PALUBA
April 19, 2024, 03:12:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Strani ratni brodovi u posjeti HRM  (Read 172724 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #330 on: December 05, 2015, 10:30:06 pm »

Brod je pod američkom zastavom, ali ima i 3 iz ex Yu. Hrvat je Alen Samardžić, Blagoje Petkovski Mađar  a treći nije predstavljen.

Madjar a zove se Blagoje Petkovski? Ja sam mislio da se Madjari obicno zovu Istvan, Andras, Ferenc i tako to.
A nesto se ne secam da je Madjarska bila ex-YU.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #331 on: December 06, 2015, 03:55:18 pm »

Petkovski je Makedonac rodom iz Bitole, tako kažu novine.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #332 on: December 06, 2015, 05:16:23 pm »

Dvije mobom sa trajekta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* no1.jpg (46.28 KB, 1497x842 - viewed 101 times.)

* no2.jpg (73.99 KB, 1497x842 - viewed 110 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #333 on: December 06, 2015, 05:30:15 pm »

Dobre slike ti pravi mob.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #334 on: December 06, 2015, 05:57:26 pm »

Ma jel ovo trajekt prosa s istocne strane?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #335 on: December 06, 2015, 06:43:10 pm »

Petkovski je Makedonac rodom iz Bitole, tako kažu novine.

Samo sam pokusao da ukazem na greske koje se dogadjaju kada se vesti samo prenose bez obracanja paznje na ono sta pise u tekstu.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #336 on: December 07, 2015, 05:47:35 am »

Dvije slike prenesene s stranice "Radio Split-a"


* 107469_b4fd1cfce365467889cf.jpg (58.99 KB, 800x400 - viewed 79 times.)

* b2e4b9840a7bc3fa0fbf.jpg (57.02 KB, 800x446 - viewed 90 times.)
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #337 on: December 07, 2015, 10:23:37 am »

Možda je netko već ovo prokomentirao a nisam vidio al meni zapelo za oko  Grin
Kad bi novinari umjesto google prevoditelja koristili malo matematike...

"Njegova letna paluba i hangari u slučaju potrebe mogu primiti i do 70 zrakoplova. Standardna letna skupina broji 56 zrakoplova, uključujući helikoptere Sikorsky SH-60B/F i HH-60H Seahawk, leteće radare Northrop Grumman E-2C Hawkeye/E-2D Advanced Hawkeye i avione za elektronička djelovanja EA-6B Prowler i EA-18G Growler. Udarna šaka su lovci F-18 E/F.

Na brodu se nalazi sve što je potrebno za jedan grad od pet tisuća stanovnika. Naime, toliko ovo plovilo ima članova posade, od čega njih 2400 su piloti."


prenio sam samo dio citiranoh novinskog članka, da ne zakrčim..

E sad cca 70-80 raznih aviona i helića... koliko prosječno ima pilota u avionu (kad ima Cheesy )
Meni kao laiku čini se da ih je najviše dva, al eto nek je prosjek 3 (a sigurno nije) to je sa nekakvom rezervom cca 240  ?
Pa ili su pod onih 2.400 ubrojeni svi vezani za letne operacije od onih u hangaru do onih raznobojnih po palubi što mašu skaću i ostalo (uključujući i pilote) pa je kriv Google prevoditelj ili se novinaru učinilo da je dvjestotinjak pilota premalo za takvu grdosiju pa dodao 0?
(ovo me podsjetilo na one viceve iz doba novih i starih dinara i devalvacije... "Mujo koliko je bilo ljudi na stadionu? Pa bilo je negdje preko  100.000,.. kako Mujo  100.000, pa jel znaš koliko je to!?..... A što ti je danas 100.000!?)
« Last Edit: December 07, 2015, 10:27:16 am by MOTORISTA, Reason: Prebačena slova u narandžastu boju, od one plave boli glava i odoše oči » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #338 on: December 07, 2015, 10:28:59 am »

Verujem da je autor teksta termin ``letacko osoblje`` preveo kao ``piloti``.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #339 on: December 07, 2015, 10:56:47 am »

USS HARRY S. TRUMAN
Reporter Slobodne na moćnom bojnom brodu pronašao i Hrvata!




Moćan, velik, nezgodan. Samo te tri riječi najbolje mogu opisati udarni brod pomorske eskadre 6. Flote SAD-a koji se  ujutro usidrio u Splitskom kanalu.

"Harry S. Truman“ jedan od najnaoružanijih i sa svoja 333 metra dužine jedan od najvećih plovnih objekata na svijetu. I ostali su, je li, američki, i svi su, očekivano, nosači aviona.

Posada broda sastoji se od oko 3000 ljudi (300 službenika i oko 2700 mornara). "Flying wing“ (eskadrila), koji ima bazu na nosaču aviona, broji oko 2000 ljudi, od kojih je oko 250 pilota i 1750 ljudi iz kadrovske podrške. Ukupan broj zrakoplova na nosaču aviona je oko 70, od čega je 60 borbenih aviona F/A-18 hornet i F/A-18 E/F superhornet. Tu su i helikopteri, kao i zrakoplovi za zračno motrenje "hawkeye“. Brod je naoružan artiljerijskim i raketnim sustavima za obranu od letećih raketa, kao i radara i drugih senzora sistema za nadzor situacije u zračnom prostoru, na površini i - ispod površine mora!

Na palubi opojni miris mješavine mora i kerozina, u pozadini žarko crveni horizont i zalazak sunca iza Šolte…
Šetnja po hodnicima broda ili pisti za novinarsku svitu bez pratnje je nepoželjna u svakom slučaju. Kilometri hodnika, stepenice koje vode gore, dolje, spuštamo se, pa penjemo… Hodanje bez kraja. Probijali smo se kroz hangare, a na palubi načičkanoj lovcima "vozili“ smo slalom između letjelica i pazili da ne budemo prvi Hrvati koji su glavom udarili o krilo superhorneta.

Srećom, nismo udarili superhorneta, ali jesmo našjenca Alena Samardžića.
- Rođen sam u Zagrebu, a moji su iz Bosne. Aviotehničar sam za prvi stupanj remonta zrakoplova "hawkeye“. Ovaj brod je moja ljubav - kaže nam strogo ozbiljni tehničar Alen.
Kako i ne bi bio ozbiljan kad na ovoj čeličnoj grdosiji ni najmanje pogreške nisu dozvoljene. Avioni moraju raditi kao švicarska urica, a greške se mogu platiti, u ovom slučaju, i životima.

Dok je Alen bio bez osmijeha na licu, od uha do uha smijao se zato razvodnik Blagoje Petkovski. Makedonac od glave do pete.

- Imam 33 godine, rođen sam u Bitoli. Evo, zadužen sam za "public relations“, a nakon što vas ispratim odoh ja na ćevape - smije se Blagoje, pa nam raširenih ruku zapjeva: Bitolaaaa, moj roden kraaaaj….

Dok Blagoje sanja ćevape i Bitolu, doznajemo da je među 18.600 obroka, koliko se svaki dan spremi, moguće naći sve, od jabuke, banana i kivija, preko svih vrsta tjestenine, ribe i odrezaka, do hamburgera.

Kako smo čuli od američkog vojnog atašea u Hrvatskoj, svakog dana u Splitu i široj okolici od slapova Krke do Dubrovnika boravit će najmanje 1000 članova posade i potrošiti u prosjeku između 200 i 250 dolara.

Računica je jednostavna. 5000 ljudi sa "Trumana“ u četiri hrvatska dana boravka potrošit će najmanje 28 milijuna kuna! Solidna zarada, nema što…

Dobrodošlicu na golemi "Truman“ poželio nam je zapovjednik broda, kapetan Ryan B. Scholl. Nakon protokol-pozdrava sedmoj sili, uspjeli smo nasamo popričati sa kapetanom. On, naime, ipak nije bilo tko. School je jedan od najodlikovanijih američkih pilota.

Ponosi se medaljom Legije časti, Srebrnom zvijezdom… Uz to je i bivši test pilot koji je letio u najčuvenijoj akro grupi na svijetu "Blue angels“ američkog zrakoplovstva. Nakon ugodne ćakule, nismo više imali dileme oko misije broda.

- Prije tri dana, dok smo plovili blizu obale Italije, na brod je sletio ukrajinski premijer Jatsenjuk i zapovjednik ukrajinske vojske, general Poltorak. Upoznali smo ih sa načinom funkcioniranja broda, razmjenili smo iskustva, ali smo i dali smo podršku narodu Ukrajine - kazao nam je zapovjednik Scholl.
- Gdje plovite dalje nakon Splita-pitamo Schoola.
- Idemo prema Mediteranu i Bliskom istoku kako bi smo dali podršku savezničkim zemljama u operacijama - kratko će kapetan.
- Je li to znači da idete u Siriju - pitamo dalje.
- I sami znate da vam na to pitanje ne mogu odgovoriti - nasmijao se kapetan Harry. Stisak ruke i pozdrav velikom pilotu i kapetanu.

Nosač aviona klase "Nimitz“ je poprilično velika mašinerija. Pitka voda se osigurava u destileriji koja samo dnevno preradi 1,5 milijuna litara vode. Ilustracije radi to je dovoljno vode za 2000 domaćinstava. Za rasvjetu je postavljeno 30.000 sijalica, komunikaciju olakšava 14.000 fiksnih telefona povezanih sa preko 2000 km kabela. "Truman“ ima čak i vlastitu poštu kroz koju, doznajemo, godišnje prođe 400 tona pošiljki! Tu je i stomatološka klinika, bolnica sa 70 bolesničkih kreveta.

Ni vjernici nisu zapostavljeni - na nosaču je izgrađena internacionalna kapela u kojoj tri svećenika svakodnevno obavljaju vjerske obrede.

Razgledali smo na brodu sve zanimljivo, čak i zapovjedni most. Ostalo je i ono što nije dozvoljeno gledati: soba s radarima i taktičkom konzolom, pogonske prostorije s nuklearnim reaktorima. No, i pored toga, samo je jedan pogled na uzletište, lovce i bombe dovoljan za konstataciju: jao ti ga onome tko se usudi napasti ih.

Zato je i službena parola broda omiljena uzrečica predsjednika Trumana: "Give'em hell!“

Izvor : SD
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #340 on: December 07, 2015, 11:26:07 am »

Kako smo čuli od američkog vojnog atašea u Hrvatskoj, svakog dana u Splitu i široj okolici od slapova Krke do Dubrovnika boravit će najmanje 1000 članova posade i potrošiti u prosjeku između 200 i 250 dolara.

to bi bilo 5 dana x 1000 mornara/vojnika dnevno x 250 dol. = dol 1.250.000 = Kn 8.750.000 - daleko je 28 milijuna, ali lijepo zvuci.
Pa nece svaki dan biti na obali sva posada od 5000 osoba.


Ili sam krivo racunao.  Shocked
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #341 on: December 07, 2015, 12:18:00 pm »

Ono što znam i što sam video mnogo puta na Kritu kad dođe nosač u Suda Bay, vojska izlazi u grad ( Chania) u turama od 500-1000 na svakih 12 časova. .Kada dođe nosač onda američki pubovi rade 24 h i vidiš ko su i kakvi su to ljudi. Noću imaju naređenje da se kreću u grupama od najmanje tri čoveka, vojne policije ima na svakom koraku zato što državna policija nema prava da reaguje u slučaju narušavanja reda od strane američkog vojnika.Vidi se grupisanje ljudi po boji kože. Crnci na primer počnu da se sakupljaju u nekom pubu ili diskoteci i tada bledoliki to mesto zaobilaze i traže mesto gde ih nema. Potpuno isto funkcioniše u suprotnom slučaju. Gledaš crnca u 8h ujutru koji sedi na sred puta i drži ogroman cg player sa zvučnicima dok ostali oko njega repuju. Apsolutno ih ne interesuje ko ih gleda, da li neko ima nešto protiv ili....Oni znaju da im niko ništa ne sme....
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #342 on: December 07, 2015, 03:40:52 pm »

Znali li se hoće li možda obnavljati brodske zalihe u Splitu? Tu je dobra prilika za zaradu (voće, povrće, meso, voda....).
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #343 on: December 07, 2015, 05:11:21 pm »

Ma jel ovo trajekt prosa s istocne strane?

Je, policija se vrti okolo pa su ih valjda potirali ovamo.

poz.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #344 on: December 08, 2015, 03:29:52 pm »

S "Trumanom" je u Split stigla i raketna krstarica USS Anzio (CG 68) klase Ticonderoga (u Lori), dok su četiri razarača klase Arleigh Burke (DDG 61, DDG 66, DDG 84 i DDG 107) raspoređena po Jadranu.

5.12.2015.

Američki nosač aviona u splitskom akvatoriju

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Američki nosač aviona "Harry S. Truman" (CVN-75) uplovio je danas, u subotu 5. prosinca 2015. godine u hrvatske teritorijalne vode i usidrio se u Bračkom kanalu.

Inaće se nalazi u Sredozemlju u sastavu 5. flote, a planirano je da njegovi zrakoplovi podupiru aktivnosti Sjedinjenih Američkih Država i saveznika na području Bliskog istoka. Iz američke ratne luke Norfolk isplovio je 16. studenog ove godine, a njegov boravak u Republici Hrvatskoj planiran je do 9. prosinca.

"Harry S. Truman" nosač je aviona klase Nimitz dugačak preko 330 metara, širok preko 40 metara, s gazom od 12 metara. Pogone ga dva Westinghouseova nuklearna reaktora koji omogućuju postizanje brzine od preko 30 čvorova. Ime je dobio po poslijeratnom američkom predsjedniku Harryju S. Trumanu, a još je poznat pod nazivom "Lone Warrior" (Usamljeni ratnik). Njegovu posadu sačinjava 4922 člana, od čega 487 časnika. Zapovjednik nosača aviona je kapetan bojnog broda Ryan Scholl.

Njegova pripadajuća udarna skupina (HSTCSG - Harry S. Truman Carrier Strike Group) sastavljena je od samog nosača aviona te pratećih ratnih brodova:

raketna krstarica USS Anzio (CG 68) klase Ticonderoga,
razarač USS Ramage (DDG 61) klase Arleigh Burke,
razarač USS Gonzalez (DDG 66) klase Arleigh Burke,
razarač USS Bulkeley (DDG 84) klase Arleigh Burke,
razarač USS Gravely (DDG 107) klase Arleigh Burke.

Raketna krstarica USS Anzio usidrena je u splitskoj ratnoj luci Lora, dok su četiri razarača raspoređena po Jadranu.

Naoružanje nosača čine borbeni avioni tipa F/A - 18 Hornet i Superhornet, helikopteri SH-60 Seahawk, zrakoplovi za elektronsko izviđanje i ranu upozorbu E-2 Hawkeye. Za protuzračnu obranu koristi rakete Sea Sparrow te protuzračni sustav Phalanx u kojem su spregnuti radar i višecjevni protuzračni top.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: MORH/ S. Brigljević, morh.hr


* sbgs0001.jpg (203.33 KB, 1200x866 - viewed 70 times.)

* sbgs0054.jpg (217.51 KB, 1200x866 - viewed 79 times.)

* sbgs0078.jpg (213.05 KB, 1200x866 - viewed 99 times.)

* sbgs0114.jpg (244.36 KB, 1200x866 - viewed 78 times.)

* sbgs9804.jpg (220.46 KB, 1200x900 - viewed 72 times.)
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.