PALUBA
March 19, 2024, 07:54:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Iz čega ste sve pucali...  (Read 103846 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #105 on: May 09, 2010, 10:01:02 pm »

Гађао сам из скоро свег стрељачког наоружања које је у време ЈНА и ВЈ било у употреби: М-48, ПАП, АП,ПМ М-72, ПМ М-53 (са и без постоља), митраљез бровинг 12,7мм М-2

Prika,mozes li da mi objasnis zasto je naziv mitraljeza BROWNING .50 M-2 u JNA i VJ transkribovano kao "Broving",kad nosi naziv po konstruktoru Dzonu Brauningu(John Browning)?
A evo i linka o njemu http://sr.wikipedia.org/sr/Џон_Браунинг
« Last Edit: May 09, 2010, 10:21:49 pm by kuzmar » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #106 on: May 09, 2010, 11:09:45 pm »

То ти је зато што већина чита енглески по Вуку Караџићу. Па тако и остало, а и лакше се изговара.Не сећам се како је то било написано у Правилу митраљеза.
Logged
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #107 on: May 10, 2010, 09:42:48 pm »

Колико се сећам,написано је "Бровинг".
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #108 on: May 11, 2010, 07:28:04 am »

Па, тако ће већина и рећи, једно "н" се изгуби.Ја иначе врло често користим тзв. колоквијалне изразе. Ако би користио увек "прави", тачан израз, некад не би сви (бар не одмах) ни схватили о чему се тачно говори или пише.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #109 on: May 22, 2010, 04:49:25 pm »

Samo za Boru.Colt 45 1911 i jedan lipi Sten. Kume pucaj nek se praši.


* ap.jpg (70.41 KB, 546x728 - viewed 144 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #110 on: May 22, 2010, 05:45:47 pm »

Hvala druže!

Sten je dobar, ali Colt - najbolji! 
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #111 on: May 22, 2010, 05:51:34 pm »

... mane koje navodi brodarski su za mene vrline. Mislim na težinu i masivnost.
Baš dobro izgleda, onako vojnički, muški. Smiley
Nemojte se ljutit na mene što ću ovo napisati, no, iako sam ponešto i pucao, a i ponešto posjedujem, svejedno još odmalena držim i vjerujem da se muško(st) nosi medju nogama, a ne za pasom. Posebice ako si glede toga u dobrim odnosima s težinom i masivnošću ...  Wink

Pucao iz ovoga i onoga, uglavnom - glede pištolja i ratnog iskustva - držim da mu je osnovna funkcija s ozbiljnom futrolom oko pasa bila da su ti sva vrata i prolazi otvoreni bez puno priče (većina je promatrača ipak bila sirovija), a za "zlu ne trebalo" ulogu je imao odiza prikriveno zataknut manji backup ...

Osobno, veseli me činjenica da uz toliko oružja (i oruđa, u nekim sredinama) po kućama i to u svakojakim rukama, vatreni incidenti i marifetluci su ipak vrlo rijetki, štoviše, zanemarivi. Jedino se našim pizdunčićima od novinara i urednika krvi (i naklade/tiraže) gladnih medija čini da je oružje najveći problem u nas. A zapravo, desetorostruko više ljudi gine na cestama i sl. ...

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #112 on: May 22, 2010, 09:40:45 pm »

Patriot@

То што новинари нападају љубитеље оружја, односно пишу како је поседовање оружја један од великих проблема, је првенствено ствар моде. Сада је модерно писати о "цивилном друштву" (ако уопште неко зна шта је то) па је оружје инкарнација зла за то "друштво". Ни ја не мислим да оружјем треба витлати улицом или се шепурити са њим али оно само по себи није опасност. Опасност су људи који га користе или поседују, односно који га не знају поседовати и користити. Оружје се најчешће помиње у контексту оружаних пљачки и убистава. Оружје које се користи у криминалним радњама је углавном илегално тако да се забраном поседовања неће много постићи. На нашим просторима се највећи број убистава деси између познатих лица (рођака, комшија, познаника) при чему ватрено оружје (у легалном поседу) опет није на врху. Дакле, укидањем поседовања ватреног оружја за грађане се неће много постићи у превенцији криминала. Али џаба, писати контра поседовања оружја је модерно и писаће док нека од чувених "не владиних организација" не устврди другачије.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #113 on: May 22, 2010, 10:52:45 pm »

Sve stoji. Uostalom, i sam spomen da si možda u ona glupa vremena bio (posebice, još i svojom voljom) pod odorom/uniformom i oružjem, stvara jednu odbojnost kod tih ljubitelja civlnog društva koji uglavnom slušaju "urbanu glazbu" (termin nedoheben kao i civilno društvo). A da im netko da samo hladno oružje u ruke, i malo zagarantirane amnestije, vidjeli bi tko je tu civil(izira)ni a tko nije ... To su sve preseravanja, kad nemaju ispriku za vlastite promašaje, onda su im svi drugi krivi, posebice barabe koje posjeduju ili uvažavaju oružje.

A mi koji znamo da smo za sve sami sebi krivi, znamo i gdje je oružju mjesto stajati i gdje mu je mjesto ostati. Barem veći dio onih koji su imali zlu sreću nosati ga ... 
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #114 on: May 23, 2010, 04:05:51 pm »

Možda nije baš za ovu temu, ali nije ni mnogo van teme, a da ne otvaram novu...u septembru idem u vojsku, pa me zanima da li bi mi značilo u smislu privikavanja na pušku M-70 da u streljani malo pripucam iz zastavinog lovačkog karabina u kalibru 7,62x39. Mislio sam čisto malo da osetim trzaj samog metka, ali ako je karabin bitno različit od M-70 (težište oružja, težina itd.), da se ne cimam bzvz jer municija nije baš jeftina. Jel' imao neko iskustva sa oba ova oružja, pa da mi ih malo uporedi, tj. kaže koliko je jedinačna paljba slična ili različita?
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #115 on: May 23, 2010, 04:33:49 pm »

Možda nije baš za ovu temu, ali nije ni mnogo van teme, a da ne otvaram novu...u septembru idem u vojsku, pa me zanima da li bi mi značilo u smislu privikavanja na pušku M-70 da u streljani malo pripucam iz zastavinog lovačkog karabina u kalibru 7,62x39. Mislio sam čisto malo da osetim trzaj samog metka, ali ako je karabin bitno različit od M-70 (težište oružja, težina itd.), da se ne cimam bzvz jer municija nije baš jeftina. Jel' imao neko iskustva sa oba ova oružja, pa da mi ih malo uporedi, tj. kaže koliko je jedinačna paljba slična ili različita?
Imao sam ja i rezultat je ovakav!
Karabin gde zamislis tu pogodis
Ap kad pucas kao da si bacio saku pasulja ispred sebe (vodi racuna kad budes vezbao ispaljivanje tromblona mozes da dobijes po nosu ili da zavrsis sa polomljenim prstom)!!!!!!!!!!!!!!
P.S nesekiraj se uposte shvatices sam posle obuke (nikada ne upiri pusku prema drugom jer prazna puska jednom godisnje opali)
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #116 on: May 23, 2010, 05:23:44 pm »

Quote
Možda nije baš za ovu temu, ali nije ni mnogo van teme, a da ne otvaram novu...u septembru idem u vojsku, pa me zanima da li bi mi značilo u smislu privikavanja na pušku M-70 da u streljani malo pripucam iz zastavinog lovačkog karabina u kalibru 7,62x39. Mislio sam čisto malo da osetim trzaj samog metka, ali ako je karabin bitno različit od M-70 (težište oružja, težina itd.), da se ne cimam bzvz jer municija nije baš jeftina. Jel' imao neko iskustva sa oba ova oružja, pa da mi ih malo uporedi, tj. kaže koliko je jedinačna paljba slična ili različita?
Их ала ти то схваташ озбиљно!  Smiley Само опуштено, привићи ћеш се брзо. Карабин је елегантнији за држање. Трзај је сличан.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 819


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #117 on: May 23, 2010, 06:04:58 pm »

To će ti Rocker biti jedno od lepših iskustava u životu.
Eto, još malo pa nestalo. Smiley
Hoću reći kada bude ukinito redovno odsluženje vojnog roka u VS mnogi mladići u Srbiji će biti uskraćeni tog zadovoljstva, a naručito u lepom sećanju ostaje "vatreno krštenje". Videćeš i sam. Smiley
I samo opušteno što kaže Mačak.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #118 on: May 23, 2010, 06:28:54 pm »

@zeljko
Hvala na savetima, naročito na poslednjem. Nisam baš početnik što se oružja tiče i pravilo da se oružje okreće ka nekome samo kad želiš da ga upucaš sam prvo naučio i uvek ga poštujem, ali nikad nije suvišno ponoviti ga! Smiley

@machak
Naravno da shvatam ozbiljno, želim da budem dobar vojnik. Smiley

@Broker
Znam da hoće, zato i idem. Regrutacija je bila sramotna, od nas 55 u grupi na pregledima, 5 ide u vojsku, ostali su se vadili na "ludilo" i razne "emotivne probleme" kod psihijatra, pa su dobijali odlaganje na 1-2 god bez problema. Ni meni trenutak nije baš najpovoljniji, imam i drugih obaveza, ali će Boga mi sačekati da se vratim, naročito zato što mi je ovo verovatno poslednja šansa!  Wink

@tema
Znači trzaj je sličan i mislite da ovo ne bi bilo baš bacanje para?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #119 on: May 23, 2010, 06:38:41 pm »

Ја мислим да би било бацање пара с обзиром на цену муниције на стрелишту. Осим тога, то (гађање ловачким карабином) ти неће дочарати рафалну паљбу. Такође, аутоматска пушка има краћу цев, ради полуатоматски (не треба репетирање после сваког опаљења као код карабина) и има другачији (врло карактеристичан) звук код опаљења од карабина. Ако будеш дужио варијанту са преклапајућим кундаком ( а он се мало клима) тек онда то неће имати везе са гађањем карабином у калибру 7,62Х39.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.