PALUBA
March 28, 2024, 11:53:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Winchester IBM 30-30  (Read 11033 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« on: June 24, 2011, 07:36:24 am »


raspolažem podacima o svim časnicima (oficirima) JRM do 31.12.1990.

Vujisića smo, dakle, riješili.

A za pitanje koje ću postavit prvo sam morao konzultirati famozni Čl. 11 ali on je datumski neprecizan, pa računam da pitanje ipak mogu postaviti.

Potječu li ti podaci sa famoznog Winchestera od 200 MB iznijetog iz Personalne uprave i odnijetog u Zagreb? Pitam samo interesovanja radi.
« Last Edit: June 26, 2011, 12:57:02 pm by MOTORISTA » Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #1 on: June 25, 2011, 03:06:30 pm »

Štovani Hrundi,

podaci kojima ja raspolažem rezultat su mog truda. Za potrebe Savjeta za sukcesiju vojne imovine RH imao sam zadaću izraditi popis i kretanje činova za sve oficire, admirale i MT generale JRM do 31.12.1990. U tu svrhu imao sam na raspolaganju sve Službene vojne listove JNA od 1952 do zaključno sa 1990.godinom. Ovo je bio mukotrpan posao no na kraju se isplatio. Dio podataka objavljen je već u Studiji navedenog savjeta pod naslovom "Zapovijedni vrh JNA siječanj 1990-svibanj 1992".

Što se tiče tog nekog famoznog Wincestera od 200MB koji je navodno iz Personalne Uprave stigao u Zagreb ja o tome zaista pojma nemam, a za bazu podataka koju sam izradio vjerujem da mi i ne bi puno pomogao.

« Last Edit: June 26, 2011, 12:52:44 pm by MOTORISTA » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #2 on: June 25, 2011, 06:43:27 pm »

Мало ћу изаћи изван теме.

И ја први пут чујем за навдоно изношење "Винчестера" од 200МБ. Предпостављам да се не односи на пушку тог назива.  У то време сам радио у ССНО, па бих требало да се сећам тако нечег.  Иначе, сада су, сви пероснални подаци за сва активна војна лица бивше ЈНА доступна свим заинтересованим, како лицима тако и државним институцијама из других држава бивше СФРЈ.  Колико знам неке државе су тражиле и добиле копије перосналних досијеа за сва лица која код њих примају пензију или и сада раде у војсци. Углавном је то у вези признавања радног стажа, односно пензија.
« Last Edit: June 26, 2011, 12:52:57 pm by MOTORISTA » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #3 on: June 25, 2011, 06:59:13 pm »

 Winchester je kodno ime za IBM 3340 Direct Access Storage Facility koji se koristio kao prenosni disk na IBM System/370, e sad ali je vojska koristila šta od te tehnike Grin
« Last Edit: June 26, 2011, 12:53:08 pm by MOTORISTA » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #4 on: June 25, 2011, 07:03:52 pm »

Мало ћу изаћи изван теме.

И ја први пут чујем за навдоно изношење "Винчестера" од 200МБ. Предпостављам да се не односи на пушку тог назива.  У то време сам радио у ССНО, па бих требало да се сећам тако нечег.  Иначе, сада су, сви пероснални подаци за сва активна војна лица бивше ЈНА доступна свим заинтересованим, како лицима тако и државним институцијама из других држава бивше СФРЈ.  Колико знам неке државе су тражиле и добиле копије перосналних досијеа за сва лица која код њих примају пензију или и сада раде у војсци. Углавном је то у вези признавања радног стажа, односно пензија.
Kolega "Džumba", radi informiranosti javnosti radi se o sledećem: "Winchester od 200 MB" je disk. U ono vrijeme 90-tih godina je bio "hit" kako se kaže. Koristili smo ga i mi u JRM u velikim sistemima tipa Vax 8350. U MEZ-u i u MŠC JRM. Kompletan Softver (program) za KIS je držan na dva takva diska koji sam jedva na kraju pronašao poslije Balkanskog cunamija u jednoj istočnoj vojnoj ustanovi.
Samo da neodemo u predaleko u  Off, pa završavam.
« Last Edit: June 26, 2011, 12:53:18 pm by MOTORISTA » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #5 on: June 25, 2011, 07:07:32 pm »

Winchester je kodno ime za IBM 3340 Direct Access Storage Facility koji se koristio kao prenosni disk na IBM System/370, e sad ali je vojska koristila šta od te tehnike Grin
"trifko86", ovaj nije bio prenosni. Bio je iha, haj, komadina i težak.
Ko zna gde su moji na kraju završili posle Mankove pojave na Balkanu.
« Last Edit: June 26, 2011, 12:53:27 pm by MOTORISTA » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #6 on: June 25, 2011, 08:57:24 pm »

Tako mu piše u specifikaciji, po slikama se da vidjeti da je grdosija, koliko li je to koštalo Grin
« Last Edit: June 26, 2011, 12:53:36 pm by MOTORISTA » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #7 on: June 25, 2011, 09:04:55 pm »

Tako mu piše u specifikaciji, po slikama se da vidjeti da je grdosija, koliko li je to koštalo Grin
Nepitaj, brdo para, pogotovo kad su znali ko smo i gde smo... Huh?
« Last Edit: June 26, 2011, 12:53:48 pm by MOTORISTA » Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #8 on: June 25, 2011, 10:37:03 pm »

OK, dužan sam sve lijepo i polako objasnit.

Negdje 1991. u vrijeme dok još nije nastupio Čl. 11, ppuk XY iz Personalne uprave, Hrvat rođenjem ali dugo deklariran kao Jugoslaven, stupio je u kontakt sa hrvatskim vlastima. Ne znam na čiju inicijativu, u svakom slučaju on je ponudio svoje usluge. I pošto je netko znao i razumio na kojem i kakvom mjestu je radio dobio je nalog/uput/preporuku da ostane raditi što duže i da sam izabere trenutak u kojem će prijeći u Hrvatsku i da pritom prenese što više podataka iz domene svoga posla. Nije imao specifične upute kakvih i kojih.

Uprava za mobilizaciju imala je kompjutorski sustav koji je bio djelomično izdvojen od glavnog generalštabnog koji se još uvijek zasnivao na nekakvom mainframeu. Nisam siguran kako je to tada funkcioniralo i na kojim računalima, ali oni su imali svoj sustav koji je bio barem djelomično autonoman, točnije nije mu se moglo fizički pristupiti iz centralnog računala. Detalje koji je mainframe bio u pitanju ne znam. Ali znam da je PU i/ili Uprava za mobilizaciju (ne znam je li bila Uprava ili nešto nižeg ranga) zbog specifičnosti posla i tajnosti podataka imala dva posebna hard diska na koja se radio backup baze podataka najmanje jednom tjedno. Ti diskovi imali su ime kojega se ne mogu sjetiti (definitivno nije Winchester, to mi je u trenutku pisanja bio mozak prespojio, poslije ću objasnit što je Winchester - a kako mi mozak radi za jedno 15 dana usred ljeta sjetit ću se negdje na sidru u 3 sata ujutru pa ću morat plovit pola dana do najbližeg WiFi hotpointa kako bih to sa vama podijelio). Ali znam kako su izgledali jer sam taj famozni disk od 200 MB vidio.

Dakle, disk je bio fizički prijenosan, dug otprilike kao kutija za cipela ali dosta uži i nešto tanji. Kućište je bilo metalno, možda aluminijski (nisam siguran) i imalo je podužna plitka rebra. Ne znam kakvim se kablovima povezivao i je li postojala neka osnova za priključivanje sa kontaktima (cradle). Ali na taj disk, točnije na dva takva diska, prebacivala se kompletna mobilizacijska baza podataka JNA: svi vojni obveznici, svi ratni rasporedi, sve mobilizacijske zapovjedi, sve, sve. Diskovi su se čuvali u dva odvojena sefa. Naš ppuk direktno je bio zadužen za jedan. Svakoga dana na kraju radnoga dana zaključavao ga je u svoj sef.

Onda je jednoga dana, u trenutku za koji je sam procjenio da je pravi, taj prijenosni disk sa svim podacima na kraju radnog vremena umjesto u sef stavio u svoju aktn-tašnu. Te večeri sjeo je u auto i preko Bosne otišau u Hrvatsku i hrvatske vlasti već sutradan su imale sve podatke o rasporedu, odazivu i kretanju svih vojnih obveznika, ažurirane sa tim famoznim petkom (datum ne znam ali mislim da bh ga mogao pronaći).

U SSNO je stvar otkrivena tek potkraj dana u ponedjeljak i radi sigurnosti većeg broja guzica stvar je maksimalno zataškana, koliko god je to bilo moguće. Rečeni ppuk dočekao je mirovinu u HV kao stožerni brigadir i mislim da je umro prije otprilike 4-5 godina.

Inače, Winchester je bio kodni naziv jednog modela IBM hard diska 3340, http://www-03.ibm.com/ibm/history/exhibits/storage/storage_3340.html . Prema projektu disk je trebao imati dvije ploče od po 30 MB te je interna oznaka bila 30-30 pa je neki lovac ili bivši vojnik to odmah 'prespojio' na jedan od najpoznatijih američkih puščanih kalibara, .30 WCF ili 30-30 (kalibar 0,30 in i punjenje od 30 graina bezdimnog baruta) te je tako ime Winchester došlo samo po sebi.

Dakle Winchester nije a ne zman kako se zvao, imao je isto specifično ime ali ne vrijedi. Ako netko zna plaćam piće.

A o povjesti hard diskova ima ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_hard_disk_drives
« Last Edit: June 26, 2011, 12:53:57 pm by MOTORISTA » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #9 on: June 26, 2011, 12:00:36 am »

То што си опсао је могуће, мада се лично не сећам тако нечег. А и ко ће се свега сетити. Ипак, то нема везе са Персоналном управом и базом података о лицима. Ту се вероватно ради о подацима које садрже формације (ратне и мирнодопске), као и тренутне податке о мобилизацији ратних јединица и одзиву војних обвезника. То се и онда, као и сада води по броју. Дакле, није ту било , нити је могло бити имена. Нарвно, ако је то што предпостављам да јесте.
« Last Edit: June 26, 2011, 12:54:07 pm by MOTORISTA » Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #10 on: June 26, 2011, 01:01:04 am »

То што си опсао је могуће, мада се лично не сећам тако нечег. А и ко ће се свега сетити. Ипак, то нема везе са Персоналном управом и базом података о лицима. Ту се вероватно ради о подацима које садрже формације (ратне и мирнодопске), као и тренутне податке о мобилизацији ратних јединица и одзиву војних обвезника. То се и онда, као и сада води по броју. Дакле, није ту било , нити је могло бити имена. Нарвно, ако је то што предпостављам да јесте.

Ne znam kako se to zvalo niti koja je točno uprava ali stvar je da se upravo radilo o bazi podataka o licima. Svi aktivni i rezervni časnici bili su na tom disku sa ažuriranim statusom. Možda i više od toga ali za ovo znam sigurno.
« Last Edit: June 26, 2011, 12:54:18 pm by MOTORISTA » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #11 on: June 26, 2011, 01:57:17 am »

Da nije Giant Vintage Ibm [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Giant Vintage Ibm.JPG (75 KB, 640x480 - viewed 262 times.)
« Last Edit: June 26, 2011, 12:54:28 pm by MOTORISTA » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #12 on: June 26, 2011, 08:28:01 am »

Da nije Giant Vintage Ibm [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Trifko možeš li negde nagaziti na sliku Winchestera na koji mislim od juče. Bogami izgledao je ko nagazna protiv tenkovska mina po volumenu. Promjera možda i 35 cm.
I tako okruglast, oklopljen onako kao mesinganim ljevanim metalom. Malko kao rebrast. Vrtio sam Linkove ali bezuspješno...
« Last Edit: June 26, 2011, 12:54:37 pm by MOTORISTA » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #13 on: June 26, 2011, 10:43:25 am »

Jeli to ?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* winc.jpg (77.96 KB, 550x456 - viewed 230 times.)

* x761.86p-03-01 (4.41 KB, 232x139 - viewed 231 times.)
« Last Edit: June 26, 2011, 12:54:47 pm by MOTORISTA » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #14 on: June 26, 2011, 11:12:18 am »

Jeli to ?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nije ali bi bilo kad bi ove otvorene "tanjire" oklopio hermetički u antimagnetni mesingani oklop.
Ma nema veze, nemuči se. Pojavili su se na tržištu 80-81 god.
Ma to je bila "budža" jedno 35x15 cm, a možda i 20 cm.
« Last Edit: June 26, 2011, 12:54:56 pm by MOTORISTA » Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.