PALUBA
April 25, 2024, 11:32:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Signalna lampa, JNA  (Read 21636 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #15 on: May 07, 2011, 06:32:57 am »

Te baterijske svjetiljke sam imao u skladištu (VP3569-Split) i mogle su se uzeti na materialni list MP 27 (čini mi se, da je to bila oznaka). A to je značilo, da su bile potrošni material, znači nije se dužilo kao osnovno sredstvo. Brodovi flote u Lori su to redovno uzimali. Bile su i svjetlo plave i SMB boje.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #16 on: May 07, 2011, 07:52:20 am »

Koliko me sjecanje sluzi, nisu imale jak, usmjeren svjetlosni snop, pa se na moru bas i nisu nesto pokazale u praksikada treba osvijetliti kaljuzu ili neki zabiti dio strojnog kompleksa. Za uzbuna, zavrsavala je posao,...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #17 on: May 07, 2011, 11:09:21 am »

Пре покретног логоровања у завршној години војне академије купио сам рефлекторску батеријску лампу. Током логоровања позајмљивао сам је свима, чак и старешинама јер ове "формацијске" нису могле да осветле ништа осим пут испред тебе.

Ја сам их имао и дужио у РР-у за све припаднике јединице. Биле су материјално средство на дуговању и нису биле потрошни материјал. Батеријски улошци за њих јесу и редовно сам их занављао. Издавао сам их само стражи и за ноћна гађања. Можда су биле корисне у инжењерији, можда на стајанкама ваздухоплова, али су у пешадији могле да користе тек толико да се не саплетеш и паднеш у неки јендек. Дакле, биле су корисне јер других није било, осим ако сам не купиш.

Кад Дује помену материјална документа (листе), мислим даје главни документ био МП-25, а овај за подизање и правдање потрошног материјала ЛИВ ("Лист издавања и враћања"). Имам их негде баш ћу да их потражим.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #18 on: May 07, 2011, 11:19:46 am »

Mali off, odosmo u materijalno-finansijsko poslovanje, ali kad već Džumba pomenu...
Ako se dobro sjećam, nadam se da ne griješim, prije će biti da je u pitanju bio LIP (List izdavanja i pravdanja), koji se koristio za podizanje i pravdanje utroška goriva, maziva i potrošnih sredstava. Municija, MES, artificije i slične stvari su išle preko LIV-a.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #19 on: May 07, 2011, 11:24:52 am »

Najvažniji materijalni list bio je MP 20, služio je za podizanje osnovnih sredstava.

Za sva ostala sredstva koristili su se drugi materijalni listovi, sa drugim "MP" oznakama, a bilo ih je i sa oznakom "LIV" - list izdavnja i vraćanja recimo, koji se koristio za sledovanje municije za gađanja, te "LIP" oznakom - list izdavanja i primanja, ali za to bi trebalo otvoriti posebnu temu. Uz svaku MP, LIP ili LIV oznaku išao je i broj, uglavnom između 20 i 30.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #20 on: May 07, 2011, 11:40:15 am »

Хвала Боро на подсећању. Види се ко је био логистика. А тема о батеријској лампи је баш занимљива и корисна да нас подсети на овакве мале, "ситне" ствари којима обично не придајемо пажњу. Сви ми причамо о тенковима, бродовима, авионима, а заборављамо ситнице које понекад живот значе.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #21 on: May 07, 2011, 12:42:27 pm »

Нема појма ко их је правио.

Saturnus Ljubljana. Ove druge, novije mislim tvornica baterija Zmaj ali to ne garantiram.

Sve vrste ovih lampi je pravila Croatia, Zagreb

Točno, Croatia a ne Zmaj. Mada, ja bih se mogao zakleti da sam nekada davno imao ovakvu lampu Saturnusa ali možda sam samo prolupao.

Meni je favorit za opću uporabu Maglite, obične veličine sa 2 AA baterije. Čvrsta i pouzdana, nepromočiva, dobar svjetlosni snop sa odličnom regulacijom fokusa, baterije se svuda mogu naći. Meni je bilo važno što u svaku staje rezervna lampica i ne moraš misliti ako pregori. A i zgodna je kad treba osvijetliti manji prostor, recimo za pisanje, jer se glava izvadi, položi staklom na stol a lampa se uglavi u nju.



Velike Maglite sa C i D baterijama ne volim, preglomazne su a meni je uvijek jedna od najvažnijih stvari bila pokretljivost, što znači nositi što manje opreme i da je što manja i lakša. Mada, veliki Maglite sa 6 D baterija odličan je ako kanite nekoga pendrečiti.



Probao sam svakakve vrste lampi, za malu opću lampu Maglite je car. Ali na brodu imam dvije jače obične (ne Maglite), sa po 2 D baterije, jedna je sa magnetom što je zgodno u nekim situacijama. Sve su gumirane i nepromočive.

Ipak, otkako su počeli proizvodit one "rudarske" koje se stave na glavu postale su mi nezamjenljive za bilo kakve radove, posebno na motoru, jer su ti ruke slobodne. Ove nove sa LED svjetlima su odlične i trajne.



A za opće osvjetljenje palube imam dvije ovakve, isto LED. Veća obično visi na lantini a manja se postavi gdje treba, na stol itd. Za izrazite vukojebine postoje i modeli sa ručicom vezanom na mali generator kojima nisu potrebne baterije.

Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #22 on: May 07, 2011, 01:44:50 pm »

Nemojmo zaboravit legendarnih Rayovac lampi, nema bolje u makinji.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Industrial™ 2AA Tool-Lite™.png (24.85 KB, 220x300 - viewed 734 times.)

* Industrial™ 2D Tool-Lite™.png (25.18 KB, 220x300 - viewed 709 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #23 on: May 07, 2011, 01:50:56 pm »

Ok klizimo malo o OF ali zato smo tu  Grin

U nas je normalno zatvarat tvornice ali u svjetu pametni ljudi rade ,
i koliko god zvučalo nevjerovatno ovih lampi ima za kupit.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* sb-mpl384.jpg (75.8 KB, 605x605 - viewed 491 times.)

* sb-mpl385.jpg (76.9 KB, 612x612 - viewed 435 times.)
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #24 on: May 07, 2011, 02:00:45 pm »

Za usporedbu evo ponovo fotografije, koju je KUZMA stavio.
Parabola je svakako bolja, pa i novija je, ostalo je isto.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* originalslika-2288204.jpg (165.57 KB, 1012x1350 - viewed 392 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #25 on: May 07, 2011, 03:04:51 pm »

Ok ,gubeći malo vid i vrjeme ali ipak se nađe ponešto ,na ovom linku sam pronašao dvije interesantne slike.

http://www.kolekcionari.com/showthread.php?t=2743

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

i tamo kaže:

Quote
Ima utisnut grb "croacija" i mislim da je iz 60 tih godina

poz.


* lampa5.jpg (229.45 KB, 1200x1600 - viewed 349 times.)

* lampa6.jpg (173.38 KB, 1280x960 - viewed 417 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #26 on: May 08, 2011, 02:55:35 pm »



    Na konto ove price,koliko vidim nekad su se duzile lampe , dok danas staresine traze da imas lampu u borbenom rancu,ali se zahteva od tebe da je sam kupis. Sa obzirom da niko nece da trosi neke vece novce za ozbiljnije lampe,kupuju se najeftinije male lampice,koje ruku na srce i nemaju neku upotrebnu vrednost. Takodje ako se dobro secam takva lampa bi trebala biti sastavni deo RAP-a za MB 120mm.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #27 on: May 08, 2011, 03:01:18 pm »

napiši zahtev četnom starešini.... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #28 on: May 08, 2011, 03:17:45 pm »

napiši zahtev četnom starešini.... Wink
Nažalost, izgleda da su nastupila neka nova vremena na Balkanu. Nema Lampi, nema Četa, pa onda nema ni Vojski.
Ovo što danas nazivaju vojskom više su, Lugari, Čuvari, Poljari (U vojvodini su to ljeti lica koja čuvaju polja). Još samo da do kraja devastiraju i ovo nešto jada od tehnike pa da im daju toljage umjesto šmajsera i poso će biti kompletan. Uz toljage valjda će dobiti i
baklje da budu operativniji, a o baterijama će se samo pričati.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #29 on: May 08, 2011, 03:23:53 pm »



    Na konto ove price,koliko vidim nekad su se duzile lampe , dok danas staresine traze da imas lampu u borbenom rancu,ali se zahteva od tebe da je sam kupis. Sa obzirom da niko nece da trosi neke vece novce za ozbiljnije lampe,kupuju se najeftinije male lampice,koje ruku na srce i nemaju neku upotrebnu vrednost. Takodje ako se dobro secam takva lampa bi trebala biti sastavni deo RAP-a za MB 120mm.
Baterijska lampa svakako, mislim, pripada borbenom kompletu opreme. Bez toga se praktički ne može. Vjerujem, da save armije u ozbiljnim kompletima to obezbjeđuju.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.