PALUBA
March 28, 2024, 10:16:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 [575] 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 ... 796   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Siriji  (Read 2122264 times)
 
0 Members and 15 Guests are viewing this topic.
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #8610 on: August 07, 2018, 09:10:24 pm »

Ti čitaš samo ono šta tebi odgovara. Sva komandant je odgovoran za svoje postupke. Međju tim jest i određivanje kolateralne štete, civilnih žrtava, vojne koristi te upotreba prekomerne sile. To sam i zapisao, ali ti nećeš da razumeš. Isto tako u jednoj rečenici tvrdiš, da nije stvar u kasetnom naoružanju (te zakonima koji ga ogranićavaju) dok već u sledećoj zapišeš, da ova vrsta naoružanja krši međunarodno pravo. Pomešao si koja konvencija šta nalaže.
Upotreba ove vrste naoružanja kosi se sa principom diskriminacije ciljeva (zbog kojeg je pored visokog stupnja otkazivanja detonatora i postalo predmetom konvencije) ali je taj aspekat moguće negirati oćekivanom vojnom prednošću-kao što si i sam postavio tekst. (Da, slažem se, tu idu  civilni životi-no ti ni u ratu niso nedodirljivi-barem po vojnom a i humanitarnom pravu.)
« Last Edit: August 07, 2018, 10:18:52 pm by MOTORISTA, Reason: Izbrisan neprimereni komentar » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8611 on: August 07, 2018, 10:16:52 pm »

Sirijska artiljerija počistila snajperiste-plaćenike i put za snabdevanje
NovostiOnline   07. avgust 2018.

Sirijska vojska prekinula je put snabdevanja terorista municijom na severu provincije Hama, u blizini administrativne granice sa provincijom Idlib, prenosi agencija „SANA“.

Kako se navodi, vladine snage su uz pomoć artiljerije uspele i da unište sve snajperske pozicije odakle su teroristi pucali po pripadnicima sirijske vojske. Prema navodima agencije, u tom delu Hame uglavnom su prisutne terorističke grupacije Džejš el Iza i Hizb el Turkistane — saveznice terorističke organizacije Nusra front. Podseća se i da te grupacije uglavnom čine strani plaćenici, koji su u Siriju doputovali kroz Tursku. Prethodno su mediji saopštili da je sirijska vojska odbila napad terorista na severu Latakije.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #8612 on: August 07, 2018, 10:31:18 pm »

Ti čitaš samo ono šta tebi odgovara. Sva komandant je odgovoran za svoje postupke. Međju tim jest i određivanje kolateralne štete, civilnih žrtava, vojne koristi te upotreba prekomerne sile. To sam i zapisao, ali ti nećeš da razumeš. Isto tako u jednoj rečenici tvrdiš, da nije stvar u kasetnom naoružanju (te zakonima koji ga ogranićavaju) dok već u sledećoj zapišeš, da ova vrsta naoružanja krši međunarodno pravo. Pomešao si koja konvencija šta nalaže.
Upotreba ove vrste naoružanja kosi se sa principom diskriminacije ciljeva (zbog kojeg je pored visokog stupnja otkazivanja detonatora i postalo predmetom konvencije) ali je taj aspekat moguće negirati oćekivanom vojnom prednošću-kao što si i sam postavio tekst. (Da, slažem se, tu idu  civilni životi-no ti ni u ratu niso nedodirljivi-barem po vojnom a i humanitarnom pravu.)

Bitno je na koji način se koristi kasetna municija a ne da je to kasetna municija. Ja nigde nisam napisao da je to zločin zato što je kasetna municija u pitanju nego zato što je čitav kvart zasut. Meni se čini da ti pišeš o čemu ti želiš a ne o čemu sam ja pisao.

Ovakvih napada imaš na hiljadu u Siriji, na YT možeš naći bar 10, takođe možeš naći i napade zapaljivom municijom (nije napalm, mislim da su one fosforne ali nisam ekspert) u urbanim sredinama, to je takođe očigledno bombardovanje u stilu "briga me za civile". Tako je najviše civila i poginulo, Rusi očigledno ne mare za civile iako su im bila puna usta istih kad je trebalo pljuvati SAD i ostale.

Kad avion ispali raketu tu može da se priča da je gađana vojna meta i da opasnost za civile od takvog vida bombardovanja opravdana (u duhu zakona, ne u ljudskom duhu), ali kad se grad zasipa ovako to je očigledno upereno pre svega protiv civila.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8613 on: August 07, 2018, 10:41:17 pm »

Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #8614 on: August 08, 2018, 09:27:52 pm »

Pa šta da ti napišem Directore??? Napišem ti, da se humanitarnost procenjuje kroz vojni efekat. Ti pišeš kao da je humanitarnost jedina i odlučujuća. Da tome nije tako možeš se uveriti kroz istoriju (Drezden, Hirošima, Nagasaki, Hanoj...). Možemo i drugačije. Zavisi ko šta radi-i tu nemam problema sa razpoznavanjem strane, koja ti nije po volji.
No da se vratimo našoj diskusiji o kasetnoj municiji. Ta je "zabranjena" baš zbog razloga, koje ti navodiš-humanitarnih. Može se reći, da države koje nisu podpisale Konvenciju o zabrani kasetne municije ne postavljaju humanitarnost u prvi plan nego vojni efekat, pa će biti kroz te oći i presuđivana utemeljenost takvih dejstava. Tvoja konstatacija, da video pokazuje neselektivno bombardovanje civila ne drži vodu. Snimka pokazuje bombardovanje urbane sredine, no ne pokazuje dejstva protiv civila (koji su se najverovatnije sklonili). Zaboravljaš još jednu ćinjenicu, da civili koji su se sklonili u podrume pa čak same zgrade u načelu ne trpe tolikih posljedica kao kod aviobombi većeg kalibra. Dejstvo kasetne municije je u glavnom velikim brojem parćadi (koje zaustavlja zid) a ne i rušenjem odnosno generacijom udarnog talasa kod velikih bombi, koji uzrokuju povrede letećim građevnim materialom.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8615 on: August 08, 2018, 10:24:15 pm »

Досадашња штета од рата у Сирији 400 милијарди долара
среда, 08.08.2018.

У процену УН-а нису урачунати „људски губици”, односно особе убијене у борбама или губици због расељавања становништва

БЕЈРУТ – Рат који већ више од седам година бесни Сиријом причинио је штету од око 400 милијарди долара, процењују данас Уједињене нације. Процена светске организације објављена је након састанка више од 50 сиријских и међународних експерата који је у Бејруту организовала Економска и социјална комисија УН за западну Азију (ЦЕСАО), преносе француски медији. ЦЕСАО је „размере разарања” у Сирији проценио на више од 388 милијарди долара, односно 334 милијарде евра, с тим да том бројком нису обухваћени „људски губици”, односно особе убијене у борбама или губици због расељавања становништва, наводе Уједињене нације. Више од половине предратног сиријског становништва побегло је из земље или је расељено у протеклих седам година, док је сукоб однео више од 350.000 живота. Комплетан извештај о утицају седмогодишњег рата у Сирији требало би да буде објављен у септембру, најављује ЦЕСАО. (Танјуг)

Izvor: www.politika.rs
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #8616 on: August 09, 2018, 04:53:34 pm »

Može li neko postaviti citat ili link članova međunarodnih konvencija koje zabranjuju ili ograničavaju upotrebu zapaljivih sredstava i kasetnih bombi?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #8617 on: August 09, 2018, 05:38:36 pm »

https://sh.wikipedia.org/wiki/Sporazum_o_zabrani_kasetnih_bombi

Za zapaljive bombe ne znam ali mislim da su plamenobacači zabranjeni.

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #8618 on: August 09, 2018, 06:10:54 pm »

Пламено бацачи и напалм су забрањени неком међународном конвенцијом која је практично обавезна за све. Не могу да се сетим које, али се сећам става правника у вези евентуалног коришћења тога током 90-тих. И нико их није користио а и сада их легалне војске не користе.

Касетне бомбе нису забрањене већ постоји конвенција (или како се већ зове) о њиховом коришћењу, односно престанку коришћења којој се добровољно продружују државе. Ко се придружи обавезује се да их неће користити и за његе то правило важи. Ко се не придружи тога конвенција не обавезује.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #8619 on: August 09, 2018, 07:24:09 pm »

Pa šta da ti napišem Directore??? Napišem ti, da se humanitarnost procenjuje kroz vojni efekat. Ti pišeš kao da je humanitarnost jedina i odlučujuća. Da tome nije tako možeš se uveriti kroz istoriju (Drezden, Hirošima, Nagasaki, Hanoj...). Možemo i drugačije. Zavisi ko šta radi-i tu nemam problema sa razpoznavanjem strane, koja ti nije po volji.
No da se vratimo našoj diskusiji o kasetnoj municiji. Ta je "zabranjena" baš zbog razloga, koje ti navodiš-humanitarnih. Može se reći, da države koje nisu podpisale Konvenciju o zabrani kasetne municije ne postavljaju humanitarnost u prvi plan nego vojni efekat, pa će biti kroz te oći i presuđivana utemeljenost takvih dejstava. Tvoja konstatacija, da video pokazuje neselektivno bombardovanje civila ne drži vodu. Snimka pokazuje bombardovanje urbane sredine, no ne pokazuje dejstva protiv civila (koji su se najverovatnije sklonili). Zaboravljaš još jednu ćinjenicu, da civili koji su se sklonili u podrume pa čak same zgrade u načelu ne trpe tolikih posljedica kao kod aviobombi većeg kalibra. Dejstvo kasetne municije je u glavnom velikim brojem parćadi (koje zaustavlja zid) a ne i rušenjem odnosno generacijom udarnog talasa kod velikih bombi, koji uzrokuju povrede letećim građevnim materialom.


Pa za dosta ljudi Drezden je klasičan primer ratnog zločina. I to ne na istoku nego na zapadu to bombardovanje i danas izaziva rasprave na tu temu. Grad pun izbeglica bombardovati na taj način je klasično bombardovanje u stilu "bole me za civile". Rusi su čak tvrdili da je tamo pobijeno 100.000 civila, no danas je cifra na nekih 25.000. Ubiti 25000 ljudi da bi se uništio železnički čvor u Dresdenu je ludost. To kod mene ne pije vodu, to je alibi za naivce. O Hirošimi i Nagasakija da i ne pričam. No tebi je i to primer kako je tako nešto dozvoljeno. Interesantno, meni se na primer čini da je to dozvoljeno samo zato što su saveznici pobedili u ratu a ne zato što je to ok. Uostalom pogledaj kako su se proveli nemci odgovorni za bombardovanja civila pa ćeš videti da su to i tada bili ratni zločini. Ako se ne varam Lor je osuđen između ostalog baš zbog bombardovanja Beograda.

Ono što ti previđaš a gore ti je u onom engleskom citatu, je da je zabranjeno i uništavanje imovine civila osim u slučaju kada "cilj opravdava sredstvo". Ovakvo zasipanje grada sigurno ne vodi računa o tome, a da ne pričamo o ovoj vrsti bombardovanja koja se desila u gradu Sukayk :



ili možda ovim prepoznatljivim ruskim "potpisima" :



Ne pokazuje dejstva protiv civila ? Da li si realan kad si ovo napisao ? Da li si uopšte razmislio šta bi od njega ostalo da je snimao sa pozicije gde su padale te bombe ? Da li znaš da je u opozicionom delu Alepa poginulo preko 20.000 civila ? Od čega ? od zalutalog metka  ? Teško pre će biti od ovakvih neodgovornih napada, koje su u većini situacija izvodili Sirijci, ali su i Rusi doprineli tom tužnom saldu. Pogledaj video iz Sukayk-a jel i tu reč o hiruriški preciznom dejstvu po položaju opozicije ? Ne budimo naivni, ako na drugim temamama ovakve stvari nazivamo jednim imenom onda je red i ovde to da radimo.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #8620 on: August 09, 2018, 10:02:09 pm »

Zabrana određenih tipova naoružanja je pokrivena Konvencijom o određenim klasičnim oružjima.https://en.wikipedia.org/wiki/Convention_on_Certain_Conventional_Weapons
A tebi Directore, ovo. Nigdje nisam zapisao da opravdavam vojna dejstva protiv ciljeva, koje sam naveo. I sam si ustanovio, da predstavljaju vojne zloćine. Pomozi mi, molim te, pa mi navedi kojim osobama je bilo suđeno za vojne zločine odnosno ćak zloćine protiv čovječanstva u tim slućajevima. Neću ni reći, da su za mnoge ratne zloćine počinjene sa strane određene zemlje (znaš ti koja, i nije Rusija) ustanovljene bilo olakšavajuće okolnosti ili vojna potreba. (U biti i sam priznaješ, da im se nije sudilo, pošto su bili pobednici.) E, sad to, da se ti u svojim pisanjima oslanjaš na retoriku tipa sigurno i po mom mišljenju... pa iskreno govoreći niti sam ja a ni ti neki stručni faktor sa područja vojnog prava. (E sad, ako jesi... e onda... ). Ja sam u svojem razmišljanju naveo ono što sam mogao videti, a ti si naveo nagađanja: "Ovakvo zasipanje grada sigurno ne vodi računa o tome", "šta bi od njega ostalo da je snimao sa pozicije gde su padale te bombe".
Pošto mi je dosta prepucavanja sa tobom, napisat ću ovo: U svakom ratu prave se strahovite i zabranjene stvari, pa se sve svodi na kraju na pitanje, ko je prvi posegnuo za oružjem. A to znaš i sam.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #8621 on: August 09, 2018, 10:30:55 pm »

Izvini jel sam ja reagovao na tvoj ili ti na moj post ? Ti osparavaš moj post tvojim razmišljanjem a meni zabranjuješ da razmišljam na tu istu temu ? Pri tome ti razmišljaš baš tako da Rusi nisu ništa krivi, oni su anđeli. A na snimcima vidimo ZASIPANJE URBANIH META koje tebi ni crv sumnje ne predstavlja nego onako apriori odbijaš svaku pomisao na ratne zločine.

Što se tiče ww2 već sam ti napisao to što si tražio ali očigledno nisi pročitao moj post
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8622 on: August 09, 2018, 10:37:03 pm »



Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #8623 on: August 10, 2018, 07:35:52 pm »

Quote
Ne pokazuje dejstva protiv civila ? Da li si realan kad si ovo napisao ? Da li si uopšte razmislio šta bi od njega ostalo da je snimao sa pozicije gde su padale te bombe ? Da li znaš da je u opozicionom delu Alepa poginulo preko 20.000 civila ? Od čega ? od zalutalog metka  ? Teško pre će biti od ovakvih neodgovornih napada, koje su u većini situacija izvodili Sirijci, ali su i Rusi doprineli tom tužnom saldu. Pogledaj video iz Sukayk-a jel i tu reč o hiruriški preciznom dejstvu po položaju opozicije ? Ne budimo naivni, ako na drugim temamama ovakve stvari nazivamo jednim imenom onda je red i ovde to da radimo.

Па ако хоћеш бити фер, онда додај и бомбардовање Раке од стране "антитерористичке коалиције". Будимо објективни и не наступајмо навијачки. Ни једна велика сила не претерује у бризи за цивиле. Верујем да понекад и покушавају да буду што прецизнији, али то је немогуће а некад са њихове тачке непрактично и непотребно. Као што си написао све је дозвољене кад по њиховом суду дође до ситуације "циљ оправдава средство". Ни једна велика сила није признала јурисдикцију Међународног суда правде. И зато им се може.

И раније је овде дискутовано баш о руском бомбардовању овим "светлећим" или запаљивим" пројектилима. И наравно да је закључено да страдају цивили и то у већини. И они примењују принцип "циљ оправдава средство".

Узгред, колико је тачно људи страдало у Алепу су процене. То нико није утврдио. Немој да се "фрљаш с подаци" који углавном долазе из противничког табора Сиријској влади и Русима.  Али, сигурно је да их страдалао много. И нису сви страдали од метака и пројектила сиријске и руске војске.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #8624 on: August 10, 2018, 07:58:24 pm »

Bombardovanje Rake je klasičan zločin, ja sam o tome pisao pre par meseci kada je HRW tražio istragu o tome. Nemam ja problem da osudim nikakave zločine. Ali kakve veze ima to što je SAD činio zločine sa Ruskim zločinima ? Nešto ne vidim da i SAD zločine pravdate tamo nekim interesom i borbom ?

A što se tiče podataka to je sve što imamo. Ako ti imaš neke druge podatke podeli sa nama. 20k civila je procena na cifru od 300k žrtava, a opozicija inače tvrdi da je žrtava bilo oko 500k a u Alepu 35k. Jedino bašar i rusi ćute, pitam se zašto ?
Logged
Pages:  1 ... 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 [575] 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 ... 796   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.