PALUBA
April 18, 2024, 10:30:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Iz čega ste sve pucali...  (Read 104628 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #30 on: July 30, 2009, 10:07:25 am »

Evo i mog skomnog doprinosa

Pištolji:
- M57 TT 7.62 mm (naša verzija)
- CZ M88A 9 mm
- CZ 99 9 mm
- M70 7.65 mm
- ČZ 75, 9 mm
- neki kratki francuski policiski 7.65mm (iz neke zaplene is 80-tih godina) duza je drska nego cev Smiley
- Colt Detektiv 38 spec
- Zastava 357 Mangunm 4 inc cev

Automati i automatski pištolji
- Škorpion 7.65mm (dobar i precizan ali sa slabom probojnom moci posle 50 m, vec na 100 m nije imao snage da obori KOPS metu, moras par puta da je pogodis)
Sa prikusivacem jako korisna sprava do 50m jako tiha, sve sto se cuje je let caure u vazduhu.

Puške
- M48 7.9 mm
- papovka M59/66 7.62 mm
- M76 (snajper) 7.9 mm - sa i bez optike
- Lovacka dvocevka 12


Automatske puške
- AP M-70 AB2 7.62 mm - moja omiljena jeste da kundak seta ali se covek na to navikne Smiley
- AP M-70 B 2 7.62 mm

Puškomitraljezi
- M72 - nisam bas siguran (davno je bilo) ja ovo podvodim pod AP M70 Smiley

OSTALO

- Raketni bacas sa umetnom cevkom M57
- tromblonske vezbovne mine (kumulativna i trenutna) na stacionarne mete i na pravi tenk u pokretu T-72 bubanj potok.
- ručne bombe (M75)
- paljenje eksploziva (formaciskim i priručnim sredstvima)
- postavljanje bojeve PT mine i uklanjanje - ako se racuna Smiley


Imao sam i obuku za jos stosta ali nisam imao gadjanja
- Mitraljezi M53 i M84 ali nisam imao i gadjanja
- minobacač 60 mm
- minobacač 82 mm
- sva tri modela ručnih bacača M57, M80 Zolja, M79 OSA
- BsT
- razna prirucna vezbovna sredstva - PO borba u urbanim sredinama Bubanj Potok sve i svasta ukljucujuci prelazak tenka preko rova ne bas ugodan osecaj  Smiley)) (sva sreca pa su bili betonski rovovi Smiley )


Mislim da nisam nista izostavio Smiley
Logged
fishbed
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #31 on: July 30, 2009, 03:02:46 pm »

 Osim domacih prangija, u lepom secanju su mi ostali FASS 90 cal.5,56 i SIG Sauer P-220
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #32 on: August 01, 2009, 02:33:46 pm »

Jel iko ovo spomenuo

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M16.jpg (61.01 KB, 280x504 - viewed 165 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #33 on: August 01, 2009, 03:13:17 pm »

Jeste ali u ovoj temi:
https://www.paluba.info/smf/pesadija/ar-15m16-m16a1-m16a2/

Tu postoje i poređenja recimo M-16 sa M-70, to je pojasnio SKYLARK, a mogao bi i ti da daš neko svoje mišljenje, jel je jako malo ljudi sa ovih prostora koji su pucali iz i jedne i druge puške te realno mogu izneti zapažajnja i preneti utiske. Jedno je nešto čitati a sasvim drugo probati, kao što si recimo ti imao priliku. Iz M-70 si pucao u to mogu da se kladim u ne znam šta. Smiley

Premda si jedan od konstruktora tenka M-84 da li imaš barem približno neki podatak koliko si ispalio projektila iz tenkova uopšte. Ako je pitanje suviše da tako kažem privatno (lično), pravi se kao da predhodna rečenica ne postoji. angel
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #34 on: August 01, 2009, 06:50:07 pm »

Prije neki dan sam pričao sa drugarom koji je još aktivan. Imaju gađanje iz M16. Puške stoje u Republici Srpskoj, a municija u Bihaću. I jutro kad je gađanje ode kamion u Bihać i uzme određenu količinu municije za M16, vrati se na poligon i izvrši se gađanje. A magacini na Manjači u Republici Srpskoj stoje prazni.

Poznato je da su u Vijetnamu amerikanci bacali M16 i uzimali Kalašnjikov, jer je puno puozdaniji. M16 meni liči na malo veću igračku.

Sjeku nam T55, a imamo donaciju M60 iz Turske. Radio sam na oba tenka. Dovoljno je reći da M60 nema žiroskope. Kad smo već kod puške M16 evo jedna slika čaure od bacača bombi (bombica).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Koliko sam ispalio zrna iz raznih tenkova pojma nemam. Najviše sam ispalio iz kineskog T85-III. Gađao danima i danima. U Kini i Pakistanu. Iz M84 sam gađao od aprila 1983 pa do aprila 1997. Prva borbena gađanja u septembru u Vukovaru 1991, u BiH prva gađanja u maju 1992 u okolini Dervente.

Dosta sam gađao i iz T59, sa topom 105 mm, L7A1.


* 38 smanjena.jpg (104.66 KB, 799x537 - viewed 162 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #35 on: August 11, 2009, 10:01:55 pm »

Гађао сам из скоро свег стрељачког наоружања које је у време ЈНА и ВЈ било у употреби: М-48, ПАП, АП,ПМ М-72, ПМ М-53 (са и без постоља), митраљез бровинг 12,7мм М-2 (са пешадијског постоља), Снајперске пушке (стара рептирка, М-76, црна стрела) пиштоља М-57 (и ТТ-јца, оригинал), М-70 (7,65мм), револвера заставине производње .357, М-88, ЦЗ-99, ЦЗ у калибру .40,  аутомата Шпагин и Хеклер, аутоматских пиштоља М-61 и Инграм. Такође и из бестрзајног топа 82мм, минобацача 82 и 60мм ( у свим улогама послужиоца али и командира одељења и вода монобацача), ручног бацача (оног старог), зоље. Испалио сам и пуно кумулативних и тренутних мина (школских и бојевих) из тромблона (са ПАП и АП).

Највише сам метака испалио из пиштоља и аутоматске пушке М-70 разних подваријанти (М-70А,  М-70Б1, М-70Б2, М-70АБ2, М70 ПН), укључујући и пригушивач. Од егзотичних оружја гађао сам из аутомата "Calico" и неке јужно корејске пушке, као и из Г-4 (оне што је заплењена на загребачком аеродрому).Гађао сам из разних ловачких сачмарица, из Франчијеве СПАС-12 и 15, Заставине сачмарице, Норинко сачмарице, Ремингтонове (заборавио сам моделе). Више се и не сећам из чега сам све гађао.

Ако се бомбе рачунају у гађање лично сам бацио око 150 разних ручних (бојевих) бомби. Поред мене, бомбу је бацило бар још око 1400 војника-регрута што ме "коштало" бар годину дана живота. Шалим се наравно, али свакаквих их је било. Било је око 10-так испуштања бомбе, повлачења у мој део рова, остваљених активираних бомби на грудобрану и њиховог гурања" и сличних "штрецања".

Јел неко гађао из сачмарице ФОМУ (Фабрика оружја и муниције Ужице) калибра 16?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #36 on: August 11, 2009, 10:29:35 pm »

Mi kada smo na obuci bacali bombu, prvo su pitali ko ne sme da je baci neka istupi iz stroja, i istupi jedan vojnik. Odvojiše ga na stranu i došao odmah k-dant bataljona v.policije, nešto su pričali i ovaj se ipak odluči da baci bombu. Nažalost umesto bombe on je izgleda shvatio da treba da baci kašiku, (šalim se, uplašio se ), pala mu je bomba, skotrljala se ispod u prolaz koji vodi ispod rova. Ne mogu da se setim kako se zove takav rov, povuče ga p.poručnik k`sebi i sve se lepo završi, bomba se aktivirala ispod, i niko nije bio povređen. Kasnije ne znam ni sam koliko sam ih bacio.

U prvom postu sam napomenuo da sam postavljao eksploziv. E to je ta prokleta masovna obuka. Mi smo kao to odradili kako treba na obuci, a kada sam trebao sa par klasića da dignem jedan čvrsti objekat da bi oslobodio vidik, stavio sam oko 4-5 kilograma eksploziva i opet nisam uspeo da srušim objekat. Dođe čovek pita me da li sam normalan (imao sam tek punih 18-est godina), i pokaza mi da postavim tek nešto malo eksploziva na ankerima tj. na nosačima objekta, i to bi bilo to, posao završen, objekat uklonjen, vidik oslobođen, ja i klasići posramljeni (rekao sam da smo kuvari i da nismo imali to u obuci), bar smo tada naučili nešto novo i korisno. Pitam se šta li bi bilo da su mi dali da uklonim neki veći most ili tako nešto slično. Embarrassed
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #37 on: August 11, 2009, 10:45:13 pm »

Samo koristi ruske tablice i ne brigaj... Grin
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #38 on: August 11, 2009, 10:50:15 pm »

Sa ruskim tablicama pravilo ima da srusis i sata si hteo i sta nisi ni planirao. Mislim da je izracunata kolicina i do 300% veca od stvarno potrebnog.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #39 on: August 11, 2009, 11:43:32 pm »

Ne treba sada Brokeru ni jedna tablica, sada sam polu-profi za takve stvari Smiley sve je to meni sada ostalo usađeno u glavi, valjda me zato i boli ovako. Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #40 on: August 12, 2009, 04:21:54 pm »

Некада ЈНА имала једну лепу књижицу која се звала "Тактичко-технички приручник". Ту су ти били сабрани  сви најважнији, практични подаци из свих родова и служби, укључујући и ТТЗ, за свако наоружање, возила, скепел, носивости мостова, формуле за прорачун рушења разних материјала, прорачун за утрошак муниције (за уништење циља) и сл. Много фина књижица. И данас би за нешто ваљала.

Брокеру, уради човек у животи свашта. Најважније је да извучеш поуку.

Опет ћу мало да одлутам да испричам како не треба нешто радити. На бацању бомбе умало сам погинуо јер нисам поштовао прописе. Кад војнику испадне бомба у тзв. левак (један велики,направљен од дрвета) у коме стоји, иако ће се она скотрљати у ров иза (проверено, то се увек деси, ако падне у њега), предвиђено је да војник пређе у твој део рова (или га ти повучеш) и да заједно легнете у тај део, где стоји руковалац гађања. Тај део је иначе око 15цм нижи (укопан) од оног дела где је војник (дели их један парг те висине). Дакле, Војник узео бомбу, кажем да је припреми (бомба М-52Р, она која се активира ударцем у капислу), он скине капицу,"бомбу бацај", кажем ја, он удари (активира капислу) како ваља, замахну, а ја се већ окренуо да видим где ће бомба пасти, не гледам у њега. Прође, можда секунд, видим бомба не лети. Окренем се ка њему. Он бео ко крпа, окренуо се ка мени и пружио обе шаке у којима нема бомбе. Ја ко велим, испала бомба. Повучем га онако уплашеног у мој део рова, гурнем га на земљу да легне. Е сад ја, уместо да легнем поред њега, ко велим да се не прљам, па клекнем поред. Бомба ће отићи у ров, све је безбедно, шта да се прљам. Клечим тако да су моја глава и део тела у заклону (ров је иначе у облику обрнутог великог ћириличног слова П, баш као изгледа слово, војник стоји десно,командир лево, на крају његовог крака, који је у нагибу, је ров дубок око 2м, да у њу упадне бомба, ако испаден војнику) док су ми ноге и део леђа откривени, гледано са места где је био војник. Кад је то пукло, цикнуло, не могу вам описати. Иако сам имао коплетну зимску униформу, са ветровком на себи, осетим врелину по делу леђа и нози. Одмах,погледам, да ли сам погођен. Нема ништа, само ме пече по нози, али нема поготка, гелера. Питам војника да ли је добро. Он каже јесте. устанем погледам у део где је он стајао. Ништа не примећује. Видим да је левак на свом месту и мало земље на њему. Иначе, кад бомба упадне у тај ров, обично мало избаци левак из лежишта. Сад левак стоји на месту. Чудим се где је бомба експлодирала. Изађем из рова кад видим шта је било. Војник се вероватно уплашио и кад је дигао руку да  баци бомбу он ју је испусти десно до себе, на ивицу рова (грудобрана), заправо спустио на унутрашњи испуст одакле почиње грудобран. Кад сам се ја окренуо нисам је ни могао видети од његовог тела. Дакле, бомба је екслодирала око 1 м од мене на ивици грудобрана. Шрапнели су се забили на свега пар сантиметара од мојих леђа. После сам их извадио. А да сам легао како је било предвиђено, ни теоретски нисам могао бити угрожен. Наравно, убудуће сам увек залегао, кад год би војник испустио бомбу.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #41 on: August 20, 2009, 12:58:39 pm »

Космајац. Иако сам мало старији и ја сам давно (негде између 1968-1970.) то "бацао". Данас могу да кажем да је то било глупо, посебно на начин како сам ја то, а и ови сада радио. Безазлено, а опасно. Очас посла повреди човека.Треба бити врло опрезан са тим.најбоље не бацати.

Гађао сам много пута из различитог оружја, бацао бомбе, палио експлозив. Никад онако без повода, у ваздух, из обести или радости (свадбе, весеља и сл).Увек смислено, на стрелишту на обуци, на задатку з мере безбедности. Све што изађе из цеви ватреног оружја мора да падне негде. Кад испалиш хитац у вис он оде горе и врати се доле. А кад падне обично погоди неког кога не треба.
Logged
Kosmajac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



WWW
« Reply #42 on: August 21, 2009, 12:30:15 pm »

Космајац. Иако сам мало старији и ја сам давно (негде између 1968-1970.) то "бацао". Данас могу да кажем да је то било глупо, посебно на начин како сам ја то, а и ови сада радио. Безазлено, а опасно. Очас посла повреди човека.Треба бити врло опрезан са тим.најбоље не бацати.


Ma ja sam iz shale to postavio, naravno da je glupo ali kada smo bili klinci nismo bas nesto razmisljali o tome jel tako?
Ali i ima i onih "matorih" danas koji odu iza bagrenjaka i pucaju sa cim stignu ne obazirujuci se da li je neko "u" ili "iza" bagrenjaka a da ne pricham o slinim auto znakovima po putevima sirom Srbije, izbuseni kao da je rat bio...

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #43 on: August 21, 2009, 05:22:34 pm »

Космајац.

Уреду, ја само да опоменем, јер је свако пуцање изван стрелишта, у миру, више него опасно.
Logged
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #44 on: September 29, 2009, 10:31:17 pm »

Самострел:Барнет командо;
Револвери:колт кобра .38 специјал(дужио 4 године),заставини .357,.44;
Пиштољи:Застава:М-57,М-70,М70А,З10,ЦЗ-99(дужио 4 године),
ЧЗ-75,85б;
Џерихо 941Ф(дужио 4 године),941ФБ;
Сиг П210;
Валтер П-38;
Берета 93Р;
Макаров 9х18 Р(нисам сигуран да је то та ознака,углавном исто ради као и Берета 93Р);
(?)Штајер 9х19;
Шкорпион

Аутомат:ХК МП5(дужио 4 године),ХК МП5К(дужио 2 године)
Остали нису вредни помена,у односу на његово височанство Хеклер.

Снајперска пушка:М-76,САКО ТРГ-21(фантастична пушка,очајна ловачка оптика(издаја на високом нивоу)),Драгунов 7,62х54Р,мој ЛК М-48,Црна стрела;

Пумпарица:Мозберг(?),СПАС 15,Застава-све у калибру 12/70

Митраљез и пушкомитраљез:М-84(закон),Ултимакс,Браунинг(.50-12,7)(закон);

Аутоматска пушка:М70(већина верзија),бугарски калаш са подцевним бацачем граната(закон-тврдо хромирана цев,боље окидање од М70,лакша од М70...)дужио 4 године,М-16,АР-14,АР-10(срања),ПАП;

Минобацач: 60мм(једно 60 мина)

РРБ: М-64 Зоља(20-так ракета)

МРУД,ПП мине,ПТ мине,импровизована МЕС.

Тромблонске мине и гранате са подцевног бацача

Јел доста?

Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.