PALUBA
March 28, 2024, 08:56:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 [585] 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 ... 796   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Siriji  (Read 2122755 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8760 on: September 11, 2018, 09:37:35 pm »

Još jedna sila ulazi u rat? Ako se desi novi hemijski napad, u sukob u Siriji će se možda uključiti novi moćni igrač
deutsche welle  11.09.2018.

Nemački Bundesver u borbi protiv vladinih trupa u Siriji? To je teško i pretpostaviti, ali izgleda da se o tome već uveliko razgovara među ekspertima nemačkog Ministarstva odbrane. I to u slučaju da pobunjenici u Idlibu budu napadnuti bojnim otrovima.

Eksperti smatraju da je verovatno da se to vrlo skoro može i dogoditi. Time bi bilo pogođeno tri miliona ljudi. Ako se situacija zaoštri, to će u bekstvo naterati njih nebrojeno mnogo. Mnogi će umreti. Svi dosadašnji diplomatski napori da se situacija smiri – propali su.

„U kontaktu s partnerima“

Kako pišu novine u Nemačkoj, nemačka vlada već je vodila razgovore sa saveznicima u Vašingtonu, Parizu i Londonu o njenom mogućem jačem učešću. Da se o tome razgovaralo potvrdio je i portparol vlade u Berlinu Štefen Zajbert. „Naravno da je Nemačka u kontaktu s partnerima i saveznicima, jer velika je zabrinutost u pogledu situacije u Idlibu zbog toga što bi moglo da se ponovi ono što je već viđeno na drugim ratnim poprištima u Siriji.“ A to bi moglo i samu Nemačku da dovede u potpuno novu situaciju. Sjedinjene Države, Francuska i Velika Britanija su u aprilu na napade hemijskim oružjem odgovorile vazdušnim napadima. Nemačka tada nije učestvovala u tim napadima, a iz Berlina je saopšteno da to od njih niko nije ni tražio. A i da je neko zatražio, postavlja se pitanje da li je to ustavno-pravno za Nemačku moguće.

Liberali otvoreni, Levica protiv

Tabloid „Bild“ piše da bi Bundesverovi avioni tipa „Tornado“ mogli da budu dati na korišćenje. Nemačka je do sada u vojnim intervencijama u Siriji koristila izviđačke avione „Tornado“ samo kada je reč o ciljevima vezanim za teroriste tzv. „Islamske države“. Opsežnija akcija, kao što su napadi na ciljeve sirijske armije, zahtevala bi saglasnost nemačkog parlamenta. A pozitivan odgovor parlamenta je sve, samo ne siguran. Opreznu saglasnost je iskazao šef Liberala (FDP) Kristijan Lindner. „Upotreba oružja za masovno uništenje, bojnih otrova, jeste zločin protiv čovečnosti koji se mora kazniti. To mora da uradi međunarodna zajednica. Ako pak međunarodna zajednica donese takvu odluku, onda i Nemačka može da učestvuje“, rekao je Linder. Ali se odmah i ogradio: situacija u Bundesveru, ali i njegova tradicija, gotovo da ne dozvoljavaju učešće u „ofanzivi“.

U ime stranke Levice, kategoričan je bio šef njihove poslaničke grupe Ditmar Barč: „Smatram da je i trenutna nemačka podrška – pogrešna“. U svim ministarstvima koja bi u tu intervenciju eventualno bila uključena iskazuju uzdržanost. Savezna vlada sebi teško da može da dozvoli još jedan spor, s obzirom na ogroman sukob u vezi azilantske politike, ali i zbog toga što je interno pod velikim pritiskom. Na govorkanja o nemačkom učešću, predsednica socijaldemokrata (SPD) Andrea Nales izrekla je jasno „ne“. Ne treba nam sada još i tako nešto, praktično se moglo pročitati na licima predstavnika vlade ovog ponedeljka.

Izvor: www.blic.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 317


« Reply #8761 on: September 11, 2018, 09:48:55 pm »

Quote
Bravo, provalio si me. Ja sam poznat kao neznalica i evo, priznajem, rešio sam da učim od takve veličine kao što si ti.

Џумба, немаш ти појма о тим бојним отровима и свему томе. Ево да видиш како се то, у ствари, ради:

Рашо, све су то монтаже и подвале оних Руса. Мисли да би и ти могао да пуно научиш од професора Директора. Ако ништа друго оно о лошој пропаганди... Cool.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #8762 on: September 11, 2018, 11:08:39 pm »

Da mi je znati koja li je Direktorova logika iza ovolikog loženja na sirijsku opoziciju. Hajde da je čovek musliman-sunit, to bih nekako razumeo.
Ja sam svoju stranu u ovom ratu izabrao ne toliko zbog Bašara i Rusa, već onda kad sam video kakvi su fijuci, tumori i pekmezlije na suprotnim stranama. Čak i oni koje znam da nimalo ne vole Ruse, na neki način drže palčeve sirijskoj vladi. Jedino je možda kod Direktora rusomanija toliko intenzivna da prelazi polako u opsesiju  Huh?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8763 on: September 12, 2018, 05:37:35 am »

U obračunu poginuo 21 sirijski vojnik
Srna  12.09.2018.

Najmanje 21 borac provladinih snaga poginuo je u obračunu sa militantima "Islamske države" na jugu Sirije, saopšteno je iz Sirijske opservatorije za ljudska prava.

U saopštenju se navodi da su borci poginuli tokom noći u području Safa u sirijskoj pustinji, javio je AP. Snage sirijskog predsednika Bašara el Asada se, uz podršku lokalnih i regionalnih jedinica narodne vojske, već nekoliko sedmica bore protiv militanata u selima severno od grada Suvajda. Militanti u zarobljeništvu drže oko 30 civila otkako su ih oteli tokom napada na sirijski grad u julu. Veruje se da se zarobljeni civili nalaze u području Safa.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8764 on: September 12, 2018, 05:45:12 am »

Ala cvili Hejlijeva za medalju... Grin

----------------------------------------------------------
Hejlijeva optužila Asada i saveznike za razaranje Idliba
Srna  12.09.2018.

Ambasador SAD u UN Niki Hejli optužila je sirijskog predsednika Bašara el Asada i njegove saveznike za razaranje Idliba, poslednjeg uporišta pobunjenika u Siriji.

Ona je istakla da vlasti u Damasku od zapadnih protivnika zahtevaju da razaranje Idliba "nazovu mirom" i da finansiraju ponovnu izgradnju Sirije. Hejlijeva je još jednom upozorila Asada i njegove saveznike da će SAD bilo kakav napad na Idlib smatrati "nepromišljenim" i da će posledice toga biti "strašne". "Posledice napada će biti strašne. Čitav svet smatraće ih odgovornim", istakla je Hejlijeva. Ambasador SAD rekla je Savetu bezbjednosti UN da Rusija može da zaustavi katastrofu koja se u Idlibu sprema. Hejlijeva kaže da administracija predsednika SAD Donalda Trampa nije primetila nikakve postupke koji ukazuju na to da su Rusija, Iran i Asad zainteresovani za političko rešenje u Siriji, javio je AP. "Sve što smo videli jesu postupci kukavica koje su zainteresovane za krvavo vojno osvajanje Idliba", dodala je ona.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8765 on: September 12, 2018, 05:47:53 am »

Sirija može da očekuje podršku ruskih snaga u slučaju agresije?
Novosti Online   11. septembar 2018.

Član Međunarodnog komiteta Saveta Federacije Oleg Morozov rekao da ne isključuje mogućnost podrške vazdušno-kosmičkih snaga Rusije sirijskim trupama u slučaju napada američke koalicije

NIJE isključeno da će Vazdušno-kosmičke snage Rusije pružiti podršku sirijskim vladinim snagama ukoliko zapadna koalicija odluči da napadne Siriju zbog provokacija sa hemijskim napadom u Idlibu, rekao je za Sputnjik član Međunarodnog komiteta Saveta Federacije Oleg Morozov.

- U hemijski napad će poverovati samo oni koji ga režiraju. Ali to ne znači da koalicija neće udariti. Jednostavno, hemijski napad je prateći događaj kako bi se opravdale sopstvene akcije - rekao je Morozov. On smatra da će Sirijci odgovoriti napadom na militante.

- Međutim, ne isključujem da će im naše vazdušno-kosmičke snage pružiti podršku, ali samo ako zapadna koalicija počne napad - zaključio je on. Ranije je Ruski centar za pomirenje zaraćenih strana u Siriji saopštio da je, prema informacijama stanovnika Idliba, tamo počelo snimanje nameštene provokacije navodnog korišćenja hemijskog oružja od strane sirijske vojske.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8766 on: September 12, 2018, 05:49:02 am »

Snima se izrežirani hemijski napad u Idlibu
Tanjug   11. septembar 2018.

Snimanje izrežiranog hemijskog napada koji je navodno izvela sirijska vojska protiv civila - već je u toku u Idlibu, uz pomoć terorista

MOSKVA - Snimanje izrežiranog hemijskog napada koji je navodno izvela sirijska vojska protiv civila - već je u toku u Idlibu, uz pomoć terorista, saopštio u utorak novinarima Ruski centar Ministarstva odbrane za pomirenje suprotstavljenih strana u Siriji.

Na osnovu podataka dobijenih od građana oblasti Idlib, trenutno se snima izrežirana provokacija navodnog hemijskog napada koji je izvela sirijska vojska protiv civila u Džisr Aš-Šuguru, naveo je Centar. U saopštenju se dodaje da je jutros u Džisr Aš-Šugur stiglo nekoliko bliskoistočnih TV kanala, kao i vodeći regionalni američki TV kanal radi pravljenja izrežiranog snimka, preneo je Tass. Scenario izrežiranog snimka sastoji se od pružanja pomoći građanima Džisr Aš-Šugura i aktivistima civilne odbrane (takozvanim Belim šlemovima) nakon navodne upotrebe takozvanih barel bombi sa toksičnim supstancama. Ekstremisti su u utorak ujutru isporučili dva uzorka sa otrovnom supstancom uključujući hlor da bi obezbedili da snimanje izgleda "prirodno", saopštio je Centar. Ruska vojska navodi da će svi ti video materijali biti poslati u uredničke kancelarije TV kanala nakon što budu postavljeni na društvenim mrežama. Rusko Ministarstvo odbrane je u avgustu upozorilo da ekstremisti, zajedno sa britanskim obaveštajnim službama, pripremaju izrežirani napad hemijskim oružjem u oblasti Idlib, kako bi za to okrivili sirijsku vladu, što bi bio izgovor za napad na vladine objekte.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #8767 on: September 12, 2018, 06:46:16 am »

Da mi je znati koja li je Direktorova logika iza ovolikog loženja na sirijsku opoziciju. Hajde da je čovek musliman-sunit, to bih nekako razumeo.
Ja sam svoju stranu u ovom ratu izabrao ne toliko zbog Bašara i Rusa, već onda kad sam video kakvi su fijuci, tumori i pekmezlije na suprotnim stranama. Čak i oni koje znam da nimalo ne vole Ruse, na neki način drže palčeve sirijskoj vladi. Jedino je možda kod Direktora rusomanija toliko intenzivna da prelazi polako u opsesiju  Huh?

Ja sam obično uvek protiv diktatora i masovnih ubica, a Putin i Bašar spadaju u obe grupe.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #8768 on: September 12, 2018, 06:51:03 am »

Da mi je znati koja li je Direktorova logika iza ovolikog loženja na sirijsku opoziciju. Hajde da je čovek musliman-sunit, to bih nekako razumeo.
Ja sam svoju stranu u ovom ratu izabrao ne toliko zbog Bašara i Rusa, već onda kad sam video kakvi su fijuci, tumori i pekmezlije na suprotnim stranama. Čak i oni koje znam da nimalo ne vole Ruse, na neki način drže palčeve sirijskoj vladi. Jedino je možda kod Direktora rusomanija toliko intenzivna da prelazi polako u opsesiju  Huh?

Ja sam obično uvek protiv diktatora i masovnih ubica, a Putin i Bašar spadaju u obe grupe.

Obično uvek ili uvek?

Vidim da na ti na spisku nisu Saudijska kraljevska familija, Bil Klinton, Džordž Buš i Barak Husein Obama?

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #8769 on: September 12, 2018, 10:44:12 am »


Guteres apeluje da se izbegne "krvoproliće" u Idlibu


Antonio Guteres je apelovao na sve strane koje su direktno i indirektno uključene u konflikt u Siriji, posebno na Iran, Rusiju i Tursku, da zaštite civile i izbegnu "krvoproliće" u poslednjem velikom uporištu pobunjenika Idlibu.

Antonio Guteres je dodao da bi totalni sukob u Idlibu "doveo do humanitarnog košmara kakav nije još viđen u krvavom sirijskom konfliktu", prenosi AP.

Guteres je rekao da je jasno da "sadašnja situacija u Idlibu nije održiva i da prisustvo terorističkih grupa ne može biti tolerisano" ali da je posebno važno da Iran, Rusija i Sirija "nađu način da izoluju grupe terorista i stvore situaciju u kojoj neće civili platiti cenu rešenja problema u Idlibu".

U međuvremenu, američka ambasadorka u UN Niki Hejli optužila je sirijskog predsednika Bašara el Asada i njegove saveznike Rusiju i Iran da su "razorili" poslednje veće uporište pobunjenika u Idlibu.

Ponovo je upozorila Asada i njegove saveznike da bi SAD smatrale svaki napad na Idlib "bezobzirnim" i da bi njegove posledice bile vrlo teške, navodi AP.

Zapad bi trebalo da prekine sa svojom politikom ucena prema vladi Sirije, rekao je stalni predstavnik Rusije u Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja.

"Ne sme biti mesta za politiku ucena koje mnoge zapadne zemlje zastupaju", rekao je Nebenzja, ističući da te zemlje obećavaju hranu, a zauzvrat traže promenu režima u Siriji, prenosi Tas.

izvor

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #8770 on: September 12, 2018, 07:22:50 pm »

Nešto se ne sećam da je bilo ovakvih apela kad su odsecali glave...
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #8771 on: September 12, 2018, 09:26:26 pm »

Prema nepotvrđenim izvorima, Turska je pojačala sve svoje "osmatračke" pozicije, poslala specijalne jedinice u grad Idlib, a na granici koncentrislala nekoliko jedinica spremnih da intervenišu. Turska zvanično ćuti o svemu ovome, ali Erdogan najavljuje da će Turska intervenisati ukoliko njihovi vojnici budu napadnuti.

Opširnije :

https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-turkey/turkey-reinforces-military-in-syrias-idlib-after-ceasefire-call-fails-idUSKCN1LS2NO

Da li je ljubavna veza Erdogan-Putin završena ili je ovo pretstava za tursko javno mnjenje videćemo verujem vrlo brzo.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8772 on: September 13, 2018, 10:29:53 am »

Pariz spreman da reaguje na upotrebu hemijskog oružja
Srna  13.09.2018.

Francuska i njeni saveznici spremni su da reaguju na upotrebu hemijskog oružja u Siriji, izjavio je francuski ministar spoljnih poslova Žan-Iv le Drijan.

On je poslanicima u Parizu rekao da je situacija u Idlibu "ekstremno ozbiljna" i da u Siriji počinje humanitarna katastrofa. "Francuska je spremna da zajedno sa svojim saveznicima oštro reaguje, u slučaju da se dokaže da su sirijske vlasti koristile hemijsko oružje", rekao je Le Drijan. Francuski ministar je napomenuo da se ne može isključiti mogućnost ratnih zločina, "kada neko počne neselektivno da bombarduje civile i bolnice", javio je "Sputnjik". Rusko Ministarstvo odbrane ranije je saopštilo da poseduje dokaze da militanti koji su zauzeli Idlib spremaju inscenirani napad hemijskim oružjem, za koji bi okrivili sirijsku Vladu, što bi dalje izazvalo reakciju Zapada.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8773 on: September 13, 2018, 10:31:55 am »

Пентагон: Русија ће бити одговорна за кризу у Идлибу
четвртак, 13.09.2018.

ВАШИНГТОН - Пентагон је данас саопштио да ће Русија сносити одговорност за хуманитарну кризу која ће уследити у Сирији ако сиријска војска, уз подршку Москве, нападне северозападну провинцију Идлиб.

Ерик Пејхон, портпарол Пентагона, рекао је да су САД и њихови савезници забринути због погубних последица ако сиријски председник Башар ал-Асад, уз подршку Русије и Ирана, покрене офанзиву на Идлиб, последње велико упориште побуњеника у Сирији, преноси АП. САД доводе у питање континуирано присуство више од десетак руских војних бродова у Средоземном мору, у близини Сирије. Према речима Пејхона, ти бродови морају да оперишу безбедно и да се придржавају међународног права. Снаге сиријске владе окупљају трупе надомак Идлиба, док Русија и Сирија недељама изводе ваздушне нападе на тај сиријски град, наводи америчка агенција. Турска је позвала на примирје, али Русија и Иран су одбацили тај план, додаје АП, преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8774 on: September 13, 2018, 01:55:14 pm »

Logged
Pages:  1 ... 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 [585] 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 ... 796   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.