PALUBA
March 29, 2024, 12:03:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Alkoholizam i brod  (Read 40199 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: April 27, 2011, 01:05:36 pm »

 Alkohol u svim mogućim oblicima. Još jedna tema sa kojom smo se susretali na brodovima. Na prostorima bivše države se alkoholom se dočeka rođenje, pa i odlazak u grob. Znači alkohol je dostupan na svakom koraku. I mi na brodovima nismo bili imuni na sve moguće proizvode, koje sardže alkohol. Istraživnaje koje su napravili Veljko Carev (VB Split) i Prvislav Šokec (IPM Split) proučava konzumiranje alkohola u specifičnoj sredini-brodovima JRM. Rezutati nisu puno različitiji nego i u drugim djelovima tadašnjeg društva. Smatram, da je pametno pročitati taj prilog iako se odnosi na 70-godine prošlog stoljeća. U tim godinam (1973 ili 1974) je i zabranjeno točenje alkohola u starešinskoj menzi u Lori, i u kantini (Šumica). Do tada je u menzi vojnik vozio na kolicima sva moguća pića od stola do stola i prodavao starješinama. Pilo se  i na "recku"- pio si cjeli mjesec a platio kad si dobio platu. Prestankom te prakse, alkohol se je preselio na brodove. Ne sjećam se, da na kojem brodu nisi mogao dobiti vino ili žestoko piće- pivo se nije računalo kao alkohol. U kantini (Šumica) se naručivao "hladni čaj", što je bila šifra za žestoko piće. Samom zabranom  nije se postiglo mnogo. Pa i predlog autora istraživanja je u smislu, ne treba strogo zabranjivati toćenje alkohola!
Danas je ta problematika rješena na različite načine. U slovenskoj vojsci je zabranjeno točenje alkohola, pa i piva. (1992 je bilo dozvoljeno točenje piva u nastavnim centrima, ali su nakon nekoliko mjeseci zabranili- opijanje regruta!)
Na misiji u BiH (Butmir Sarajevo) je zabranjeno točenje alkohola do 18.00, poslije slobodno. Ima i izuzetaka, u italijanskoj kuhinji se več za vrijeme ručka moglo dobiti vino-besplatno. U Mostaru se je za vrijeme večere dobilo vino i pivo -besplatno (samo si morao požurit, jer je bila ograničena količina piva).

No, evo istraživanja poznatih stručnajka iz Splita.
  


* alkohol0001.jpg (137.04 KB, 547x639 - viewed 258 times.)

* alkohol0002.jpg (216.07 KB, 436x639 - viewed 253 times.)

* alkohol0003.jpg (83.97 KB, 423x639 - viewed 221 times.)

* alkohol0004.jpg (158.71 KB, 447x640 - viewed 223 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: April 27, 2011, 01:08:16 pm »

V Carev i P. Šokec


* alkohol0005.jpg (71.88 KB, 441x639 - viewed 217 times.)

* alkohol0006.jpg (194.43 KB, 444x640 - viewed 220 times.)

* alkohol0007.jpg (125.67 KB, 439x640 - viewed 210 times.)

* alkohol0008.jpg (202.71 KB, 435x640 - viewed 220 times.)
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #2 on: April 27, 2011, 07:29:02 pm »

DTM-232, krajem 80ih, zabrana alkohola na brodu, bilo ga je kod oficira ali u jako malim i normalnim količinama. Mornarima se dozvoljavalo donjeti pivo iz kantine (ili prodavnice kada nismo bili "doma") za rođendane, najviše dvije flaše po glavi. Žestoko zabranjeno!!!
Mislim, da je bilo slično i na ostalim DTMovima na Katarini.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3 on: April 27, 2011, 08:17:00 pm »

DTM-232, krajem 80ih, zabrana alkohola na brodu, bilo ga je kod oficira ali u jako malim i normalnim količinama. Mornarima se dozvoljavalo donjeti pivo iz kantine (ili prodavnice kada nismo bili "doma") za rođendane, najviše dvije flaše po glavi. Žestoko zabranjeno!!!
Mislim, da je bilo slično i na ostalim DTMovima na Katarini.

Kao što sam napisao, pivo nije bilo problem. Prije vožnje (BG, višednevne vožnje, davanje pozicije na Brijunima itd.), telefonski se zvalo Pivaru Split, oni su sa kamionom dostavili željene kolčine na sidrište ispred TČ. Plačanje u gotovini.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #4 on: April 27, 2011, 08:27:38 pm »

DTM-232, krajem 80ih, zabrana alkohola na brodu, bilo ga je kod oficira ali u jako malim i normalnim količinama. Mornarima se dozvoljavalo donjeti pivo iz kantine (ili prodavnice kada nismo bili "doma") za rođendane, najviše dvije flaše po glavi. Žestoko zabranjeno!!!
Mislim, da je bilo slično i na ostalim DTMovima na Katarini.

Kao što sam napisao, pivo nije bilo problem. Prije vožnje (BG, višednevne vožnje, davanje pozicije na Brijunima itd.), telefonski se zvalo Pivaru Split, oni su sa kamionom dostavili željene kolčine na sidrište ispred TČ. Plačanje u gotovini.
Duje, mi smo bili dugo i zajedno u 17 Bigadi TČ. Sve što si nabrojao su činjenice. Živi ljudi moraju da piju, ne da se opijaju. Ajde sad da mi kažeš, koliko si ti puta u životu bio u situaciji da bilo koji starešina iz tvoje okoline nemože da izvršava zadatak jer je mortus pijan. Navedi mi samo jedan primjer.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #5 on: April 27, 2011, 11:56:16 pm »

Bilo je dosta dobrih pomoraca koji su imali taj porok u JRM, a pogotovo kasnije u VJ. Imao sam priliku čuti za, ili upoznati neke stvarno drastične slučajeve. Nije mi jasno kako su opstajali u službi posle takvih incidenata, ali većina je dočekala penziju u jednom komadu, doduše uglavnom bez zdrave jetre. Stvari su se drastično pogoršale 90-tih u vreme onog rasula i depresije. Mnogi su tada bežeći od sumorne realnosti potražili "izlaz" u alkoholu. Bilo je tu zanimljivih, opasnih i tragikomičnih scena o kojima bi se mogli napisati romani.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #6 on: April 28, 2011, 08:51:46 am »

Bilo je dosta dobrih pomoraca koji su imali taj porok u JRM, a pogotovo kasnije u VJ. Imao sam priliku čuti za, ili upoznati neke stvarno drastične slučajeve. Nije mi jasno kako su opstajali u službi posle takvih incidenata, ali većina je dočekala penziju u jednom komadu, doduše uglavnom bez zdrave jetre. Stvari su se drastično pogoršale 90-tih u vreme onog rasula i depresije. Mnogi su tada bežeći od sumorne realnosti potražili "izlaz" u alkoholu. Bilo je tu zanimljivih, opasnih i tragikomičnih scena o kojima bi se mogli napisati romani.
To sve na neki način stoji. Pustimo sad 90-tu. To i kasnije je nešto drugo. Ali uzmimo 17 brigadu TČ. Ja sam tamo bio i kasnije u kontaktu najmanje 15 godina. 14 brodona po 11 staresina to je neki 150 ljudi. Od toga 2 ili 3 u vrh glave morali su napustiti službu zbog toga. Ostali su se znali opiti ali uglavnom u gradu. I skoro da ne pamtim slučaj da se neko našao u situaciji da je mortus pijan i da nemože da izvrši zadatak.
To ako bi se i pojavilo odmah se reagiralo i rijetko bi se prećutalo. Kad je bio zadatak u pitanju, vježba, dežurstvo i konkretna bilo koja akcija tu se nije takvo što tolerisalo, odmah se reagiralo, razgovor, SK sastanak, izjašnjenje, pritisak. Rijetko se prećutalo.......to je bilo u mojoj jedinici  bar tih godina 70-80-tih.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #7 on: April 28, 2011, 10:55:56 am »

DTM-232, krajem 80ih, zabrana alkohola na brodu, bilo ga je kod oficira ali u jako malim i normalnim količinama. Mornarima se dozvoljavalo donjeti pivo iz kantine (ili prodavnice kada nismo bili "doma") za rođendane, najviše dvije flaše po glavi. Žestoko zabranjeno!!!
Mislim, da je bilo slično i na ostalim DTMovima na Katarini.

Kao što sam napisao, pivo nije bilo problem. Prije vožnje (BG, višednevne vožnje, davanje pozicije na Brijunima itd.), telefonski se zvalo Pivaru Split, oni su sa kamionom dostavili željene kolčine na sidrište ispred TČ. Plačanje u gotovini.
Duje, mi smo bili dugo i zajedno u 17 Bigadi TČ. Sve što si nabrojao su činjenice. Živi ljudi moraju da piju, ne da se opijaju. Ajde sad da mi kažeš, koliko si ti puta u životu bio u situaciji da bilo koji starešina iz tvoje okoline nemože da izvršava zadatak jer je mortus pijan. Navedi mi samo jedan primjer.

Ja se tkvih slučaja ne sječam. Istina je, da su ljudi popili i napili se, a kada je trebalo isplovit bili su na svojim BS. Možda smo bili stvarno "napumpani" o tome, kakav bi trebao biti starješina JRM. Uvjek su nam govorili, svi če govorit, napio se pripadnik JRM ne XY. Vjerujem, da nas je to kočilo.
Bilo je slučajeva, kada su pojedinci u "veselom" stanju promašili brod ( bili su slični). I onada se desilo, da ti netko legne u krevet.( bio je k-dir III. BO sa 221). Pošto je "veseo" nema smisla objašnjavati da leži u tuđem krevetu na tuđem brodu. To se desilo meni u Zeleniki 1975. A ujutro je trebalo isploviti na art. gađanje. To je bilo tada, kada je Gudelj oborio rukavac.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #8 on: April 28, 2011, 11:36:05 am »

Duje, mi smo bili dugo i zajedno u 17 Bigadi TČ. Sve što si nabrojao su činjenice. Živi ljudi moraju da piju, ne da se opijaju. Ajde sad da mi kažeš, koliko si ti puta u životu bio u situaciji da bilo koji starešina iz tvoje okoline nemože da izvršava zadatak jer je mortus pijan. Navedi mi samo jedan primjer.
Ja se tkvih slučaja ne sječam. Istina je, da su ljudi popili i napili se, a kada je trebalo isplovit bili su na svojim BS. Možda smo bili stvarno "napumpani" o tome, kakav bi trebao biti starješina JRM. Uvjek su nam govorili, svi če govorit, napio se pripadnik JRM ne XY. Vjerujem, da nas je to kočilo.
Bilo je slučajeva, kada su pojedinci u "veselom" stanju promašili brod ( bili su slični). I onada se desilo, da ti netko legne u krevet.( bio je k-dir III. BO sa 221). Pošto je "veseo" nema smisla objašnjavati da leži u tuđem krevetu na tuđem brodu. To se desilo meni u Zeleniki 1975. A ujutro je trebalo isploviti na art. gađanje. To je bilo tada, kada je Gudelj oborio rukavac.
Sve to stoji ali kad se radi o ozbiljnim analizama tvrdim bar u mojoj okolini gde sam ja bio na službi da se strogo vodilo računa o alkoholizmu. Skoro da se ne sjećam nijednog slučaja da je starješina bio pijan i tako u dužem periodu da nije mogao da izvršava svoje obaveze. Takav bi odmah posle 2-gog slučaja bio teško sankcionisan. Drugo, nikad starješina nije pio sa mornarima-vojnicima i zapijao se, bar nikad u jedinicama tzv. prvog ešalona. Mislim unutar vojnih objekata. Dalje skoro sva vojna lica su pre ili kasnije bili porodični ljudi. Ako bi se išlo analizirati, od stotinu starešina jedan ili dva nisu se nikad ženili. I broj razvoda je s obzirom na prirodu posla relativno bio mali. Upoređujući to sa drugim strukturama društva procentualno od 60-tih do kraja 80-tih sigurno su bar pripadnici JRM bili i dobri porodični ljudi, visoko moralno i svakojako drugačije stabilne ličnosti. Tad se o tom u Floti u Splitu vodilo mnogo računa i ulagala velika energija. A šta se poslije dešavalo, što je ovde naglasio cenjeni "FF", u 90-tim pa dalje, e to su sad druge okolnosti koje mi ne dozvoljavaju pravila da ih obrazložim.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #9 on: April 28, 2011, 11:43:30 am »

A ujutro je trebalo isploviti na art. gađanje. To je bilo tada, kada je Gudelj oborio rukavac.
O našem Gudelju i rukavcu ću uskoro otvoriti post o TČ-215 pa će mo se napričati. Wink
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #10 on: April 29, 2011, 02:44:01 pm »

A ujutro je trebalo isploviti na art. gađanje. To je bilo tada, kada je Gudelj oborio rukavac.
O našem Gudelju i rukavcu ću uskoro otvoriti post o TČ-215 pa će mo se napričati. Wink

Gudelj je i sa TČ 217 "Kornat" oborio rukavac negde kraj 1980/proleće 81. A bio je vrlo loš vojnik - ispod radne bluze uvek je nosio šarenu civilnu košulju.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #11 on: April 29, 2011, 05:51:21 pm »

Verujem da je se u UPS strogo sankcionisalo konzumiranje alkohola pre nesretnih 90-tih. Ali na brodovima iz raznih rugih sastava pomocne namene stvari su ipak bile lezernije i slobodnije.

Svojevremeno, u tim nekim sretnijim vremenima, na PS-12 u Divuljima bio je jedan, inace dobar, ali kada popije (sto je umeo cesto) pomalo nezgodan tip. Zapravo, kazu da u to vreme nije ni toliko cesto pijo, ali kad jeste, po 3 dana se nije treznio. I u takvom stanju, jos pomalo nervozan zbog kojekakvih drugih stvari, u staresinskom salonu na Spasiocu zapoce svadja izmedju njega,i jednog, ruku na srce stvarno prepotentnog kolege, igrom slucaja crnogorskog porekla, koji je umeo da bude mnogo jak na jeziku kada je u pitanju cojstvo, junastvo, a i ljubav prema svijetlom slavom ovjencanom oruzju. Da skratim, dovoljno je da kazem da je nas glavni akter ove price to odmah presekao sa: "... ma koji k@#$c ti tu sviras...", nakon cega je zapocela kavga, koja se zavrsila potezanjem pistolja i ispaljivanjem hitaca u pravcu doticnog hvalisavca. I dok su mu kolege otimale pistolj iz ruku, niko nije video junacinu koja se do malopre busala u prsa junacka. Nasli su ga pod stolom i jedva izvukli odatle, bledog kao krpa i preplasenog kao macku.

Ovaj nezgodni tip, ni sam neznam kako, nije dobio ispisnicu iz JRM. Par godina kasnije, kod Tajerske sestrice, spasio je 10-ak zivota sa potonulog PDS-a. I to ti je zivot  Wink
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #12 on: April 29, 2011, 05:54:04 pm »

FF, pretpostavljam da je lik iz ove priče Cezar. Smiley

Alkohol je liberalnije korišćen, da ne kažem tolerisan na pomoćnim brodovima, ali po mojim saznanjima u Šibeniku mnogo više nego u Puli. Tamo je bilo baš starešina koje trezne nisu bile nikada...
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #13 on: April 29, 2011, 05:59:32 pm »

One and only!  Smiley

p.s. Ovo u Divuljama nije nista naspram onoga sto s dogadjalo kasnije u Tivtu. Tad se nije potezalo licno oruzje, za malo je radila i brodska artiljerija. Smiley
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #14 on: April 29, 2011, 06:04:13 pm »

One and only!  Smiley

p.s. Ovo u Divuljama nije nista naspram onoga sto s dogadjalo kasnije u Tivtu. Tad se nije potezalo licno oruzje, za malo je radila i brodska artiljerija. Smiley

Znam dosta tih priča a nekima sam bio i nevoljni svedok. Inače, kako nisam konzumirao alkohol, smatrali su me "belom vranom"...
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.