PALUBA
March 28, 2024, 05:10:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Dušan Vujisić  (Read 41193 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« on: May 23, 2011, 09:37:53 pm »

Ovoga vikenda mi je čovjek koji je bio dugogodišnji bliski prijatelj sa glumcem Pavlpm Vujisićem ispričala vrlo interesantnu priču. Napominjem da je osoba civil sa kopna pa mu stručne mornaričke stvari nisu baš bliske ali iako nedostaju detalji meni je cijela priča bila jako interesantna i vrlo moguća, posebno kad znamo o kome se radi.

Dakle, brat Pavla Vujisića Dušan zvani Duja bio je aktivni časnik JRM i zapovjednik torpednog čamca. Moj sugovornik nije znao točne godine ali najvjerojatnije se priča dogodila negdje na samom početku 60-ih te se u tom slučaju vjerojatno radi o Higinsima.

Nekom prilikom Vujisić je dobio zapovjed da uplovi u neku luku u kojoj se na brod imao ukrcati - ne znam iz kojeg razloga - admiral Branko Mamula. Vujisić je uplovio u luku ali su vremenski uvjeti bili jako loši - "bura" (što god to nekome sa kopna značilo) i veliki valovi, te nije htio pristati uz mul ali je Mamula navodno inzistirao, zapovjedao, vikao, prijetio itd... i na kraju Vujisić pristane uz kraj i spusti siz. No, kako je opasno valjalo siz se prevrne dok se Mamula ukrcavao, on, normalno, padne u more, na što Vujisić navodno teatralno i sve po PS-u vikne 'čovjek u moru'...

Naravno da bi se o detaljima moglo dosta raspravljati ali mislim da je bit priče neupitna. Nakon toga Mamula je učinio sve da Vujisiću zagorča život, namjestio mu istragu koja mu ništa nije mogla nać ali mu je svašta pakirao te se ovaj na kraju skinuo i otišao u civilstvo. Navodno ga je i tamo stizala duga ruka osvetoljubivog Mamule te je završio kao statist i rekviziter na filmu... a ubrzo i kao alkoholičar (no, kaže moj izvor, ovo posljednje nije ni čudno jer ni kao časnik nije bio neki naročit trezvenjak a i brat Paja je bio alkoholičar...). Uz sve to Duja Vujisić je pod stare dane naučio šiti i krojiti i bio se specijalizirao za hlače velikih brojeva, po mjeri svoga brata i ostalih koji nisu bili po JUS-u. Umro je negdje oko 1980, u bijedi.

Bilo bi interesantno ako netko zna nešto više o ovome čovjeku i događaju. Inače, Mamulu sam upoznao a i slušao o njemu od drugih koji su ga dobro poznavali i sve u voj priči mi je potpuno u skladu sa onim što znam o Mamulinom karakteru.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #1 on: May 23, 2011, 10:37:41 pm »

Na tvoje reči mogu da kažem sledeće:
PRVO: O karakteru admirala Mamule ne treba trošiti reči ni vreme.
DRUGO: O glumcima (i nekim drugim profesijama) i alkoholu, takođe ne treba trošiti reči ni veme.
TREĆE: Dušana Vujsića se sećam iz nekih filmova (serija), pre nego što sam čuo za njegovog brata Pavla.
ČETVRTO: Pavle Vujisić (rođen je 10.VII 1926.godine u Beogradu gde je i preminuo 1.X 1988. godine.); Dušan Vujisć (rođen 2. VIII 1929. Prizren, preminuo u Beogradu 11. VII 1977.)
PETO: Dušan Vujisić je prvi film snimio 1958. a Pavle 1950. godine.
ŠESTO: Na osnovu filmske biografije, nekako mi "tanko" izgleda sukob sa admiralom Mamulom (unapređen u kontraadmirala 22.12.1960. godine)

Možda nisam u pravu ali sam ovo izvukao na brzinu.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #2 on: May 23, 2011, 10:41:24 pm »

Quote
Inače, Mamulu sam upoznao a i slušao o njemu od drugih koji su ga dobro poznavali i sve u voj priči mi je potpuno u skladu sa onim što znam o Mamulinom karakteru.

A zato si pravio demonstracije pred njegovom vilom u Opatiji!?  Wink

Zanimljivo, za Pajinog brata, to nisam znao. Moj stari je imao priliku upoznati Pavla Vujisića negde 80-tih na LM-153 prilikom jedne posete Kotoru. Ekipa glumaca među kojima je bio i Vujisić bili su gosti na ručku na brodu. Često puta mi je spominjao to, ali ne i da je ovaj spominjao da ima brata koji je bio u JRM.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #3 on: May 23, 2011, 10:45:12 pm »

Ја мало провртео Интернет и нашао да је Душан Вујисић мало дуже био глумац. У филмографији на линку који прилажем ( http://www.imdb.com/name/nm0904302/) стоји да је глумио у филмовима од 1958. године. Ако је био поморски официр догађај који се описује се могао збити само пре тога. Нешто не верујем да су активни официри у то време могли глумити у филмовима, посебно не онима изван продукције "Застава филма". Ја га се најбоље сећам из серијала "Кад сам био војник" - доживљаји командира, старијег водника (глуми га Столе Аранђеловић) и његових војника - где глуми капетана, командира чете и надређеног главном јунаку.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #4 on: May 23, 2011, 10:58:16 pm »

Lično čisto sumnjam što se tiče opisanog slučaja da bi se baš to tako odvijalo. Jedino da je tad Mamula bio direktno k-dant diviziona Higinsa.I ne samo to. Ako je Vujisić i bio u JRM nebi ga snašlo to što se priča, što je ovaj pao sa siza. Nije on ni prvi ni zadnji koji je pao sa siza pa niko nije morao napustiti JRM  zbog toga. Ako je i bio u JRM i ako mu je Mamula bio nadležan, mora da je Vujisić već imao iza sebe gomilu nepoželjnih repova. I to nebi se otezalo po priči godinama nego malo pa brzo. Ja nikad nisam u razgovoru čuo da je Vujisić bio u JRM.
« Last Edit: May 23, 2011, 11:15:23 pm by ORIĆAREB » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: May 23, 2011, 11:16:15 pm »

U ovoj sceni se pojavljuju braća Vujisić. Pavle kao profesor Kosta Vujić, a njegov brat Dušan kao stanodavac g-din Ivković.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/qliScits3t0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Osim toga ima i jednu epizodu u filmu "Povratak Otpisanih", gde glumi jednog od dva železničara ( Jeftu) kod kojih upada Lane Gutović.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Mz_KWe6E01c?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #6 on: May 24, 2011, 07:34:29 am »

Još kao pitomac sedamdestih godina čuo sam da je brat od Pavla Vujisića bio u JRM i to upravo kao što je rečeno na Higinsima. Navodno je radio niz "nepodopština". Ove priče sam uglavnom čuo od tadašnjeg pbb Grge Slade kji je bio nastavnik pomorstva i volio je pričati pitomcima dok smo veslali ili jedrili.
Jedna od priča koju sam zapamtio je da je dotični dobio zapovijed za maskiranje TČ. Maskirao se na način da je preokrenuo bundu koja se koristila za stražarenje kada je bilo jako zima, obukao ju, uzeo čaklju i glumio čobana. Mornare je natjerao da čuče na palubi i bleju kao ovce. Kada je došao neko od nadređenih i počeo galamiti mirno je dogovorio da je on čoban koji čuva stado ovaca.
Eto. pošto čuo, poto prodao!
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #7 on: May 24, 2011, 08:31:52 am »

Još kao pitomac sedamdestih godina čuo sam da je brat od Pavla Vujisića bio u JRM i to upravo kao što je rečeno na Higinsima. Navodno je radio niz "nepodopština". Ove priče sam uglavnom čuo od tadašnjeg pbb Grge Slade kji je bio nastavnik pomorstva i volio je pričati pitomcima dok smo veslali ili jedrili.
Jedna od priča koju sam zapamtio je da je dotični dobio zapovijed za maskiranje TČ. Maskirao se na način da je preokrenuo bundu koja se koristila za stražarenje kada je bilo jako zima, obukao ju, uzeo čaklju i glumio čobana. Mornare je natjerao da čuče na palubi i bleju kao ovce. Kada je došao neko od nadređenih i počeo galamiti mirno je dogovorio da je on čoban koji čuva stado ovaca.
Eto. pošto čuo, poto prodao!

 Grin Grin Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #8 on: May 24, 2011, 10:11:10 am »

Ok, ako je Vujisić i bio u JRM, i to još komadant Higinsa, kako se citira, onda je sigurno pre toga morao završiti Vojno
Pomorsku Akademiju. To već mora neko da zna. A da tako, poslije svega komadant, oficir se ponaša, to je slučaj za
neku drugu ustanovu, sa ukrštenim rukavima.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #9 on: May 24, 2011, 10:33:12 am »

O Paji i Duji Vuisicu sam cuo pricu pre skoro 35 godina.

Kao mladi momci bili su kod kuce a otac bi im dosao pod gasom i seo u trpezariju za sto glavom naslonjenom na sake.
Onda bi prvo Paja obukao belu bluzu i sa krpom preko ruke prisao i rekao "da naplatimo",
otac gurne ruku u džep i izvadi novac i nastavi da spava.
Za njim posle nekoliko minuta to isto ponovi i Duja pa onda braća idu sa parama u grad a stari ostane da drema za stolom.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #10 on: May 24, 2011, 11:43:41 am »

O Paji i Duji Vuisicu sam cuo pricu pre skoro 35 godina.

Kao mladi momci bili su kod kuce a otac bi im dosao pod gasom i seo u trpezariju za sto glavom naslonjenom na sake.
Onda bi prvo Paja obukao belu bluzu i sa krpom preko ruke prisao i rekao "da naplatimo",
otac gurne ruku u džep i izvadi novac i nastavi da spava.
Za njim posle nekoliko minuta to isto ponovi i Duja pa onda braća idu sa parama u grad a stari ostane da drema za stolom.

Ovu priču mi je ispričao i moj izvor, s tim da tvrdi da su to dosta često radili, pri kraju očeva života gotovo svaki dan. Cijela obitelj je bila alkoholičarska.

Inače, njih dvojica i sestra bili su, kako kaže čovjek, izrazito ružni, nosati, glavati i prijeke naravi - i uz to još skloni alkoholu. Tako da su se dogovorili još u mladosti da nitko od njih neće imati djecu. I to su do kraja života poštivali.

Inače, Pavle Vujisić nije podnosio Čkalju. Pavle je bio vrlo direktan čovjek, tko mu se svidio odmah je bio s njim dobar, onome tko mu se nije sviđao to bi rekao u lice, odmah i vrlo direktno. Cijenio je prijateljstvo, odanost, velikodušnost... A Čkalja je bio sitna duša, škrt, samozaljubljen... Kad su snimali Kamiondžije čim bi se kamera isključila Paja bi prezrivo pogledao Čkalju i otišao. Privatno nije htio biti u istoj prostoriji s njim.

Meni je Paja ostao glumčina, iako je dosta uloga baš pisano za njega tj. njegovu pravu narav. Ali, kaže moj prijatelj, bio je izrazito načitan, veliki erudita i pravi intelekturlac. Meni je do dana današnjeg ostao u sjećanju po ulozi Franje Tahija u Mimicinoj Seljačkoj buni. Nekoliko puta sam gledao taj film ne bih li mu našao i jednu jedinu pogrešku u zagorskom dijalektu - i nisam uspio. A Fabijan Šovagović koji je glumio s njim zvučao je patetično sa svojim slavonskim dužinama i krivim naglascima.
Logged
treciclan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 175



« Reply #11 on: May 24, 2011, 01:11:44 pm »

Jeste , Pavle ga nije podnosio , skroz razlicite prirode, ali opet kad je trebalo da se snima drugi deo Kamiondzija trazio je za sebe povisicu , dobio je, a onda nije hteo da glumi dok god i Ckalja nije dobio povisicu
Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #12 on: June 23, 2011, 09:15:55 pm »

Štovani Hrundi,

raspolažem podacima o svim časnicima (oficirima) JRM do 31.12.1990.godine i kretanju njihovih činova od trenutka kada su postali časnici do završetka karijere. Među tim podacima nema časnika Dušana Vujsića, što govori da on i njie nikada bio oficir JRM.
Logged
zveljarin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 123


« Reply #13 on: June 28, 2011, 12:55:42 am »

O Paji i Duji Vuisicu sam cuo pricu pre skoro 35 godina.

Kao mladi momci bili su kod kuce a otac bi im dosao pod gasom i seo u trpezariju za sto glavom naslonjenom na sake.
Onda bi prvo Paja obukao belu bluzu i sa krpom preko ruke prisao i rekao "da naplatimo",
otac gurne ruku u džep i izvadi novac i nastavi da spava.
Za njim posle nekoliko minuta to isto ponovi i Duja pa onda braća idu sa parama u grad a stari ostane da drema za stolom.

Njima je otac bio upravnik policije na Cetinju prije WWII, pa od starijih Cetinjana čujem da su i Pavle i brat mu Dujo kako su ga tada zvali,  rođeni zapravo na Cetinju a ne u Beogradu kako stoji na wiki. Bilo je to jedno cetinjsko društvo: Minja Dedić, Borislav Pekić, Pavle Vujisić koji je navodno i kao djete imao sto kila što je koristio da u školi nametne autoritet prijeteći vršnjacima da će da legne na njih Smiley

Vlado Dapčević mu pominje oca u onim sjećanjima što ih je zapisao i objavio Ćuruvija: navodno ga je tokom dva privođenja Pavlov otac tako žestoko izmlatio da mu je tada i slomljen onaj legendarni nos. Čovjek se u oktobru 1944. zatekao u Beogradu, ovi brorci iz Lovćenskog bataljona ga odmah potraže i privedu, a onda odu kod Vlada Dapčevića da mu donesu muštuluk i ponudu da ga lično strijelja. Vlado ga je međutim pustio van, a kad se vratio sa Golog otoka Pavlov otac je bio jedan od rijetkih ljudi koji su mu u Beogradu nazivali dobar dan.

E sad, ne vjerujem da je Dušan, obzirom na porjeklo i očev CV mogao tih godina doći do neke škole u mornarici i uopšte službe u njoj, što potvrđuje i dokumentacija gospodina Pecotića.
« Last Edit: June 28, 2011, 01:01:44 am by zveljarin » Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #14 on: June 10, 2013, 03:30:03 pm »

Evo i slike Dušana Duje Vujisića:

Kadar iz serije "Kad sam bio vojnik".

Sličnost sa Pajom je očigledna.


* Duja Vujisic.jpg.jpg (34.92 KB, 824x578 - viewed 1592 times.)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.