PALUBA
April 26, 2024, 01:00:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kinezi potvrdili gradnju nosača aviona  (Read 2525 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« on: June 09, 2011, 07:44:56 pm »

08.06.2011.
BBC

General Chen Binge odbio je da kaže kada će nosač aviona - redizajnirani nosač Varjag iz sovjetske ere - biti spreman.
Član njegovog štaba izjavio je da nosač neće predstavljati pretnju drugim državama.

cela vest
Quote
The 300m (990ft) carrier, which is being built in the north-east port of Dalian, has been one of China's worst-kept secrets, analysts say.

Gen Chen made his comments to the Chinese-language Hong Kong Commercial Daily newspaper.
Symbol of power

The PLA - the largest army in the world - is hugely secretive about its defence programme.

The carrier was constructed in the 1980s for the Soviet navy but was never completed. When the Soviet Union collapsed, the rusting hull of the Varyag sat in dockyards in Ukraine.

The giant, grey hulk of China's newest warship, 60,000 tonnes of steel, sits at a dockside in the port of Dalian, almost ready to set sail”
Read Damian Grammaticas' report from Dalian

A Chinese company with links to the PLA bought the Varyag claiming it wanted to turn it into a floating casino in Macau.

The carrier is thought to be nearly finished, and is expected to begin sea trials later this year.

But the BBC's Michael Bristow in Beijing says that does not mean it will then be ready to undertake operational duties.

Learning how to operate it - and fly planes off it - will take a few more years to master, our correspondent says.

Lt Gen Qi Jianguo, assistant chief of the general staff, told the Hong Kong Commercial Daily that even after the aircraft carrier was deployed, it would "definitely not sail to other countries' territorial waters".

"All of the great nations in the world own aircraft carriers - they are symbols of a great nation," he was quoted as saying.

Lt Gen Qi said China had always followed a "defensive" principle for its military strategy.

"It would have been better for us if we acted sooner in understanding the oceans and mapping out our blue-water capabilities earlier.

"We are now facing heavy pressure in the oceans whether in the South China Sea, East China Sea, Yellow Sea or the Taiwan Straits," he said.

China is engaged in maritime border disputes with several countries - including Vietnam and the Philippines.

The US, which has 11 fully-capable carrier strike groups, has also expressed concern about its rising naval ambitions.

The PLA has invested heavily in submarines. It is believed to be close to deploying the world's first "carrier-killer" ballistic missile designed to sink aircraft carriers while they are manoeuvring at sea up to 1,500km offshore, and it is building its own stealth fighter aircraft along with advanced carrier-based aircraft built from Russian designs.

All of these can target US bases, US ships and US carriers in Asia.

India is another emerging power pursuing a similar path - with an ex-Soviet carrier being modified for the Indian Navy, and work already under way on a first home-built vessel as well.

Over time, these developments will affect the maritime balance of power in Asia, says the BBC's defence and security correspondent Nick Childs.

China says other countries have nothing to fear, but its recent assertive diplomatic and military muscle-flexing has created waves in the region, he says.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #1 on: June 09, 2011, 07:58:06 pm »

The US, which has 11 fully-capable carrier strike groups, has also expressed concern about its rising naval ambitions.


- ne da se USN. Kina da ostane iz vremena Velikog marsa.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #2 on: June 09, 2011, 08:06:03 pm »

Radovi pri kraju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Juče sam na BBC-iju naleteo na prilog o kineskom nosaču. Nisu štedeli reči u pokušaju da izraze zabrinutost i brigu za mir u svetu nakon što kineski nosač zaplovi. U kadru u pozadini reportera, kinezi su prvi put naložili kotlove na svom nosaču aviona. Dobro je dimio iz funela.  Smiley

« Last Edit: June 09, 2011, 08:12:11 pm by Rade, Reason: slike ubačene kao atačmenti » Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #3 on: June 10, 2011, 12:36:43 am »

Кина постаје глобална војна сила


10. јун 2011.




Потврда начелника генералштаба кинеске војске Чен Бингдеа да Кина гради свој први носач авиона дефинитивно је разуверила све оне који су имали још неке сумње да друга највећа економија на свету полако али и сигурно постаје светска војна сила. Упркос званичној политици Пекинга о „мирољубивом расту” и „немешању у унутрашње послове других земаља”, огроман развој и модернизација кинеских војних капацитета све више брине, пре свега, САД али и њене савезнике у Северноатлантској алијанси.

Према очекивањима експерата, за неколико месеци би из кинеске луке Даљен могао да исплови први кинески носач авиона, који је заправо модификовано пловило „Варјаг”, из совјетске ере, које никад није завршено те је после распада СССР-а продато Кини и потом допремљено из луке у Украјини.

Кинеске власти су тад тврдиле да ће ово пловило бити коришћено за коцкарницу, али, како оцењују западни војни аналитичари, изградња првог кинеског носача авиона, дугог 300 метара, донедавно је била једна од најчуванијих тајни Кине. Странцима је дуго било забрањиван приступ луци Даљен, на североистоку Кине, али је било тешко сакрити пловило од 67.500 тона, тако да су се недавно појавиле и извесне фотографије у кинеским државним медијима.

Дописник Би-Би-Сија из Пекинга извештава да кинеска авијација већ одавно вежба функционисање на носачу авиона, и то на моделу овог пловила које је изграђено на копну. Претпоставља се да ће до краја године на мору у потпуности функционисати први кинески носач авиона.

Овај напредак у развоју војних капацитета само је један од неколико показатеља протеклих десет месеци који доказују да се друга највећа економија на свету убрзаним корацима креће ка статусу глобалне војне силе, директно парирајући Сједињеним Америчким Државама. Допловљавање кинеске ракетне фрегате до либијске обала у тренутку кад је почело бомбардовање Либије и све значајније политичко и војно ангажовање Пекинга у оквиру Шангајског споразума о сарадњи представља необорив доказ да Кина има не само глобалне економске амбиције, већ и велике амбиције да буде веома значајан партнер у одлучивању о свим питањима који се тичу светске безбедности.

Премда америчке стратеге одавно брине огроман развој кинеске војске, експерти НАТО-а тек однедавно увиђају да су односи алијансе и Кине тек новијег датума и да при томе Брисел није сигуран колики су заиста војни капацитети Кине. Док у току „хладног рата” практично није било односа између НАТО-а и Кине, постхладноратовски односи су практично почети бомбардовањем кинеске амбасаде у Београду 1999. године.

На недавно одржаном пролећном заседању Парламентарне скупштине НАТО-а у Варни, бугарски парламентарац Асен Агов је припремио извештај „Раст Кине и могуће последице на НАТО” у којем истиче да је неопходно да алијанса успостави добру сарадњу са Кином, предлажући да се успостави размена војних кадрова. Парламентарна скупштина НАТО-а, која формално није део овог савеза, требало би да у септембру усвоји овај извештај, при чему парламентарци држава НАТО-а планирају да у међувремену оду у посету кинеским колегама.

„Будући да је по броју становника и потрошњи енергије рангирана на првом месту у свету, на другом месту по величини економије а на трећем по нуклеарном арсеналу, раст Кине изазива ’недовољно пажње’ НАТО-а”, каже Агов и додаје да Кина све више учествује у глобалним политичким и безбедносним дебатама, при чему се многе од њих директно или индиректно тичу безбедносних интереса НАТО-а.

Према оцени Агова, интереси алијансе и Кине сусрећу се у Авганистану, централној Азији, Блиском истоку, проблему пирата, тероризма, као и питању ширења оружја за масовно уништење. Премда НАТО брине кинески однос према питању нуклеарног програма у Северној Кореји и Ирану, Агов је уверен да овај војнополитички блок може да сарађује са Кином.

„НАТО би могао да позове Кину да одрже заједничке војне вежбе у сузбијању пирата, будући да је то питање које брине обе стране”, каже Агов.

Међутим, док у оквиру алијансе још разматрају могуће видове сарадње са Кином, Пекинг ширење свог војнополитичког утицаја већ спроводи кроз Шангајски споразум о сарадњи, што све више представља азијски пандан НАТО-у.

Јан Сијетонг, водећи кинески експерт и директор Института за међународне студија при Универзитету Цингуа, недавно је изјавио да ће Кина још брже напредовати у свом утицају у централној Азији уколико буде успела да успостави добре односе са суседима, као што је то учинила са чланицама Шангајског споразума о сарадњи.

„Оснивање Шангајског споразума о сарадњи деведесетих година сматра се за најуспешнији дипломатски потез Кине. Циљ оснивања је да се супротстави америчкој стратешкој тежњи да повећа свој војни продор у централној Азији”, рекао је Јан на семинару одржаном у Кинеској академији друштвених наука.


Izvor:Politika
Logged
bmt70
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 296



« Reply #4 on: June 11, 2011, 08:15:35 pm »

"Sluzbena potvrda"......nesluzbeno se o tome zna vec zadnjih 5godina.....google : sinodefence forum........za informacije o RM kine, novinari dizu oko toga "vijest" kada nemaju o cemu izvjestavati ........ znalo se od kupoprodaje da taj brod nece biti "kockarnica" u Makaou....jer je kupljen preko posrednika ciji je vlasnik bila Kineska RM.....


* Chinese-Aircraft-carrier.jpg (140.53 KB, 956x768 - viewed 77 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #5 on: June 11, 2011, 08:44:44 pm »

Ovo nije Varyag.
Logged
bmt70
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 296



« Reply #6 on: June 11, 2011, 09:15:42 pm »

FF nije Varyag......ali ce ovako zavrsiti na kraju....barem po kineskim izvorima, vec nekoliko godina se vrsi kompletna modernizacija nosaca za Kineske standarde......ovako bi nosac nazvan "Shi Lang" trebao izgledati na kraju..... evo jos jedna grafika ....


* Shi Lang.jpg (306.82 KB, 2000x1709 - viewed 79 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: June 11, 2011, 09:48:23 pm »

Znajući da su sovjeti/rusi imali problema sa pravljenjem katapulta za avione, te su stoga koristili ski jump palubu, kako su kinezi rešili ovaj problem?
Logged
bmt70
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 296



« Reply #8 on: June 11, 2011, 10:05:10 pm »

Motorista ne da su imali problema, nego jednostavno nisu uspjeli napraviti,,,,,,,,,,,Indija gradi novi nosac......e sad kakve to veze ima sa Shi-Langom - ima i to velike.........Northop-Grumman je pokusao lansiranje E-2c Hawkeya preko Ski-Jump sistema i nije islo....Indijci pokusavaju sve da bi ski-jump uspio i za teze avione (za one koje ne znaju , uporabom ski-jumpa tj.povisene palube se izbacuje sistem katapulta) ali za sada nisu uspjeli...a kinezi rade polako i promatraju Indijce- sto bi se reklo uce ljudi........za sada Kina planira nabavu Ka-31 AEW&C....Shi-Lang za sada treba imati ski-jump........Osobno mislim da se Kinezi na Shi-Langu samo uce, da im je to pokusni kunic za domace buduce nosace zrakoplova......a katapult , taj sistem ameri mogu prodati samo englezima i francuzima, iako je i Kina 2005 pokusala sa Ukraijnom nesto napraviti ali od toga nije bilo nista....


* shi-lang6-varyag-05.jpg (15.09 KB, 320x180 - viewed 88 times.)

* ShiLang-01.jpg (150.77 KB, 1440x960 - viewed 74 times.)

* shi-lang-line-1.gif (38.29 KB, 1100x225 - viewed 67 times.)

* catapult-fig.jpg (14.91 KB, 500x183 - viewed 92 times.)
« Last Edit: June 11, 2011, 10:20:31 pm by bmt70 » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.