PALUBA
March 29, 2024, 06:41:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Neke stare fotografije pronadjene na internetu  (Read 51910 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #15 on: December 23, 2014, 11:13:41 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
i to bi bilo to


* 21.jpg (282.81 KB, 800x498 - viewed 195 times.)

* 22.jpg (304.19 KB, 800x507 - viewed 170 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #16 on: December 24, 2014, 06:28:19 am »

Na prethodnoj fotografiji (7.jpg) su slikani pripadnici MRZ-a, prepoznajem Tomića i još neke ali se ne sjećam imena. To bi možda znao Ćiro.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #17 on: December 24, 2014, 07:56:57 am »


Na predhonoj stranici sedma fotka odgore (veliki broj mornara postrojen za počasni pozdrav)me podsjeća na dolazak Brežnjeva.Onda smo i mi kao pitomci vježbali "počasni pozdrav" u Puli u školi.Radilo se o početku otopljavanja odnosa između nas i SSSR-a.Ne bih smio tvrditi ništa sa sigurnošću ali na osnovu broja mornara mislim  da je to bilo i na ondašnjoj TV pa mi fotka djeluje poznato.

Poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #18 on: December 24, 2014, 08:29:41 am »

Na prethodnoj fotografiji (7.jpg) su slikani pripadnici MRZ-a, prepoznajem Tomića i još neke ali se ne sjećam imena. To bi možda znao Ćiro.

O da, to su vojna lica na sluzbi u Mornarickom Elektronskom Zavodu, po mojoj proceni to je oko 1975 god.
Na slici su Tomic, Djapic, stari Raj, osale znam, ali godine cine svoje..... Undecided
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #19 on: December 29, 2014, 03:11:20 pm »

Na nekim slikama prepoznajem tadašnjeg mt pukovnika Jožu Prapotnika upravnika MTRZ SAKO Tivat, a na fotografiji br. 7. prepoznajem st. I kl. Mario Zgorelec.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #20 on: December 29, 2014, 03:24:07 pm »

Na nekim slikama prepoznajem tadašnjeg mt pukovnika Jožu Prapotnika upravnika MTRZ SAKO Tivat, a na fotografiji br. 7. prepoznajem st. I kl. Mario Zgorelec.

Mario je bio pred raspadom JRM na službi u 17.brTČ.
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #21 on: December 29, 2014, 05:20:12 pm »

Na prethodnoj fotografiji (7.jpg) su slikani pripadnici MRZ-a, prepoznajem Tomića i još neke ali se ne sjećam imena. To bi možda znao Ćiro.

O da, to su vojna lica na sluzbi u Mornarickom Elektronskom Zavodu, po mojoj proceni to je oko 1975 god.
Na slici su Tomic, Djapic, stari Raj, osale znam, ali godine cine svoje..... Undecided
Ako se radi o fotografiji br.7,tada nije godina 1975 jer Marijo ima čin koji nije usrazmeru kada je završio školovanje.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #22 on: December 29, 2014, 05:51:02 pm »

Na prethodnoj fotografiji (7.jpg) su slikani pripadnici MRZ-a, prepoznajem Tomića i još neke ali se ne sjećam imena. To bi možda znao Ćiro.

O da, to su vojna lica na sluzbi u Mornarickom Elektronskom Zavodu, po mojoj proceni to je oko 1975 god.
Na slici su Tomic, Djapic, stari Raj, osale znam, ali godine cine svoje..... Undecided
Ako se radi o fotografiji br.7,tada nije godina 1975 jer Marijo ima čin koji nije usrazmeru kada je završio školovanje.

Ma koji ti je taj tvoj Mario po redu na slici i kad tvrdiš da nije 1975 godina, reci brate koja je onda po tvome tačna.
Ja sam rekao da se radi orentaciono oko 1975, a ne striktno....
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #23 on: December 29, 2014, 07:57:18 pm »

Na prethodnoj fotografiji (7.jpg) su slikani pripadnici MRZ-a, prepoznajem Tomića i još neke ali se ne sjećam imena. To bi možda znao Ćiro.

O da, to su vojna lica na sluzbi u Mornarickom Elektronskom Zavodu, po mojoj proceni to je oko 1975 god.
Na slici su Tomic, Djapic, stari Raj, osale znam, ali godine cine svoje..... Undecided
Ako se radi o fotografiji br.7,tada nije godina 1975 jer Marijo ima čin koji nije usrazmeru kada je završio školovanje.

Ma koji ti je taj tvoj Mario po redu na slici i kad tvrdiš da nije 1975 godina, reci brate koja je onda po tvome tačna.
Ja sam rekao da se radi orentaciono oko 1975, a ne striktno....

Dopuštam da se griješi u procjenama,takodjer bio je pripadnik 17 br.TČ.Možda nije bio dovoljno poznat.
« Last Edit: December 29, 2014, 08:32:37 pm by Jester » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #24 on: December 29, 2014, 08:06:24 pm »

"Ma koji ti je taj tvoj Mario po redu na slici"


Mario stoji između Polića i Tomića (četvrti sa desne). Ćiro, ti si odavno otišao iz brigade kad je on došao (ni mene više nije bilo u brigadi).
« Last Edit: December 29, 2014, 08:33:13 pm by Jester » Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #25 on: December 29, 2014, 08:10:20 pm »

"Ma koji ti je taj tvoj Mario po redu na slici"


Mario stoji između Polića i Tomića (četvrti sa desne). Ćiro, ti si odavno otišao iz brigade kad je on došao (ni mene više nije bilo u brigadi).
Točno Duje,ali kako je slika iz MEZ-a to pretpostavljao sam da ga je Ćiro trebao prepoznati.
« Last Edit: December 29, 2014, 08:34:23 pm by Jester » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #26 on: December 29, 2014, 08:15:28 pm »

"Ma koji ti je taj tvoj Mario po redu na slici"


Mario stoji između Polića i Tomića (četvrti sa desne). Ćiro, ti si odavno otišao iz brigade kad je on došao (ni mene više nije bilo u brigadi).

Ma sjećam se ja njega. ali vrlo blijedo. Neznam da li je bio u nekom pogonu ili u upravi zavoda. Nije se bavio radarima, radio uređajima,
računarima. Kažem neznam da li je uopšte bio u pogonu. Šta je bio kad je došao u 17 brigadu? Koja specijalnost?
Ja cijenim godinu po Šverku, na čelu slike. Šverko krajem sedamdesetih nije bio u zavodu.
« Last Edit: December 29, 2014, 08:33:52 pm by Jester » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #27 on: March 04, 2015, 02:46:48 pm »

Zarobljenici sa m/j Jadro, kojeg su zarobili NB-9 Biokovac i PČ-54 Turist 08.12.1943.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Quote
Zbog toga stoje neprijatelj koristio pomorsku komunikaciju Split- Makarska
- Ploče i obratno, čiji su brodovi plovili uz samu obalu, Štab IV pomorskog
obalnog sektora 29. novembra 1943. naredio je da baza Primorske flotile bude
Sućuraj na Hvaru, odakle će njeni.patrolni Čamci patrolirati po Hvarskom i Neretvanskom
 kanalu i napadati na neprijateljski porfiorski saobraćaj. Flotila je odmah
isplovila iz Hvara za Sućuraj, odakle je izvršavala postavljene zadatke.
Nakon popravka NB-9 »Biokovac« je 6. decembra uplovio u Sućuraj. Svake
noći isplovljavao je na patroliranje, a danju se maskirao u obližnjoj uvali
Prema posebnom naređenju Štaba IV pomorskog obalnog sektora upućenog Štabu
Primorske flotile, trebalo je da se u Neretvanskom kanalu presretne
jedan neprijateljski brod čija je posada bila spremna preći na stranu NOVJ. U vezi
s tim oko 20,00 sati 8. decembra 1943. isplovili su iz Sucu raja NB-9 »Biokovac«
i PČ-54 »Turist« sa zadatkom da neprijateljski brod koji je plovio iz Metkovića za
Split presretnu i doprate do Sućuraja. Komandant neprijateljskog broda javio je
preko naše obavještajne službe datum i sat isplovljenja iz Metkovića s napomenom
da će na brodu biti samo posada. Doplovivši do uvale Mala Duba (2,4 M
jugoistočno od Igrana), NB-9 »Biokovac« i PČ-54 »Turist« nastavili su vožnju uz
obalu prema Zaostrogu. Kada su bili u visini Drvenika, osmotrena je izmjena signala
s raketama između nekog broda i položaja na kopnu, pa je zaključeno da je
to vjerovatno brod koji očekuju. Vožnja je nastavljena do Zaostroga, a zatim se sastav
 vratio na poziciju blizu Drvenika gdje su zaustavljeni motori. Uskorojeopažen
neprijateljski brod, pa su se NB-9 »Biokovac« i PČ-54 »Turist« uputili prema njemu
i otvorili vatru. Ovaj je odmah smanjio brzinu i bacio bijelu raketu. Nakon toga
je s neprijateljskog broda spušten čamac, koji je doplovio do NB-9 »Biokovac«.
Njegova posada je izjavila da su spremni za predaju. U isto vrijeme grupa naših
boraca, koji su bili na obali, otvorila je puščanu i mitraljesku vatru. Posade naših
brodova su smatrali da su to njemački vojnici koji žele da pomognu svom brodu.
Radi toga su se oba broda malo povukli, pa opet krenuli prema neprijateljskom
brodu. Tada su čuli povike naših boraca s kopna, koji su i dalje pucali. Pribilživši
se neprijateljskom brodu, čuli su povike: »drugovi, mi se predajemo«. Nakon toga
NB-9 »Biokovac« i PĆ-54»Turist« su pristali uz neprijateljski brod. Dio posada oba
broda skočio je na palubu i počeo razoružavati neprijateljske vojnike. Također je
naređeno da zaplijenjeni brod uzme kurs k Sućuraju i da vozi svom snagom. Tek
tada se saznala istina. Zaplijenjeni brod bio je m/j»Jadro«, a pripadao je mornarici
tzv. NDH. Njegov komandant radio je za narodnooslobodilački pokret. On je poslao
 točne podatke kada će brod isploviti i da će osim tereta na njemu biti samo
posada. Međutim, uoči isplovljenja, kada se više nije moglo ništa javiti, na brod
je ukrcana grupa žandara, domobrana i Nijemaca koji su trebali biti iskrcani u
Omišu. Sve ovo je i stvorilo zabunu prilikom predaje, jer je posada morala voditi
računa o ukrcanim vojnicima. Naše posade su također bile iznenađene kada su
skočivši na palubu »Jadra« vidjele veći broj neprijateljskih vojnika. Međutim,
zahvaljujućli odvažnosti, snalažljivosti i odlučnosti posada NB-9 »Biokovac« i PČ-54
»Turist« i komandanta »Jadra«, te uz pomoć nekolicine simpatizera među domobranima
 i žandarima, zadatak je ipak uspješno izvršen. Na »Jadru« je zarobljeno 30
žandara i domobrana, 6 ustaša, 2 Nijemca, 10 članova posade, jedan potpukovnik
i jedan poručnik bojnog broda. Zaplijenjeni su 31 puška i 8 pištolja. Naoružanje
 »Jadra« se sastojalo od jednog protivavionskog mitraljeza od 1 5 mm, jednog teškog
mitraljeza od 8 mm»fiat«ijednogpuškomirtaljezaod 7,9 mm. Na brodu je zaplijenjeno
90 tona razne hrane i drugog materijala, koji je bio namijenjen
neprijateljskim garnizonima. Osim toga »Jadro« je prevozio i veći broj putnika civila,
uglavnom rodbine ustaša iz Omiša i Makarske.


* 38_zarobljenici_s_jadra.jpg (95.58 KB, 1200x623 - viewed 176 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #28 on: July 15, 2015, 01:41:18 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/iHjZIysqWVU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #29 on: July 15, 2015, 05:57:21 pm »

Snimljeno Cavtatu. Jednom od najlepsih mesta na svetu, rodno mesto Valtazara Bogisica. Kod uplovljenja vidi se Kamen mali, jednaa od plaza u Cavtatu. Takodje se vidi i mauzolej Bogisica a i stepenice koje su vodile pord starog samostana koji se nalazio preko puta bioskopske baste. U samostanu je bilo
odmaraliste Prve ekonomske skole iz BG, tu sam nekoliko godina letovao. Zanimljiv je bio odnos devojaka i momaka u smeni 45:4-5. Muski su uzivali
kao seici. Slatka mladosti... Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.