PALUBA
April 25, 2024, 01:00:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Alkoholizam i brod  (Read 40509 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #75 on: June 14, 2013, 10:46:50 am »

Tema je Alkoholizam i brod pa sam možda u off-u, ali za vrijeme služenja roka 1980/81 nisam vidio pijanog oficira. To je bilo nezamislivo. Po koji vojnik bi se napio na izlasku, ali to je bilo rijetko i isuviše riskantno. Odmah bi išao na raport i uslijedile bi sankcije. Duga zabrana izlaska, kaznena požarčenja i slično.
Istina, to je bila KoV. Mornarice su svuda u svijetu sklone alkoholu. Na primjer, Royal Navy.
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #76 on: June 14, 2013, 11:23:26 am »

Ne znam u čemu je problem.....proizvesti imena....imena sam naveo jer ih sigurno netko poznaje, a sigurno ih poznaje po tome, da se nisu previše branili kad je bilo za pojesti i popiti.......a toga je bilo non stop...valjda če se netko nači, koji bi potvrdio moju priču!
Netko je pisao o Jurjevoj luci...sad se ne sečam, dali je bilo na palubi ili na ABG....kako se smeni cela kasarna komplet sa onim jednim oficirom i kako je cijeli sastav OROST-a sa Huma došao spavati u našu kasarnu jer ih je ufatila jedna kontrola totalno pijane!?....Šta bi još hteli...onaj ko kaže, da se nije pilo, taj debelo laže...koliko se je janjeta i odojaka tamo ispeklo u maršalki za mojih 9 meseci mi bi trebali imat obavezno mesara i pekara....
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 987


« Reply #77 on: June 14, 2013, 11:28:46 am »

Bednar Boris je pokojni, pustite ga da počiva u miru.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #78 on: June 14, 2013, 11:31:46 am »

Ne znam u čemu je problem.....proizvesti imena....imena sam naveo jer ih sigurno netko poznaje, a sigurno ih poznaje po tome, da se nisu previše branili kad je bilo za pojesti i popiti.......a toga je bilo non stop...valjda če se netko nači, koji bi potvrdio moju priču!
Netko je pisao o Jurjevoj luci...sad se ne sečam, dali je bilo na palubi ili na ABG....kako se smeni cela kasarna komplet sa onim jednim oficirom i kako je cijeli sastav OROST-a sa Huma došao spavati u našu kasarnu jer ih je ufatila jedna kontrola totalno pijane!?....Šta bi još hteli...onaj ko kaže, da se nije pilo, taj debelo laže...koliko se je janjeta i odojaka tamo ispeklo u maršalki za mojih 9 meseci mi bi trebali imat obavezno mesara i pekara....


Pa u čemu je problem, ako su ljudi pekli janjad i prasad. Šta tu nevalja. Pa nusu ih ukrali ili oteli.
To im je bio jedini provod na Lastovu. Ti si odrapio 9 mjeseci i baš te briga, a u normalnoj situaciji ti
tamo ljudi ostajali su po 7-8 godina. I šta bi hteo, da život sagledaju po tvome.....
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #79 on: June 14, 2013, 11:44:44 am »

Bednar Boris bio je ljudina...neka mu je laka zemlja.....a ti Oričareb, izgleda čitaš izmedju redova.....boli mene kurac šta su oni popili i pojeli, ja samo navodim stanje kakvo je bilo u ORD-u, ali ti hočeš nešto dokazat, kako je stanje u JRM bilo idealno, ali od toga nije bilo ni I od idealnog, nažalost!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #80 on: June 14, 2013, 11:56:36 am »

Bednar Boris bio je ljudina...neka mu je laka zemlja.....a ti Oričareb, izgleda čitaš izmedju redova.....boli mene ***** šta su oni popili i pojeli, ja samo navodim stanje kakvo je bilo u ORD-u, ali ti hočeš nešto dokazat, kako je stanje u JRM bilo idealno, ali od toga nije bilo ni I od idealnog, nažalost!

Ma neću ja ništa i ništa i nemogu da sve i hoću.
 
Ali ti nemaš pojma kako izgledaju tvoji tekstovi kad ih se čita, evo ovako:

Vojna lica, starješine u JRM kad sam ja bio na Lastovu, to su bili pijanice, neradnici, ništa nisu vrijedili, samo su sjedili
i pili, jeli prasiće i janjad. Bili su nesposobnjakovići, bezvrijedni. Jednom riječju barabe. Nijedne lijepe riječi nisi naveo za te
ljude. I onda na kraju pokoj mu duši bio je ljudina, a ovamo mu zamjeraš što je pio.  

Možeš ti pričati šta hoćeš, ali ja sigurno znam da su ti ljudi bili sposobni da izvršavaju svoje postavljene zadatke. Masu njih
i lično znam iz prijašnjih perioda službovanja. A, kako si ih ti vodeo, to je tvoj problem......
« Last Edit: June 14, 2013, 12:06:33 pm by ORIĆAREB » Logged
rasho1969
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #81 on: June 14, 2013, 12:02:48 pm »

Vojničke priče običo počinju"imali smo jednog zastavnika,prava ljudina...a volio je malo popit".......
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 142



« Reply #82 on: June 14, 2013, 12:09:06 pm »

Treba imati u vidu da je početak devedesetih godina bio period pun kolebanja, raznolikosti mišljenja i neslaganja. Predosećaj budućih lomova i nesreća, svakako je negativno uticao na disciplinu i moral u vojsci.  Setimo se ovom prilikom Poslanice prve apostola Pavla Korinćanima. Verujući u skori smak sveta rani hrišćani počeli su da žive razbludnim i raspusnim životom a liturgijski skupovi zajednice pretvorili su se u pijanke u kojima nije postojao nikakav red. Pavle se osetio pozvanim da vernicima kaže šta treba činiti a šta izbegavati, tako će biti pripravniji da bez prepreka prođu kroz iskušenja muka koje neposredno predstoje.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #83 on: June 14, 2013, 12:20:01 pm »

Pilo se, pilo. Posao nije stradavao jer ako je neko "zakukuruzio" kolega je podmetnuo leđa i odradio posao. Nitko to nije gleedao kao nešto strašno. U podoficirskom salonu smo imali pomoćni ležaj iliti klupu koju smo zvali Krmedarnik. Kad je netko legao na nju nije ga se diralo jer se znao razlog. Ali garantiram da posao radi toga nije stao. Jednom smo isplovili pod uzbunom i moj kompić, kolega, podoficir strojar je bio toliko mrtav da sam odradio 7 sati u strojarnici šihtu, a nisam bio niti ja nešto živ. Kad je uspio ustati jednostavno me smijenio i život teče dalje...
Logged
rasho1969
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #84 on: June 14, 2013, 12:35:31 pm »

Mi sa svojih godinu,ili neko malo više,provedenih u vojnim jedinicama ,bili smo samo turisti,a čitav život nam ostaje u sjećanju to vrijeme. Tad nismo mogli ni zamisliti koliko je teško i odgovorno vojničko zanimanje,a posebno početkom tih devedesetih kad nas je snašlo to što nas je snašlo.Žalosno je kad ovde pročitam da je neki oficir,starješina nakon sto je čitav život posvetio vojsci,na kraju prodavao jaja,radio kao mesar,građevinski radnik,da bi preživio.Mnogi od njih su učili nas,posvetili se nama,odgajali nas i uspjeli u toj jednoj godini od nas neobuzdanih mladića naprave ljude,a  zbog toga nisu imali vremena da odgajaju vlastitu djecu,mi smo za svojima patili tu jednu godinu a oni čitav život i onda ako malo i potegnu nije im zamjeriti...i opet moram reći,nikad nisam vidio da je neki starješina zbog pijanstva ugrozio nečiji život ili sigurnost,da je nekog bez veze maltretirao ili slično.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #85 on: June 14, 2013, 01:43:32 pm »

Pisao sam u temi o graničarima,komandir karaule bi otišao u selo napio se kao zver,često bi teško došao.Vojska se takođe ubijala od alkohola,nas 5-6,u najgorim vremenima pili smo po 1 litar rakije po čoveku za noć.Naravno oficir nije bio tu.Mart-april 1994. potpisali smo da nesmemo ni flašu piva da popijemo kada smo u gradu,odnosno kada se vraćamo na karaulu.Koliko je meni poznato takav alkoholizam oficira nije bio učestala pojava,nego izuzetak.Znao sam dosta oficira JNA ( VP,RV,graničari,pešadija) privatno, različitih činova,pili su u slobodno vreme i to nisu bili ubijeni od alkohola,nego ljudski.U javnosti su dostojno reprezentovali uniformu.Čak i učesnici T 11 aktivni oficiri koje ja poznajem nisu se opijali na dužnosti.
   Verujem da bar 2-3 znate svi,zbog njih sam i ja zavoleo uniformu i to mi je bio dečiji san.U vreme drugova bili su prava gospoda.Pukovnik RV je pio dosta privatno,bio je pravi čovek,mnogo mi je pomogao savetima za život i rad,neka mu je laka zemlja.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #86 on: June 14, 2013, 01:45:20 pm »

Kakve veze imaju gozbe ljudstva sa Lastovskog OROST-a sa alkoholom na brodu?

Medicinski je poznata činjenica da u malim izdvojenim radnim sredinama-kolektivima daleko od kuće i civilizacije može doći do nepoželjne pojave povećanog konzumiranja alkohola a posebno kod pojedinaca koji imaju sklonost ili problem kako psiholozi kažu sa "situacionim reagovanjem" iz razno-raznih razloga.

Sam boravak u takvoj sredini ne može biti opravdanje ali je svakako razlog za razumevanje pojave a sama pojava nije specifična samo za boravak i rad na plovilima nego i na vozovima na primer.

U JRM na brodovima sumnjam da je bilo pojava masovnih opijanja ako ni zbog čega drugog onda bar zbog toga što ni jedan zadatak na plovilima RM nije trajao mesecima bez prestanka i boravka na kopnu da bi posada u stanju dešperantnosti posegla za alkoholom kao jedinim lekom.

Istovremeno apelujem na novo-pridošle članove da se u pisanju izbegava eksplicitna i uvredljiva upotreba psovki pa makar i onih sa izostavljenim slovima jer su više nego očigledne.
« Last Edit: June 14, 2013, 02:02:17 pm by oficir neaktivne rezerve » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 987


« Reply #87 on: June 14, 2013, 01:56:39 pm »

@Alfa, molim te spusti malo loptu.

Hvala.
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #88 on: June 14, 2013, 03:24:35 pm »

Nisam pisao kako smo Sopl u januaru 89.god. u tri ujutru vozili na trajekt za Split....crko mehanizam za okretanje raketnih silosa...dolazili sve neki stručnjaci iz Splita ali kolko se sečam, izjavili su, da se ne može popraviti na licu mjesta ali je zato bio dernek malo jači....mornari su pričali izmedju sebe za jednog oficira da je zaboravio neke blokade isključit(kobajagi zbog mamurluka), pa je izgorila elektronika, pa se je mogao samo ručno okretat sa vintom od jednog metra....ali se je to sve zataškalo...A bilo je svega i svačega.....kako smo mesec dana jeli hleb, kruh kako kome paše sa kukcima jer je jedan od naših oficira zaboravio iči pogledat kad se menjaju ratne rezerve...zabunio se čovek za skoro godinu dana..tada je vojska štrajkala, barem moja kasarna i nismo hteli više jest pa opet nikome ništa...ali barem kruha sa kukcima više nije bilo!
Ja za nijednog oficira nisam rekao, da je bio slab čovjek..bilo je takvih i onakvih...oni koji su pili njih je vojska najviše volela, ali ja hoču prikazat kakvo je stanje bilo tada iz drugačijih aspekata....zanemarivalo se je sve,tehniku se je tolko održavalo da se je sijala,da li je bila ispravna to je več drugo pitanje!
Bila je jedna dobra strana, raketno gorivo oksidator se nadgledavao svaki dan po par puta, tu nije bilo trte mrte...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #89 on: June 14, 2013, 04:29:36 pm »

Alfa, hoćeš da kažeš da se u RR nalazio hleb?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.