PALUBA
April 26, 2024, 12:31:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9]   Go Down
  Print  
Author Topic: MIM-104 Patriot  (Read 19367 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #120 on: March 10, 2024, 07:45:45 pm »

Patriot - okosnica PVO Ukrajine na srednjim i velikim daljinama

Otkako su sistemi S-300PS uništeni (uz rezervu da može postojati još 1-2 diviziona u upotrebi), a sistemi Buk-M1 praktično ostali bez raketa, sistemi PVO Patriot i NASAMS su postali najbrojniji i najpouzdaniji sistemi u naoružanju Ukrajinske PVO, kada je u pitanju domet raketa.

Postojanje 1 baterije SAMP/T koja ima veći domet od NASAMS-a, nema nikakav strateški značaj, a baterije IRIS-T SLM su takođe kako se čini još uvek previše malobrojne, a već su pretrpele i neke udare po krucijalnim elementima sistema, poput lansera i radara.

Razorni udari ruskih vazduhoplovnih snaga po dubini ukrajinske teritorije, ali pogotovo u zoni zahvaćenoj ratnim dejstvima i napredovanje Ruske vojske u poslednja 2 meseca, prisililo je komandu ukrajinske PVO da čak i strateške sisteme PVO privuče bliže liniji fronta.

Naravno, ne rade to ukrajinci bez prethodnog promišljanja, pa se sistemi poput Patriota ili NASAMS-a, šalju u zonu aktivnih dejstava u skraćenom formacijskom sastavu, obično sa 2 lansera, radarom i komandnom stanicom. Naravno u blizini su uvek i jedinice za logistiku i popunu raketama.

Sistem PVO Patriot je nesumnjivo kvalitetan raketni sistem PVO, sa izborom više tipova raketa različitog dometa, vođenja i načina angažovanja cilja. Ukrajini su isporučene i rakete dometa do 160 km GEM-T, ali i rakete kraćeg dometa specijalisti za balističke i krstareće rakete tipa PAC-3 CRI i MSE i sa kinetičkim "hit to kill" dejstvom na cilj.

Sistemom Patriot se do sada najčešće dejstvovalo iz reona okoline Kijeva ili sa položaja u centralnom i južnom delu Ukrajine od Dnjepropetrovska do Nikolaeva i uglavnom su bili van dometa ruskih sistema za borbu protiv sistema PVO, mada su postojale informacije o uništenju ili oštećenju nekih komponenti sistema (uglavnom lansera).

U jednom ili dva slučaja, uspeli su da naprave uspešne zasede i da iznenade ruske avione (i helikoptere) dejstvujući na njih čak u vazdušnom prostoru same Rusije (delujući sa severa Ukrajine) ili pak iznad Azovskog mora, delujući u rejonu oko Zaporožja.

Ipak, sa približavanjem frontu (iako čak i nisu bili bliže od cca 50-tak kilometara) nastaju i prvi ozbiljniji problemi za "rodoljube". Pa smo tako imali prilike da vidimo i prve fotografije i snimke uništenja vitalnih komponenti sistema Patriot (ali i NASAMS) kao što su lanseri, radari i komunikacione relejne stanice.

To ne treba da iznenađuje više nikoga. Nova pravila na savremenom bojištu uspostavljena masovnom upotrebom svih mogućih vrsta i tipova bespilotnih letelica i kamikaza-dronova, tražiće i nove načine i sisteme zaštite ali i novu taktiku borbe protiv, neki bi rekli "malih napasti" iz vazduha. Sistemi poput Patriota u takvim uslovima (ali i inače) traže zaštitu koja može delovati dok je jedinica na maršu. Očito je da su te jedinice zakazale ili nisu (opet usled ukupne malobrojnosti) niti bile angažovane u zaštiti tokom marševanja, iako je u pitanju raketni sistem PVO od strateškog značaja.

Ukrajinci znaju vrednost sistema Patriot i verovatno su znali i da će ovaj trenutak, dakle približavanje frontu usled nemogućnosti dalje upotrebe sistema PVO iz sovjetske ere iz raznih razloga, ipak doći pa se i traže načini da se izvrši povezivanje lansera sistema Patriot i komandnih stanica sa drugim osmatračko-akvizicijskim radarima iz sastava radarskih jedinica ukrajinske vojske, ali taj proces, iako moguć, ipak nije toliko jednostavan i trebaće i vremena i tehničke "pronicljivosti" da se ovaj izazov uspešno reši.

Isto važi i za sisteme Buk, na koje treba implementirati projektile američke proizvodnje sa poluaktivnim ili aktivnim radarskim samonavođenjem, projekat "FrankenBuk". Može sve to, ali treba raditi na tome. Više je predloga bilo za modernizaciju sistema kao što je recimo Kub na sličan način, ali niti jedan nije zaživeo u praksi. To pokazuje da tu ima posla i da treba vremena, a Ukrajinci upravo vremena sve manje imaju.

U prilog ovome, postaviću jednu ilustraciju koja se proširila ukrajinskim društvenim mrežama, a upravo "u čast" raketnog sistema PVO Patriot i njegove dosadašnje upotrebe u sklopu snaga PVO Ukrajine.

Izvor: autorski tekst Kubovac

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Patriot ilustracija.jpg (50.6 KB, 700x700 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #121 on: March 11, 2024, 01:15:37 pm »

U gornjem tekstu sam se kratko dotakao i mogućnosti da se ukrajinski radari integrišu u sistem Patriot, što bi moglo sačuvati bazične radare Patriota od uništenja i produžiti preživljavanje sistema.

Međutim nije lako to izvesti. Sistem Patriot koristi sistem "praćenje kroz raketu" što zahteva stalnu dvostranu komunikaciju sa raketom, koju ukrajinski radari ne mogu da ostvare. Takođe, problematično je i zbog radio-komandi upravljanja kod raketa sa aktivnom glavom, jer je opet potreban kanal praćenja raketa, što Pelikan ili Feniks jednostavno nemaju.

Ono što bi se moglo uraditi jeste korišćenje raketa sa aktivnom glavom poput PAC-3 MSE (ili CRI) i to tako da se početni podaci pošalju raketi sa komandne stanice, a da ona zatim po poletanju traži zahvat u vazduhu. Verovatno bi se mogao ostvariti domet od 15-30 km (ili nešto više), zavisno od tipa cilja, avion, helikopter, krstareća raketa ili nekakva BPL.
Jednostavno, radio-komandni sistemi nisu tako jednostavni da se izvrši hibridizacija, korišćenjem "klasičnih" OAR-a. Moguće je izvesti, ali puno tu posla ima.

Daleko lakše je raditi sa sistemima koji koriste rakete sa aktivnom glavom za samonavođenje ili sa IC glavom za samonavođenje jer se one mogu integrisati i na Bukove i na Ose i na stare Kubove. Dakako i rakete sa poluaktivnom radarskom glavom, ali tada treba obezbediti kompaitiblnost frekvencija osvetljavanja cilja sa prijemnikom poluaktivne glave za samonavođenje.

Zato se "hibridizacija" uglavnom i vrši raketama tipa AMRAAM, IRIS-T, ASRAAM, RiM-7, Aspide-2000 (kada su u pitanju "zapadne" zemlje) ili R-73 ili R-27T uz potencijal i sa R-77 (kada su u pitanju zemlje "istoka") i slično, a nikako sa recimo raketama koje se navode radio-komandnim putem bilo kog tipa.
« Last Edit: March 11, 2024, 02:58:05 pm by Kubovac » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #122 on: March 21, 2024, 01:44:09 pm »

Vašington planira da prebaci PVO raketne sisteme Patriot iz Japana u Kijev?

21.03.2024.
 
Tokijo će prebaciti svoje sisteme protivvazdušne odbrane Patriot u Vašington kako bi ih SAD poslali Kijevu, pošto su američki arsenali u Ukrajini iscrpljeni. Prema izvorima, osnova za ovu tezu je akutna nestašica sistema protivvazdušne odbrane u Ukrajini nakon serije poraza različitih sistema PVO od strane ruskih raketa.

Tokio je odobrio transfer sistema PVO i raketa „Patriot“ Sjedinjenim Državama radi njihovog naknadnog prebacivanja u Ukrajinu, uprkos upozorenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova, piše Militari Voč magazin.

Navodno nezadovoljstvo odlukom primećuje se i u Japanu, gde veliki broj političara s pravom smatra takve vladine akcije dokazom prevelikog uticaja Vašingtona na zemlju. Međutim, prema rečima magazina, ozbiljni gubici sistema PVO u Ukrajini teraju saveznike da traže kompromise.

Nedavno, 8. marta, ukrajinske trupe su izgubile sisteme protivvazdušne odbrane MIM-104 Patriot i S-300 u blizini grada Pokrovsk u spornom regionu Donbasa kao rezultat preciznog udara ruskih balističkih raketnih sistema Iskander-M.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zvaničnici su naglasili da će nedostatak raketa protivvazdušne odbrane imati značajan uticaj na život u urbanim centrima Ukrajine.

Istovremeno, sposobnost Vašingtona da izvrši dalje vojne isporuke Ukrajini je ograničena usled borbi između Izraela i Palestine. Magazin naglašava da su sistemi PVO Patriot rasuti po svim pozorištima vojnih operacija od Tihog okeana do Bliskog istoka, dok su svuda raketne mogućnosti potencijalnog neprijatelja značajno porasle.

Sposobnost nabavke sistema Patriot iz Japana je dragocena jer se Sjedinjene Države suočavaju sa kritičnim nedostatkom sistema protivvazdušne odbrane za sopstvene snage.

Sve veće učešće vojske Sjedinjenih Država u tekućim borbama između Izraela i palestinskih militantnih grupa u Pojasu Gaze i širi porast regionalnog vojnog prisustva zemlje podvukli su sve veći pritisak na protivvazdušnu odbranu. Isporuka arsenala američke vojske Ukrajini izgleda malo verovatna, rezimira ova publikacije.

Samo gubitak dva lansera PVO raketa Patriot odjednom stvara impresivnu rupu u protivvazdušnoj odbrani Ukrajine, a na to treba dodati i sve ostale uništene zapadne i sovjetske sisteme.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Činjenica je da će gubitak protivvazdušnih sistema od strane Ukrajine uticati na sposobnost protivvazdušne odbrane da se odupre ruskim projektilima i kamikaza dronova tipa Geran (Shahed). Zapadni saveznici ne žure da Kijevu nadoknade gubitke, tako da kupovina novih sistema može potrajati od nekoliko meseci ali i godina.

Zamena izgubljenih lansera MIM-104 biće višestruko teža nego da je u pitanju S-300. Oružane snage Ukrajine imaju veliki broj sovjetskih PVO sistema, ali se zapadna oprema koristi samo u izuzetnim i posebno važnim slučajevima ili u posebno opasnim područjima.

Snimak uništenja ukrajinskog konvoja lansera i vozila za pratnju protivvazdušnog raketnog sistema pojavio se 9. marta. Odmah po objavi istog, utvrđena je i tačna lokacija udara – autoput 13 km zapadno od Pokrovska, između sela Udačnoje i sela Sergejevka.

U prvim vestima neposredno nakon događaja tvrdilo se da su Rusi nedaleko od Pokrovska uništili ukrajinske sisteme iz sovjetske ere – S-300. No, kasnije je sa sigurnošću potvrđeno da je u pitanju daleko „bogatiji ulov“ – lanseri američkog PVO sistema Patriot, kao i radar za osvetljenje i navođenje.

Video prilog, u oblasti Pokrovsk raketa Iskander uništila protivvazdušni kompleks S-300 Oružanih snaga Ukrajine
Koordinate: 48.297500, 36.958700


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U poređenju sa tipičnim ciljevima kao što su samostalni radar ili lanser, takav „ulov“ sugeriše da su ruski projektili „uhvatili“ kolonu protivvazdušne odbrane ukrajinskih Oružanih snaga u najnepovoljnijem trenutku — na kratkom zastanku tokom transporta na novu lokaciju.

Važno je napomenuti da su uništeni lanseri zapravo polovina SAM bataljona ovog tipa -puna baterija MIM-204 Patriot uključuje do osam lansera. Slični hipersonični udari su izvođeni i ranije po sistemu PVO Patriot, ali ovo je prvi veliki pogodak ove vrste u 2024. godini.

Priča o udaru Iskandera na konvoj sa MIM-104 posebno je pikantna s obzirom na to da se sve dešava u strateški važnom pravcu za Oružane snage Ukrajine i u kritičnom trenutku za ukrajinsku vojsku.

Izvor


* unisteni-konvoj-pvo-sistema-patriot iskanerisao ih Iskander.jpeg (6.64 KB, 680x383 - viewed 1 times.)

* iskanderisan konvoj-pvo-sistema-patriot.jpg (15.28 KB, 680x423 - viewed 1 times.)

* mesto nađeno uz pomoć objavljenih koordinata.jpg (554.74 KB, 962x662 - viewed 3 times.)

* put gde je Iskander našao Patriota.jpg (490.19 KB, 1553x677 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #123 on: March 24, 2024, 07:17:54 pm »

Nemačka potpisala ugovor od 1,2 milijarde dolara za više protivvazduhoplovnih raketnih sistema Patriot

Ministarstvo odbrane Nemačke potpisalo je ugovor sa američkim RTX (Raytheon) o nabavci dodatnih protivvazduhoplovnih raketnih sistema Patriot.
Ovo se navodi u saopštenju kompanije.


Ukupna vrednost potpisanog ugovora je preko 1,2 milijarde dolara, što uključuje nabavku lansera, radara, komandnih mesta, pripadajućih rezervnih delova i podrške.

Narudžbina je postavljena na najnoviju verziju sistema PVO u verziji PAC-3 MSE, koja će kvalitetno upotpuniti imajuće nemačke sisteme PAC-2.

„Ovaj ugovor odražava globalni naglasak na naprednim protivvazduhoplovnim i protivraketnim odbrambenim sposobnostima i nepokolebljivo poverenje u Patriot“, izjavio je Tom Laliberti, predsednik kopnene i protivvazduhoplovne odbrambene sisteme u Raytheonu.

Generalno, Nemačka će nabaviti četiri dodatna sistema PVO Patriot koji će pokriti ovaj jaz, koji je nastao usled prebacivanja sistema PVO u Ukrajinu od nemačkih vazduhoplovnih snaga.

Treba napomenuti da će Nemačka realizovati i proizvodnju protivvazduhoplovnih raketa MIM-104E za Patriot PAC-2.

Generalno, planirano je da se proizvede više od 500 PAC-2 protivvazduhoplovnih projektila po licenci kompanije Raytheon u MBDA Nemačka u Šrobenhauzenu.

Treba napomenuti da bi prve isporuke trebalo da budu 2027. godine, a prenos poslednjeg sistema 2029. godine.

Osim toga, Nemačka planira da radi na poboljšanju sposobnosti postojećih sistema integracijom novog sistema borbenog upravljanja i radara.

Prethodno je Militarny izvestio da će Agencija za podršku i nabavku NATO-a (NSPA) zaključiti ugovor o kupovini 1.000 raketa u varijanti GEM-T za protivvazduhoplovni raketni sistem Patriot.

Tako Alijansa podržava zemlje članice Evropske inicijative Sky Shield, uključujući Nemačku, Holandiju, Rumuniju i Španiju.

Lanseri sistema Patriot PAC-2 Nemačke vojske:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lanseri sistema Patriot PAC-3:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Patriot ger 1.jpg (147.38 KB, 2048x1365 - viewed 1 times.)

* Patriot ger 2.jpg (99.58 KB, 748x420 - viewed 1 times.)

* PAC-3 usa.jpg (162.78 KB, 1536x1024 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #124 on: March 25, 2024, 04:05:46 pm »

Radar nove generacije američke vojske uspešno je završio još jedno ispitivanje sa bojevim gađanjem

Raytheon, deo RTX-a, najavio je još jednu prekretnicu u razvoju svog Senzora za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu nižeg nivoa, ili LTAMDS, sa uspešnim završetkom događaja sa bojevim gađanjem na poligonu Vajt Sends.

Kako je navela kompanija, vojni lideri iz sedam zemalja su iz prve ruke videli mogućnosti radara.

Demonstracija bojevog gađanja označila je četvrtu u nizu vežbi sa ciljem da se pokažu napredne mogućnosti radara LTAMDS. Ovaj događaj, osmišljen da simulira operativne uslove, uključivao je lansiranje surogata krstareće rakete koja leti na velikoj visini, velikim brzinama i na velikim daljinama. LTAMDS je uspešno otkrio i pratio cilj, demonstrirajući svoju sposobnost da se integriše sa Integrisanim sistemom borbenog komandovanja (IBCS) i vodi raketu PAC-3 sa Poboljšanim raketnim segmentom (MSE) da presretne pretnju.

Tom Laliberti, predsednik odeljenja za kopnene i protivvazduhoplovne odbrambene sisteme u Raytheonu, naglasio je napredne mogućnosti radara, rekavši: „Solidan učinak radara protiv ovih složenih i realnih pretnji potvrđuje dizajn radara i pokazuje kako će ova sposobnost transformisati zadatke protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane.”

Tokom 2023. godine, program LTAMDS je postigao značajne prekretnice, uključujući testove bojevog gađanja protiv pretnji aerodinamičkih pretnji i balističkih projektila, kao i završetak testiranja verifikacije izvođača. Radar je dosledno ispunjavao složene ciljeve testiranja i pokazao svoju početnu tehničku sposobnost u svom primarnom sektoru.

Trenutno, 6 LTAMDS radara prolazi kroz punu sektorsku integraciju i ispitne aktivnosti na više vladinih i Raytheon test lokacija. U 2024. nastaviće se rigorozno testiranje, sa ciljem da se do kraja godine pokaže puna sposobnost rada u sektoru od 360 stepeni.

LTAMDS predstavlja sledeću generaciju radara za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu za američku vojsku. Opremljen radarom sa aktivnom elektronski skenirajućom rešetkom od 360 stepeni koga pokreću elementi galijum nitrida (GaN) koji proizvodi Raytheon, LTAMDS nudi poboljšane performanse protiv širokog spektra pretnji, uključujući letelice sa posadom i bespilotne letelice, krstareće rakete, balističke rakete i hipersoniku.

LTAMDS:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* LTAMDS test.png (627.86 KB, 820x453 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #125 on: April 05, 2024, 01:55:35 pm »

Gde Nemačka može da traži i pronađe sisteme Patriot za Ukrajinu?

Isporuka Patriota Ukrajini postala je prioritet Nemačke, ali ceo problem je što ovih kompleksa nema toliko, čak i ako uzmete u obzir ceo svet

Nemačka će tražiti načine da ojača protivvazduhoplovnu odbranu Ukrajine protivvazduhoplovnim raketnim sistemima „Patriot“ i drugim sistemima. Ovo je saopštio ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba, napominjući da je reč o potrazi ne samo među saveznicima, već i širom sveta. Štaviše, možda će biti potrebno kreirati složene kombinacije kako bi se formirale punopravne Patriot baterije.

Istovremeno, moguće je, prema Defense Expres-u ,obratiti pažnju na opcije koje Nemačka ima u potrazi za Patriotom. Može se krenuti od SAD, gde je u upotrebi 60 baterija Patriot. I odmah ćemo podsetiti da baterija Patriot uključuje samo jednu vatrenu jedinicu, koja je najbliža konceptu protivvazduhoplovnog raketnog kompleksa. Odnosno, uzimajući u obzir teritoriju zemlje i broj stranih baza, 60 takvih kompleksa PVO nije previše za američku vojsku.

Ako uzmemo evropski segment NATO-a, to izgleda ovako:

Nemačka: oko 10 Patriot PAC-3 baterija na stanju
Holandija: Manje od 3 Patriot PAC-3 baterije na stanju
Švedska: u postupku prijema do 4 baterije, trenutno na stanju do 2 Patriot PAC-3 baterije
Rumunija: u procesu dobijanja do 7 baterija, trenutno na stanju do 4 Patriot PAC-3 baterije
Poljska - 2 baterije Patriot na stanju, planira se nabavka do 12 PAC-3 baterija
Grčka - 6 baterija Patriot PAC-2 na stanju
Španija - 3 baterije Patriot PAC-2 na stanju

Ali uzimajući u obzir da se radilo i o potrazi za Patriotom van granica EU i NATO-a, „geografiju“ treba proširiti i na Aziju:

Japan: 24 Patriot PAC-3 baterije na stanju
Južna Koreja: 8 Patriot PAC-3 baterija na stanju
Tajvan: 7 Patriot PAC-3 baterija na stanju

Ali, malo je verovatno da će među ovim zemljama biti moguće pronaći donatora ovih sistema PVO, jer sve te zemlje trenutno nisu u stanju da se delimično razoružaju. Štaviše, oni ne isporučuju oružje direktno Ukrajini, a Japan generalno tek počinje da uklanja samonametnuta ograničenja na izvoz oružja.

Stoga je moguće obratiti pažnju na Bliski istok. Ali u ovoj kategoriji podaci „šetaju“ u zavisnosti od izvora, zbog mnogo manje otvorenosti zemalja:

Kuvajt: 7-8 baterija na stanju (moguće još do 6 baterija PAC-2)
Katar: 4-6 Patriot PAC-3 baterije na stanju
Saudijska Arabija: 18-25 baterija (zajedno PAC-2 i PAC-3) na stanju
UAE: 6-9 Patriot PAC-3 baterija na stanju, još 2 baterije PAC-2 na stanju
Izrael: 4 baterije Patriot PAC-2 na stanju

Ali u ovom slučaju Nemačka možda nije baš dobar "posrednik", jer, na primer, veoma dugo, uprkos razgovoru, blokira prodaju lovaca „Eurofajter” Saudijskoj Arabiji, koje je ova arapska država naručila u količini od 48 jedinica još 2018. godine. Takođe je moguće isključiti Izrael sa liste, zbog zabrane čak i reeksporta svog naoružanja u Ukrajinu.

Dakle, zadatak dobijanja dodatnih Patriota sigurno neće biti lak, ali to ne znači da se ne može rešiti.

Pored toga, napominjemo da jedna baterija Patriot ili jedna vatrena jedinica načelno ima do 8 lansera, jedan radar, jedno komandno mesto, vozila za vezu i podršku. Ali to je fleksibilna struktura, pa postoje sistematski slučajevi kada se menja u zavisnosti od potreba i mogućnosti kupca. Na primer, Poljske baterije Patriot, koje su već raspoređene, uključuju dva radara i osam lansera. Šveđani imaju jedan radar i samo tri lansera. U Japanu je konfiguracija sa pet lansera izabrana kao standardna.

Na kraju, napominjemo da je broj Patriota prilično teško izračunati. Na primer, često citirani Military Balance izračunava ove raketne sisteme PVO "u lanserima", ali to po delovima organizacionih struktura samo ukazuje na broj baterija. Takođe napominjemo da se ne uzima u obzir broj sistema PVO koji nisu u borbeno spremnom stanju stanju, ali je i dalje u okviru sposobnosti SAD da ih obnove.

Raketni sistemi iz porodice Patriot:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Patriot nabavka1.jpg (107.23 KB, 1200x650 - viewed 1 times.)

* Patriot nabavka2.jpg (94.37 KB, 1200x650 - viewed 1 times.)

* Patriot nabavka3.jpg (112.58 KB, 1200x650 - viewed 1 times.)

* Patriot nabavka4.jpg (250.43 KB, 1360x907 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #126 on: April 06, 2024, 10:52:15 pm »

Vojska Holandije planira da razmesti raketni sistem PVO Patriot u Litvaniji

U leto 2024. Holandija planira da rasporedi jedan od svojih sistema PVO MIM-104 Patriot u Litvaniji u okviru NATO vežbe. Ovo raspoređivanje je komponenta NATO-ovog rotacionog modela protivvazduhoplovne odbrane, čiji je cilj poboljšanje sposobnosti za brzo preraspoređivanje jedinica protivvazduhoplovne odbrane i njihovu besprekornu integraciju za odbrambene zadatke na istočnom krilu NATO-a.

Holandska ministarka odbrane Kajsa Olongren opisala je ovaj potez kao značajan čin solidarnosti prema baltičkim saveznicima, ističući posvećenost Holandije bezbednosti baltičkog regiona. Vežba se odvija usred sve veće zabrinutosti među saveznicima u NATO-u u vezi sa tempom ispunjavanja obaveza za jačanje protivvazduhoplovne odbrane u baltičkim državama. Uprkos uveravanjima, sporo raspoređivanje takvih odbrambenih sistema izazvalo je zabrinutost, posebno u Litvaniji, koja se u velikoj meri oslanja na NATO za napredne sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane zbog budžetskih ograničenja.

Očekuje se da će odbrambeni budžet Litvanije, koji se značajno povećao od 2020. do 2024. godine, nastaviti da raste, što ukazuje na posvećenost zemlje jačanju svog odbrambenog stava usred rastućih bezbednosnih izazova. Holandija je dosledno podržavala baltičku bezbednost, doprinoseći NATO-ovim misijama vazdušnog patroliranja od 2005. godine i angažujući se u različitim regionalnim odbrambenim inicijativama.

Štaviše, u januaru 2024. Holandija je, zajedno sa Nemačkom i Poljskom, uspostavila vojni koridor kako bi omogućila brzo kretanje trupa i sredstava širom Evrope, što je ključni korak ka poboljšanju sposobnosti NATO-a za brzo reagovanje. Ovo raspoređivanje naglašava stalne napore NATO-a da odvrati agresiju u istočnoj Evropi, posebno nakon ruske aneksije Krima.

MIM-104 Patriot je jedan od najsavremenijih odbrambenih raketnih sistema zemlja-vazduh koji se prvenstveno koriste u Sjedinjenim Državama i savezničkim državama za protivvazduhoplovnu odbranu od niza pretnji uključujući taktičke balističke rakete, krstareće rakete i napredne avione. Sastoji se se od radarskih jedinica za otkrivanje i praćenje ciljeva, komandno-upravljačke stanice, lansera i vođenih projektila, Patriot je evoluirao kroz nadogradnje od svog debija 1980-ih da bi ostao na čelu tehnologije protivvazduhoplovne odbrane. Njegove varijante, od PAC-1 do naprednog PAC-3, sukcesivno su poboljšavali mogućnosti detekcije, domet presretanja i efikasnost projektila, osiguravajući njegov status ključnog sistema u modernim vojnim arsenalima.

Holandija, među međunarodnim operaterima sistema Patriot, uključila ga je u svoje vojne snage kasnih 1980-ih, sa ciljem da ojača protivvazduhoplovnu odbranu tokom Hladnog rata. Holandske snage su od tada držale korak sa tehnološkim napretkom učestvujući u programima nadogradnje, koristeći Patriotove sposobnosti u misijama i vežbama NATO-a. Ova posvećenost naglašava ključnu ulogu sistema u odbrambenoj strategiji Holandije i njegov doprinos regionalnim i NATO okvirima protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane. Detalji kao što su specifične varijante sistema u upotrebi, broj jedinica i nedavna ažuriranja mogu da variraju, odražavajući tekuće nabavke i napore za modernizaciju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Patriot Hol.png (665.66 KB, 793x516 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #127 on: April 19, 2024, 05:08:47 pm »

Ukrajinski vojnici obučavaju se u Španiji za rukovanje sistemom protivvazduhoplovne odbrane Patriot pre isporuke

Ukrajinski serviseri i tehničari obučavaju se u Španiji za održavanje i rad raketnih sistema Patriot. Španija je nedavno nabavila svoje prve američke protivvazduhoplovne sisteme u oktobru 2023. godine, nakon odobrenja prodaje od 2,6 milijardi dolara od strane Agencije za odbrambenu saradnju, američke agencije za međunarodnu vojnu saradnju i izvoz opreme.

Ukrajina je dobila oko 3 sistema (baterije) Patriot iz raznih zemalja. Međutim, protivvazduhoplovni sistemi, kao i teška oprema, zahtevaju značajno održavanje, naglašavajući potrebu da ukrajinski serviseri budu obučeni u zapadnim zemljama.

Pored sistema Patriot, Ukrajina je takođe dobila nekoliko NASAMS i Iris-T sistema. Do sada su isporučene samo tri jedinice Patriot, što ograničava njihovu efikasnost na ukrajinskom polju operacija.

Sistem protivvazduhoplovne odbrane Patriot, zvanično nazvan MIM-104 Patriot, je raketni sistem zemlja-vazduh dugog dometa koji su razvile Sjedinjene Države i koriste mnoge zemlje širom sveta. Prvenstveno služi za odbranu od vazduhoplovnih ciljeva kao što su avioni, bespilotne letelice, balističke i krstareće rakete. Sistem Patriot koristi naprednu radarsku tehnologiju za otkrivanje i praćenje ciljeva pre lansiranja projektila da ih presretne na velikim udaljenostima, čime se obezbeđuje široka odbrambena pokrivenost.

Od početka ruske ofanzive 2022. godine, Ukrajinci su učestvovali u različitim programima obuke sa vojnicima NATO-a, uključujući borbenu obuku u Engleskoj i Češkoj, kao i obuku za održavanje vozila u Francuskoj i drugim zemljama koje su donirale vozila (kao što su Leopardi, AMX 10 RC). Nedavne slike iz Španije pokazuju ukrajinske servisere koji prolaze obuku.

Ovo se poklapa sa nedavnim zahtevima Nemačke za isporuku šest novih sistema Patriot ukrajinskim snagama.

Ukrajinci na obuci u Španiji za održavanje sistema Patriot:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Ukrajinci na obuci 1.jpg (928.38 KB, 2814x1830 - viewed 1 times.)

* Ukrajinci na obuci 2.jpg (659.7 KB, 4000x1848 - viewed 1 times.)

* Ukrajinci na obuci 3.jpg (907.35 KB, 2236x1814 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« Reply #128 on: April 24, 2024, 06:33:02 pm »

Španija će praviti komponente za PAC-3 MSE, koje su se pokazale kao pozitivne u Ukrajini protiv ruskih raketa

Detalji ovog sporazuma se ne otkrivaju, ali se u svakom slučaju radi o povećanju proizvodnje komponenti za rakete od kritičnog značaja, uključujući i za Ukrajinu.

Američka kompanija Lockheed Martin ima novog partnera – reč je o proizvođaču iz Španije, koji će sada učestvovati u proizvodnji komponenti za rakete presretače protivvazduhoplovnih raketnih sistema Patriot. Ovo će pomoći da se delimično reši problem "uskih grla" u proizvodnji zaista savremenih sistema PVO u današnjoj stvarnosti.

Kako su rekli iz Lockheed Martin, radi se o memorandumu o razumevanju sa Grupo Oesia „kako bi se osigurala potencijalna buduća proizvodnja komponenti raketnog segmenta Patriot Advanced Capability-3. Španska kompanija će proizvoditi komponente PAC-3 MSE za međunarodne kupce“.

Kako je saopšteno u Zone Militar, u okviru ove saradnje, nakon transfera tehnologija, španska kompanija Grupo Oesia proizvodiće visoko specijalizovane kablove i sprege PAC-3 MSE. Lockheed Martin je napomenuo da će ova saradnja „pružiti Španiji kritične industrijske kapacitete, jačajući njene sposobnosti kompleksne protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane“.

U kontekstu Španije, podsetimo, američki Stejt department je u jesen 2023. odobrio prodaju protivvazduhoplovnih raketnih sistema Patriot Configuration-3+ Španiji za 2,8 milijardi dolara, reč je o četiri vatrene jedinice Patriot odbrambenog sistema, kao i niz prateće opreme i projektila.

Što se tiče direktno Patriota, vredi napomenuti da je u februaru ove godine objavljeno o proširenju proizvodnih mogućnosti raketnog segmenta MSE uz pomoć novog pogona, dok je krajem prošle godine stopa proizvodnje bila oko 500 projektila godišnje, a planirano je da obim od 650 raketa dostigne 2027.

Podsetićemo i da je ranije NATO zvanično najavio svoju nameru da podrži inicijativu za kupovinu 1.000 raketa za zemlje članice Alijanse za sistem PVO Patriot – međutim, ne radi se o projektilu MSE, već o GEM-T, koji su projektovani za presretanje aerodinamičkih ciljeva na daljinama od 160 km.

Raketni segment sistema Patriot PAC-3 - projektil MSE:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* PAC-3 MSE segment.jpg (2455.58 KB, 2400x2400 - viewed 0 times.)

* PAC-3 MSE segment 2.jpg (53.77 KB, 1200x650 - viewed 0 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.