PALUBA
April 20, 2024, 02:42:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Узроци пораза и победа Црвене армије у 2.светском рату  (Read 49331 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« on: May 12, 2011, 03:45:58 pm »

Парада је, према фотографијама и снимцима са Интернета, била крајње импресивна. Мада, по мом мишљењу, било је и совјетоносталгије, јер су на све стране биле црвене заставе и укрштени српови и чекићи. Некако сувише су везани за период СССР-а. Разумем да су тада били веома моћни, али нисам стекао утисак да се икако везују за војничке традиције, рецимо, царске Русије. 
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #1 on: May 12, 2011, 04:07:13 pm »

Парада је, према фотографијама и снимцима са Интернета, била крајње импресивна. Мада, по мом мишљењу, било је и совјетоносталгије, јер су на све стране биле црвене заставе и укрштени српови и чекићи. Некако сувише су везани за период СССР-а. Разумем да су тада били веома моћни, али нисам стекао утисак да се икако везују за војничке традиције, рецимо, царске Русије. 

Crvena zastava sa petokrakom, srpom i čekićem je u Rusiji Zastava tj. Znamenje Pobjede. Pod tom zastavom je slomljen nacizam i Njemačka, nema to nikakve veze sa ideologijom. Zbog toga tu zastavu iznose zajedno sa zastavom Rusije.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2 on: May 12, 2011, 04:10:58 pm »

Koliko vidim, častna četa ima uniformu koja ima neke korjene iz carskih vremena, garda koja čuva kremlj isto ima slične.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #3 on: May 12, 2011, 04:25:46 pm »

Мада, по мом мишљењу, било је и совјетоносталгије, јер су на све стране биле црвене заставе и укрштени српови и чекићи. Некако сувише су везани за период СССР-а. Разумем да су тада били веома моћни, али нисам стекао утисак да се икако везују за војничке традиције, рецимо, царске Русије. 
Па парада је била поводом победе у ВОВ, које друге заставе да носе??
Logged
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« Reply #4 on: May 12, 2011, 05:49:27 pm »

Постоје теденције да се надовежу на царску Русију, не кажем. Тачно је да су под совјетском заставом Руси изнели једну од највећих победа у својој (светској) историји. Али ипак сматрам да када видим нешто овако алудира на то да је комунизам победио, а не снага руског народа. И сам Стаљин је на почетку ДСР величао нацоналне вође и побуђивао националну свет, која се до тада потискивала. И сам назив ДСР у Русији је Велики отаџбински рат, назив којки алудира на Наполеонову инвазију Русије. Можда грешим, али ово је моје мишљење.   
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #5 on: May 12, 2011, 06:06:09 pm »

Постоје теденције да се надовежу на царску Русију, не кажем. Тачно је да су под совјетском заставом Руси изнели једну од највећих победа у својој (светској) историји. Али ипак сматрам да када видим нешто овако алудира на то да је комунизам победио, а не снага руског народа. И сам Стаљин је на почетку ДСР величао нацоналне вође и побуђивао националну свет, која се до тада потискивала. И сам назив ДСР у Русији је Велики отаџбински рат, назив којки алудира на Наполеонову инвазију Русије. Можда грешим, али ово је моје мишљење.   

Sve to stoji da je Staljin, kad je došlo stani-pani, pozvao vojsku i narod da se ugledaju na slavne pretke i rusku tradiciju, i da je u vojsku vraćeno jednostarešinstvo, činovi i štošta još od carističkog nasleđa. Ali ne treba zaboraviti da je pod tom crvenom zastavom preko dvadeset miliona ljudi dalo život i zbog toga je s punim pravom zovu Znamenje pobjede i ponose se njome. Sve drugo bi bilo falsifikovanje istorije.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #6 on: May 12, 2011, 08:42:31 pm »

Руси су, након распада СССР-а, једно кратко време променили химну, односно вратили химну царске Русије, па су након 7-8 година поново вратили совјетску, али су променили речи. Вратили су је на захтев грађана. И ознаке на авионима, ознаке на униформама су неки спој традиционалног руског и совјетског. Дакле, нема ту идеологизације, грађани или прихватају или не прихватају. Не може се точак историје вратити и брисати оно што је учињено, добро и лоше. А људи ипак више памте добро.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #7 on: May 12, 2011, 10:37:41 pm »

Постоје теденције да се надовежу на царску Русију, не кажем. Тачно је да су под совјетском заставом Руси изнели једну од највећих победа у својој (светској) историји. Али ипак сматрам да када видим нешто овако алудира на то да је комунизам победио, а не снага руског народа. И сам Стаљин је на почетку ДСР величао нацоналне вође и побуђивао националну свет, која се до тада потискивала. И сам назив ДСР у Русији је Велики отаџбински рат, назив којки алудира на Наполеонову инвазију Русије. Можда грешим, али ово је моје мишљење.
Осим мотивације совјета за борбу, пресудна је била индустријализација земље, која је спроведена под комунизмом (петогодишњи план и сл.). Мало би помогло совјетима воља за борбу, да из фабрика подигнутих тридесетих година нису излазиле хиљаде савремених авиона и тенкова. А свидело се то неком или не, највећа је заслуга комунистичке владе.
И да не буде забуне, руси су дали највећи допринос победи - по Кривошејеву, 66% неповратних губитака су били руси, 16% украјинци, 3% белоруси, итд. - али не треба сметнути са ума да су и остали добрано потегли за победу.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #8 on: May 12, 2011, 10:45:27 pm »

Parada je bila povodom 66 godina pobede nad fasizmom-najveci sekularni praznik u Rusiji.Parada je odlicno organizovana i realizirana,pazilo se i na najmanje detalje.Izgledalo bi kao falsifikat da su se pojavile drugacije zastave!Inace nasi demokrati bi zamenili i zastave a bogami ako treba i ordenje na grudima heroja,kad se vec srame sto su njihovi predci bili na stranu pobede!
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 691


« Reply #9 on: May 12, 2011, 11:49:21 pm »

Rusija je po ko zna koji put pokazala kako se poštuje istorija i kako se organizuje vojna svečanost. Tačno znaju kada na šta bacaju akcenat. U prvi momenat sam bio razočaran što nije bilo više tehnike, kasnije se moje razmišljanje promenilo. Gospodo pokazujemo ono što mi želimo a ne šta vi želite da vidite. Vrhunski.
A mi. Po tradiciji i istoriji pljujemo kao da smo nastali pre 10 godina. Sve pre toga ili ne postoji ili nije vredno pomena.
Pogledajte samo činove oficira i podoficira. Gde je tu istorija i tradicija. Bedna kopija nekih zemalja.
Pa sve ozbiljne vojske nisu menjale činove skoro 100 godina. Stlilizovali ih ali je osnova ostala ista.
Za mene lično vizuelno je najlepši mornarički čin bio poručnik bojnog broda, a ovi ga ukinuli. Imaš 6 oficirskih činova i 4 generalska 
Izvinjavam se, ali je bilo jače od mene.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #10 on: May 13, 2011, 03:39:26 am »

Nisam hteo da pisem nista na ovaj post, mislio sam da cemo samo malo komentisati paradu i to je to. Lepa je bila parada, meni se svidjalo sto nije bila pre-obemna. I stvarno lepo sto Rusi pamte i beleze taj dan, za njih je drugi svetski bio prava katastrofa. Ruska populacija bi demografski bila drugacija da nije bilo 1941-45.
To sto danas vidimo ja mislm da je neki mix izmegu Carske i Sovetske Rusije -drugacije i ne moze biti. Putinova politika od samog pocetka je bila takva (pravilno spored mene) a Medvedev je to produzio (opet pravilno, kontinuitet je ekstremno bitan za velika zemlja kao Rusija).

Mada ima neke stvari koje ne smemo da zaboravino, cisto za objektiVnost debate:
1. Stalin je direktno odgovoran za industrilizacija SSSR-a i to je bilo bitno za ishod rata. Ipak, ishod te industrilizacije nije bio 100% pozitivan, a ja cu da se osvrnem samo na dva aspekta. Jedan, industrilizacija je isla na ledja Sovetskog coveka - standard je pao vrtoglavo za vreme tog perioda. Neko je to morao da plati: SSSR izvozi zito i prirodne resurse za strane pare koje posle Stalin koristi za industrilizaciju, oprema kupljena uglavno na Zapadu. Na primer, Ford je izgradio ogromnu fabriku automobila i kamiona u SSSR za vreme industrilizacije. Primera takviH je puno, da ne uzimam previse prostora. Veci izvoz-vece pare, ali manje ostaje za domasne potrebe. Za vreme industrilizacije, ljudi su cesto bili na ivica gladi. To je osatvilo duboko negativne posledice na ljude u SSSR. Dugo vreme dece te genearcije su patile od nedovljno  uhranjenosti. Dva, kvalitet Sovetskog proizvoda je bio ,manje vise, katastrofa. Bilo je masovnosti-nije bilo kvaliteta. Od 100 traktora bo cesto radili ne vise od 10 a sve drugo nazad na preardu. Ali cilj je kvota (kakva-takva) a ne kvalitet, to je princip petoletke. Citajuci neke originalne memoare Ruskih vojnika neki su zabelezeli da je rat u SSSR dobijo americki kamion i niko drugi Smiley mozda su malo preuvecavali, ali ipak cudno je sto su to zabelezili ( u ovom slucaju prenosim informacije od izvorne ruske publikacije a ne zapadne)
2. Nemojte da zaboravite Stalin-Hitler pakt, najveca bruka Sovetske politicke ideologije. Stalin je bio toliko 'zaljuben' u Hitlera da nikad nije uzeo za ozbiljno planove Njemackog napada za koje je dobio neverovatne detalje (imao je sam sat!, 0600 ujutro). On je slao resurse za Njemacku na samog dana napada na SSSR, toliko je bilo njegovo poverenje u Hitlera! Realno gledano, taj pakt je imao svrhe samo ako je Stalin znao da sve je to vise nego vremeno, da bukvalno kupuje koji dan vise. A on je to shvatio kao stalno resenje, perpetualni rat burzusjkih drzava u Evropi, situacija u kojoj bi SSR samo dobio benefite i nista vise. Znaci bio je uzasno slab analiticar i uzasno slab obavestajac. On nikad nije dozvoljavao analiza za obavestajni podatak, sve je on to sam hteo da skuza. Kako je skuzao znate i sami.....
3. Setite se armijske cistke 1936-1939 godine. Zamislite 75 posto od vasih kolege da nestanu preko noc (ovo je generalni procenat: visi rangovi su stradali disporporcionalno vise, zbog Stalinjov strah da mu oni spremaju puc...nije ni bilo govora, toliko su ga se bojali a mnogi i voleli kako nesto nadcovecnog. Kad su neki streljani vikali su "Da zivi drug Staljin!" Intelektualni pomor sto je Stalin sproveo je nevidjen u modernoj istoriji (mozda samo Kulturna revolucija u Kini i Pol Pot u Kambodju pariraju)
4. Stalin je bio nikakav vojnik. Znao je samo 'ataka!' i nista vise. A vikao je ataka zato sto je on mislio da ce tako ljude da ga se vise boje i postuju. Kad je rat poceo, Stalin je bio u svojoj daci. Kad su dolsi po njega Molotov i druge, on je samo sedeo i cutao. Pitao ih je "Dali ste dosli da me streljate?" Svi su bili u soku, i samo Molotov je rekao "Ne, dosli smo da nas vodis!" I Stalin nasao snagu da postane to sto je postao. Ipak, kad je Molotov ustao i isao prema auto, samo je tiho progovorio sebi ali dovoljno da ga neko cuje i da to udje u analima istorije "Dali su nam drzavu a mi smo je jebeno posrali..." (mozete ovo da editujete ali to je istorija, ja sam samo napisao sta sam citao)
5. Kad su svi generali molili za povlacenje Stalin im sve pretio streljanjem. Rezultat: kompletno zbrisani divizje, korpuse, tehnika unistena...Pravila odluka ili ne? Oni koji podrzavaju Stalina kazu negova odluka je zaustavila ili usporila nemacki napad. oni koji ga ne vole bas kazu ubio je previse neduznih ljudi samo za da on izadje slabic i nikakav strateg. Iskreno, ja licno sam pobornik ove druge grupe. Rat je za Hitler izguben a za Stalin dobijen onog momenta kad je SSSR napadnut. Hitler i u najvecu pobedu nije mogao da nadje dovoljno resursa da definitivno porazi SSSR, a SSSR I u najvecom porazu je uspeo da mobilise resurse preko Urala za kontra napad u zimi 1941, push and pull 1942 godina i stabilizacija situacije i onda konacno prvi poraznjemacke u februar 1943
Pamtiti i cuvati istoriju je bitno, ali staviti je u kontekst mozda i jos bitnije. Samo se tako uci od greske proslosti.

Pozdrav,

SHOOTER
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #11 on: May 13, 2011, 10:53:23 am »

Rusija je po ko zna koji put pokazala kako se poštuje istorija i kako se organizuje vojna svečanost. Tačno znaju kada na šta bacaju akcenat. U prvi momenat sam bio razočaran što nije bilo više tehnike, kasnije se moje razmišljanje promenilo. Gospodo pokazujemo ono što mi želimo a ne šta vi želite da vidite. Vrhunski.
A mi. Po tradiciji i istoriji pljujemo kao da smo nastali pre 10 godina. Sve pre toga ili ne postoji ili nije vredno pomena.
Pogledajte samo činove oficira i podoficira. Gde je tu istorija i tradicija. Bedna kopija nekih zemalja.
Pa sve ozbiljne vojske nisu menjale činove skoro 100 godina. Stlilizovali ih ali je osnova ostala ista.
Za mene lično vizuelno je najlepši mornarički čin bio poručnik bojnog broda, a ovi ga ukinuli. Imaš 6 oficirskih činova i 4 generalska 
Izvinjavam se, ali je bilo jače od mene.

Cjenjeni "TNT024", skoro da ste mi oteli riječi iz usta. Slažem se svakim slovom napisanim ovde. Nemam šta dodati. Hvala, kao da sam ih ja izgovorio.
Logged
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« Reply #12 on: May 13, 2011, 11:32:41 am »

1. Stalin je direktno odgovoran za industrilizacija SSSR-a i to je bilo bitno za ishod rata. Ipak, ishod te industrilizacije nije bio 100% pozitivan, a ja cu da se osvrnem samo na dva aspekta. Jedan, industrilizacija je isla na ledja Sovetskog coveka - standard je pao vrtoglavo za vreme tog perioda. Neko je to morao da plati: SSSR izvozi zito i prirodne resurse za strane pare koje posle Stalin koristi za industrilizaciju, oprema kupljena uglavno na Zapadu. Na primer, Ford je izgradio ogromnu fabriku automobila i kamiona u SSSR za vreme industrilizacije. Primera takviH je puno, da ne uzimam previse prostora. Veci izvoz-vece pare, ali manje ostaje za domasne potrebe. Za vreme industrilizacije, ljudi su cesto bili na ivica gladi. To je osatvilo duboko negativne posledice na ljude u SSSR. Dugo vreme dece te genearcije su patile od nedovljno  uhranjenosti. Dva, kvalitet Sovetskog proizvoda je bio ,manje vise, katastrofa. Bilo je masovnosti-nije bilo kvaliteta. Od 100 traktora bo cesto radili ne vise od 10 a sve drugo nazad na preardu. Ali cilj je kvota (kakva-takva) a ne kvalitet, to je princip petoletke. Citajuci neke originalne memoare Ruskih vojnika neki su zabelezeli da je rat u SSSR dobijo americki kamion i niko drugi Smiley mozda su malo preuvecavali, ali ipak cudno je sto su to zabelezili ( u ovom slucaju prenosim informacije od izvorne ruske publikacije a ne zapadne)
2. Nemojte da zaboravite Stalin-Hitler pakt, najveca bruka Sovetske politicke ideologije. Stalin je bio toliko 'zaljuben' u Hitlera da nikad nije uzeo za ozbiljno planove Njemackog napada za koje je dobio neverovatne detalje (imao je sam sat!, 0600 ujutro). On je slao resurse za Njemacku na samog dana napada na SSSR, toliko je bilo njegovo poverenje u Hitlera! Realno gledano, taj pakt je imao svrhe samo ako je Stalin znao da sve je to vise nego vremeno, da bukvalno kupuje koji dan vise. A on je to shvatio kao stalno resenje, perpetualni rat burzusjkih drzava u Evropi, situacija u kojoj bi SSR samo dobio benefite i nista vise. Znaci bio je uzasno slab analiticar i uzasno slab obavestajac. On nikad nije dozvoljavao analiza za obavestajni podatak, sve je on to sam hteo da skuza. Kako je skuzao znate i sami.....
3. Setite se armijske cistke 1936-1939 godine. Zamislite 75 posto od vasih kolege da nestanu preko noc (ovo je generalni procenat: visi rangovi su stradali disporporcionalno vise, zbog Stalinjov strah da mu oni spremaju puc...nije ni bilo govora, toliko su ga se bojali a mnogi i voleli kako nesto nadcovecnog. Kad su neki streljani vikali su "Da zivi drug Staljin!" Intelektualni pomor sto je Stalin sproveo je nevidjen u modernoj istoriji (mozda samo Kulturna revolucija u Kini i Pol Pot u Kambodju pariraju)
4. Stalin je bio nikakav vojnik. Znao je samo 'ataka!' i nista vise. A vikao je ataka zato sto je on mislio da ce tako ljude da ga se vise boje i postuju. Kad je rat poceo, Stalin je bio u svojoj daci. Kad su dolsi po njega Molotov i druge, on je samo sedeo i cutao. Pitao ih je "Dali ste dosli da me streljate?" Svi su bili u soku, i samo Molotov je rekao "Ne, dosli smo da nas vodis!" I Stalin nasao snagu da postane to sto je postao. Ipak, kad je Molotov ustao i isao prema auto, samo je tiho progovorio sebi ali dovoljno da ga neko cuje i da to udje u analima istorije "Dali su nam drzavu a mi smo je jebeno posrali..." (mozete ovo da editujete ali to je istorija, ja sam samo napisao sta sam citao)
5. Kad su svi generali molili za povlacenje Stalin im sve pretio streljanjem. Rezultat: kompletno zbrisani divizje, korpuse, tehnika unistena...Pravila odluka ili ne? Oni koji podrzavaju Stalina kazu negova odluka je zaustavila ili usporila nemacki napad. oni koji ga ne vole bas kazu ubio je previse neduznih ljudi samo za da on izadje slabic i nikakav strateg. Iskreno, ja licno sam pobornik ove druge grupe. Rat je za Hitler izguben a za Stalin dobijen onog momenta kad je SSSR napadnut. Hitler i u najvecu pobedu nije mogao da nadje dovoljno resursa da definitivno porazi SSSR, a SSSR I u najvecom porazu je uspeo da mobilise resurse preko Urala za kontra napad u zimi 1941, push and pull 1942 godina i stabilizacija situacije i onda konacno prvi poraznjemacke u februar 1943
Pamtiti i cuvati istoriju je bitno, ali staviti je u kontekst mozda i jos bitnije. Samo se tako uci od greske proslosti.

Pozdrav,

SHOOTER



Апсолутно се слажем са овим горе наведеним. Да није било такве владе у СССР-у верујем да би Руси имали мање жртава. Преко 20 милиона људи је погинуло због бахатости њиховог вође и због уклањања споспбних људи. Мени је интересантан пример да је Андреј Тупољев пројектовао авионе током велике чистке у затвору. Од првих пет маршала 1935. преживела су двојица. Замислите каква би била ситуација 1941. да је Тухачевски, неки кажу творац ,,Каћуше", био жив. Али ситуација је била катастрофална у Флоти. Од 20 адмирала, 19 је убијено (податак из књиге Живојина Павловића ,,Биланс совјетског термидора"). Колико је само глад у Украјини однела живота (око 15 милиона људи) и тиме ослабила потенцијал СССР-а.
Вероватно сам ја крив за покретање овакве дискусије, ненамерно. Поштујем одликовања и ветеране који су учествовали у ДСР, али када видим овакве неоспориве чињенице, не могу подржавати величање СССР-а као државе из овог периода.
Logged
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« Reply #13 on: May 13, 2011, 11:36:25 am »

A mi. Po tradiciji i istoriji pljujemo kao da smo nastali pre 10 godina. Sve pre toga ili ne postoji ili nije vredno pomena.
Pogledajte samo činove oficira i podoficira. Gde je tu istorija i tradicija. Bedna kopija nekih zemalja.
Pa sve ozbiljne vojske nisu menjale činove skoro 100 godina. Stlilizovali ih ali je osnova ostala ista.

Слажем се са TNT024 да ми запостављамо велике победе у прошлости. Веома слабо обележавамо ПСР, најславније доба српске историје.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #14 on: May 13, 2011, 12:21:59 pm »

Cijeli život čitam publicistiku i DSR mi je jedna od omiljenih tema. Pročitao sam desetke knjiga, monografija, biografija, autobiografija i koječega još. Ali niti jedna jedina mi nije dala tako sveobuhvatan i živ - a posve dokumentiran i potvrđen svjedočenjima preživjelih učesnika i njihovih potomaka  - uvid u stanje unutarnjeg kruga oko Staljina i njega samog kao ova:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izrazito preporučujem. Prevedena je i u Hrvatskoj i u Srbiji (u SRB u 2 dijela).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tek kad ovo pročitate slože vam se sve kockice kakvo je u stvari bilo rukovodstvo CCCP i čime su se i kako vodili.


* Jacket.aspx.jpeg (41.3 KB, 400x592 - viewed 351 times.)

* proizv6343.jpg (48.64 KB, 162x250 - viewed 464 times.)

* 1917.jpg (27.5 KB, 500x500 - viewed 341 times.)
« Last Edit: May 13, 2011, 01:00:33 pm by rasho, Reason: ubačene slike u atačment » Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.