PALUBA
March 29, 2024, 09:30:16 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15]   Go Down
  Print  
Author Topic: Padobranstvo  (Read 141371 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #210 on: September 11, 2021, 07:56:11 pm »


 https://rs.sputniknews.com/20210910/svecano-otvaren-balkanski-skok-prijateljstva-2021-1129715972.html

  Danas je bilo i zatvaranje.
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #211 on: September 11, 2021, 08:18:29 pm »

Nisam siguran, tri puta sam pročitao kompletnu vest, i ne nađoh gde se to održava Balkanski Skok ?

Mislim, okruženje sa slika mi liči na Lisičji Jarak, a slika govori 1000 reči, al ne zna svako kako Jarak izgleda.

Eeee, novinari, to se uči na početku školovanja, odgovori na pet novinarskih pitanja: Ko?, Šta?, Gde?, Kad?, Kako?
« Last Edit: September 11, 2021, 08:31:32 pm by VP1159 » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #212 on: September 12, 2021, 05:29:17 am »


 Ja nisam novinar Nešo.
 Veterani Padobranske brigade i prijatelji . Ima tu ljudi koji su služili u brigadi, ali ima i drugih . U Srbiji su veterani okupljeni u Padobranskom klubu Arhistratig . Inače, druženje sa skokovima se održava svake godine ( prošle ne) na Lisičijem Jarku - sportski aerodrom kod PKB korporacije , pored Beograda. Pre dve godine je zbog vode na pisti skok izmšten na Ečku - aerodrom pored Zrenjanina.
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #213 on: September 12, 2021, 10:21:51 am »


 Ja nisam novinar Nešo.
 Veterani Padobranske brigade i prijatelji . Ima tu ljudi koji su služili u brigadi, ali ima i drugih . U Srbiji su veterani okupljeni u Padobranskom klubu Arhistratig . Inače, druženje sa skokovima se održava svake godine ( prošle ne) na Lisičijem Jarku - sportski aerodrom kod PKB korporacije , pored Beograda. Pre dve godine je zbog vode na pisti skok izmšten na Ečku - aerodrom pored Zrenjanina.

Znam Kile da nisi novinar, nisam na tebe ni pomislio, nego sam bio u rebusu, novinarska vest na ozbiljnom servisu, a nekompletna u startu.
Posle se čudimo kako nam ide u vazduhoplovstvu, i ostalom, kad nam filtrirane informacije serviraju.
Živ bio ,
N.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #214 on: November 19, 2023, 05:26:18 pm »

Razlog da vam saljem ovaj prilog je ,jer sam sa svjetski poznatim padobrancem Robertom Pecnik, sa preko 8000 skokova poceo zajedno osnovnu padoobransku obuku 1978 godine na aerodromu Lucko u Aeroklubu Zagreb. Ja sam imao nadimak "Barba",( valjda jer sam imao bradu, dolazio sa mora i tada pusio lulu) ,a on "Delegat". Tada je imao 15 godina i maloljetan i bila je frka da li je falsificirao potpis roditelja da moze skakati. Poslije se ispostavilo da je sve u redu. Sa njim je bio i njegov stariji brat koji je isto imao par tisuca skokova, ali je prestao skakati, kako sam cuo kasnije . Sada ima tvornicu Flying Suit odijela i jedan je od najpoznatijih Base-Jump skakaca. Na kraju je i dobar prilog iz Slovenije, mjesta koja bi bilo dobro posjetiti. Mozda sam nesto krivo napisao jer je to po sjecanju.
Meni izvrstan prilog pa se nadam da ce se i vama dopasti?Huh?



Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #215 on: November 19, 2023, 09:12:16 pm »

Novi poduhvat Gorana Todorovića Face

Slobodan let u padobranskom tunelu
Let u tunelu traje mnogo duže od skoka iz aviona, kaže za „Politiku” nekadašnji pripadnik 63. padobranske brigade, koji je 2003. doživeo pad s visine od 1.200 metara i ostao vezan za invalidska kolica


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Osećate se kao na koncertu grupe AC/DC u zahuktalom vozu koji juri punom brzinom. I umesto nizbrdo, vi hodate po oblacima nevidljivom putanjom. Gradite je svakom, produženom padobranskom sekundom, magičnim nitima. I u ovome nema ničeg lažnog, niti preuveličanog, jer vam istu bajkovitu priču mogu opisati svi – mališani, iskusni padobranci i starije osobe. Ovako doživljaj najnovijeg podviga opisuje Goran Todorović Faca. On je prva osoba sa invaliditetom iz Srbije koja je letela u padobranskom tunelu.

Padobranski tunel u kojem je bio nalazi se u Sloveniji, tačnije u mestu Logatec.

Osmišljen je da pomogne da polaznici padobranskog kursa ili već iskusni padobranci lakše i brže postignu viši nivo. Kako Todorović kaže za „Politiku” – „padobranski tunel” je magija.

„Bitka koju vodim je važna, no za istu treba čelična volja i strpljenje. Nijedan put, kada kažem „put” mislim na onaj kojim se ređe ide, nije lak. Nosi posledice u sebi, ali ujedno ruši granice u umovima ljudi. Nakon kraćeg brifinga, susret oči u oči sa vazdušnom nemani – tunelom. Da bi približili osećaj i kontrolisali nailazeći adrenalin osoba koje ulaze, instruktori kroz stakleni otvor puštaju vodu. Kapi se tom prilikom raspršuju obrazujući nestvaran prizor kiše koja lebdi ka vrhu”, objašnjava Todorović.

Zatim sledi video-zapis, opremanje i ulazak u tunel.
„S obzirom na to da sam lice sa invaliditetom, bez kontrole donjih ekstremiteta, na nogama, kolenima, stavili su mi mehaničke nastavke, štitnike sa šipkama, fiksirajući nekontrolisane pokrete nogu. Sa mnom su u tunel ušla dva iskusna instruktora. Pratili su me, pomagali i vizuelno, rukama ponavljajući već poznate detalje kojih je trebalo da se pridržavam da bi let bio uspešan”, priča nam Todorović.

Za razliku od samog skoka iz vazduhoplova, po pitanju „slobodnog pada”, navodi Todorović, u tunelu let traje mnogo duže, i u njemu su jedan ili dvojica instruktora. Prvi, takve vrste, napravljen je u Kanadi davne 1972.

„Osećaj leta kada nogama ne dodiruješ tlo, bestežinsko stanje slobode, ne upoređuješ sa visinom već dužinom trajanja. Svaka sekunda znači, gradi most preko večnosti – 60, 120 sekundi… Pesak vremena koji curi pretvaraš u dan i noć koji se neprestano prepliću. Najpribližniji opis. Jer te to vraća u prošle dane. Zahuktalu energiju pronalazim u svakom treptaju oka”, dočarava Todorović.

Na pitanje kako se odlučio da se upusti i u ovu avanturu kaže da mu se radeći na ideji novog rekorda ukazala prilika da proba nešto drugačije.

„Svaka magija može se gledati kroz prizmu različitih snova, kao i sama ljubav. Možeš je opisati na hiljade različitih načina. Jer ona kao i san, to jeste. Zato što ljubav kao i sanjari, nikada ne umire”, poetičan je Todorović u želji da nam što verodostojnije opiše svoje iskustvo.

Kako kaže, svako može da proba let u tunelu, a najinteresantnije je da to mogu i deca starija od četiri godine. „Prelepo je gledati decu dok ulaze, lete, poigravaju se i napuštaju isti nasmejanog lica, prepunog srca. Videli smo i starije osobe koje se prepuštaju ovoj avanturi bez straha. Jer isti je deo sveta čarolije, ne samo nas padobranaca. Dakle, svako ko je spreman da napravi iskorak u prazno, prepusti se osećaju slobode može i treba da proba tunel. Iako izgleda lako, život je na našu žalost dokazao da nisu svi spremni da ga žive. Zatvoreni, okovani problemima ljudi se neretko prepuštaju stihiji. Što je vrlo opasno i gura nas ka ambisu”, provlači Todorović svoju životnu filozofiju dok govori o iskustvu u padobranskom tunelu.

Navodi da ogromnu zahvalnost za ostvareni san u Sloveniji duguje Urošu, glavnom instruktoru u padobranskom tunelu, Janu Perniku i Neji Mrak, pomoćnim instruktorima, Zvonku Momirskom, Vladi Kraljeviću i Ireni Avbelj, petnaestostrukom prvaku sveta u padobranstvu.

„Oni su bili moj mač i štit na dugom putovanju punom nepoznanica”, naglasio je Todorović.

Goran Todorović zvani Faca, kako ga svi oslovljavaju, bivši je pripadnik 63. padobranske brigade Vojske Srbije. Fatalni pad sa 1.200 metara nadmorske visine, brzina udara u zemlju od 120 kilometara na čas 18. decembra 2003., polomljena rebra, četiri pršljena, zastoj srca, 120 dana samo pod infuzijama, oči u oči sa smrću, i borba koja nakon toga sledi, kaže Todorović – govore sami za sebe. Vezan od tada za invalidska kolica i oštećenog sluha, postigao je dva Ginisova i svetska rekorda – skokovi u tandemu sa preko 8.000 metara nadmorske visine, gde je, kako je objasnio, i zona smrti. Skakao je u tandemu iz balona u Sloveniji iznad mesta Bohinska Bela. Na leđima, kako navodi, divova Gorske službe spasavanja Srbije, Gorske rešavalne zveze Slovenije, Vojske Slovenije iznesen je na vrh Triglava. Ronio je kao prvo invalidno lice iz Srbije u Kastrovom moru i imao susret sa morskim psom. U njegovim avanturama su i ziplajn u Sloveniji iznad mesta Bovec, i nedavno, prošle godine, spust niz najduži ziplajn u Evropi, u Hrvatskoj, u mestu Vrhovine interesantnog naziva – „Pazi medo”.

„Bez obzira na težinu života, borba za surovu stvarnost se nastavlja. Ponosan... previše gruba i teška reč. Nazvao bih to bitkom za treću dimenziju, jer celog života se borim da san pretopim u javu”, zaključuje Todorović.

Извор: https://www.politika.rs/sr/clanak/584992/Slobodan-let-u-padobranskom-tunelu




Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #216 on: December 08, 2023, 08:15:33 am »

Animacija kako je doslo do nesrce u Ohaio drzavi. Krivo navodjenje i zavrsilo 18 padobranaca u jezeru ERIE. 16 se utopilo dva su spasena.


Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #217 on: December 09, 2023, 10:13:45 am »

Bilo davno ali poucno:

Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.