Airspeed Oxford u JRV
<< < (3/6) > >>
trpe grozni:
Inace Pukovnik Savo Poljanac je bio komandant 32 bombarderske divizije.
dzumba:
По причи мог оца, официри пилоти из ваздухопловства ВКЈ, посебно они који су летели у априлском рату и обарали непријатељске авионе, били су врло цењени међу официрима.  Неки од њих су имали заслуга и за НОВОЈ, како у земљи као учесници НОБ-а тако и у заробљеништву као они који су се одмах определили за НОП и вратили се у земљу. Саво Пољанец је један од њих. Они су и преносили тај, помало либерални  приступ војној дисциплини која је и дан данас присутан у Ваздухопловству. Зато су и могли да мало буду "мимо других". На руку им је ишло то што су многи, у то време, командујући генерали у ЈРВ дошли из краљевског ваздухопловства, пре свих генерал Божо Лазаревић, генерал Милан Симовић, па и Зденко Улепич и др.
m-hobby:
Quote from: trpe grozni on June 07, 2011, 03:59:05 pm

...Po recima gospodina Majerskog (fotka je sa njegovog FB profila), avion je koristio Pukovnik Savo Poljanac.
Evo teksta koji je gospodin Majerski postavio ispod fotografije.

Quote

Onaj u koznom kaputu je puk. Savo Poljanac , avion je Anson za njegove potrebe! Mehanicar (kozna letacka ) pod. Culibrk ! Drugi s lijeva (stoji) to mi je stari ! Drugi s desna (stoji) L. Popov ! Zaboravio sam vise cinove !

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pogledao sam belesku iz razgovora sa penzionisanim ppuk. Brankom Glumcem, koji sam vodio oktobra 1988. godine, a koji mi je dao istu ovakvu fotografiju. Evo pojasnjenja nekih detalja koji prikazuje slika Oxforda br.9704.

Snimak je nacinjen 4. novembra 1958. u Mostaru (datum stoji na poledjini fotografije).  Ovaj avion Oxford pripadao je Štabnom avio odeljenju LŠC (odnosno 1.i 2. PŠ). Avion je krajem 1959. rashodovan.
Tada je Sava Poljanec bio nacelnik (komandant?) Prve i Druge pilotske skole u Mostaru koja je nastala 1956. preformiranjem Letackog skolskog centra (LŠC). Od Prve i Druge pilotske škola formirana je kasnije (1960.) VVA u Zadru.

Na slici su:
stoje: 2. Majerski (otac M. Majerskog) upravnik radionice na a. Mosrtar, 4. kap. Dragi Jovanović, 6. ppuk Branko Glumac, 7. puk. Sava Poljanec, 8. Dokmanović, 9. Perme Jože, 10. pilot aviona Luka Popov. Ostale sa slike nije mogao da identifikuje.
čuče: 5. Radmilo Vuksanović (kasnije puk. vojni ataše u Moskvi)

Inače u to vreme nije bilo ništa neobično da ovakvi avioni (za laki transport) budu dodeljivani Štabnim avio odeljenjima većih vazduhoplovnih jedinica.

To bi za sada bilo sve što sam o ovoj slici mogao da saznam. Ukoliko neko može da dopuni detalje, posebno u pogledu identifikacije ostalih sa ove slike bilo bi dobro da to podeli sa nama.

 



 
t_p_:
Na fotografiji koju je imao Jože Perme na zadnjoj strani jedino je napisano njegovo ime (nije autogram) ...
Dreadnought:
Fotografija aviona Airspeed Oxford objavljena u dopunjenom i izmenjenom trećem izdanju knjige "Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo 1942-1992".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Navigation
Message Index
Next page
Previous page