PALUBA
April 24, 2024, 02:51:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojske na teritoriji Jugoslavije 41-45  (Read 218730 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 222


« Reply #600 on: January 14, 2022, 01:33:15 am »

Sto se grčiš nisi ti kriv za  Nedičeve rabote kao sto nisam ja za  NDH. Ako je to Srbija proglasila 1942. kakve veze sa tim ima Tuđman ili bilo ko drugi poslije toga.
Sta ces istina boli, ne treba osobno dozivljavati. Ko zna sta bi sve bilo da u NDH nije bilo zidovskih generala i da supruga od Eugena Kavaternika nije bila Zidovka i da zena od samog poglavnika A. Pavelica nije imala zidovsko porijeklo.


Која Србија је себе прогласила Judenfrei? Мислиш на Gebiet des Militärbefehlshabers in Serbien (Територија војног заповедника у Србији), како се то окупирано подручје званично називало? Ко је Србију прогласио Judenfrei? Немачке окупационе власти - или министар унутрашљих послова владе која је имала дипломатске односе са Трећим Рајхом и Краљевином Италијом, објавила рат Америци и послала војску под Стаљинград? НДХ је очишћеном од Јевреја прогласио министар Андрија Атурковић.
Уосталом, ево о Србији током холокауста, из јеврејских уста: https://www.yadvashem.org/odot_pdf/Microsoft%20Word%20-%206015.pdf. Ево и о Хрватској: https://www.yadvashem.org/odot_pdf/Microsoft%20Word%20-%205930.pdf Не може се изједначавати улога усташа и државног апарата НДХ са српским квислиншким формацијама и Недићевом полицијом.

Током рата, Јевреја је било и у редовима партизана и у редовима четника. Ево оргиналне вести Јеврејске телеграфске агенције из 1942, о Јеврејима који су се из Бугарске склањали на подручја која су контролисали четници у Србији: http://pdfs.jta.org/1942/1942-08-09_182.pdf?_ga=2.220198042.229818672.1642118967-997279881.1642118967 Ево информације из 1943: http://pdfs.jta.org/1943/1943-08-30_202.pdf?_ga=2.106887552.229818672.1642118967-997279881.1642118967

Ево нешто из 1944, што је сачувано у архивама ЈНА:

ВОЈНО-ИСТОРИЈСКИ ИНСТИТУТ ЈНА АРХИВА НЕПРИЈАТЕЉСКИХ ЈЕДИНИЦА
Бр. Рег. 17/1-1 К 282
Демократска Југославија - агенција вести
Слободне планине 29-6-1944
Број билтена 185, послато 4.6.1944. у 22.00
Број 1 билтена „Демократска Југославија“

Јевреји из Чехословачке, Мађарске, Румуније и Југославије, који су са нама, формирали су специјални Комитет, и поставили себи задатак да се представе Југословенским војним званичницима у нашој земљи, и да воде Јеврејске послове у иностранству.

Чланови овог комитета су:
Јандрих Хегел, из Берхова, као представник Чехословачких Јевреја
Др. Инг. Ференз Маy, из Сегедина, који представља Мађарске Јевреје
Емил Лаубер, који представља Румунске Јевреје и
Манојло Ирицх, из Новог Сада који представља Јевреје из Југославије .

Комитет је издао следеће саопштење у име Јевреја који се налазе у Југословенској војсци:
1. Јевреји из Чехословачке, Мађарске, Румуније и Југославије, који се сада налазе у Југославији, боре се за демократију, раме уз раме са војницима Југословенске војске, под командом генерала Михаиловића, а против заједничког непријатеља Уједињених нација, Немачке и њених савезника.
2. Јевреји, грађани Чехословачке, Румуније и Мађарске се боре у специјалним Јеврејским одредима који су придружени Југословенској војсци.
3. Јевреји, грађани Краљевине Југославије, се боре као равноправни борци у јединицама Југословенске војске, у духу традиције из прошлих ратова за слободу.
4. Сви Јевреји поново изражавају своју захвалноист генералу Дражи Михаиловићу и његовим подређеним официрима, који су увек изузетно благонаклони према својим суграђанима који беже од Нацистичког терора, и који упркос свим жртвама, спасавају Јевреје из Немачких руку.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #601 on: January 14, 2022, 05:04:53 am »

Kako je ovo zanimljivo  Smiley
U jednom trenu je "crvena propaganda" u drugom trenutku je "živa i jedina istina".  Zanimljivo kako su ljudi prilagodljivi  Grin
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #602 on: January 14, 2022, 08:46:04 am »

Зна се шта је истина, а шта је пропаганда.
Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #603 on: January 14, 2022, 12:48:52 pm »

Kako je ovo zanimljivo  Smiley
U jednom trenu je "crvena propaganda" u drugom trenutku je "živa i jedina istina".  Zanimljivo kako su ljudi prilagodljivi  Grin
bice da ili nisi razumeo napisano ili namerno ignorises poentu ...
komunci su samo preneli navodni deo teksta iz arhive a nisu oni pisci tih redova.
crveni su se vazda bavili epp a u tekstu koji komentarises oni su samo evidentirali zaplenjeni materijal i to i pise u naslovu...
ВОЈНО-ИСТОРИЈСКИ ИНСТИТУТ ЈНА АРХИВА НЕПРИЈАТЕЉСКИХ ЈЕДИНИЦА
istina boli !!!
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #604 on: January 14, 2022, 12:54:37 pm »

Ajd onda ti meni reci koja je to bitka u kojoj su se četnici borili protiv nacista i fašista. Baš me zanima
Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #605 on: January 14, 2022, 01:20:42 pm »

Ajd onda ti meni reci koja je to bitka u kojoj su se četnici borili protiv nacista i fašista. Baš me zanima
perune jel moguce da ti pises o ovome a da stvarno pojma nemas o borbama koje je jedina regularna vojska na teritoji kraljevine jugoslavije vodila protiv okupatora Huh?
ajd malo proguglaj na tu temu pa svrati , potpuno mi je bezveze da omalovazavam tvoj autoritet ovde na tako besmislenim dokazivanjima koje i deca iz osnovne skole ako ih zanima mogu naci na netu...
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #606 on: January 14, 2022, 01:46:34 pm »

Doprinos Cetnika borbi protiv fasizma je jednak borbi svicarskog pokreta otpora. I ne znam zasto ih zovete JVuO kada je ta vojska kapitulirala 1941.
Vi ste potpisali pakt sa Hitlerom pa ste dopustili UK obavjestajnoj sluzbi da izvrsi prevrat a za sto su komunisti sebi pripisali zasluge. Hitler bijesan i u afektu napada KJ i osniva NDH koja nije ni bila u planu, znaci nastala je preko "neke stvari" pa je tako i zavrsila.
A za samo nastajanje Ustaskog pokreta sa AP na celu zasluzan je kralj Aleksandar sa svojom sijecanjskom diktaturom iz 1929. pa je i on zavrsio kako je i zasijao.
Procitaj zakljucke sa Teheranske konferencije,  cime su se rukovodili da odluce kome ce pomagati? Utjecajem Tita ??!?!?, ne nego izvjestajima SOE sa terena.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #607 on: January 14, 2022, 02:43:52 pm »

Ajd onda ti meni reci koja je to bitka u kojoj su se četnici borili protiv nacista i fašista. Baš me zanima

Веселин Мисита је ослободио Лозницу 1941. године. Ја за то знам. Остале ствари нисам изучавао.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #608 on: January 14, 2022, 02:51:30 pm »

Doprinos Cetnika borbi protiv fasizma je jednak borbi svicarskog pokreta otpora. I ne znam zasto ih zovete JVuO kada je ta vojska kapitulirala 1941.
Vi ste potpisali pakt sa Hitlerom pa ste dopustili UK obavjestajnoj sluzbi da izvrsi prevrat a za sto su komunisti sebi pripisali zasluge. Hitler bijesan i u afektu napada KJ i osniva NDH koja nije ni bila u planu, znaci nastala je preko "neke stvari" pa je tako i zavrsila.
A za samo nastajanje Ustaskog pokreta sa AP na celu zasluzan je kralj Aleksandar sa svojom sijecanjskom diktaturom iz 1929. pa je i on zavrsio kako je i zasijao.
Procitaj zakljucke sa Teheranske konferencije,  cime su se rukovodili da odluce kome ce pomagati? Utjecajem Tita ??!?!?, ne nego izvjestajima SOE sa terena.

Ја колики знам, тај проблем сеже дубље у прошлост и претходи Шестојануарској дикатури. Што се тиче самог Александра, он сноси свој део одговорности јер је инсистирао на Југославији. Додуше, право је питање колико је он одлучивао, а колико су одлучивале стране силе.

Пред крај рата, Србији је нуђено од Мађарске да узме Војводину и Румунски Банат, као и Босну, а да Мађари задрже Загреб, Међумурје, Славонију и излаз на море. Да је ово прихватио, Александар би боље прошао, али је остало нејасно да ли је он одлучивао.

Кроз историју било је јасно да Хрвати не желе да живе са Србима у истој земљи. Многе ствари су указивале на то, али је то све стављано са стране и ишло се на уједињење. Тај поступак није био одобрен од стране народа, јер народ нико ништа није питао. Није постојао референдум, није постојао плебисцит.

Опет, то све не оправдава стварање и деловање усташког покрета.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #609 on: January 14, 2022, 03:00:15 pm »

Опет, то све не оправдава стварање и деловање усташког покрета.

Niko nije ostao nikome ništa dužan.. ni u DSR ni u kasnije vreme. Svi smo mi imali i krvnike i heroje. Ponekad čak u istim osobama, samo gedamo na njih sa druge strane.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #610 on: January 14, 2022, 03:06:51 pm »

Опет, то све не оправдава стварање и деловање усташког покрета.

Niko nije ostao nikome ništa dužan.. ni u DSR ni u kasnije vreme. Svi smo mi imali i krvnike i heroje. Ponekad čak u istim osobama, samo gedamo na njih sa druge strane.

Не бих ја говорио о томе ко је коме остао дужан и колико, јее је то једна незахвална тема. Знаш и сам зашто.

Крвници и хероји постоје. Постоје и на западу у победничким армијама, али их нико не помиње. Друго, не знам да ли њијови крвници могу да се изједначе са пораженим крвницима. Управо због тога не треба причати о томе ко колико коме дугује.

Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #611 on: January 14, 2022, 03:46:26 pm »


 Zbog čega sada ćutati o svemu što se dešavalo u prošlosti ? Više nema " bratstva i jedinstva naših naroda i narodnosti " . Svaki trag se pokazao u prošloj deceniji , a i šire. Hoćete da prebrojavamo kosti Huh? Može ! Samo se bojim da će tuđe da se broje duplo a Srpske se do pola neće brojati . Jer imate " naučnike" sa svih strana koji opovrgavaju broj Srpskih žrtava , stepen razaranja Srbije u dva Svetska rata i " opštoj šorki s pevanjem i pucanjem devedesetih" . Što je najgore. U samoj Srbiji imamo neke  koji umanjuju Srpske žrtve i doprinos slomu fašizma . E, kada ispostavimo račun za to ? Onda može da se priča  o ravnopravnim odnosima.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #612 on: January 14, 2022, 04:59:54 pm »

У Првом светском рату Србија је изгубила милион својих житеља. Рат је започела са три милиона људи, завршила га је са два. Зато сматрам да је јако незахвално говорити да нико никоме није остао дужан и да све долази по заслузи, па и ово.

Југославија више не постоји, али постоје силе, капитал, организације и људи који су учествовали у догађајима који су створили и растворили Југославију. Ако би неко кренуо да говори истину, то не би одговарало много већим чиниоцима од Загреба, Сарајева, Љубљане, Скопља итд.

Да испадне да само говоримо о Србима, ја ћу сада дам један јачи пример. Пази сад:

Откад знамо за себе, уче нас у школи и причају нам на телевизији да су Јевреји највеће жртве Другог светског рата. Као број страдалих наводи се цифра од 6 милиона. Прича се како је рат покренут да би се уништили Јевреји и све сличномтоме. Стварност је другачија.

СССР - 27 милиона мртвих;
Кина - између 10 и 15 милиона мртвих;
Пољска - 6 милиона мртвих.

Рат између Кине и Јапана је почео пре рата у Европи, а светска и званична историографија помиње да рат креће нападом Хитлера на Пољску.

Када се ови подаци изложе званичним историчарима, они кажу "па Јевреји су страдали највише у односу на укупни број својих људи" или можда додају "најгоре метпфе су биле употребљене према њима". Добро.... Белорусија је изгубила 40% становништва, Широ Иши је мучио Кинезе много горе него Менгеле Јевреје, а обојица су били Пеђолино у односу на нешто што нећу да поменем.

Кад погледате карту и правце кретања Немачке војске, видећете да је највећи акценат био на словенским земљама. Када Американци и Енглези крену да причају о томе како је Нормандија била ужас, схватите да је то ништа спрам битака на Источном фронту, где се налазила главнина снага и најјаче јединице.

Али свеједно, то образовни систем, телевизија, видео игре и интернет гурају до краја.

 
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #613 on: January 14, 2022, 05:00:02 pm »

Protiv koga su se vodile velike neprijateljske ofenzive i to njih sedam
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #614 on: January 14, 2022, 05:03:01 pm »

Вођене су против НОП-а.
Logged
Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.