PALUBA
March 29, 2024, 02:41:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Winchester IBM 30-30  (Read 11035 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #15 on: June 26, 2011, 12:17:15 pm »

Da nisam bacio sveske iz srednje škole i sa fakulteta, možda bi mogao i pomoći. Ali sam našao nešto što spada u istoriju informatike. Doduše radi se o sistemu UNIVAC 1100 a ne IBM, ali mislim da je princip rada isti. Navedeni podaci su iz Priručnika za praktični rad studenata na računarskom sistemu UNIVAC 1100 izdanja Ekonomskog fakulteta u Subotici Instituta za informatiku i organizaciju, izdanje 1983. godina.
U opisu navedenog sistema se navodi sledeće:
Podsistem magnetnih diskova - obuhvata dve upravljačke jedinice tipa 5046 i sedam uređaja magnetnih diskova. ... Magnetnih diskova ima dve vrste: neizmenjivi i (fiksnih) tippa 8434 (5 komada) i izmenjivih tipa 8433 (2 komada). Njihove važnije tehničke karakteristike su:
Tip 8434
Broj korisnih površina - 19
Broj korisnih staza po površini - 878
Maksimalni kapacitet (u megabajtovima) - 300
Brzina rotacije (obrt/minut) - 3600
Brzina prenosa (kolobajt/sek) - 1257

Tip 8433
Broj korisnih površina - 19
Broj korisnih staza po površini - 815
Maksimalni kapacitet (u megabajtovima) - 200
Brzina rotacije (obrt/minut) - 3600
Brzina prenosa (kolobajt/sek) - 806

Po mom skromnom znanju ti navedeni diskovi koje je ppuk XY izneo ne mogu biti veličine kutije za cipele, iz prostog razloga što su diskovi kružnog oblika, kao i danas, to bi najbliže izgledalo kao današnje kutije za diskove samo što ih ima različite debljine (u zavisnosti od broja diskova) ali otprilike prečnika kao aparat za sušenje kose kod ženskih frizera (ne fen) već ono što podseća na vizir kod šlemova.
Al sam objasnio,  
« Last Edit: June 26, 2011, 12:57:17 pm by MOTORISTA » Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #16 on: June 26, 2011, 12:22:26 pm »

Ja sam imao "cast" da jednom ibm povadim creva. Zaboravio sam oznaku ali se velicine dobro secam, gotovo velik kao regal. Hard disk od livenog gvozdja, tezak bar 5-6 kila. Dvojica smo ga nosili, jedva jer je tezak a velicine kutije za cipele....motori, kablovi ,svasta nesto vise se i ne secam....Mozda mogu da iskopam sliku tog harda ali nista sigurno.
« Last Edit: June 26, 2011, 12:57:26 pm by MOTORISTA » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #17 on: June 26, 2011, 12:42:06 pm »

Odosmo mi daleko od Vujisića ovde. Da ja ove postove koji nemaju veze sa njim prebacim u novu temu pod imenom Winchester IBM 30-30?
« Last Edit: June 26, 2011, 12:57:36 pm by MOTORISTA » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #18 on: June 26, 2011, 12:45:14 pm »


Po mom skromnom znanju ti navedeni diskovi koje je ppuk XY izneo ne mogu biti veličine kutije za cipele, iz prostog razloga što su diskovi kružnog oblika, kao i danas, to bi najbliže izgledalo kao današnje kutije za diskove samo što ih ima različite debljine (u zavisnosti od broja diskova) ali otprilike prečnika kao aparat za sušenje kose kod ženskih frizera (ne fen) već ono što podseća na vizir kod šlemova.
Al sam objasnio,  

Složio bi se donekle sa "TNT..-.om. Nisam dosad o tom ni razmišljao. Svi diskovi u principu su do skoro kraja 80-tih za širu upotrebu bili promjera kao na donjoj slici.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
ali deblji ili oklopljeni na ovaj ili onaj način.
Diskovi malog promjera koji se koriste u današnjem obliku pojavili su se tek sredinom 80-tih ali ni u snu sa kapacitetom od 200MB.
Takve diskove (današnjeg promjera) počeli smo mi u JRM prvi put koristiti u Stini Jadran 1984 god. ali svega kapaciteta 20MB. I oni su mogli da se stave u kutiju od cipela ako će mo tako pričati. Na osnovu toga, a da se odnosi na pomenuti događaj krajem 80-tih, na tako velikom sistemu i sa tako velikim kapacitetom, čisto sumnjam i da se još može staviti u akt tašnu, nemoguće. Neke stvari su se tu pobrkale.
Pojednostavljeno, Diskovi tih godina od 200MB, da su bili te veličine da su mogli u kutiju veličine prosječnih cipela, nepije vodu po mome.


* Disk.jpg (4.41 KB, 232x139 - viewed 166 times.)
« Last Edit: June 26, 2011, 12:57:45 pm by MOTORISTA » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #19 on: June 26, 2011, 12:47:58 pm »

Odosmo mi daleko od Vujisića ovde. Da ja ove postove koji nemaju veze sa njim prebacim u novu temu pod imenom Winchester IBM 30-30?
Što se mene tiče Možeee.
« Last Edit: June 26, 2011, 12:57:55 pm by MOTORISTA » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #20 on: June 26, 2011, 12:59:57 pm »

Odosmo mi daleko od Vujisića ovde. Da ja ove postove koji nemaju veze sa njim prebacim u novu temu pod imenom Winchester IBM 30-30?
Bravo "MOTORI....TA", 
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #21 on: June 26, 2011, 01:14:56 pm »

Nekakva vinčesterka  Grin

http://www-03.ibm.com/ibm/history/exhibits/storage/storage_3340.html

u stvari treba ovo dobro pročešljat

http://www-03.ibm.com/ibm/history/history/history_intro.html
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #22 on: June 26, 2011, 02:34:26 pm »

Neke slike.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* ibm3340.gif (29.94 KB, 300x395 - viewed 222 times.)

* ibm3340a.jpg (46.86 KB, 500x448 - viewed 202 times.)

* L2006-3-2.lg.jpg (23.87 KB, 500x478 - viewed 187 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #23 on: June 26, 2011, 04:05:34 pm »

Iz TE br. 11   Grin cool znao sam da mi je nešto poznato. Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.

PS. Orćareb dali se vi sjećate ZERC-a u Splitu (nisam siguran u naziv ) ,sagrađen je za Mediteranske igre .


* Winchester-disk-1.jpeg (213.92 KB, 768x991 - viewed 191 times.)

* Winchester-disk-2.jpeg (135.63 KB, 1016x768 - viewed 182 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #24 on: June 26, 2011, 05:12:25 pm »

Iz TE br. 11   Grin cool znao sam da mi je nešto poznato. Grin
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.
PS. Orćareb dali se vi sjećate ZERC-a u Splitu (nisam siguran u naziv ) ,sagrađen je za Mediteranske igre .
Nesećam se, ali sam čuo za to. Jer nisam učestvovao u tom projektu.
O diskovima o kojima ja pričam mogli bi biti kao na donjoj slici oali bez vanjske oplate. Samo unutrašnji metalni oklop.
Promjer bi mogao biti onaj od 35 cm. I to nije bio prenosni nego ugradni i morao se demontirati. Sad više memogu da se sjetim kapaciteta, trebao bi tražiti, a dokumentacije nemam, ali bio je cirka 150-200MB. Prema tome ovaj Win 30-30 po svoj logici i nije bio od 200Mb, nego pre svega u vrh glave 30MB.
JRM je koristila Vax računare u MŠCJRM i MEZ-u. i to 8350 i 730. U njima su između ostalih bilo instaliran i nekoliko tih ugrađenih Winchester diskova. Naravno bilo je i vadljivih ali to su bili isto promjera 30 -tak cm i kapaciteta kako koji 6,5 li 12 MB. Bili su i trake ali kolut je mogao imati u vrh glave 20MB.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #25 on: June 26, 2011, 05:55:15 pm »

Neke slike.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


poz.

Na ovako nešto sam mislio. Naime ovako "zapakovani" diskovi (u slučaju koji sam opisao 10 diskova) se stavljaju u disk jedinicu. Oslobađa se od plastičnog nosača i on se vadi iz disk jedinice. Spušta se poklopac i spremno je za rad. Na 10 diskova ima 19 korisnih površina jer je poslednji disk koristi samo sa unutrašnje strane, a spoljna je predviđena za zaštiru.
E sad se vidi da i dimenzije varijaju.
Inače kutija za cipele je otprilike 22x33x12cm
Prosto mi je teško za poverovati da može da stane u akt-tašnu, a još teže poverovati da se u to vreme, u takvoj situaciji i takvoj ustanovi dozvoli iznošenje "nestandardnih" paketa. 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #26 on: June 26, 2011, 06:22:58 pm »

Neke slike.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.
Na ovako nešto sam mislio. Naime ovako "zapakovani" diskovi (u slučaju koji sam opisao 10 diskova) se stavljaju u disk jedinicu. Oslobađa se od plastičnog nosača i on se vadi iz disk jedinice. Spušta se poklopac i spremno je za rad. Na 10 diskova ima 19 korisnih površina jer je poslednji disk koristi samo sa unutrašnje strane, a spoljna je predviđena za zaštiru.
E sad se vidi da i dimenzije varijaju.
Inače kutija za cipele je otprilike 22x33x12cm
Prosto mi je teško za poverovati da može da stane u akt-tašnu, a još teže poverovati da se u to vreme, u takvoj situaciji i takvoj ustanovi dozvoli iznošenje "nestandardnih" paketa. 
Evo kad smo već zagazili među ove Whincestere sad sam se sjetio. Ma ko će sve zapamtiti, prošlo mulj godina.
U sklopu VAx 8350 koristio se disk kabinet RA81. Setio sam se pre 10 minuta To je ovaj:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
A podaci: "The RA81 is a random-access, moving head (Winchester) fixed disk drive and was introduced in 1982. It has a non-removable media using a head/disk assembly (HDA) with a capacity of 456 Mbytes. The RA81 connects to the controller via the Standard ..."
Znači promjer kor. površine je bio 14", a kapacitet 456MB. Eto konačno.
Ali to nema sa početkom teme nikakve veze, nažalost, jedino mi bistrimo našu memoriju.
I kako kažu pušten je u opticaj tek 1982 god.
Na oboj gornjoj slici su ustvari 4 komada tih diskova po 456 MB.


* Ra81.jpg (77.97 KB, 560x390 - viewed 143 times.)
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.