PALUBA
April 26, 2024, 04:38:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Ubijen Osama Bin Laden  (Read 50017 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #90 on: May 10, 2011, 07:27:04 am »

Likvidacija Mula Omara bi mozda bila i greska za mir u Avganistanu. Nije li bilo nekih informacija da se sa nim pregovara? Njega u osnovi retko ga spominju. On je bio stvarno enigma 2001, jedva da je bila jedna snimka iz distance i to je to. Mada pakistanci sigurno imaju vise detalje, a sa tim i Ameri. Ne znam koja mu je komandna vrednost, koliko ima on kontrola vrz snage u Avganistanu. A sto je jos bitnije koja mu je politicka vrednost u ovom momentu. Mislim da dosada je svima jasno da bilo kava exit strategija iz Avganistana podrazumeva nekakav deal sa Talibanima. Iskljuciti ih ili likvidirati njihove lidere nije bas pametno. Nije on opasnost za koaliciju nego za Karzai. Kad Koalicija ide kuci (a ja msilim da ce ici uskoro) Karzai ostaje sam na sebe. Iskustva lidera njegovog kalibra nisu mu bas naklonjeni. Kad nema mentora-scaka vlada u Kabulu pada za manje od godinu dana. Licno ne bi zurio likvidacijom Omara. Ali ko mene pita Smiley
Zavahirija i Al Adala su sigurno na listi, njima tesko spasa kad ih nadju.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #91 on: May 10, 2011, 08:20:12 am »

Kad sam već objasnio jedan detalj sa ove već objavljene slike da objasnim još jedan detalj. Ako neko bude u društvu sa muslimanima, sa teritorija odakle potiče slika, obavezno da pazi kako sjedi. Velika uvreda za muslimane je pokazivanje tabana. S tim im se daje poruka da su ispod tvojih nogu. Dakle, obavezno kod sjedenja da su noge savijene ispod sebe. Kao što ova dvojica sjede. Ni u kom slučaju sjesti tako da su noge ispružene ispred sebe, a tabani, tj džonovi cipela, okrenuti prema nekom muslimanu. Međusobno dodirivanje muslimana, rukovanje, dodavanje nečega, i slično se radi samo desnom rukom. Ni u kom slučaju lijevom rukom. Bilo mi je čudno kad sam bio na večerama sa pripadnicima raznih vojski, sa tih teritorija, i kad sam prvi put vidio kako se komada pečeno pile u društvu. Dvojica, svako sa svojom desnom rukom.
Jednom sam na nekoj zajedničkoj večeri sa američkom vojskom upozorio jednog američkog majora da sjedne "pristojno". Da savije noge ispod sebe. Domaćinima je bilo veoma neprijatno, vidjelo se po ponašanju, a amerikanci sa kojima smo jeli neku kamilu nisu znali o čemu se radi.

O ovoj slici bi se još moglo dosta pisati. Toliko ima detalja. Npr, turban koji je na glavi Al Zavahirija je motan od platnene pamučne trake dugačke osam metara.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #92 on: May 10, 2011, 08:34:17 am »

Taj amerikanac nije pročitao svoje uputstvo o ponašanju koje su dobijali pred odlazak u zaliv.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #93 on: May 10, 2011, 08:37:44 am »

Ја мислим да када су у питању Талибани ствари стоје мало другачије. Ликвидацијом муле Омара ће се можда постићи неки циљ, али се Талибани неће предати. Нису Талибани јединствен покрет који има једно војно и политичко руководство. Мало је ту више различитих племенских, па и етничких интереса. Главна ствар ће се решавати и решити само у контактима са локалним племенским политичким вођама тек након одласка Американаца и западне коалиције.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #94 on: May 10, 2011, 08:39:20 am »

Pre jedno 2 godine secam se da mi je palo u ruke prirucnik kako da se ponasas izmegu muslimana iz 1942...ne secam se dali je bio britanski ili americki...nije bio vise od 40-50 stranica...
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Online Online

Posts: 2 179


« Reply #95 on: May 10, 2011, 08:43:39 am »

Ја мислим да када су у питању Талибани ствари стоје мало другачије. Ликвидацијом муле Омара ће се можда постићи неки циљ, али се Талибани неће предати. Нису Талибани јединствен покрет који има једно војно и политичко руководство. Мало је ту више различитих племенских, па и етничких интереса. Главна ствар ће се решавати и решити само у контактима са локалним племенским политичким вођама тек након одласка Американаца и западне коалиције.

Posto je to plemenska, tj. feudalna organizacija, mozemo ocekivati podjele po plemenskim (interesnim) sferama i stalno koskanje na granicama interesa, velike tarife za siguran prelazak teritorije,uglavnom kuku i lele za obicne ljude i privredu..
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #96 on: May 10, 2011, 08:54:55 am »

И још нешто. Не би ме изненадило да се у решавању сукоба, као нека врста посредника, па и спонзора појаве Русија, а можда и Кина. Русија има искуства у Авганистану, неки контакти постоје (етнички - Киргизи и Таџаци), они га сматрају својом зоном утицаја. Авганистанска војска и сада делом има руско оружје па се и ту отвара могућност контакта. Наравно Руси неће слати војску и инструкторе, али у економском смислу и те како ће бити присутни. Ту је и проблем дроге који и Русији представља озбиљан проблем па су заинтересовани да се то брже решава.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #97 on: May 10, 2011, 09:00:08 am »

Kad sam već objasnio jedan detalj sa ove već objavljene slike da objasnim još jedan detalj. Ako neko bude u društvu sa muslimanima, sa teritorija odakle potiče slika, obavezno da pazi kako sjedi. Velika uvreda za muslimane je pokazivanje tabana. S tim im se daje poruka da su ispod tvojih nogu. Dakle, obavezno kod sjedenja da su noge savijene ispod sebe. Kao što ova dvojica sjede. Ni u kom slučaju sjesti tako da su noge ispružene ispred sebe, a tabani, tj džonovi cipela, okrenuti prema nekom muslimanu. Međusobno dodirivanje muslimana, rukovanje, dodavanje nečega, i slično se radi samo desnom rukom. Ni u kom slučaju lijevom rukom. Bilo mi je čudno kad sam bio na večerama sa pripadnicima raznih vojski, sa tih teritorija, i kad sam prvi put vidio kako se komada pečeno pile u društvu. Dvojica, svako sa svojom desnom rukom.
Jednom sam na nekoj zajedničkoj večeri sa američkom vojskom upozorio jednog američkog majora da sjedne "pristojno". Da savije noge ispod sebe. Domaćinima je bilo veoma neprijatno, vidjelo se po ponašanju, a amerikanci sa kojima smo jeli neku kamilu nisu znali o čemu se radi.

O ovoj slici bi se još moglo dosta pisati. Toliko ima detalja. Npr, turban koji je na glavi Al Zavahirija je motan od platnene pamučne trake dugačke osam metara.
Mislim da su ovo korisne informacije, Vladimire. Molim te nastavi. 99 posto nemuslimanskog stanovništava o ovom nema pojma kao ni ja. Možda bi čak i novi Topik o ovom dobro došao. Iako se čovjek pita kako se misli Muslimanski svijet uklopiti u ostatak svijeta ovako strogim i pomalo isključivim običajima. O globalizaciji, čini mi se, da će mo sanjati još mnogo, mnogo vjekova, aferim.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #98 on: May 10, 2011, 09:15:38 am »

Iran: Bin Laden odavno umro od bolesti

| Iranski ministar obaveštajnih poslova Hejdar Moleši izjavio je da Teheran ima dokaze po kojima je lider Al Kaide Osama Bin Laden umro od bolesti mnogo pre akcije američkih specijalaca u kojoj je ubijen, izvestila je iranska agencija FARS.
"Imamo precizne informacije da je bin Laden preminuo od bolesti pre izvesnog vremena", rekao je Moleši, a prenela agencija RIA Novosti.
    "Ako su američka vojska i obaveštajci zaista uhapsili ili ubili bin Ladena, zašto ga ne pokažu, zašto su njegov leš bacili u more?, upitao je Moleši.
http://www.vesti-online.com
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #99 on: May 10, 2011, 09:48:36 am »

Mislim da su ovo korisne informacije, Vladimire. Molim te nastavi. 99 posto nemuslimanskog stanovništava o ovom nema pojma kao ni ja. Možda bi čak i novi Topik o ovom dobro došao. Iako se čovjek pita kako se misli Muslimanski svijet uklopiti u ostatak svijeta ovako strogim i pomalo isključivim običajima. O globalizaciji, čini mi se, da će mo sanjati još mnogo, mnogo vjekova, aferim.
Kada si u Rimu, ponašaj se kao Rimljanin. Veliki je problem da to uvijek ide samo u jednom pravcu. Ako dodješ u Japan, klanjaj se, ne dodiruj nikoga, okreni glavu dok piješ... Kod arapa, poštuj pravilo desne ruke (lijeva je prljava), poštuj sve užance i običaje. Kako to, da treba sve te običaje poštovat i kada ti ljudi dojdu kod nas. Zašto se klanjati Japancu, neka mi da ruku, pozdravi ko pravi muškarac, nemam se ja njemu šta klanjati. Kod nas klanjajne ima posvije drugo značenje nego kod njih. Što se oni ne prilagode, kad dojdu na "zapad"?
Nemojte me krivo shvatiti, nije da sam protiv bilo kojih običaja ali molim, nisam enciklopedija etnologije i kulturne antropologije, da mogu poznavati sve te običaje pa da me krivo gledaju, kada se naopako ponašam, jer je to meni strano i neobično, povrh svega niti me neko uputi, samo me grde, vidi ignoranta. Mogli bi i pripadnici drugih kultura, kad stignu "kod nas" uvažavati ono o Rimu i Rimljanima.

Možda jesmo skenuli sa teme ali mislim da je i to veliki dio problema ovog "nazovi vjeskog" rata.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #100 on: May 10, 2011, 09:51:10 am »

Iran: Bin Laden odavno umro od bolesti

| Iranski ministar obaveštajnih poslova Hejdar Moleši izjavio je da Teheran ima dokaze po kojima je lider Al Kaide Osama Bin Laden umro od bolesti mnogo pre akcije američkih specijalaca u kojoj je ubijen, izvestila je iranska agencija FARS.
"Imamo precizne informacije da je bin Laden preminuo od bolesti pre izvesnog vremena", rekao je Moleši, a prenela agencija RIA Novosti.
    "Ako su američka vojska i obaveštajci zaista uhapsili ili ubili bin Ladena, zašto ga ne pokažu, zašto su njegov leš bacili u more?, upitao je Moleši.
http://www.vesti-online.com


I to 2002 pa su ga stavili na led i upotrebili sada.
Nema ovo veze sa istinom a ima ovakvih teorija po Internetu samo tako.

Jedno što me čudi je priča američkog vojnika koji je komandovao specijalnim jedinicama u napadu na Tora Bori.
Kaže da su bili jako blizu Osame i da su dobili naređenje da se vrate tj, obustave zadatak ili kako se to danas kaže misiju.
U intrevjuu, doduše cenzurisana slika (može ispod da bude bilo ko) je izjavio da ga je to naređenje sa vrha začudilo jel su mu bili jako blizu.
Imam taj snimak ali mi nije na ovom računaru, pa kada budem u prilici postaviću ga na YT.
To je HRT-ov dokumentarac, možda će neko i znati tačan naziv emisije, jedna gospođa ga vodi.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #101 on: May 10, 2011, 10:00:32 am »

I to 2002 pa su ga stavili na led i upotrebili sada.
Nema ovo veze sa istinom a ima ovakvih teorija po Internetu samo tako.

Jedno što me čudi je priča američkog vojnika koji je komandovao specijalnim jedinicama u napadu na Tora Bori.
Kaže da su bili jako blizu Osame i da su dobili naređenje da se vrate tj, obustave zadatak ili kako se to danas kaže misiju.
U intrevjuu, doduše cenzurisana slika (može ispod da bude bilo ko) je izjavio da ga je to naređenje sa vrha začudilo jel su mu bili jako blizu.
Imam taj snimak ali mi nije na ovom računaru, pa kada budem u prilici postaviću ga na YT.
To je HRT-ov dokumentarac, možda će neko i znati tačan naziv emisije, jedna gospođa ga vodi.
Možda oni na vrhu nisu bili posvije sigurni, da če misija ispasti onako kako treba pa su jih povukli. Ja mislim, da su htjeli biti 110% sigurni u uspijeh, inače bi to bio preveliki politički fiasko a us to, sada je bilo idealno vrijeme, Obama treba poene, koje je izgubio na domačim političkim bojištima. Sada opet svi ameri viju svoje zastave izpred kuča i pomalo zaboravljaju na jad i nestašicu doma.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #102 on: May 10, 2011, 10:10:52 am »

Zamisli scenraio da su nekim slučajem uspeli da ubiju Gadafija, taman posle dva dana ide Osama.
Uglavnom Osamina priča bi "zatrpala" Gadafijevo ubistvo, mada i je Osama pogubljen ali on nije predsednik države kao Gadafi.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #103 on: May 10, 2011, 10:12:32 am »

Eto zašto je "pokopan" na moru.  Tongue
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/mfF1vkMQ0h0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #104 on: May 10, 2011, 10:29:37 am »

Kada si u Rimu, ponašaj se kao Rimljanin. Veliki je problem da to uvijek ide samo u jednom pravcu. Ako dodješ u Japan, klanjaj se, ne dodiruj nikoga, okreni glavu dok piješ... Kod arapa, poštuj pravilo desne ruke (lijeva je prljava), poštuj sve užance i običaje. Kako to, da treba sve te običaje poštovat i kada ti ljudi dojdu kod nas. Zašto se klanjati Japancu, neka mi da ruku, pozdravi ko pravi muškarac, nemam se ja njemu šta klanjati. Kod nas klanjajne ima posvije drugo značenje nego kod njih. Što se oni ne prilagode, kad dojdu na "zapad"?
Nemojte me krivo shvatiti, nije da sam protiv bilo kojih običaja ali molim, nisam enciklopedija etnologije i kulturne antropologije, da mogu poznavati sve te običaje pa da me krivo gledaju, kada se naopako ponašam, jer je to meni strano i neobično, povrh svega niti me neko uputi, samo me grde, vidi ignoranta. Mogli bi i pripadnici drugih kultura, kad stignu "kod nas" uvažavati ono o Rimu i Rimljanima.

Možda jesmo skenuli sa teme ali mislim da je i to veliki dio problema ovog "nazovi vjeskog" rata.

E ovo si potpuno u pravu, madmitch!
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.