PALUBA
March 29, 2024, 07:34:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatski vlak od pet milijuna eura!  (Read 13700 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #15 on: May 24, 2011, 05:22:23 pm »

Мени нешто јасно код цена овог воза и трамваја, као и осталих средстава јавног превоза.

У хрватски воз стаје укупно 450 путника, а кошта преко 5 милиона евра. То је преко 11 хиљада евра по путнику. У поређењу са тим, путнички ауто са 4 седишта по тој цени по путнику би коштао око 45 хиљада евра, за шта се може добити одлична лимузина.

Није ми јасно зашто су средства јавног превоза толико скупа?
По некој логици би што је возило веће, требало да буде јевтиније по путнику?
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #16 on: May 29, 2011, 05:04:04 am »

Ja nisam bas eskpert kako se radi kalkulacije za proizvodstvo transportna sredstva ali mislim da koliko nesto kosta zavisi od broj sati potrebni da se nesto prozivodi, kompleksonst tehnoloskog procesa, pa proizvedena kolicina... Na to dodaj i intezitet eksplotacije, mislim da voz vise "trpi' nego auto pa to znaci da se mora dizajnirati soodvetno a to definitivno kosta vise. Ja mislim da u tome je razlika.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #17 on: January 30, 2014, 09:02:55 pm »

30. siječnja 2014.

HŽ kupuje 44 nova vlaka od Končara

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Najveći posao u povijesti Hrvatskih željeznica – tako je nazvano potpisivanje ugovora o nabavi 44 nova motorna vlaka za HŽ Putnički prijevoz. Vlakove će proizvesti Končar – Električna vozila, a prvi bi trebao biti na prugama za 14 mjeseci. Nakon toga će svaki mjesec iz pogona Končara izlaziti jedan do dva nova vlaka, dok se ne dođe do ugovorenih 32 elektromotorna (16 gradsko-prigradskih i 16 regionalnih) i 12 dizel-električnih vlakova. Elektromotorni vlakovi dugački su 75 metara, maksimalna brzina im je 160 km/h, a kapacitet između 420 i 505 putnika. Dizel električni vlakovi dugački su 58,5 metara, maksimalna brzina im je 120 km/h, a primaju 323 putnika. Posao je ukupno vrijedan 1,63 milijarde kuna, a kada se tome doda i PDV, onda i preko dvije milijarde.

Vozni park HŽ Putničkog prijevoza, kaže predsjednik Uprave Dražen Ratković, prosječno je star 30 godina, pa je bilo krajnje vrijeme za početak njegove obnove. Proizvodnja 44 vlaka za Končar je iznimno važna, jer će, prema računici predsjednika Uprave Darinka Bage, osigurati posao za 3000 radnika u sljedeće tri godine. Malo je poduzeća u svijetu, tvrdi Bago, koja su sposobna sama razviti i proizvesti vlastite vlakove, pa ovaj projekt dokazuje i vitalnost barem tog dijela hrvatske industrije.

Resorni ministar Siniša Hajdaš Dončić najavio je da razvoj željeznice ne staje na kupnji novih vlakova, jer će uskoro biti potpisan i ugovor o razvoju informatičkog sustava, kako bi putnici HŽ-a mogli karte kupovati putem interneta i mobitela. Na potpisivanju ugovora bio je i premijer Zoran Milanović.

(PV), e-Privredni



* vlak_koncar.jpg (201.83 KB, 602x380 - viewed 145 times.)
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #18 on: January 31, 2014, 01:39:18 am »

Ako se uzme u obzir količina para koja će biti upumpana u ovu nabavku, to govori jedno, para dakle ima. Sve ovisi želi li ih se i na šta upumpat i šta je prioritet. TO je sjajna vijest i ovime će HŽ dobiti jedno novo ruhu i modernizaciju koja je bitna.

Međutim, ako ima preko miljardu za vlakove, ko me onda može uvjeriti da nema za barem polovne migove-29 u istoj vrijednosti ?

Jasno je - za HRZ nadzvučnu nema interesa i volje, a ne da nema para.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #19 on: March 31, 2014, 09:54:21 pm »

Uh, 44 vlaka, i još domaće proizvodnje ! Drago mi je u opštoj magli svuda oko nas čuti lepo vest.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 23 queries.