PALUBA
March 28, 2024, 11:43:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 [536] 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 ... 796   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Siriji  (Read 2122413 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #8025 on: April 14, 2018, 10:01:04 pm »

Lep, poučan tekst!
Treba ga svakako pročitati nekoliko puta, razmišljati i doneti neki zaključak - osudu ili potvrdu iznesenog!

Prvo, ja mislim da nisu svi amerikanci debili i nadrogirani majmuni - oni sasvim dobro upravljaju svojom državom i savršeno vladaju svojim podanicima (i celim svetom). Iako im moć pomalo opada pošto se pojavljuju novi pretendenti za svetsku vladavinu, kao što su Rusija i Kina, oni još uvek mogu pokrenuti velike potencijale za postizanje svojih ciljeva!
I to stanje će se održati još dugo.

Slažem se sa procenom da se stanje moći na kugli zemaljskoj pomalo i lagano menja (kako je napisano u tekstu - u smeru propadanja zapada i porasta dominacije Rusije i Kine) - ali sam ubeđen u to, da konkretne rezultate tih promena nećemo osetiti na našoj koži, barem ne u dogledno vreme.

Bez obzira da li se ovo što se noćas odigralo u Siriji šou za debile, ili nešto sasvim drugo - lekcija za rastuću Rusku silu, na prvi pogled ne deluje da su Rusi pobednici u ''igranci''. Tako barem izgleda!

Željno očekujemo događaje narednih dana - i baš me interesuje kakav će biti Ruski odgovor, koji su oni obećali zapadu?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #8026 on: April 14, 2018, 10:02:29 pm »

Ако сам ја ово све добро разумео амерички ракетни напад није нанео штету Сирији као ни њеном положају. Како се онда све ово може третирати као пораз Русије и Сирије?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #8027 on: April 14, 2018, 10:16:22 pm »

Ако сам ја ово све добро разумео амерички ракетни напад није нанео штету Сирији као ни њеном положају. Како се онда све ово може третирати као пораз Русије и Сирије?

U moralnom i političkom smislu.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #8028 on: April 14, 2018, 10:40:41 pm »

Као што рекох, мишљења се нужно разликују.

Веома важно је схватити чињеницу да ми дискутујемо на основу нама доступних информација које обрађујемо на основу својих знања и способности.

Сиријска армија је данас поподне објавила да је цела источна Гута под њеном контролом, што укључује и приградско подручје Думе, где је наводно дошло до некаквог напада хемијским оружјем, а инспектори сада имају прилику да у потпуној безбедности изврше свој увиђај, и да нађу трагове хемијског оружја и пруже доказе.

Или ипак не?

Викенд је.



Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #8029 on: April 14, 2018, 11:15:20 pm »

Ako je zemlja koja je lider u nauci i još par drugih stvari gomila kretena i rulja šta smo mi ostali ? Ovo je samo (što bi ta "rulja" rekla) butthurt koji je dobio jer je umislio da su rusi uhvatili boga za muda. Umesto da pokaže dozu dostojanstva u porazu (što oficijelna rusija primera radi i radi) spustio se toliko nisko da nije  vredan daljnjeg čitanja njegovih baljezgarija. Pri tome ne mislim samo na tu jednu rečenicu nego na ceo tekst.

Što se tiče Rusije i Kine i njihovog jačanja ja bih to razdvojio. Kina ide dobrim putem i ako ovako nastavi za 50 godina će biti rame uz rame sa SAD. Naravno ako se ovi trendovi razvoja nastave u sledećih 50 godina što nije ni malo lako.

Rusija ako ne dobije nekog lidera koji će da razvija ekonomiju, kao što to rade kinezi, nema šanse da ikad uhvati priključak sa SAD a uskoro neće moći ni Kinu da prati. Putin je iskoristio činjenicu da je prosečna cena nafte za vreme jeljcina bila 10 dolara a za vreme njegove vlasti je skočila na 140 u jednom, doduše kratkom, trenutku. Na 120 dolara je dosta dugo stajala. I onda kada je cena nafte pala na 40 videli smo da je on vrlo malo razvio rusku ekonomiju i da je doživeo kolaps u zadnjih par godina zbog pada cena nafte i sankcija. Njima je 2/3 GDP-a, zadnji put kad sam gledao, bio vezan za naftu, gas i proizvode vezane za te dve sirovine. S druge strane u gdp-u jednih ujedinjenih arapskih emirata nafta učestvuje sa manje od 20%. Zato što su razvili druge delove ekonomije i iskoritili pametno svoja prirodna bogatstva i kada je pala cena nafte ili kada je "sutra" nestane neće imati većih problema. Pri tome Rusija ima uslove da razvija apsolutne sve grane privrede dok su UAE pustara koja je tim žestoko ograničena.

Rusija mora sledećih 50 godina da iskoristi jer se na toliko procenjuju svetske rezerve nafte. Ako ne iskoristi naftu i gas koju sada može da izvozi i razvije druge grane ekonomije kada iscrpi ta bogatstva to više neće moći, odnosno trebaće joj par vekova da stigne ostale velike sile.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #8030 on: April 15, 2018, 12:14:37 am »

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/Og9GIU6URgY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #8031 on: April 15, 2018, 12:22:36 am »

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/jTw6Nj0FrLw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

успешноста на погодоците

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/fb_Nczy30mg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #8032 on: April 15, 2018, 02:52:29 am »

Ima ovde svega pa ko voli .......                                                                                                                                                         
                                                                                                                                                                                                        ТЕКСТ МОГ ПРИЈАТЕЉА Romen Louis-a, САРАДНИКА НА ЧАСОПИСУ "ИСТОК" - О ЈУТРОШЊИМ РЕАКЦИЈАМА У СВЕТУ НА АКТУЕЛНИ АМЕРИЧКИ РАКЕТНИ НАПАД НА СИРИЈУ.
Зашто ја да пишем о томе, кад је већ он све најважније овде изрекао, и то на прецизан и убедљив начин?

.....

Не слажем се са овим текстом. Не може се стављати знак једнакости између Кине и Русије. Кина је велесила у успону и у будућности ће бити амерички ривал. Русија је економски преслаба да би била светска велесила, а претходних 15 година није искористила да развије своју економију и ослободи се зависности од продаје нафте и гаса.

То што Америка више не помиње промену режима у Сирији је понајвише резултат промене у Белој кући. Трамп није заговорник ”ширења демократије”. Није против интервенције ако ће то да му донесе корист, али неће интервенисати ради ”виших циљева”. Трамп води државу на начин на који би водио корпорацију. Једно мисли, друго говори, треће ради.

Већина Американаца не прати међународну политику, многи и не знају за овај напад. Људи су углавном окренути себи и живе у свом свету. То се односи и на образоване људе. (Авганистан и једним делом Ирак су били нешто друго, ради 11.9.)



Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #8033 on: April 15, 2018, 04:20:34 am »

Rusija nije nista uradila ni kada su amerikanci ubili nekoliko stotina ruskih drzavljana na istoku zemlje. Toliko o njima.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #8034 on: April 15, 2018, 08:12:57 am »

"Makron odbio da Putinu pruži dokaze, kaže da je to tajna"

    https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2018&mm=04&dd=15&nav_category=78&nav_id=1381497

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Tekst na prethodnoj stranici, kao i svaki drugi, ništa novo, staro sranjce !

Sa 99,99999999% sam siguran da je naručen u nekoj spinerskoj kuhinji "demokratije" u procvatu.

Onog trenutka kada narodi amerike i zemalja 4 rajha osete svo zlo koje su drugima nanele i to u "biblijskim" razmerama,
njihovi narodi će se naučiti slobodi i vrednostima koje donosi katarza.

Pre toga sve je prazna priča " Da reči nešto vrede - imali bi ih neuporedivo manje"
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #8035 on: April 15, 2018, 08:36:47 am »

Ako je zemlja koja je lider u nauci i još par drugih stvari gomila kretena i rulja šta smo mi ostali ? Ovo je samo (što bi ta "rulja" rekla) butthurt koji je dobio jer je umislio da su rusi uhvatili boga za muda. Umesto da pokaže dozu dostojanstva u porazu (što oficijelna rusija primera radi i radi) spustio se toliko nisko da nije  vredan daljnjeg čitanja njegovih baljezgarija. Pri tome ne mislim samo na tu jednu rečenicu nego na ceo tekst.

Što se tiče Rusije i Kine i njihovog jačanja ja bih to razdvojio. Kina ide dobrim putem i ako ovako nastavi za 50 godina će biti rame uz rame sa SAD. Naravno ako se ovi trendovi razvoja nastave u sledećih 50 godina što nije ni malo lako.

Rusija ako ne dobije nekog lidera koji će da razvija ekonomiju, kao što to rade kinezi, nema šanse da ikad uhvati priključak sa SAD a uskoro neće moći ni Kinu da prati. Putin je iskoristio činjenicu da je prosečna cena nafte za vreme jeljcina bila 10 dolara a za vreme njegove vlasti je skočila na 140 u jednom, doduše kratkom, trenutku. Na 120 dolara je dosta dugo stajala. I onda kada je cena nafte pala na 40 videli smo da je on vrlo malo razvio rusku ekonomiju i da je doživeo kolaps u zadnjih par godina zbog pada cena nafte i sankcija. Njima je 2/3 GDP-a, zadnji put kad sam gledao, bio vezan za naftu, gas i proizvode vezane za te dve sirovine. S druge strane u gdp-u jednih ujedinjenih arapskih emirata nafta učestvuje sa manje od 20%. Zato što su razvili druge delove ekonomije i iskoritili pametno svoja prirodna bogatstva i kada je pala cena nafte ili kada je "sutra" nestane neće imati većih problema. Pri tome Rusija ima uslove da razvija apsolutne sve grane privrede dok su UAE pustara koja je tim žestoko ograničena.

Rusija mora sledećih 50 godina da iskoristi jer se na toliko procenjuju svetske rezerve nafte. Ako ne iskoristi naftu i gas koju sada može da izvozi i razvije druge grane ekonomije kada iscrpi ta bogatstva to više neće moći, odnosno trebaće joj par vekova da stigne ostale velike sile.

Što se tiče ruskog BDP-a, onda mora da si davno gledao. Zvanični podatak za prva tri kvartala prošle godine kazuje da su prihodi od nafte i gasa činili 39%, s tendencijom da u sledeće dvije-tri godine padne na 30%.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #8036 on: April 15, 2018, 09:07:34 am »

Gospodo draga, uspoređujete stvari, koje se ne mogu uspoređivati. Odgovorite si na sledeća pitanja, pa onda zakljućujte dali sam u krivu.
1. Dali se američki dolar štampa bez nama poznatih pokrića?
2. Ko kontroliše institucije, koje procenjuju dugove?
3. Ko kontroliše EUCB i IMF?
4. Dali je moguće ti mehanizmima "utjecati" na politiku članica UN?
5. Jel ima Rusija (ili bilokoja država van zapadnog bloka) takve mogućnosti?
U onom trenutku, kad se uspostave realne alternative slićne snage tim sistemima, tada se možemo pitati, zbog ćega odgovor Rusije nije bio po nekim kriterijima odlučan. Zapadna elita nameće zapadu pa time i svetu suicidalnu politiku, a svet toga baš i ne želi. Zbog toga se svi mane direktnog sukoba sa SAD.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #8037 on: April 15, 2018, 09:51:49 am »


Što se tiče ruskog BDP-a, onda mora da si davno gledao. Zvanični podatak za prva tri kvartala prošle godine kazuje da su prihodi od nafte i gasa činili 39%, s tendencijom da u sledeće dvije-tri godine padne na 30%.

U pravu si, podaci se odnose na izvoz a pisao sam GDP. Sad sam pogledao za 2016. godinu samo Nafta i gorivo čini 42% ruskog izvoza. Ako tome dodamo gas i proizvode koji se dobijaju od nafte verovatno prelazi 50%. A ako bi dodali ostale sirovine koje se izvoze iz rusije izvoz sirovina je verovatno oko 60%. Pri tome 2016. je godina kada ja nafta pala sa 120 na 40 dolara što smanjuje udeo nafte u ukupnom izvozu rusije. Za državu koja pretenduje da je svetska sila 60% izvoza da ti budu sirovine je neozbiljno. Kod amera je izvoz nafte i goriva 5% njihovog ukupnog izvoza. Zato se SAD nije ni zakašljao kad je cena pala a Rusija se tetura i sad kad se cena malo oporavila.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #8038 on: April 15, 2018, 10:10:18 am »


Tramp je obećao da će skinuti zabranu sa izvoza nafte i derivata iz SAD. Donedavno SAD nisu ni izvozile naftu i derivate, ako je zabranu Tramp skinuo. Izvozi se gas.

Učešće nafte i gasa u ruskom izvozu se stalno smanjuje, ali ne tako brzo, kako bi se očekivalo. Putin stalno priča o diverisifikaciji privrede, ali to ide sporo. Najveći deo finalnih proizvoda u izvozu odnosi se na proizvode vojne industrije.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #8039 on: April 15, 2018, 11:12:13 am »

Elem meni je još jedna druga stvar, u vezi sa temom, zapala za oko, a pri tome je ovde morskoprase to spomenuo u svom postu od juče.

"Bez nas nema rešenja za Siriju" reče morskoprase. Sad kad sabiram šta sam sve čuo možda i najvažnija stvar juče je bila konstatacija da oni zadržavaju pravo da ponovo udare ako se bašar usudi da nastavi sa zločinima. To praktično znači da bi NATO mogao da radi isto što i Rusi samo umesto opozicije da bombarduje bašarove snage. A pride kurdi su okupirali glavna naftna nalazišta i to će biti jak adut u rešavanju Sirije.

Što se tiče odbijanja da daju izvor informacija o trovanju to je meni potpuno očekivano. Ako lažu jasno je zašto ga ne daju a ako ne lažu a daju izvor informacija Sirija i Rusija mogu lako da provale ko dotura obaveštajne podatke. To jednostavno ni jedna država nikad ne objavljuje jer čak i na osnovu jedne informacije protivnik može da otkrije ko za vas radi u njegovim redovima.
Logged
Pages:  1 ... 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 [536] 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 ... 796   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.