PALUBA
March 29, 2024, 12:07:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojske na teritoriji Jugoslavije 41-45  (Read 217092 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #645 on: January 15, 2022, 02:57:11 pm »

Razlika je u brojnosti zločina i načina na koji se on provodio. Četnici su imali plan za istrebljenje pojedinih skupina dok partizani nisu. Štoviše partizani su imali vojne sudove na kojima su kažnjavali zločine i zapovjedi u kojima se zabranjuju zločini dok su četnici imali naputke i zapovjedi za masovna klanja

А ко је кажњен за ово? Јесу ли Ђилас, Моша и остало руководиоци и ЦГ кажњени за ово дело? Да ли је Тито одговарао пред судом за ово?

Дража је ишао на суд за своја дела.

Што се тиче упутстава и других докумемата за клање, оно што сам ти рекао и доказао за фотографије, исто примени и за упутства.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #646 on: January 15, 2022, 02:58:56 pm »


Zamolio bih te da mi objasniš, ako je istina to što pričaš, kako je tekla mobilizacija za Sremski front i kako su ljudi tamo odlazili?

Kako pasje groblje doprinosi borbi protiv okupatora (Nemaca, Italijana, Bugara, Mađara i dr.) i na koji nalin slabi neprijateljske jedinice?


Izvlačis generalne zaključke o partizanima na teritoriju Jugoslavije na par pojedinih primera u Srbiji.

To mi liči na to moderno, kad 1% populacije, koji se izjašnjuju kao 3 pol (tranvestiti, panseksualci, lonac-seksualci i šta ti ja znam šta sve) zahteva ostalih 99% ljudi da shvati kako ima 873 različitih polova a ne samo dva.

Ili kad sam več nekorektan:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ako želiš razumjeti, razumjet češ, ako ne, ne.

Toliko od mene, i želim sve dobro svim učesnicima u debati.


* Screenshot_2.jpg (118.69 KB, 502x800 - viewed 0 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #647 on: January 15, 2022, 03:02:14 pm »


Svaki zločin je zločin

У чему је разлика између НОВЈ и ЈВуО или усташке војнице, ако је злочин злочин?


Jedna od razlika je što su ovi prvi pobedili, a ovi drugi i treći izgubili pa su završili na pogrešnoj strani istorije.

A zločina i krivice ima dovoljno za podeliti na sve strane. Negde malo više, negde malo manje, ali sasvim dovoljno da svi "okrvave ruke". Nijedna strana u građanskom ratu od kada je sveta i veka ne prođe nevina.


A tu je i ta "sitna" činjenica da je NOVJ dao nemerljivo veći udeo u borbi protiv okupatora, i to treba reći i priznati, i tu treba tražiti i naći razliku.


Допринос и ефекат борбе је посебна тема. Мислим да се тиме није нико бавио на прави начин. Шта је заправо био стваран учинак операција и како се то одражавало на стање на терену?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #648 on: January 15, 2022, 03:04:04 pm »


Zamolio bih te da mi objasniš, ako je istina to što pričaš, kako je tekla mobilizacija za Sremski front i kako su ljudi tamo odlazili?

Kako pasje groblje doprinosi borbi protiv okupatora (Nemaca, Italijana, Bugara, Mađara i dr.) i na koji nalin slabi neprijateljske jedinice?


Izvlačis generalne zaključke o partizanima na teritoriju Jugoslavije na par pojedinih primera u Srbiji.

To mi liči na to moderno, kad 1% populacije, koji se izjašnjuju kao 3 pol (tranvestiti, panseksualci, lonac-seksualci i šta ti ja znam šta sve) zahteva ostalih 99% ljudi da shvati kako ima 873 različitih polova a ne samo dva.

Ili kad sam več nekorektan:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ako želiš razumjeti, razumjet češ, ako ne, ne.

Toliko od mene, i želim sve dobro svim učesnicima u debati.


Користиш своју позицију модератора да би могао да омаловажаваш саговорника у расправи, као и обесмислиш сваки даљи разговор.

Strong.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #649 on: January 15, 2022, 03:11:57 pm »





Svaki zločin je zločin

У чему је разлика између НОВЈ и ЈВуО или усташке војнице, ако је злочин злочин?


Jedna od razlika je što su ovi prvi pobedili, a ovi drugi i treći izgubili pa su završili na pogrešnoj strani istorije.

A zločina i krivice ima dovoljno za podeliti na sve strane. Negde malo više, negde malo manje, ali sasvim dovoljno da svi "okrvave ruke". Nijedna strana u građanskom ratu od kada je sveta i veka ne prođe nevina.


A tu je i ta "sitna" činjenica da je NOVJ dao nemerljivo veći udeo u borbi protiv okupatora, i to treba reći i priznati, i tu treba tražiti i naći razliku.


Допринос и ефекат борбе је посебна тема. Мислим да се тиме није нико бавио на прави начин. Шта је заправо био стваран учинак операција и како се то одражавало на стање на терену?


Mislim da si ti pravi čovek da se pozabavi tom temom. Ako ne neka knjga o tome, onda možda bar naučni rad ili esej na temu ...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #650 on: January 15, 2022, 03:15:50 pm »

Da koristim funkciju, zaključao bi temu, jer nema kvalitetnog razgovora poduprtog dokumentima i slično, nego se stane na svoju stranu i pušta istu pjesmu,  pa kome prije dopizdi.

Global moderator, ako več se pozivaš na funciju. Wink

NIje mi ni želja ni namera da omalovažavam bilo koga tu, i je ako si se našao u tome, iskrena isprika.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #651 on: January 15, 2022, 03:16:30 pm »

Ко зна, можда и буде.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #652 on: January 15, 2022, 03:21:24 pm »

Da koristim funkciju, zaključao bi temu, jer nema kvalitetnog razgovora poduprtog dokumentima i slično, nego se stane na svoju stranu i pušta istu pjesmu,  pa kome prije dopizdi.

Global moderator, ako več se pozivaš na funciju. Wink

NIje mi ni želja ni namera da omalovažavam bilo koga tu, i je ako si se našao u tome, iskrena isprika.

Како нема? Ја сам на другој теми ставио измењене и изворне фотографије.

Што се тиче пасијих гробаља, ставио сам видео запис и свеочења непосредних учесника у догађају. Моје питање је гласило, како је то допринело побољшању људских односа, братству, разумевању и учвршћивању наших међусобних односа? Поред тога питам и како се то разликује од четника, као и усташа, који су исто тако користили дрвени маљ да убију своје жртве?

Наравно, ти и сви остали који се не слажете, можете слободно да својим доказима побијете тврдњу да постоји пасје гробље или да су то починили припадници НОП-а.

Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #653 on: January 15, 2022, 06:16:27 pm »

Što se tiče mišljenja o partizanima 1991. to ima malo veze sa mišljenjrm o njima 1941.-45. jer su 90ih to već bile druge generacije koje nisu iskusile nacifašističku čizmu ni nož domaćih izdajnika.

Šta je sa komunističkim nožem?
Ubijanje čitavih porodica u nekim mjestima su počeli upravo komunisti. Dok su se (divlje) ustaše još zadovoljavale hapšenjima i naravno pljačkom.

Ali da ne idemo u OFF.
Zna li se koliko je uopšte vojnih formacija postojalo na teritoriji Jugoslavije?
Kojoj formaciji je pripadao Božidar Ćosović (Boža Javorski)?

« Last Edit: January 15, 2022, 06:27:41 pm by Prvačić » Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #654 on: January 15, 2022, 06:49:40 pm »

Ух...

Правно гледано, све до споразума Шубашић - Тито, једина легална савезничка војна формација на територији Краљевине Југославије је била Југословенска војска у отаџбини. Југославија као држава није изгубила континуитет и наставила је своје постојање, да би се споразумом са Титом трансформисала у Демократску Федеративну Југославију (ДФЈ).

Одлазак краља Петра и владе у Лондон, као и евакуација златних резерви Краљевине Југославије, дуго времена су били тумачени злонамерно. Краљ је евакуисан одлуком југословенске владе, а не зато што је то била његова идеја. Пучистичка југословенска влада није урадила ништа што нису урадиле владе других држава које је Немачка напала и окупирала. Да је остао у земљи, краљ би био ухваћен и постао марионета у немачким рукама. Причамо о дечаку од 17 година! Што се тиче злата које је након немачког напада изнето из земље, нико од критичара није дао одговор на питање шта је влада требала да уради са златом. Да га остави Немцима? На аеродрому у Никшићу су остале неке мање количине, које је народ разнео. Пуно људи је страдало ради тог злата, а Немци су углавном све прикупили.

План Драже Михаиловића није био да одмах отпочне герилску борбу против окупатора, него да организује покрет отпора и сачека погодан тренутак за општи устанак, који би се поклопио са акцијама савезника. У међувремену би се бавио обавештајним радом и диверзијама.

Комунисти су се такође припремали за неизбежан сукоб комунизма и нацизма, али нису очекивали да ће до њега доћи тако брзо. Хитлеров напад на СССР их је изненадио. Након тога је уследила директива Коминтерне свим комунистичким партијама да се општенародним устанцима помогне СССР. КПЈ је поступила по директиви.

КПЈ је била релативно мала, али је имала гвоздену партијску дисциплину и искуство у конспиративном раду. То јој је омогућило да релативно брзо организује своју мрежу партизнских одреда. Није на одмет ни то да је имала одређен број војнички искусних кадрова који су се вратили из Шпаније.

ЈуВО је од самог почетка имала проблема са организацијом и дисциплином, а ти проблеми су је пратили током целог рата.

Народом је било лако манипулисати. Далеко је лакше било продати идеју устанка, него чекања и припрема за устанак. У огромној већини, народ је мислио да је за пораз у априлском рату искључиви кривац била издаја, занемарујући опремљеност и обученост немачких јединица. Не треба занемарити (у српским и црногорским срединама) ни традиционалне везе са Русијом и пропаганду да ће након напада на Совјетску Русију рат брзо бити завршен. Познате су ситације да су у јулу 1941. сељаци косили ливаде, да се руски падобранци имају где спустити.

Стање у окупираној Југославији је било различито у различитим деловима земље. У неким деловима се радило о борби за голи опстанак. У некима о устанку против окупатора. Негде је устанак био заједнички, па су се тек касније формирале партизанске и четничке јединице.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #655 on: January 15, 2022, 06:58:56 pm »

Kralju je odzvonilo davno prije sporazuma. Titu nije trebala kapitulantska i nenarodna vlada u Londonu da bi dobio međunarodno priznanje. Tito i njegovi partizani su stekli i ugled i priznanje prije svega i najbitnije u narodu pa kasnije i u svijetu na temelju svojih zasluga u borbi protiv sila osovina i njihovih unutarnjih pomagača. Kralj je pobjegao iz zemlje a Tito je ostao i pokrenuo je i vodio borbu. Kralja pobjegušu su gurali englezi jer su oni htjeli upravljati s posljeratnom Jugoslavijom. Tzv JVuO je najobičnija skupina bandita i izdajnika svega slavenskoga koji su surađivali sa nacistima pa čak i sa ustašama, klali su isti onaj narod koje je kralj pobjeguša nazivao svojim podanicima.

...rekao je i zaključio na kraju svoju izlaganja "tko drukčije kaže kleveće i laže". Sjedi, pet.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #656 on: January 16, 2022, 12:22:07 am »

Кралството Југославија во потпишаниот договор со тројниот пакт  во март 1941  ветен е градот Солун и половина од егејска Македонија или со тој договор требало силите на вермахтот да ја користат територијата на Југославија за напад на Грција а од како Грција ке капитулира Југославија ке  го добије Солун како пристаништен град и излез на Егејско море но и половина од егејска Македонија Јужно до  реката Бистрица и источно од реката Струма .На тој начин Робентроп изјавил дека Србија ке го реши својот проблем за излез на море  бидејки тие региони мисли на Егејска Македонија се населени со словенско населеније слично по јазик и вера со србите и во иднина нема србија да биди зависна од хрватска кога е во прашање морските пристаништа. Оваа е причина зошто е прифатен таа спогодба со третиот рајх бидејки хрватите во иднина и да се отцепат од Југославија Србија добила компензација  од територијата на тогашното кралство Грција .
Овој пакт кога го слушанале Британците збеснале и затоа ги ангжарирани сите агенти во Југославија што ги поседувале за  да почнат демонстраци и да се организира пуч во Белград .Во тие  подготовки кој траат од февурари месец бидејки точно се знаеле уште јануари 1941 што ке се потпише  се вклучува и Тито кој добил стрикна нареба од Коминтерната да не организира ниту да учестуваа на никакви протести во Југославија против Тројниот пакт , тито спротивно на оваа одлука организира протести во Југославија  И поради оваа Сталин го испратил Мехмед Голубович да го убије Тито заради непослушноста и сомнежот на сталин и нквд дека тито е британски агент . Несомнено протестите во март 1941 ја втурнаја Југославија во војна која ке кошта 1.7 милони луге  а се испадна дека било дело на Англичаните  и токму  тие  ке имаат најповеке  корист од војната во Југославија 41 -45 година  особено во 1942 .
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #657 on: January 16, 2022, 07:00:16 am »

Кралството Југославија во потпишаниот договор со тројниот пакт  во март 1941  ветен е градот Солун и половина од егејска Македонија или со тој договор требало силите на вермахтот да ја користат територијата на Југославија за напад на Грција а од како Грција ке капитулира Југославија ке  го добије Солун како пристаништен град и излез на Егејско море но и половина од егејска Македонија Јужно до  реката Бистрица и источно од реката Струма .На тој начин Робентроп изјавил дека Србија ке го реши својот проблем за излез на море  бидејки тие региони мисли на Егејска Македонија се населени со словенско населеније слично по јазик и вера со србите и во иднина нема србија да биди зависна од хрватска кога е во прашање морските пристаништа. Оваа е причина зошто е прифатен таа спогодба со третиот рајх бидејки хрватите во иднина и да се отцепат од Југославија Србија добила компензација  од територијата на тогашното кралство Грција .
Овој пакт кога го слушанале Британците збеснале и затоа ги ангжарирани сите агенти во Југославија што ги поседувале за  да почнат демонстраци и да се организира пуч во Белград .Во тие  подготовки кој траат од февурари месец бидејки точно се знаеле уште јануари 1941 што ке се потпише  се вклучува и Тито кој добил стрикна нареба од Коминтерната да не организира ниту да учестуваа на никакви протести во Југославија против Тројниот пакт , тито спротивно на оваа одлука организира протести во Југославија  И поради оваа Сталин го испратил Мехмед Голубович да го убије Тито заради непослушноста и сомнежот на сталин и нквд дека тито е британски агент . Несомнено протестите во март 1941 ја втурнаја Југославија во војна која ке кошта 1.7 милони луге  а се испадна дека било дело на Англичаните  и токму  тие  ке имаат најповеке  корист од војната во Југославија 41 -45 година  особено во 1942 .

Kakav crni Solun, kakvi crni bakrači? Da li si ti Goce pročitao protokol o pristupanju kraljevine Jugoslavije Trojnom paktu?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #658 on: January 16, 2022, 09:26:44 am »

Кралството Југославија во потпишаниот договор со тројниот пакт  во март 1941  ветен е градот Солун и половина од егејска Македонија или со тој договор требало силите на вермахтот да ја користат територијата на Југославија за напад на Грција а од како Грција ке капитулира Југославија ке  го добије Солун како пристаништен град и излез на Егејско море но и половина од егејска Македонија Јужно до  реката Бистрица и источно од реката Струма .На тој начин Робентроп изјавил дека Србија ке го реши својот проблем за излез на море  бидејки тие региони мисли на Егејска Македонија се населени со словенско населеније слично по јазик и вера со србите и во иднина нема србија да биди зависна од хрватска кога е во прашање морските пристаништа. Оваа е причина зошто е прифатен таа спогодба со третиот рајх бидејки хрватите во иднина и да се отцепат од Југославија Србија добила компензација  од територијата на тогашното кралство Грција .
Овој пакт кога го слушанале Британците збеснале и затоа ги ангжарирани сите агенти во Југославија што ги поседувале за  да почнат демонстраци и да се организира пуч во Белград .Во тие  подготовки кој траат од февурари месец бидејки точно се знаеле уште јануари 1941 што ке се потпише  се вклучува и Тито кој добил стрикна нареба од Коминтерната да не организира ниту да учестуваа на никакви протести во Југославија против Тројниот пакт , тито спротивно на оваа одлука организира протести во Југославија  И поради оваа Сталин го испратил Мехмед Голубович да го убије Тито заради непослушноста и сомнежот на сталин и нквд дека тито е британски агент . Несомнено протестите во март 1941 ја втурнаја Југославија во војна која ке кошта 1.7 милони луге  а се испадна дека било дело на Англичаните  и токму  тие  ке имаат најповеке  корист од војната во Југославија 41 -45 година  особено во 1942 .

Тако је. Највећу корист од рата у Југославији имала је Велика Британија. Пошто су били притиснути, Британци су морали да се растерете и то урадили тако што су изазвали сукоб у овој земљи. Исто тако је урађено и у Чехословачкој, где је убијен Рајнард Хајдрих, а Немци су онда кренули да се свете. До тада је било све мирно.

Људи у стварном свету, као и људи са форума, не схватају да су Тито и Краљ имали истог газду, исто шефа - Британију. Народ се између себе клао и убијао, а у сваком случају би Британија имала свог човека на челу државе.

Који је интерес слабеије земље као што је била Краљевина Југославија, да се супротстави Немачкој? У то време, главни савезник Југославије је поражен и нико јој није пружао заштиту. Била је у потпуности сама и окружена силама осовине. Француска је прегажена и преполовљена, а онда се неко сети да изазове Хитлера да одмерава снаге.

И то што је Гоце рекао, званично 1,7 милиона мртвих, уништена привреда и што је најгоре, завађен и подељен народ.

Што се саме победе тиче, данас нам то нико не узима као неку битну чињеницу или какво олакшање. Појединци нас злурадо третирају да смо чак и сарадници окупатора, фашисти, нацисти и шта све не. Никог у свету, осим Русије, не занима ко је где био 9. маја 45. Бугарска је само променила страну и онда је са својом војском ушла у Југославију да ослобађа, а 41. је дошла као окупатор. Ко је овде луд? Чему јаме, логори, жртве и пакао на земљи, да би ти дојучерашњи окупатор био ослободилац? Ко пита Румуне данас чији си били? Силе осовине су предводници ЕУ, кроје капу целом континенту, доносе правила. Хрватска је члан ЕУ и НАТО. Мађарска исто. Словачка исто. Шиптари добили две државе.

Уместо Дана победе у Европи се слави Дан Европе. Да није Русије, победа из 45 би била заборављена.

Нека је то све и прошло, али у Србији и Црној Гори остаје подела и завада. Подела на четнике и партизане. Наставља се сукоб у народу, који није оружани, већ политички, социолошки, културолошки итд. Људи се деле, једни друге дисквалификују због тога, на основу тога се гледа ко ће где и како ће даље. То је остало и остаће. Подела, завада.

Још луђе од свега је то што у Србији и ЦГ не постоји објективан приступ свему. Што је то све још увек "строго пов.".

А све исти газда.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #659 on: January 16, 2022, 11:51:41 am »

Кралството Југославија во потпишаниот договор со тројниот пакт  во март 1941  ветен е градот Солун и половина од егејска Македонија или со тој договор требало силите на вермахтот да ја користат територијата на Југославија за напад на Грција а од како Грција ке капитулира Југославија ке  го добије Солун како пристаништен град и излез на Егејско море но и половина од егејска Македонија Јужно до  реката Бистрица и источно од реката Струма .На тој начин Робентроп изјавил дека Србија ке го реши својот проблем за излез на море  бидејки тие региони мисли на Егејска Македонија се населени со словенско населеније слично по јазик и вера со србите и во иднина нема србија да биди зависна од хрватска кога е во прашање морските пристаништа. Оваа е причина зошто е прифатен таа спогодба со третиот рајх бидејки хрватите во иднина и да се отцепат од Југославија Србија добила компензација  од територијата на тогашното кралство Грција .
Овој пакт кога го слушанале Британците збеснале и затоа ги ангжарирани сите агенти во Југославија што ги поседувале за  да почнат демонстраци и да се организира пуч во Белград .Во тие  подготовки кој траат од февурари месец бидејки точно се знаеле уште јануари 1941 што ке се потпише  се вклучува и Тито кој добил стрикна нареба од Коминтерната да не организира ниту да учестуваа на никакви протести во Југославија против Тројниот пакт , тито спротивно на оваа одлука организира протести во Југославија  И поради оваа Сталин го испратил Мехмед Голубович да го убије Тито заради непослушноста и сомнежот на сталин и нквд дека тито е британски агент . Несомнено протестите во март 1941 ја втурнаја Југославија во војна која ке кошта 1.7 милони луге  а се испадна дека било дело на Англичаните  и токму  тие  ке имаат најповеке  корист од војната во Југославија 41 -45 година  особено во 1942 .

Kakav crni Solun, kakvi crni bakrači? Da li si ti Goce pročitao protokol o pristupanju kraljevine Jugoslavije Trojnom paktu?


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* naci germnija 1933 balkan.jpg (48.51 KB, 507x557 - viewed 2 times.)

* cvetkovic hitler.jpg (136.28 KB, 570x425 - viewed 3 times.)

* pavle hitler.jpg (135.53 KB, 591x557 - viewed 3 times.)
Logged
Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.