PALUBA
March 29, 2024, 12:56:40 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojske na teritoriji Jugoslavije 41-45  (Read 217098 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #360 on: May 24, 2016, 07:10:40 pm »

Za Sloveniju postoje dosta tačni podatci (koliko mogu biti). Studiju radio  Inštitut za novejšo zgodovino.

 

* URN-NBN-SI-DOC-WJ2TZO12.pdf (676.9 KB - downloaded 67 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #361 on: May 24, 2016, 07:29:13 pm »

Па то ти је то: "колико могу бити". Све је то приближно, али за процене сасвим довољно.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #362 on: May 24, 2016, 07:57:30 pm »

Губици су доста високи. Посебно за 1945. годину (јер је рат трајао "само" 5 месеци). Наравно то је углавном приближно (вероватно нека процена) јер тешко да су се водили баш прецизни подаци, па још обједињено.

U ove podatke su najvjerovatnije ubrajani i oni što su partizani pobili i civilno stanoviništvo...
@ Motorista odakles u podatci?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #363 on: May 25, 2016, 05:34:04 am »

Motorista odakles u podatci?

Sa Wiki, a oni su opet to izvukli odavde:

Strugar, Vlado (1969). Jugoslavija 1941–1945.
Anić, Nikola; Joksimović, Sekula; Gutić, Mirko (1982). Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije.
Vuković, Božidar; Vidaković, Josip (1976). Putevim Glavnog štaba Hrvatske.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #364 on: June 03, 2016, 06:06:01 pm »

Grupa domobrana u Mostaru 1944. godine.

Isto, isti lot.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* domobrani_mostar 1944 godine.jpg (239.79 KB, 1600x1001 - viewed 173 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #365 on: June 03, 2016, 06:22:39 pm »

Borci IV proleterske crnogorske udarne brigade za vreme trajanja završnih borbi bitke na Neretvi, u oslobođenom Nevesinju, krajem Marta 1943. godine.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IV proleterska (Crnogorska) udarna brigada.jpg (120.75 KB, 1033x1024 - viewed 159 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #366 on: December 27, 2016, 08:28:13 pm »

Španski borci u Partizanskim odredima na početku rata.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Španski_borci_u_Narodnooslobodilačkom_ratu.jpg (955.28 KB, 2256x1803 - viewed 278 times.)
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #367 on: January 11, 2017, 01:34:19 am »

Февруарски поход декември 1943  февруари 1944. На минус -27 ц
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Februarski_pohod_1944.jpg (68.58 KB, 800x582 - viewed 115 times.)

* Fevruarskipohod-ruskamapa_zpsf07557fa.png (443.18 KB, 1006x777 - viewed 131 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #368 on: April 21, 2017, 01:40:08 pm »

Štab 1. Dalmatinske brigade. S desna na levo: Vladimir Šćekić, Pero Ćetković, Ante Kronja i Božo Bilić.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Štab_Prve_dalmatinske_brigade_u_vreme_njenog_formiranja.jpg (229.16 KB, 2057x1273 - viewed 112 times.)
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #369 on: April 22, 2017, 01:27:58 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

belgrad april 1941


* 17990904_1326152230764577_3144960000361327968_n.jpg (37.72 KB, 480x308 - viewed 98 times.)
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #370 on: October 11, 2017, 04:07:55 pm »

11 Октомври денот на македонското востанијето против фашистичкиот окупатор

Листи на загинати на Сремски фронт

ПРВА МАКЕДОНСКА УДАРНА БРИГАДА

ТОВАРНИК: Славко М. Адамовски, Митре И. Андреевски, Петар Т. Ангеловски, Здраве Андоновски, Крсте С. Булевски, Стојче П. Бебековски, Димитар Димовски, Димче И. Димовски, Стефан Т. Димовски, Павле С. Димовски, Петар Ј. Дерацковски, Ламбе Дуцкиновски, Исо С. Џеладин, Славко Н. Георгијевски, Васил М. Костовски, Васил Ц. Коцевски, Петар С. Левковски, Вангел Л. Мечевски, Ломбе П. Новенски, Раде Ц. Павлески, Трајан С. Ставревски, Ѓоре В. Спировски, Трајан С. Стефановски, Иван Г. Шитовски, Јанче Г. Шулевски, Љубе А. Тренковски, Александар И. Трајčевски, Мито И. Василјевски, Бранко Л. Вретовски, Цветко А. Заровски.

ДРУГА МАКЕДОНСКА УДАРНА БРИГАДА

ШИД: Пеџо С. Алитовски, Наце К. Балтовски.

ТОВАРНИК: Борис Д. Бужевски, Бекир Р. Бајрамовски, Игно Н. Цветковски, Георги Р. Цулаковски, Кочо Љ. Даловски, Бајрам С. Еминовски, Никола М. Гавриловски, Лазо Д. Христовски, Благоје Д. Илионски, Димитар Р. Јаковлевски, Димитри Х. Јаневски, Билјан Р. Јаковчевски, Асан Р. Марковски, Стојан В. Манковски, водник, Татодор З. Миладиновски, Трајко Ј. Михајловски, Сане Б. Наумовски, Трајčе Х. Неделковски, политиčки комесар на чета,

Нове С. Неделковски, командир čете, Čендро П. Номуšевски, Муртеза А. Распаšковски, Стефан А. Радич, оперативни официр на бригада, Бранко Д. Стојановски, командир на чета. Марко Т. Серафимовски, водник, Милан Н. Стефановски, Тотор А. Стојановски, Рупче Т. Спасеновски, Глигор Н. Трошановски, Игно Н. Трајковски, командир на чета, Милан Т. Велковски, водник.

ИЛАЧА: Пешо М. Цветковски, Трајан М. Филиповски, Илфијадо Т. Ивановски, Блаже М. Котевски, Пецо А. Матовски, Ратко Љ. Петровски, Санде П. Размески, Лазо Д. Ристовски, Дренко В. Ристовски, Стојимир Љ. Трпевски, Мито. М. Тасевски, Стојčе Б. Васиљевски.

ЛИПОВАЦ (?): Јелис Н. Крстановски, Арис Н. Маликовски, Цветан Б. Наумовски.

Умрени во болница: Азис О. Ракитовски, Васил С. Тодоровски.

ТРЕТА МАКЕДОНСКА УДАРНА БРИГАДА

ИЛИНЦИ: Димчо Анчевски, Стојан Божиновски, Голуб Бадиовски, Кјамил Бајрамовски, Борис Данаиловски, десетар, Алекса Георгијевски, Александар Иксич, десетар, Никола Илијевски, Илија Јовановски, Љубе Крстевски, Славко Коцевски, Томо Коцевски, Божидар Мицковски, Васил Мешковски, Најдан Мартиновски, Душан Максич, десетар, Станојко Митевски, Коста Миновски, Санде Мирчев Насковски, десетар, Страхил Насковски, Јован Павловски, водник, Властимир Петровски, Исмаил Рустемовски, Санде Смилевски, Сава Силјановски, десетар, Васил Стојчевски, Атанас Стојмановски, Јордан Савковски, десетар, Најдо Станковски, Благоја Стојановски, Иван Стефановски, водник, Александар Шепелников, Стојан Тодоровски, Методија Трајковски, десетар, Стојко Трајковски, Трифун Теол'иловски, десетар, Владимир Тосевски, десетар, Ангел Ташевски, Трпко Василевски, Жарко Веселиновски.

ШИД: Аљуш Адемовски, Милан Ивановски.

ТОВАРНИК: Ишљам Абазовски, Јованче Цветковски, водник, Серафим Додевски, Рами Мемедали, Санде Митрев Насковски, заменик командира чете, П„аде Николовски, десетар, Новко Стојановски, Рушид Шакировски.

СЕДМА МАКЕДОНСКО- АЛБАНСКА УДАРНА БРИГАДА

ТОВАРНИК: Јошко Адеми, Емит Амити, Гарип Ајдари, Бекул Алија, Илијаз Алија, Абди Ајдар, заменик командира čете, Бејкир Алил, Хазма Алит, Хамзи Абдураман, Усеин Алија, Демир Абдула, Рамадан Абдула, Рефик Бајрами, Алија Бељуљ, Абедин Беадил, Нешад Чаили, Дестан М. Дестан, Веар Ајрула, Пета Фестан, Екрем Гани, десетар, Зеќир Хамди, Хајдар Р. Хајдар, Ибраим Идризи, Цесим Исмаил, Вели Ибраими, Сеиман Јакуп, Кемал Јања, Беџет Јашари, десетар, Муса Касарни, Шаип Максут, Бајазит Мустафа, Бефтјар Наки, Рифат Османи, Шефкет Рустеми, Мурат Рамадани, Хаки Рамадани, Реџеп Рамадан, Сали Н. Сали, Тенк Шакири, Синан Шукри, Есат Велија, Џебир Зулберах, Ненбедин Зенел.

ШЕСНАЕСТА МАКЕДОНСКА УДАРНА БРИГАДА

ИЛИНЦИ: Светозар Алексиć, Стојан Атанасијевиć, Стојан Антиć, Наип Бакташевски, Георги Демишевски, Божидар Георгијевски, Стојадин Илијевски, Трајан Ивановски, Ариф Исмаиловски, Васко Јованович, Димитрије Јандревски, Сава Јанчевски, Илија Јовановски, Данко Каранфиловски, Шефки Комберовски, Трајан Младеновски, Ќира Младенович, Трајан Мицевски, десетар, Владимир Михаилович, Велимир Манасијевич, десетар, Војислав Пешич, Станојко Павловиќ, Живко Попески, Љубомир Ристич, водник, Милан Станкович, Александар Спасовски, Мите Ставревски, Војислав Стојкович, Драгутин Стефанович, Биажо Спасовски,

Спира Стојиљковски, Мемет Седиковски, Благоје Здравковски, десетар, Сава Селовски, Зорка Тасич, Благоје Трајкович, Блажо Томашевски, Живко Уредеровски, Арсо Вечевслци, Цветко Здравковски, Трајčе Здравковски, Никола Живанович, десетар.

Се смета дека овие податоци не се целосни. Но  овие списови не потсетуваат дека имаме борци кои загинале во станство, но за кои изгледа многу не се грижиме, како што тоа го праватдругите кај нас (француски, германски, српски и др. гробишта).

М. Гончин „Во рововите на Срем“, 1881, Панчево
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #371 on: October 21, 2017, 08:22:02 am »

"Borba je bila neviđena!"


"Vreme koje ja pamtim bilo je stašno, borba je bila neviđena! Tri godine proveo sam u ratu, devet puta bio ranjavan...", počinje priču za "Blic" vojni veteran Borisav Filipović (91), rodom iz Žitorađe, koji je pre 73 godine učestvovao u borbama za oslobođenje Beograda.

Borisav Filipović
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
Ovaj vidno raspoložen, vitalan čovek danas je sa desetinama vojnika ponosno prošetao Terazijama do Trga republike, u koloni koja je obeležila 73. godišnjicu od oslobođenja glavnog grada.

U pratnji supruge, sa štapom u ruci i sa ordenjem koje je sijalo sa njegovog sakoa, Filipović se još jednom podsetio dana kada je sa saborcima oslobađao srpko tlo, metar po metar, zgradu po zgradu.

- Nema gde se nisam borio, po celoj Srbiji, po Kosovu, Bosni, na Sutjesci... Inače sam pilot potpukovnik u penziji, a u partizanske odrede sam stupio 1942. godine. Mesecima smo bili u borbi, zaista je bilo strašno - priseća se Filipović.

Savremena vojska polako zaboravlja najdramatičniji vid borbe, prsa u prsa, a upravo takvi okršaji bili su česti tokom Drugog svetkog rata. Neki od njih nisu zaobišli ni našeg sagovornika.
 
- Sećam se da smo kod Niša naleteli na diviziju "Princ Eugen", to je bila dobrovaljačka SS divizija, i njih smo jurili sve do Beograda. Borili smo se prsa u prsa, bilo je neviđeno - priča penzionisani potpukovnik.

Ipak, kada su ugledali "braću Ruse", kaže, nakratko su odahnuli.

- Nas dvojica partizana udružili smo se sa dvojicom Rusa tada. Kad smo ih sreli, naša sreća nije mogla biti veća. Zajedno smo išli od zgrade do zgrade. U jednom podrumu smo, ipak, naleteli na neprijatelje sa mitraljezima i sva trojica su stradala, osim mene. Mene je metak samo zakačio. Spasao sam se bacajući bombe, a kada sam sišao, video sam da su dole bila sedmorica mrtvih - svedoči Filipović.


Uspeo da pobegne iz zarobljeništva

Filipović priča i da su ga, osim što je više puta ranjavan u borbi, jednom prilikom nacističke jedinice uspele da zarobe. Tada ga je, kaže, čista sreća izbavila od smrti.
 
- U Pustoj Reci su me zarobili, ali sam uspeo da im pobegnem. Nas 19 trebalo je da bude streljano, jednog po jednog su vodili. Međutim, kad je nacista krenuo po mene da me izvede na streljanje, jedna žena je izašla odnekle, sa onom lepom čipkom, doterana, lepog lica. I taj nacista je bio lep, da se razumemo. Viknuo joj je nešto i otišao do nje. Ja sam ostao da ga čekam, ni sam ne znam koliko sam ga čekao. Ugledao sam tu blizu jednu komoru, pa sam polako tuda otišao i sakrio se u šumu - objašnjava Filipović.

Tu ga je pak, dočekalo novo iznenađenje, ovog puta prijatno.

- Mrak me je uhvatio u šumi, tako da kad sam izašao iz nje nisam ni znao gde sam. U jednom momentu neko uperi pušku na mene i viče "stoj"! Pomislio sam prvo da su Nemci i počeo da im objašnjavam ko sam, kad utom čujem da neko od vojnika viče "Pikavac"! Tako su me zvali jer sam bio mlad, pa sam shvatio da sam među svojima - sa osmeh priča stari partizan.


"Razmišljali smo samo o pobedi"

O tadašnjim jedinicama Narodno oslobodilačke vojske ima samo reči hvale.

- Vojska je bila čelična, a na hranu smo najmanje mislili, bili smo uvek više gladni nego siti, ali smo razmišljali samo o pobedi. Zato i jesmo bili treća vojna sila u Evropi - priseća se Filipović.
 
Stigavši do Beograda, Filipovića je i tamo čekala srčana borba za slobodu.

- I u glavnom gradu je bilo teško, ni ne sećam se da li smo jeli, da li smo spavali, da li smo se umivali, samo smo jurišali. Nakon oslobođenja otišao sam za Rusiju, tako da nisam ni uspeo da se vratim u rodni grad, ali sam bio presrećan kad se sve završilo, narod nas je nosio na rukama - za kraj kaže nekadašnji pilot, ističući da i danas oseća veliku radost i ponos što je ovom prilikom prošetao prestonicom.

izvor


* borislav.jpg (48.61 KB, 500x600 - viewed 85 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #372 on: October 24, 2017, 09:33:30 am »

Italijanska okupacija Ljubljanske pokrajine leta 1941. Od prihoda italijanske vojske v Ljubljano, izobešanja italijanske zastave na Ljubljanskem gradu, popravila železniške proge v Borovnici pa do prve vojaške parade v Ljubljani.  Posnetki so vzeti iz italijanskih filmskih žurnalov Giornale Luce.





Jugoslovenski front
https://www.youtube.com/watch?v=k1aFMpKAc_g&index=3&list=PLzVpoQj4Uc4D4nM-ZEyzV_CFtcBDV0eSU
Logged
robertino
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #373 on: October 24, 2017, 05:05:27 pm »

smjena vojnika


Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #374 on: November 02, 2017, 10:17:27 pm »

Italijanska okupacija Ljubljanske pokrajine leta 1941.




Jugoslovenski front


Гледано не беше многу одалечна Љубјана од Италија се мислам дека главниот град беше одалечен не повеке од 20 до 25 км и многу брзо италјаните се пробија немаше ни време за да се организира некоја одбрана премногу блиску беше самиот град до непријателот.Иако по онаа одбрабена линија  мислам се викаше Рупел,   Љубјана требаше да имаа прстен на фортификаци кој ке се состоеш од бункери како пешадиски, така и артилерски , мислам дека требаше да имаа и утврдување по целата железничка линија до загреб и аеродром некаде во близна самиот град само  војната ги запре овие планови.
Logged
Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.