PALUBA
April 19, 2024, 03:55:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojske na teritoriji Jugoslavije 41-45  (Read 218286 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #300 on: October 11, 2014, 04:29:04 pm »

Nepoznata formacija:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* R17_o.jpg (82.28 KB, 1024x768 - viewed 214 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #301 on: October 11, 2014, 04:59:46 pm »

Nepoznata formacija:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
To su sigurno domobrani, a ovo su domaće face u njemačkoj vojsci.


* hd.jpg (243.86 KB, 789x538 - viewed 159 times.)
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #302 on: October 11, 2014, 05:07:12 pm »

Kamuflaža SS "Rauchtarnmuster".
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #303 on: October 11, 2014, 05:12:19 pm »

Gore - pripadnici, kako se vidi, Handzar divizije, na donjoj fotografiji njihov komandant SS-Brigadeführer i Generalmajor Waffen-SS-a Karl-Gustav Sauberzweig desno (u istoj uniformi)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #304 on: October 11, 2014, 06:25:47 pm »

Malo sam ga približija. Izgleda ko iz špageti vesterna.


* zhd.png (431.36 KB, 815x711 - viewed 145 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #305 on: October 11, 2014, 08:35:43 pm »

Malo sam ga približija. Izgleda ko iz špageti vesterna.

Na sve tri gornje slike su pripadnici 13 SS Handžar divizije osnovane 1943 god. Sačinjavali su je uglavnom  Muslimani
iz Bosne, brojke se uglavnom kreću čak oko 23000 i nešto Hrvata oko 3 000. Bilo je i oko 1000 šiptara sa Kosova, kao
i nešto muslimana iz Sandžaka.
Naravno borila se na strani Nijemaca, pogotovu u završnim borbama za oslobađanje Jugoslavije. Zapamćeni su po
neviđenoj brutalnosti.

Na drugoj slici je Jerusalemski Muftija koji je angažovan od strane Nijemaca radi uspješnije regrutacije muslimanskog življa.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #306 on: October 11, 2014, 08:42:05 pm »

Иначе им се командант отровао у затвору, проценио је да му је тако боље него да буде изручен Југлославији. Многи припадници те јединице су после рата почели да примају борачку пензију.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #307 on: October 11, 2014, 08:50:18 pm »

Jeste @ORIĆAREB,

za prvu sliku nisam siguran jer se slabo vidi ali mi se čini da i oni imaju fesove.Oni su mi samo u užoj porodici(obitelji) ubili troje a u široj i daleko više.neznam da li je među njima bilo i Hrvata,jer kod mene u porodici ima više nacija a oni su pobili sve koje su zatekli.Čak su toliko bili "ravnopravni"da su ubijali i djecu i žene bez obzira na naciju.Također su pobili i svu stoku a zapalili sve kuće i ostale zgrade.Posle WWII smo saznali da je među njima bilo i naših komšija iz Semberije.Ovaj muftija je rođak onog Jasera Arafata sa stolnjakom na glavi.

Poz.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #308 on: October 12, 2014, 09:03:18 pm »

U toj formaciji nije bilo onog što se smatra standardnim Hrvatima - rimokatolicima (ili u malom broju grkokatolicima) već Hrvatima - muslimanima (u jednoj susjednoj zemlji te zovu poturicama)....... Oni gore prvi na slici nisu pripadnici Dobrovoljačke planinske SS divizije "Handžar" već domobrani - muslimani, većinom sandžaklije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Odore/uniforme te formacije bile su specifične...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Njemci su inače mamili i jedne i druge boljom plaćom (većina je i bila tamo zbog plaće, ne zbog ideologije), ali se mali gotovo neznatni dio Hrvata ( u daašnjem smislu) tome odazvao

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

S druge strane velik broj Hrvata je bio u regularnim njemačkim formacijama Wehrmachta..

A da se ne zaboravi i golem broj Srba (Srbija je bila u sastavu 3. Reicha) je služio u njemačkoj vojnoj organizaciji ...  Nedićevci, Ljotićevci Specijalna policija itd. su bili na njemačkom platnom spisku..



* sandzaklje-hrvati.jpg (61.61 KB, 368x600 - viewed 158 times.)

* image4_zps123ebf49.jpg (46.23 KB, 299x393 - viewed 163 times.)

* 4035288_orig.jpg (143.32 KB, 561x800 - viewed 143 times.)
« Last Edit: October 12, 2014, 09:31:21 pm by proxy1969 » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #309 on: October 12, 2014, 09:29:53 pm »

Hvala @proxy 1969,

pošto je to bilo 1943-će,znači odmah po njihovom osnivanju možda se nije znalo za to.Ja zaista nisam znao da je bilo i takvih.Inače pravili su masakre od rezanja grudi ženama,rezanja glava djeci i šutiranja,bacanja male djece u bare i dok su se ona davila držali majke da to gledaju.Moju baku je otac našao bez grudi.U djeda su pucali jedno 50-tak metara od dvorišnih vrata kad je izašao da ih ponudi hranom i pićem.Pogodili su ga nekim dum dum metkom tako da je na grudima imao malu rupu ali na leđima veliku,itd..

Rade je u pravu čuli smo i mi da su posle dobili neki i penzije.U Bijeljini po kafanama kad se opiju su se hvalili kako su kod nas ubijali.

Poz.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #310 on: October 12, 2014, 09:41:44 pm »

Hvala @proxy 1969,

pošto je to bilo 1943-će,znači odmah po njihovom osnivanju možda se nije znalo za to.Ja zaista nisam znao da je bilo i takvih.Inače pravili su masakre od rezanja grudi ženama,rezanja glava djeci i šutiranja,bacanja male djece u bare i dok su se ona davila držali majke da to gledaju.Moju baku je otac našao bez grudi.U djeda su pucali jedno 50-tak metara od dvorišnih vrata kad je izašao da ih ponudi hranom i pićem.Pogodili su ga nekim dum dum metkom tako da je na grudima imao malu rupu ali na leđima veliku,itd..

Rade je u pravu čuli smo i mi da su posle dobili neki i penzije.U Bijeljini po kafanama kad se opiju su se hvalili kako su kod nas ubijali.

Poz.

Davno je rekao jedan olinjali roker... "svaka stoka ima dva svedoka..." e da su oni bili jedini u Srbiji osim Užičke Republike 1941. i nije bilo nekih partizana do 1944. pa boračkih koliko hoćeš, uostalom i sam Joža pokojni je ne Sutjesci prilikom neke obljetnice izjavio da je on imao tada toliko boraca koliko ima sad boračkih mirovina istjerao bi "švabe" još 1943. iz Bosne.....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #311 on: October 12, 2014, 10:23:20 pm »

Quote
Davno je rekao jedan olinjali roker... "svaka stoka ima dva svedoka..." e da su oni bili jedini u Srbiji osim Užičke Republike 1941. i nije bilo nekih partizana do 1944. pa boračkih koliko hoćeš, uostalom i sam Joža pokojni je ne Sutjesci prilikom neke obljetnice izjavio da je on imao tada toliko boraca koliko ima sad boračkih mirovina istjerao bi "švabe" još 1943. iz Bosne.....

Ови ти једноставно није тачно. Јужна Србија, посебно Црна Трава, Јабланица (око Лесковца), па и Топлица (Расина) не само да је било партизана (партизанских одреда) , него су скоро све време рата дејствовали. Није им било лако, али су опстајали. Прочитај "Далеко је Сунце" Добрице Ћосића (некада је то била обавезна лектира у свим школама СФРЈ), па ћеш у романсираној верзији то видети. Такође, све време за које тврдиш да је није било "неких партизана" илегални НО покрет је био јако жив, не баш у оружаном смислу, али је функционисао. О томе сведоче и дејства недићевих и љотићевих квислиншких снага, али и посебно злочини четника (у Србији). Октобра 1943.г. је формирана и Прва Шумадијска бригада (од Првог Шумадијског и Другог Космајског одреда).

Такође, главнину 1. и 2, па и 3. пролетерске бригаде су чинили "Србијанци". А они су чинили ударну песницу партизанске војске све време, а посебно 1942. године (до краја које су попуњени углавном борцима са територије БиХ и делимично Хрватске).

Да не би отишли у другу крајност зна се (историјографија је то одавно утврдила, а о томе сведоче и речи Тита са једног од заседња АВНОЈ-а) ко је и зашто чинио највећу масу партизанских бораца до 9. септембра 1943. године.

О "пензијама" се слажем. И сам из ближег комшилука из краја одакле су моји имам пример. Син је, по наговору оца, након слома устанка 1941. године приступио четницима. Отац му је све време био симпатизер четника. Када 1944. године краљ Петар позвао четнике да се прикључе партизанима син је то и учинио (не питајући оца). Отишао је на Сремски фронт где је погинуо где је погинуо као борац НОВОЈ. И отац је добио борачку пензију и сва права која припадају "оцу палог борца". Мог покојног деду, који је све време био активни сарадник НОБ-а, је то нервирало, посебно када је комшија ишао у бању на опоравак као "борац" (примао је борачку пензију сина). Али шта да се ради, тако је испало.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #312 on: October 13, 2014, 09:27:08 am »

Da ne bude zabune,ovo što sam pisao se događalo u Sremu(srijemu) i to kako se ovdje kaže donjem.Radilo se o kaznenoj ekspediciji koja je imala zadatak da kazni taj živalj zbog partizana koji su boravili u bosutskim šumama.Zadatak je bio uništenje svega živog u području između rijeke Bosut i Save.Tu se nalaze četiri sela sa mješovitim stanovništvom(Srbi,Hrvati,Rusi-možda i Rusini,Mađari itd.),Bosut,Višnjićevo(Grk),Sr.Rača i Jamena.
Prije ove operacije (Handžar divizije)bilo je nekoliko od strane vojske NDH,Njemaca i nekakvih Bjelorusa u njemačkoj vojsci.Jesu i oni pravili zločine ali u manjem obliku pa je to po procjeni Njemačke komande ocijenjeno kao neuspješno, te su poslali navedene "stručnjake".Ovi su pobili na svirepe načine,iživljavajući se,sve što su zatekli,bez obzira na naciju i vjeru.
Ovo je dosta dobro opisala Ilinka Čekerinac u knjizi Bosutske šume,ili tako nekako,koju sam ili izgubio pri preseljenjima.Knjiga se odnosi pretežno na selo Bosut pošto je ona vjerovatno odande.

Poz
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #313 on: October 23, 2014, 10:51:51 am »

Италијанска моторизована (1) и пешадијска колона (2) 16. априла 1941. у Сплиту.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Имао сам привилегију да живим у Сплиту пет година, али то је било давно па не могу да се сетим краја где су снимљене ове слике.


* 1.jpg (164.04 KB, 1104x720 - viewed 138 times.)

* 2.jpg (261.63 KB, 1108x908 - viewed 121 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #314 on: October 23, 2014, 11:55:16 am »

Nisam baš siguran, ali, gornja slika bi mogla biti stara Solinska ulica, danas je na lijevom dijelu slike "trogirska autobusna postaja"?
Za donju sliku nemam pojma!
Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.