PALUBA
March 29, 2024, 04:24:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Down
  Print  
Author Topic: Istorijska građa propada u tivatskom Arsenalu  (Read 50391 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #75 on: December 07, 2012, 05:23:11 pm »

Dokumentacija je pod krovom, naravno da nije na ledini, a isto tako radi se i sortiranje. Inače na njoj rade ljudi koji imaju odgovarajuću stručnu spremu, ljubav i motivaciju za rad, kao i osnovno predznanje o mornaričkoj tehnici.
Što se tiče bivših oficira iz mornarice oni su sve ovo decenijama imali pred nosom i nisu ništa uradili po tom pitanju. Ni što se tiče zaštite ni što se tiče publikovanja. Vjerovatno su bili zauzeti ganjanjem činova.  Wink

Molim te nemoj tako kolega.

I sam sam radio oko godinu i po u Arsenalu (u komandi 17.FOPS).

Svi oficiri imaju svoje formacijsko mesto i dužnosti u skladu sa tim.  Da je neko krenuo da spasava dokumentaciju, velika verovatnoća je da bi bio proglašen lopovom ili špijunom.

Dakle, ako ima krivice i krivaca, treba reći ime i prezime krivca, a ne generalno, "mornarički oficiri".

O "ganjanju činova" ne bih da raspravljam. Hvala!
Izvinjavam se ako je moj komentar (inače sada već odveć "bajat" ) nekoga lično povrijedio, to mi nije bilo ni nakraj pameti. Niti je bilo namjere da se generalizuje bilo koja grupa ljudi. Molim praštajte... angel
Ipak činjenica je da sva dokumentacija decenijama nije nikoga zanimala... Lips Sealed

Što se tiče dokumenata koji su ostali "iza" Arsenala, o njima je sve već rečeno u prethodnim postovima, mnogi su i na Palubi obavjavljeni tako da je i ovaj čitav topik poprilično zastario (najbolje da se prelistaju prethodni postovi) i bez svrhe...

A što se tiče Hispana, Barba je u pravu, u MTRZ su rađeni lafet i nišanska sprava...
Ako neko ima druga saznanja najbolje da ih postuje pod temu o MTRZ
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #76 on: December 07, 2012, 05:54:02 pm »

Na lafetu je bila mesingana pločica SAKO Tivat, ali refleksna nišanska sprava nema šansi da je proizvod istog proizvođača.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #77 on: December 07, 2012, 06:45:25 pm »

Koliko se sećam radjen je u Tivtu... Četvorocevac im nije bio nešto naročito, često je glavio.

Ne čudi me zaglavljivanje. Automati montirani sa strana lafeta mora da su prilično tresli kod opaljenja, pa je dolazilo do zastoja zbog vibracija.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #78 on: December 07, 2012, 07:10:46 pm »

Trešenje jako malo ima veze sa zastojima na Hispancima. Ako su se čistili kako treba, posebice povratnik gasova, kod kojeg se kod neadekvatnog čiščenja smanjivao prolaz gasova, a to je bila najčešča boljka.
Ne govorim na pamet jer smo ispaljivali godišnje i po 2000metaka, a ne pamtim zastoje.
« Last Edit: December 10, 2012, 08:02:22 am by ML » Logged
someone9871
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91


« Reply #79 on: December 10, 2012, 03:33:55 am »

Dakle, top se i je i nije proizvodio u MTRZu   Grin

Je li MTRZ uopće imao mogućnosti za proizvodnju topovskih cijevi? Jer ne računajući nekoliko desetaka topova m71/75, nijedan drugi tip topova sličnih kalibara nije iz Tivta, nego iz Travnika ili Kragujevca.
Doduše, negdje mi je ostalo u sjećanju da je postojao izdvojeni dio MTRZa prema Lepetanima i da je netko spomenuo nekakav artiljerijski zavod?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #80 on: December 10, 2012, 07:57:32 am »

Quote
Što se tiče bivših oficira iz mornarice oni su sve ovo decenijama imali pred nosom i nisu ništa uradili po tom pitanju. Ni što se tiče zaštite ni što se tiče publikovanja. Vjerovatno su bili zauzeti ganjanjem činova.  Wink

Nemoj tako "mali....", ko boga te molim. Svijet nije tako jednostavan, da bi se tek tako olako moglo bilo šta
kvalifikovati. Sve je to puno kompliciranije nego što se čini. Kad si u operativi, arhiva i tome slično, daleko su
iza svega toga.
Ćiro,
arhiva spada pod operativu. Početkom nove kalendarske godine operativni odsjeci i odjeli sortiraju prema rokovniku arhivu neke jedinice iz prošle godine.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #81 on: December 10, 2012, 08:32:03 am »


Ćiro,
arhiva spada pod operativu. Početkom nove kalendarske godine operativni odsjeci i odjeli sortiraju prema rokovniku arhivu neke jedinice iz prošle godine.

Da tu si u pravu. Upravo tako se i radilo,a vjrovatno i sada. Ovde je problem nastao i vjerovatno i inače
nastaje poslije sa čuvanjem te arhive. Stavi se negde, da nesmeta i tako do besvjesti.
Mislim da sa Arsenalom u Tivtu i nije neki problem sa arhivom kao takvom. Problem je nastao kad se, preko
sto godina star arsenal kao takav počeo temeljito likvidirati. Jednostavno trebalo je masu toga ukloniti, jer
nadiru parajlije i biznis, a bilo šta da se makne je vrijedno. Tu je masu toga bilo što i nije za ahivu, ali sa
našeg stanovišta je vrijedno da se sačuva. A sve nemožeš sačuvati, jer jednostavno onda nebi imao mogućnosti
ukloniti Arsenal kao takav. Eto to je to...... Cheesy Kiss
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #82 on: December 10, 2012, 08:44:53 am »


Ćiro,
arhiva spada pod operativu. Početkom nove kalendarske godine operativni odsjeci i odjeli sortiraju prema rokovniku arhivu neke jedinice iz prošle godine.

Da tu si u pravu. Upravo tako se i radilo,a vjrovatno i sada. Ovde je problem nastao i vjerovatno i inače
nastaje poslije sa čuvanjem te arhive. Stavi se negde, da nesmeta i tako do besvjesti.
Mislim da sa Arsenalom u Tivtu i nije neki problem sa arhivom kao takvom. Problem je nastao kad se, preko
sto godina star arsenal kao takav počeo temeljito likvidirati. Jednostavno trebalo je masu toga ukloniti, jer
nadiru parajlije i biznis, a bilo šta da se makne je vrijedno. Tu je masu toga bilo što i nije za ahivu, ali sa
našeg stanovišta je vrijedno da se sačuva. A sve nemožeš sačuvati, jer jednostavno onda nebi imao mogućnosti
ukloniti Arsenal kao takav. Eto to je to...... Cheesy Kiss
Ćiro i ti si u pravu. Kod gašenja Arsenala arhiva je morala imati sljednika. Tko bi to bio možemo nagađati. To se nije napravilo ili onaj tko je trebao preuzeti nije imao interesa za tu građu. Zato postoje zaljubljenici u nešto ( budaletine ) koje smetaju poštenu birokratsku klasu u njenoj cjelogodišnjoj hibernaciji i nirvani. Entuzijasti daju poticaj za očuvanje baštine. Bolje bi bilo da uzmu helebardu i birokrate bocnu u rebra po Bubulejinom zakonu. Wink
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #83 on: March 20, 2013, 01:02:36 pm »

Pozdrav ekipi !  Smiley

Jedno pitanje, da li je u zavodu u Tivtu rađen remont obalnih topova JNA?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #84 on: March 20, 2013, 01:36:06 pm »

Znam da jeste rađen remont OT 130 mm, 85 mm i 88 mm. Odgovor je znači - jeste.

Za topove 88 mm u potkopima Crni rt i Skočiđevojka, dolazili su radnici iz Arsenala na lice mesta. Sad, koji stepen remonta je rađen, ne smem da tvrdim, zaboravio sam.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #85 on: March 20, 2013, 02:23:24 pm »

Hvala na odgovoru. Wink

Postoji li neki podatak kada su radili rekalibriranje OT 90mm Ansaldo tj. kada je rađeno zamjenjivanje cijevi i prelazak na USA standard 90mm i municiju za tenk i SO (samohodno oruđe)?

Ispočetka je na municiji 90mm pisalo "za tenk i SO", a kasnije "za tenk, SO i obalski top"
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #86 on: March 20, 2013, 02:24:31 pm »

E, to već ne znam, žao mi je.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #87 on: March 20, 2013, 03:08:34 pm »

Svugde postoje zakoni o Arhivskoj građi.

Kada nastane dokument on se po ZUP-u (u civilnim strukturama) ili shodno pravilu službe arhivira na određeni vremenski propisan period sa obaveznom naznakom o tajnosti i periodom do kada ta naznaka ističe.

Kada period prođe shodno zakonu, predaje se državnoj arhivskoj instituciji (državni arhiv) koja je takođe dužna da poštuje rokove i naznake rokova tajnosti.

Nakon isteka perioda čuvanja u državnom arhivu predaje se zainteresovanim muzejskim ili naučnim institucijama (ukoliko ima interesovanja) ili se konačno uništava.

Za neka dokumenta rok može biti i do 100 godina, za neka od nacionalne važnosti bez ograničenja a za većinu je 10 godina.

I sve je to uređeno zakonom.
Samo je pitanje ko je i koliko bio zainteresovan da zakon poštuje.

Normalno je bilo da je celokupna građa po automatizmu predata Arhivu Republike Crne Gore na čuvanje (važi samo za dokumenta za koje su zakonski propisi predvideli obavezu i rok arhiviranja a takvih je sigurno bilio mnoštvo iz SAKO-Tivat.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #88 on: June 13, 2013, 01:38:00 pm »

Ljudi, vjerovali ili ne, danas sam svojim ocima vidio KOMPLETNU, ALI KOMPLETNU sacuvanu tehnicku dokumentaciju za podmornice klase "Hrabri" koja skuplja prasinu u jednom od depoa u krugu bivseg tivatskog Arsenala zajedno sa kompletnom arhivom bivseg MTRZ, cekajuci da se neko smiluje i to sacuva u adekvatnoj arhivskoj ili muzejskoj ustanovi!

Tu dokumentaciju bi zaista trebalo sačuvati nekako, čudi me da niti jedna od država
naslijednica SFRJ baš puno ne brine o očuvanju takve dokumentacije. U Austrijskim
arhivima i Muzejima u Beču čovjek lako nalazi stare dokumente još iz AU mornarice.

Mi to nemamo "u krvi" kad se sjetim koliko je korisne dokumentacije u Puli bilo
uništeno (i ne samo u Puli) u 1991. godini i to s obje ili od obje strane. Šteta.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.