PALUBA
April 19, 2024, 03:03:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sistem Iron Dome, Izrael  (Read 20732 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 644



« Reply #75 on: February 15, 2022, 09:11:03 pm »

Zanimljivi navodi izraelske publikacije o navodnoj blokadi isporuke sistema Iron Dome, a još zanimljivije je mišljenje ukrajinskog ministra odbrane o izraelskom sistemu Iron Dome (Gvozdena kupola)....

Izrael blokira isporuku američkog protivraketnog sistema „Gvozdena kupola“ Ukrajini

Ukrajina neće dobiti izraelski raketni odbrambeni sistem Gvozdena kupola, Izrael je uspeo da zaustavi prebacivanje kompleksa u Kijev koji su započeli Amerikanci. Ovo prenosi publikacija „Jediot Ahronot“.

Prema pisanju lista, SAD su nameravale da Ukrajini prebace kompleks Gvozdena kupola koji je prethodno isporučio Izrael, pošto ga nije bilo moguće „uklopiti“ u američki sistem PVO. Prema dostupnim informacijama, Kijev je prošlog proleća zatražio od Sjedinjenih Država isporuku sistema Patriot i odbrambenog raketnog sistema Gvozdena kupola, a Vašington je bio sklon pozitivnoj odluci o ovom zahtevu, bar u pogledu izraelskog sistema.

Međutim, Izrael je, ne želeći da kvari odnose sa Rusijom, preduzeo niz koraka sa ciljem da spreči da Gvozdena kupola uđe u Ukrajinu i to je i uspelo. Sjedinjene Američke Države su navodno prihvatile stav izraelskih vlasti, a Kijev je već izrazio razočaranje ovakvim ishodom.

Možda su ukrajinske vlasti već znale da protivraketni odbrambeni sistem Gvozdena kupola neće stići u Ukrajinu i počele su da „pripremaju teren“ za objašnjenje ovog odbijanja. Ne postoji drugi način da se objasni izjava ukrajinskog ministra odbrane Aleksija Reznika, izrečena početkom februara ove godine, da Ukrajini nije potreban protivraketni odbrambeni sistem Gvozdena kupola. Štaviše, Reznikov je sve ovo objasnio time da Gvozdena kupola navodno nije sposobna da reši zadatke koji su dodeljeni protivvazduhoplovnoj odbrani zemlje.

Prema Reznikovu, sistem Gvozdena kupola ne može da obezbedi zaštitu strateških objekata, jer je projektovan za zaštitu od sporih raketa koje lete na kratke udaljenosti, odnosno napravljene u „garažama u susednim zemljama“. Zbog toga nije pogodan za pokrivanje nuklearnih elektrana, aerodroma i drugih važnih objekata.

Razgovori o izraelskom sistemu nisu vođeni "u prazno". Ministarstvo odbrane Ukrajine je prošle godine objavilo želju za nabavkom izraelskog protivraketnog sistema Gvozdena kupola, ali ga je prepoznalo kao preskupo. Ipak je bilo spremno da ga prihvati kao poklon od Sjedinjenih Američkih Država radi zaštite "od Rusije".

Izvor: https://topwar.ru/192322-izral-zablokiroval-postavku-protivoraketnoj-sistemy-zheleznyj-kupol-ukraine.html?utm_source=website&utm_medium=social&utm_campaign=group

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1644922639_snimok.jpg (29.43 KB, 800x481 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 644



« Reply #76 on: August 04, 2022, 10:39:57 am »

Gvozdena kupola (Iron Dome) – američka vojska završila kritični test presretača izraelskog odbrambenog sistema; Planira da se oni rasporede do septembra

Američka vojska završila je testiranje presretača izraelskog sistema protivvazduhoplovne odbrane Gvozdena kupola. To je bio drugi takav test nakon što su dve baterije raketa zemlja-vazduh isporučene američkoj vojsci 2020.

Test je sproveden na poligonu Vajt Sends u Novom Meksiku u junu, u koordinaciji sa Izraelskom organizacijom za protivraketnu odbranu (IMDO), navodi se u saopštenju izraelskog Ministarstva odbrane.

Direktor organizacije Moše Patel rekao je da je u ovom testu „sistem presreo sve pretnje dok je bio interoperabilan sa američkim sistemima“.

Ministarstvo je navelo da je test napravio kritičan korak ka postavljanju prve od dve baterije sistema odbrane Gvozdena kupola-Armija (IDDS).

Gvozdena kupola je još jednom dokazala svoju efikasnost i operativne sposobnosti u borbenim scenarijima“, rekao je brigadni general (u rezervi) Pini Yangman, izvršni potpredsednik i šef RAFAEL-ove Uprave za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu.

„Kao deo operativne obuke američke vojske, američke trupe su koristile sistem koji je funkcionisao sa optimalnom efikasnošću protiv raznih pretnji i presretnutih ciljeva sa različitih dometa“, rekao je Jangman.

Prema izjavi koju je izdao Rafael, IDDS će braniti američke snage na fiksnim i polufiksnim lokacijama od podzvučnih krstarećih raketa (CM), sistema bespilotnih letelica grupe 2 i 3 (UAS) i pretnji od raketa, artiljerije i minobacača .

„Važno je razumeti da se primena za SAD odnosi na sposobnost da se ovaj sistem integriše u našu sliku protivvazduhoplovne odbrane“, rekao je general-major Brajan Gibson, direktor Međufunkcionalnog tima za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu (AMD) američke vojske ( CFT).

„Moramo ovo da integrišemo u našu američku arhitekturu i da damo poverenje našim regionalnim komandantima da možemo bezbedno da integrišemo ovaj sistem u ono što imaju“, dodao je on.

Otkriće testa dolazi ubrzo nakon što je američki marinski korpus završio uspešan test rakete presretača „Gvozdena kupola“ na istom dometu, tokom kojeg je presretač Tamir uspeo da osujeti nekoliko ciljeva krstarećih raketa iz različitih pravaca i na različitim putanjama.

Test je imao za cilj da ispita uspešnu integraciju presretača Tamir sa radarom Gator korpusa marinaca i sistemom borbenog upravljanja CAC2S, koji se zajedno naziva prototip Sposobnosti presretanja srednjeg dometa (MRIC).

Brigadni general Jangman rekao je tada da je uspešan završetak testa pokazao sposobnost Rafael sistema da se optimalno integriše sa drugim odbrambenim sistemima, što je važna poruka za kupce u SAD i na međunarodnom tržištu.

Izraelske odbrambene snage (IDF) upravljaju Gvozdenom kupolom više od jedne decenije, u početku protiv pretnji raketama kratkog dometa iz Pojasa Gaze. Kasnije je sistem nadograđen da bi se suprotstavio raznim vrstama pretnji u nastajanju.

Na primer, u maju 2021. IDF je objavila da je projektil Tamir iz svog sistema Gvozdena kupola presreo bespilotne letelice (UAV) Hamasa, označavajući prvi slučaj da je Gvozdena kupola presrela dron.

Američka vojska planira da rasporedi Gvozdenu kupolu

Američka vojska je od Rafaela nabavila dve baterije Gvozdene kupole kao privremeno rešenje za odbranu krstarećih raketa dok se ne razvije sopstvena sposobnost zaštite od indirektne vatre (IFPC) za odbranu od krstarećih projektila i dronova.

Jedna od tih baterija Gvozdena kupola takođe je poslata u vazduhoplovnu bazu Andersen na Guamu u oktobru 2021. kao deo eksperimentalnog rasporeda nazvanog „Operacija Gvozdeno ostrvo“ da se testiraju sposobnosti sistema protiv pretnji krstarećim projektilima kroz simulacije i prikupljanje podataka o tome kako da se integriše Gvozdena kupola sa postojećim sistemima protivvazduhoplovne odbrane američke vojske.

U martu 2022, američka vojska je rekla da bi jedna ili dve od ovih IDDS baterija mogle biti instalirane na jednoj ili dve od sedam mogućih lokacija u kontinentalnom delu SAD, uključujući Fort Blis, Teksas; Fort Hud, Teksas; Fort Campbell, Kentucki; Fort Rajli, Kanzas; Fort Sil, Oklahoma; Fort Stjuart, Džordžija; i Zajednička baza Levis-McChord, Vašington.

Servis planira da postavi ove dve IDDS baterije do septembra ove godine.

Svaka baterija IDDS sadrži oko 60 vojnika, 13 teških taktičkih kamiona proširene mobilnosti, šest jedinica za ispaljivanje projektila, jedan radarski sistem, centar za upravljanje vatrom, sisteme za komunikaciju i opremu za podršku.

Čak je i Ukrajina tražila sistem Gvozdena kupola od Izraela za odbranu od tekućih ruskih raketnih napada. Međutim, Izrael nije voljan da pošalje vojnu pomoć Ukrajini, osim nekih šlemova i zaštitnih jakni kao simboličnog gesta za održavanje odnosa sa Rusijom.

U junu je ukrajinski ambasador u Izraelu Jevgen Kornijčuk pozvao izraelsku vladu da se „vrati u stvarnost“ i proda svoj sistem protivvazduhoplovne odbrane Gvozdena kupola Ukrajini.

Izraelski sistem Gvozdena kupola:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Američki marinci uvežbavaju sa sistemom Gvozdena kupola u bazi Guam:



Izvor


* Iron Dome - Izrael.jpg (55.22 KB, 1066x1600 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 644



« Reply #77 on: May 12, 2023, 12:19:37 pm »

I Gvozdena kupola ide u Ukrajinu?

GENERAL-potpukovnik Denijel Karbler (Daniel Karbler), šef Komande svemirske i raketne odbrane američke vojske (USAMDC), navodno je 9. maja rekao da Sjedinjene Države još uvek nisu isporučile sisteme protivvazduhoplovne odbrane “Gvozdena kupola” (Iron Dome) u Ukrajinu.

Međutim, spomenuo je da je jedan od sistema dostupan za otpremu ako Ukrajina to zahteva. Tokom saslušanja na Komitetu za Oružane službe Senata Karbler je izjavio: "Vojska ima jednu bateriju koja je na raspolaganju ako stigne zahtev".

Karbler je spomenuo da kopnene snage imaju dve baterije “Gvozdene kupole”, ali na jednu od njih trenutno se instalira nova oprema. Druga baterija je, međutim, spremna za potencijalni prenos.

Ali tokom saslušanja, pomoćnik sekretara odbrane za svemirsku politiku Džon Plamb je rekao da nema informacije o tome da li su takvi sistemi ponuđeni Ukrajini.

Gvozdena kupola se oslanja na radarski vođene presretače da bi se eliminisali neprijateljski projektili u vazduhu. Izrael se uveliko oslanja na ovaj sistem da zaštiti svoje civilno stanovništvo od raketa koje su ispalile militantne grupe iz pojasa Gaze i pokazao je izuzetan uspeh.

Iako je sistem protivvazduhoplovne odbrane Izraela “Gvozdena kupola”, dokazao visoku efikasnost u presretanja raketa sa stopom uspeha od 90 posto, stručnjaci smatraju da je malo verovatno da će Ukrajina dobiti ovaj sistem zbog strateškog odnosa Izraela sa Rusijom u sukobima u Siriji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Iron dome izr.jpg (62.7 KB, 906x513 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 644



« Reply #78 on: June 05, 2023, 03:43:59 pm »

Izrael će pomoći SAD da integrišu dve baterije raketa zemlja-vazduh „Iron Dome“ u američki sistem protivraketne odbrane

SAD žele da integrišu raketne sisteme zemlja-vazduh „Iron Dome“ u sistem protivraketne odbrane zemlje. U tome će im pomoći stručnjaci iz Izraela.

Američka vojska je kupila dve baterije raketnih sistema zemlja-vazduh Iron Dome. Svrha kupovine je zaštita od krstarećih projektila. Međutim, nikakva dodatna naređenja neće uslediti. Jedan od razloga je nevoljnost Izraela da otkrije softverski kod. Pored toga, SAD razvijaju sopstvene projekte.

Bez softverskog koda, Iron Dome se ne može u potpunosti integrisati u Integrisani sistem borbenog komandovanja (IBCS). Bez toga, izraelski raketni sistem zemlja-vazduh će ostati "slepa grana". Uz to, postoje zaobilazna rešenja za integraciju Iron Dome-a u sistem borbenog komandovanja, bez korišćenja izraelskog softverskog koda.

S druge strane, Moše Patel, šef Izraelske organizacije za protivraketnu odbranu, rekao je da veruje da su ograničenja razmene informacija između dve države već uklonjena. On je to izjavio na skupu u organizaciji Centra za strateške i međunarodne studije.

Moše Patel je dodao da će Izrael pomoći da se Iron Dome integriše u IBCS. Pored toga, već su raspoređene dve baterije protivvazduhoplovnih raketnih sistema.

Konačna sudbina Iron Dome-a u SAD tek treba da se utvrdi, za šta Rafael, koji je proizvođač raketnih sistema zemlja-vazduh, veruje da će sistem biti uspešan. U međuvremenu, SAD razvijaju sistem Enduring Shield kao deo programa Sposobnost indirektne vatrene zaštite 2 (IFPC Inc 2). Lanser će koristiti Raytheon-ove AIM-9x Sidewinder rakete.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Iron Dome Isr-USA.jpg (63.84 KB, 840x558 - viewed 3 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #79 on: June 05, 2023, 04:12:21 pm »

Zanimljivo...vest još od 29.03.22.

Quote
The systems are currently based with units at Fort Bliss, Texas. Now the Army will decide where to station the Iron Dome batteries — away from test ranges — over the next several months.


Dalje u obrazloženju pročitati ovde vest od pre više od godinu dana:

US Army prepares to choose homes for Iron Dome weapons
By Jen Judson

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 644



« Reply #80 on: August 31, 2023, 07:33:21 pm »

Korpus američkih marinaca je spreman da ojača protivvazduhoplovnu odbranu dodatnom kupovinom sistema Iron Dome

Korpus marinaca Sjedinjenih Država (USMC) spreman je da ojača svoje odbrambene sposobnosti kupovinom sistema protivvazduhoplovne odbrane „Gvozdena kupola“, što je potez naveden u zvaničnom obaveštenju o namerama koje je nedavno objavljeno na sajtu System for Award Management.

Ova strateška nabavka uključuje nabavku 1.840 raketa presretača Tamir, 44 lansera i 11 komandnih centara američke proizvodnje, što signalizira značajno poboljšanje sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane marinaca.

U središtu ove akvizicije je Sposobnost presretanja srednjeg dometa (MRIC), pionirski sistem koji spaja naprednu tehnologiju izraelskog sistema protivvazdušne odbrane „Gvozdena kupola“ sa operativnim zahtevima američkog marinskog korpusa. Gvozdena kupola, prvobitno dizajnirana za presretanje raketa, evoluirala je tokom vremena kako bi se suprotstavila raznim pretnjama, uključujući minobacačke granate, bespilotne letelice i krstareće rakete.

MRIC koncept predstavlja kulminaciju zajedničkih napora između proizvođača Iron Dome-a, Rafaela, i Raytheon-a sa sedištem u SAD. Ova fuzija objedinjuje dokazanu efikasnost raketa presretača sistema „Gvozdena kupola“ sa radarom i infrastrukturom komandnog centra marinaca. Posebno, ovo partnerstvo ima za cilj stvaranje sveobuhvatnog sistema protivvazduhoplovne odbrane sposobnog da odgovori na niz pretnji u domenu srednjeg dometa.

MRIC sistem je već prošao rigorozno testiranje kako bi se potvrdila njegova operativna efikasnost. Korpus marinaca SAD je uspešno sproveo dve sveobuhvatne serije testova sa MRIC-om u julu i oktobru 2022. Ovi testovi ne samo da su pokazali pouzdanost sistema već su i potvrdili njegov potencijal da služi kao vitalna komponenta odbrambene strategije marinaca.

Iako tačan finansijski trošak ove akvizicije ostaje neotkriven, očekuje se u široj javnosti da će iznositi stotine miliona dolara. Značajna investicija naglašava posvećenost marinaca jačanju svojih sposobnosti protivvazduhoplovne odbrane i zaštiti interesa nacionalne bezbednosti.

Ovaj razvoj se zasniva na sporazumu iz 2019. između Izraela i Sjedinjenih Država, kroz koji su 2 baterije Iron Dome prodate SAD. Saradnja je imala za cilj da integriše sistem Gvozdene kupole u ​​arhitekturu protivvazduhoplovne odbrane američke vojske. Međutim, problemi u vezi sa pristupom izvornom kodu i integracijom sistema u početku su predstavljali izazove, što je na kraju dovelo do daljeg testiranja i razvoja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 7935171.jpeg (164.68 KB, 1920x1080 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 644



« Reply #81 on: October 11, 2023, 07:50:01 am »

Prošle subote u ranim jutarnjim časovima, guste salve raketnih projektila poletele su sa prostora pojasa Gaze prema ciljevima u Izraelu. Procene više izvora kažu da je u veoma kratkom vremenskom periodu na Izrael lansirano između 2.500 i 5.000 projektila, od kojih je, reklo bi se, iznenađujuće veliki broj projektila prošao, odnosno probio odbranu koja je najviše oslonjena na protiv-artiljerijsko raketne sisteme Iron Dome....

[ANALIZA] Da li je izraelski PVO sistem Irone Dome zakazao u do sada najvećem raketnom napadu Hamasa?

Preporučujem moju novu kolumnu na vazduhoplovnom portalu Tango Six!
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 644



« Reply #82 on: October 11, 2023, 10:39:47 pm »

Da li je ovo potvrda da su zalihe projektila Iron Dome u Izraelskoj vojsci stvarno bile (gotovo) iscrpljene?

SAD popunile izraelsku municiju za "gvozdenu kupolu"

Sjedinjene Države su popunile izraelske zalihe municije za protivraketni sistem "gvozdena kupola", rekao je Džon Kirbi.

-Zadržali smo ih u Izraelu i jednostavno ih preneli u vlasništvo Izraelskih odbrambenih snaga, rekao je on na brifingu u Beloj kući.

Kirbi je dodao da se u narednim danima očekuju dodatne isporuke Izraelu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Iron dome zalihe.jpg (38.06 KB, 906x513 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 644



« Reply #83 on: October 19, 2023, 08:39:01 pm »

Rojters: SAD nameravaju da pošalju Izraelu dva sistema protivvazdušne odbrane "Gvozdena kupola"

Sjedinjene Američke Države nameravaju da pošalju dva sistema protivvazdušne odbrane "Gvozdena kupola“ u Izrael u okviru ugovora o povratnom zakupu, prenosi Rojters pozivajući se na američke izvore. Napominje se da bi do transfera sistema moglo doći u narednim danima.

- Pentagon je saopštio članovima Kongresa na brifingu u sredu da namerava da pošalje svoja dva odbrambena sistema 'Gvozdena kupola' nazad u Izrael kao deo ugovora o povratnom zakupu - navodi agencija u saopštenju.

Sjedinjene Države su već prebacile seriju municije u Izrael, uključujući i za "Gvozdenu kupolu", i obećavaju da će nastaviti isporuke. Predsednik SAD Džo Bajden obećao je da će tražiti od Kongresa paket pomoći Izraelu bez presedana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Iron dome za izr.png (277.37 KB, 708x467 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 644



« Reply #84 on: October 27, 2023, 03:44:42 pm »

RTX i Rafael grade fabriku za proizvodnju raketa u Kamdenu, Arkanzas

ISTOČNI KAMDEN, Arkanzas --- Raytheon, u partnerstvu sa Rafael Advanced Defence Systems, izgradiće proizvodni pogon u East Camdenu u Arkanzasu za proizvodnju projektila Tamir za sisteme oružja Iron Dome i njegovu američku varijantu, SkyHunter.

Kroz uspostavljeno zajedničko preduzeće Raytheon-Rafael Area Protection Systems, kompanije su se obavezale na kapitalnu investiciju od 33 miliona dolara za uspostavljanje novog objekta. Kada bude operativan, objekat će proizvoditi rakete za američke marince i druge savezničke partnere.

"Ova nova lokacija u Kamdenu će biti prvi sveobuhvatni proizvodni pogon u SAD koji će pomoći oružanim snagama i saveznicima širom sveta sa ovom visoko sposobnom protivvazduhoplovnom odbrambenom raketom“, rekao je Tom Laliberti iz Raytheona, predsednik Land & Air Defence Systems i  Predsedavajući odbora Raytheon-Rafael Area Protection Systems. „Ovaj novi objekat će nam omogućiti da proširimo naše prisustvo u Kamdenu i dodatno iskoristimo talenat i stručnost ovog vazduhoplovnog i odbrambenog epicentra.“

Raytheon i Rafael su se udružili više od decenije na Iron Dome-u, koji ima više od 5.000 operativnih presretanja i stopu uspešnosti koja prelazi 90%.

Američka verzija projektila Tamir sistema Gvozdena kupola,SkyHunter, je oružje protivvazduhoplovne odbrane srednjeg dometa dizajnirano da se suprotstavi nizu pretnji, uključujući krstareće rakete, avione sa posadom i bespilotne letelice, rakete, artiljerijske granate i minobacačke projektile. Rakete SkyHunter će se proizvoditi za program Presretačkog sistema srednjeg dometa MRIC američkog marinskog korpusa.

„Arkanzas je ponosan što je lider u vazduhoplovstvu i odbrani, pomažući da se zaštiti sloboda i bezbednost Sjedinjenih Država i njihovih saveznika širom sveta“, rekao je Klint O’Nil, izvršni direktor Komisije za ekonomski razvoj Arkanzasa. „East Camden nudi iskusnu radnu snagu za novi poduhvat Raytheon i Rafael Advanced Defense Systems, i radujemo se uspehu zajednice i kompanija.“

Zajedničko preduzeće planira da do kraja godine uđe u novo postrojenje sa namerom da počne proizvodnju raketa 2025. godine.

RTX je najveća svetska kompanija za vazduhoplovstvo i odbranu, sa više od 180.000 zaposlenih širom sveta. Kompanija, sa prodajom od 67 milijardi dolara u 2022. godini, ima sedište u Arlingtonu u Virdžiniji.

RAFAEL Advanced Defence Systems Ltd. dizajnira, razvija, proizvodi i isporučuje širok spektar visokotehnoloških odbrambenih sistema za vazdušne, kopnene, morske i svemirske aplikacije za Izraelske odbrambene snage i izraelski odbrambeni establišment, kao i za kupce širom sveta. RAFAEL je jedna od tri najveće odbrambene kompanije u Izraelu, koja zapošljava 8.000 ljudi i brojne podizvođače i dobavljače usluga, uključujući i Sjedinjene Države.

Izraelski protivvazduhoplovni sistem „Gvozdena kupola“ ispaljuje projektil. Raytheon i Rafael su se udružili više od decenije na Iron Dome-u, koji ima više od 5.000 operativnih presretanja i stopu uspešnosti koja prelazi 90 procenata. (Rafael fotografija):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* Israeli-Iron_Dome-launch-1440x960.jpg (151.01 KB, 1440x960 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 644



« Reply #85 on: February 28, 2024, 09:40:39 am »

Počela izgradnja fabrike za rakete Tamir u SAD

U Ist Kamdenu, u Arkanzasu, SAD, počela je izgradnja fabrike za proizvodnju protivraketnih presretača Tamir u okviru zajedničkog preduzeća R2S američke kompanije RTX (Raytheon) i izraelskog Rafalea. Pored toga, očekuje se da će fabrika podržati program presretača srednjeg dometa američkog marinskog korpusa Skyhunter.

"Danas slavimo važnu prekretnicu u programu Iron Dome, jednom od najvažnijih i najnaprednijih sistema protivvazduhoplovnee odbrane na svetu. Stvaranje novog objekta rezultat je bliske saradnje Rafaela i Raytheona, koji su udružili snage pre 18 godina. “, istakao je potpredsednik i generalni direktor odeljenja za protivvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu Rafaela Pinija Jungmana.

Kako je napomenula Anabel Flores, potpredsednica odeljenja za sisteme za kopnene i protivvazduhoplovne sisteme kompanije Raytheon, projekat je od ključnog značaja za američki marinski korpus i saveznike širom sveta, „koji zavise od pouzdanog sistema protivvazduhoplovne odbrane“.

Podsetimo, o planovima za izgradnju takve fabrike u SAD se saznalo u oktobru 2023. godine, a prema preliminarnim planovima, proizvodnja raketa na izgrađenim objektima trebalo bi da počne godinu dana kasnije, 2025. godine.

Što se tiče dinamike proizvodnje, u početnoj fazi to je oko 325 projektila godišnje, a na kraju se planira dostizanje cifre od 1000-2000 projektila.




Izvor

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.