PALUBA
April 26, 2024, 04:29:06 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Alkoholizam i brod  (Read 40534 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #30 on: April 30, 2011, 10:20:31 pm »

U Valjevu gdje sam služio davne 1977. godine nije bilo dozvoljeno pušenje u radnim prostorijama. Major Radoslav Đukić dozvolio je pušenje u jednoj odvojenoj prostoriji zimi. Tada nisam pušio i nije me bilo briga za pušače. Đukić sa svojih 110 kila bio je zakleti nepušač, a zato su zastavnik Hranislav Perović i stariji vodnik Krsman Ikonić ložili ko parnjače.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #31 on: April 30, 2011, 10:32:55 pm »

Momo, nemoj o zakonu protiv pušenja. Drakonski je kao da su pušači gubavci. Nije dovoljno imati posebnu prostoriju za pušenje nego ta prostorijamora imati i posebna klizna vrata i odvojen sistem ventilacije. Eh, da vidim koliko će firmi to napraviti! A do tada će se pušači smrzavati ispred zgrada u kojima rade po snegu i košavi!
Ja sam inace nepusac.Tamo gde ja radim nema posebnih prostorija za pusace-ima samo jedno mesto (u uglu dvorista)a tamo smes samo za vreme pauze za rucak.A kazne su stroge,a elektroski dojavni senzori u svakoj prostoriji-pa sad vidi!Ali imam rodjake u Australiji koji za ovakve zabrane su govorili jos pre desetak godina-a za alkoholu na poslu-tamo je to nezamisljivo.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #32 on: April 30, 2011, 10:51:27 pm »

Da i ja kažem još koju. 1983 boravio sam par mjeseci u Švedskoj u Štoholmu na specijalizaciji po Stini Jadran. Već tad su svakodnevno bili odvojeni pušači od nepušača i na poslu i za vrijeme ručka u firmi. I tu nije bilo pardona. O akoholu nema govora. Ali zato, brale, za vikend nezna se ko je gori. Oblejaju se skoro svi ko mile majke. Puše svi ko Turci. Za nas nezamislivo, sjede 5-6 žena bez muškog društva i napiju se da nemože čovjek sa Balkana u to povjerovati. Našto ta ekipa u kasne sate liči nemože se ni opisati. Eto nismo ni mi najgori..... Undecided
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #33 on: April 30, 2011, 11:02:25 pm »

Skandinavci koriste trajektnu vezu s Poljskom ili Njemačkom. Već su na brodu mortus, a u luci su u komadima. Kod nas se niti ne pokušavuju trizniti. U balunu su 15 dana. Krv im u alkoholu teče, a oni su na sedmom nebu. Kazna za ilegalno pečenje rakije u Norveškoj za bivše Jugoviće je bila vječni izgon.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #34 on: April 30, 2011, 11:07:05 pm »

Skandinavci koriste trajektnu vezu s Poljskom ili Njemačkom. Već su na brodu mortus, a u luci su u komadima. Kod nas se niti ne pokušavuju trizniti. U balunu su 15 dana. Krv im u alkoholu teče, a oni su na sedmom nebu. Kazna za ilegalno pečenje rakije u Norveškoj za bivše Jugoviće je bila vječni izgon.
Šveđani sa Finskom. Za vikend specijalno idu da se našikaju. I mene su zvali. Kog ću ja vraga tamo kad mi je dovoljno da pomirišem čep od flaše pa sam pijan. Tongue
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #35 on: April 30, 2011, 11:11:08 pm »

Skandinavci koriste trajektnu vezu s Poljskom ili Njemačkom. Već su na brodu mortus, a u luci su u komadima. Kod nas se niti ne pokušavuju trizniti. U balunu su 15 dana. Krv im u alkoholu teče, a oni su na sedmom nebu. Kazna za ilegalno pečenje rakije u Norveškoj za bivše Jugoviće je bila vječni izgon.
Šveđani sa Finskom. Za vikend specijalno idu da se našikaju. I mene su zvali. Kog ću ja vraga tamo kad mi je dovoljno da pomirišem čep od flaše pa sam pijan. Tongue
U Svedskoj je alkohol skuplji,pa zato idu u stranstvo da se napiju-a finci idu Estoniju da se snabde za bar nedelju dve.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #36 on: May 01, 2011, 09:03:27 am »

Iako smo malo skrenuli s teme,dodao bih nešto u vezi sa Skandinavcma.Razgovarao sam s njima i provodio vreme dok su na odmoru (živeo sam na Kritu i radio neke turističke poslove).Sve te zabrane koje oni imaju ,napravile su od njih ljude koji ne znaju da uživaju u alkoholu.Htedoh reći nemaju "kulturu pijenja alkohola".Obloču se kao svinje,bilo muško....bilo žensko,i to je strašan prizor.O klincima da ne pričam.
Naravno da postoje razlozi zbog kojih su im uveli takve ristrikcije jer su ranije....kao i ostali "severnjaci" pili "kao Rusi"!!
Sada se to promenilo ali geni su čudo.Medjutim, izgubili su osećaj mere i piju kampanjski što im od privatnog života pravi haos.
Kontraefekti zabrane su u ovom slučaju napravili od njih ljude koji ne znaju da piju vino........
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #37 on: May 05, 2011, 11:15:38 pm »

Preživeo svega skupa u Švedskoj dobre pola godine, u više navrata.
Grozno je videti, vikend uveče, red ispred vrata u "Systembolaget" (specialna prodavačnica alkohola iznad 3,5% alkohola, zvao jih alko apoteka) kako čekaju da kupe alkohol, a na izlazu na klupici mrtvo pijani ljudi.

Ako se na varam, cena za "pintu Guinness" je 8 €. Ali zato postoje trajekti. Dok ne isplove iz Švedskih teritorialnih voda, sve zatvoreno, a kada pređu, sirena označava to, otvore se duty-free i počinje žurka. Pijanijih ljudi još nisam video nego tamo. Ali imaju jaku medicinsku podporu u brodskom personalu. Ali preživio. Wink

Kako rečeno, nemaju kulture konzumiranja alkohola.

A pošto več pričamo i o svojim navikama, ja volim da uz jutranju kavu na poslu, popijem 0,3 žestokog (ali i to ne svakog dana, i odvisno od posla, koji me čeka), i poneka čaša domačeg belog vina posle ručka, vikendom. I to je sav alkohol, koji konzumiram u "civilu". Jedina razlika je kod "njenih gore, na Štajerski", gde mi je tast  vinogradnik, i tu ne ide drugačije. A i za taj deo Slovenije kažu, da je 0,5 u zraku.

LPB

Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #38 on: May 06, 2011, 12:09:37 am »

Hehe, kada feriboti pristaju u onu luku kod centra grada, svašta se vidi! Grin
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #39 on: May 06, 2011, 08:51:58 am »

Sjičem se, dok sam bio u školi u Piranu, kako su dolazili autobusi šveđana i šveđanki nekih naših srednješkolskih godina. Mi jesmo znali popiti i napiti se al šta su ovi izvodili, to je bilo za nevjerovati. Kolike su to količine alkohola sipali u sebe i šta su onda pravili od sebe, nije bila baš prijatna slika. Jednom smo jednu grupu tih Hogara odvjeli u Lipicu, nakakva izmjena škola. Jadnicima u Lipici je ponestalo pive, toliko su lokali.
Još jedan dokaz, da prohibicija nije uvjek najbolje rješenje.


PS: Božo, imao sam jednoga školskog druga, negdje sa Krasa. Jeste da je bio čovjek od 100 kila ali ipak, taj je znao popit litru Terana za žeđ. Ja lježim do idučeg dana da toliko popijem a ovaj, ko da je pio vodu.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #40 on: May 06, 2011, 09:42:54 am »

Božo, imao sam jednoga školskog druga, negdje sa Krasa. Jeste da je bio čovjek od 100 kila ali ipak, taj je znao popit litru Terana za žeđ. Ja lježim do idučeg dana da toliko popijem a ovaj, ko da je pio vodu.

Ovu novu godinu dočekao sam kod starog prijatelja i školskog druga koji se preselio u jedno selo kod Vipave. On je inače iz Nove Gorice pa je otprije navikao, ali koliko se tamo popije!!! U selu svi rade vino (najtoplije preporučam pinelu iako je zelen najpoznatiji, dobar je, naravno), na 60 kuća ima oko 65 konoba/kleti. Pa hajde probaj od jednoga, pa onda drugi će se naljutit ako sad ne probamo i njegovo, pa treći... i tako redom. Ne znam kad sam posljednji put toliko puno i toliko neprekidno pio. Srećom, bez ozbiljnih posljedica.

Doduše, pomaže vino u jednoj stvari. Ja pristojno govorim slovenski ali trijezan primorski dijalekt pola nisam razumio. E, kad se dovoljno popilo problem nestao...
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #41 on: May 06, 2011, 10:30:02 am »

Hrundi - In vino veritas.  Tongue

Počele "Osmice", evo izgovora za ture po Krasu i Brdima. Inače je u Sloveniji tako, da kud god kreneš iz Ljubljane, iz same pristojnosti napiješ se. Neka je to Štajerska, Dolenjska, Bela Krajina, Primorska... Ali bogu na istinu i svugdje dobro papaš.

Od vina, ja sam za Kras i Brda.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #42 on: May 06, 2011, 10:37:36 am »

Kad su TČ tipa 108 u bili u Šibeniku mnogi su se znali okupati liti i zimi. Skala im je bila uska ili su vidili dvi umisto jedne. Bilo je to u pradavno doba kad je Zakon o zaštiti na radu bio još u povojima. Znali su se pripadnici JRM proveseliti i stući Upitnik, a prije toga i pucati u Dalasu iz Tompsona. Sve je to zabilježeno u gradskoj kronici.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #43 on: May 06, 2011, 10:56:33 am »

Kad su TČ tipa 108 u bili u Šibeniku mnogi su se znali okupati liti i zimi. Skala im je bila uska ili su vidili dvi umisto jedne. Bilo je to u pradavno doba kad je Zakon o zaštiti na radu bio još u povojima. Znali su se pripadnici JRM proveseliti i stući Upitnik, a prije toga i pucati u Dalasu iz Tompsona. Sve je to zabilježeno u gradskoj kronici.
Koji to godina, ako se može doznati?
Logged
VIDA MORNAR
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 128


« Reply #44 on: September 11, 2011, 09:49:52 pm »

Evo malo o ovoj temi....Na patrolnom brodu 551 je bilo pive u izobilju, a najveći potrošač je bio zastavnik 1 klase Djaković Ante...Pred penzijom,1991 u proljeće je otišao,i bio je totalno "opušten"...A i  drugi su znali popiti,naročito kad je bilo boćanje,tamo kod odreda patrolaca.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.