman-sunit, to bih nekako razumeo.
Ja sam svoju stranu u ovom ratu izabrao ne toliko zbog Bašara i Rusa, već onda kad sam video kakvi su fijuci, tumori i pekmezlije na suprotnim stranama. Čak i oni koje znam da nimalo ne vole Ruse, na neki način drže palčeve sirijskoj vladi. Jedino je možda kod Direktora rusomanija toliko intenzivna da prelazi polako u opsesiju  Huh?

Ja sam obično uvek protiv diktatora i masovnih ubica, a Putin i Bašar spadaju u obe grupe.

 
 
Dobro, a šta  svetlo vidiš na drugoj strani?

Nista. Nema ga. Basar cak i nije trebao da bude predsednik ali je njegov brat, kome je to mesto bilo namenjeno stradao u nesreci. Alistvari ne bi trebale da se ulepsavaju, niti da prolaze kroz kozmeticke procese. Da je Asad na bolji nacin vodio drzavu ne bi doslo do grdjanskog rata. Koliko je ljudi protiv Basara, govori to sto se jedva uz pomoc Rusije, Irana i Hamasa odbranio, sto samo govori da je znacajan broj ljudi bio za drugu stranu.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #8788 on: September 15, 2018, 05:21:06 pm »

@wermez

Na drugoj strani vidim šansu da dobiju vladu koja ima podršku u narodu, i koju će priznati zapad bez koga Sirija nikad neće postati moderna država. Rusiji ne odgovara da se Sirija razvija i nikad joj neće pomoći u tom pravcu. Realno oni i da hoće ne mogu da im pomognu u tome. Njima je cilj da oni ostanu marionetska država gde će Rusi za male pare da imaju vojne baze i da sprečavaju države sa Arabljanskog poluostrva da grade naftovode i/ili gasovode preko Sirije.

Sirija je 2010. imala BDP od 60 milijardi dolara, a Srbija 40 milijardi dolara. Pri tome Srbija ima 7 a oni imali 22 miliona stanovnika. To vam dovoljno govori kako se tamo bedno živelo jer znamo kako mi živimo. Oni nemaju mnogo Nafte i Gasa ali imaju sasvim dovoljno da ne moraju da je uvoze i da imaju malu zaradu od izvoza sa kojom bi mogli da pokrenu razvoj.

Ima tu još razloga ali navešću samo još jedan, ali meni najvažniji. Izgradnja gasovoda/naftovoda od arapa ka evropi bi uticalo pozitivno na cenu tih resursa u Evropi a to je ono što nama u Srbiji donosi benefite. Cene istih bi pale jer Rusi ne bi bili više skoro pa monopolisti i ekonomija bi dobila dodatni impuls da krene brže da se razvija.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #8789 on: September 15, 2018, 06:43:50 pm »

Koliko je ljudi protiv Basara, govori to sto se jedva uz pomoc Rusije, Irana i Hamasa odbranio, sto samo govori da je znacajan broj ljudi bio za drugu stranu.

Тихи, то ти није никакав показатељ о његовој (не)популарности. Ко је све, и са коликим материјалним, војним, финансијским и људским ресурсима био на страни "опозиције" па нису успјели да га сруше.

Вјероватно је већина била против Асада на самом почетку, из једноставног разлога јер су жељели неке промјене. Временом су "опозиционари" успјешно увјерили ту већину да нуде далеко црњу, средњевјековну шеријат-стајл, алтернативу...
Logged
Pages:  1 ... 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 [586] 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 ... 796   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.