PALUBA
March 29, 2024, 03:26:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Slike iz života podmorničara  (Read 151806 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #15 on: June 29, 2011, 08:39:03 pm »

Sutra je nastavak, sa mnogo više fotografija...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #16 on: June 29, 2011, 08:43:06 pm »

Ako se ne varam, na drugoj fotografiji je torpedo sa dve elise (osovine) pozadi.

Trpe, svako torpedo ima ili bi trebalo da ima dva propelera jer se tako poništava sila izboja. Da je samo jedan propeler, torpedo bi konstantno skretalo u stranu u koju deluje sila izboja ili bi se to moralo stalno ispravljati dejstvom na kormila. U svakom slučaju, "vrludalo bi".

Ako sam nešto pogrešio, odmah se ograđujem, nisam torpedista već sam ovo napisao sa čisto mašinskog aspekta.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #17 on: June 29, 2011, 08:44:49 pm »

Ako se ne varam, na drugoj fotografiji je torpedo sa dve elise (osovine) pozadi.
Ajmo Ciro i Duje, koje bese ono torpedo. Cheesy Cheesy

Mali od Palube, samo nastavi brate, fotografije su fantasticje.
Šta ti je "trpe...." pa nisam ti ja Torpedista, to ti je Duje.
Ali da ti pomognem. To je torpedo koje nema treću elisu.... Grin
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #18 on: June 29, 2011, 08:48:18 pm »

Sutra je nastavak, sa mnogo više fotografija...

 

prave slike ,sjedi pet

 
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #19 on: June 29, 2011, 08:50:46 pm »


Trpe, svako torpedo ima ili bi trebalo da ima dva propelera jer se tako poništava sila izboja. Da je samo jedan propeler, torpedo bi konstantno skretalo u stranu u koju deluje sila izboja ili bi se to moralo stalno ispravljati dejstvom na kormila. U svakom slučaju, "vrludalo bi".

Ako sam nešto pogrešio, odmah se ograđujem, nisam torpedista već sam ovo napisao sa čisto mašinskog aspekta.

Boro, mislio sam na ono torpedo koje je imalo dva paralelna propelera, t.j. na dve posebne paralelne osovine. Smiley



Šta ti je "trpe...." pa nisam ti ja Torpedista, to ti je Duje.
Ali da ti pomognem. To je torpedo koje nema treću elisu.... Grin

Ciro, al si zato zaljubljenik u torpeda. Grin Grin
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #20 on: June 29, 2011, 08:53:24 pm »

Aha Trpe, izvini, nismo se razumeli.  Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #21 on: June 29, 2011, 09:10:46 pm »


Ciro, al si zato zaljubljenik u torpeda. Grin Grin
To ti je tačno "trpe...." moj, ali to ne znači da sam i pametan... Grin Tongue
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #22 on: June 29, 2011, 09:11:54 pm »

Ako se ne varam, na drugoj fotografiji je torpedo sa dve elise (osovine) pozadi.
Ajmo Ciro i Duje, koje bese ono torpedo. Cheesy Cheesy

Mali od Palube, samo nastavi brate, fotografije su fantasticje.
Šta ti je "trpe...." pa nisam ti ja Torpedista, to ti je Duje.
Ali da ti pomognem. To je torpedo koje nema treću elisu.... Grin
Torpedo na slici bi mogao biti riječki 53/IV.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #23 on: June 29, 2011, 09:17:30 pm »

Boro, mislio sam na ono torpedo koje je imalo dva paralelna propelera, t.j. na dve posebne paralelne osovine. Smiley
"trpe.....", majke ti, ja evo izgubi vid buljeći, i nikakao da vidim te dve paralene osovine.
Kako ih ti ugleda baš me sad interesuje.... Huh? Tongue
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #24 on: June 29, 2011, 09:22:26 pm »

A da nije malo ova priča o elisama skrenula sa teme...
Mislim nije mi bio cilj da topik bude o torpedima...
 
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #25 on: June 29, 2011, 09:37:41 pm »

@mali od palube, skidam kapu na slikama. Svaka čast, ovo je dio povijesti podmorničarstva i nadam se da ove slike do sada nisu bile negdje u bunkeru već da su za njih znali i urednici monografije o podmorničarstvu koja će uskoro izaći. Poznam dosta ljudi za sve ću napisati kao se zovu a potruditi ću se i da saznam imena onih starijih od mene koje ne prepoznajem. Na žalost ovih dana sam strašno opterečen poslom i nema skoro ništa slobodnog vremena. Sve slike koje sam do sada vidio su dosta stare a najmlađa bi mogla biti snimljena negdje oko 1980. ili 1981. i to ti je ona gdje ti se čini da čovjek tipka na mobitel. Usput, taj čovjek je pokojni Miljko Milošević, bio je zapovjednik P-823 a kasnije je obavljao meni nepoznate dužnosti u komandi brigade podmornica (nakon 1991.).
Još jednom hvala ti na slikama, ukoliko imaš još molim te nastavi a ja ti obečavam, da ću ti pokušati objasniti svaku sliku koju objaviš a sigurna sam da će se angažirati i drugi podmorničari kojih ima na Palubi.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #26 on: June 29, 2011, 09:51:52 pm »

@Plavnik
Najiskrenije i unapred se zahvaljujem.
Slike nisu bile u bunkeru i urednici bi trebali znati za njih (neke su i svakodnevno gledali...)
Pošto vidim da ima interesovanja ja ću nastaviti da ih postavljam, i da, slažem se sa Vama da je ovo interesantan dio istorije podmorničarstva, jer njega ne čine samo TT podaci već i ljudi koji su na bilo koji način povezani sa podmornicama, njihove sudbine i životi...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #27 on: June 29, 2011, 10:06:46 pm »

Fantastične slike!

Gospoda na slici 1 i 2 izgledaju kao pravi morski vukovi.

LPB
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #28 on: June 29, 2011, 10:08:19 pm »

Pošto je jedna od slika smotra prve podmorničke posade napisati ću ovdje i prvu posadu. Podaci su uzeti iz knjige Pula brodogradilište podmornice, autora Branka Rišlavyja i suradnika. POdatke o prv oj posadi P-802 dali su Dojčin Kurdulija i Luka Bogunović.

OFICIRI: 1. Komandant - Bojan Marok, kapetan korvete; 2. pomočnik komandanta tijekom ispitivanja podmornice - Mladen Marušić; 3. Pomoćnik komandanta - Živko Kosmina; 4. Komandir III. BO - Pančo Kuzevski; 5. Komandir I. i IV. BO  - Marjan Gosič; 6. Komadir V. BO - Bruno Vidmar; 7. Pomoćnik komandira V. BO - Bogdan Manojlović
OSTALA POSADA - OFICIRI: 1. Franc Aubelj 2. Slavomir Flidr 3. Joža Martelanc 4. Milan Veršić 5. Boris Žmauc 6. Ivan Ručegaj
PODOFICIRI:
Brodarski - Marin Šimera
Podoficir palube: 1. Nikola Bjeloš 2. Luka Bajić 3. Luka Bogunović 4. Jovo Dretar 5. Tomo Grdić 6. Ivo Ilić 7. Ferdo Planinc 8. Pero Tripković 9. Novica Vojinović
V. BO; OFICIRI: 1. Stipe Dadić 2. Ismet Imamović 3. Ante Kuzmanić 4. Bogdan Manojlović 5. Rajko Paškov
Podoficiri: 1. Miodrag Despotović 2. Rade Dragojlović 3. Dragan Lazić 4. Miro Mahečić 5. Andrej Pisk 6. Branko Raste 7. Stojan Stojković 8. Zlatibor Stojković 9. Mensud Šugić
Električari (podoficiri): 1. Josip Blažanin 2. Nikola Čalović 3. Stevo Fećešan 4. Radmilo Kostić 5. Ivan Marcapan 6. Ismet Mešić 7. Jospi Olujić 8. Timotije Stefanović

Eto to je prva posade podmornice 802 ili kako smo je zvali Stara Sava. Iako je to bilo 1953. sa nekima sa ovog spiska i ja sam ronio još osamdesetih godina (Dojčin Kurdulija, Luka Bogunović, Ismet Mešić). Sigurno su mnogi sa spiska u stroju samo tko će ih prepoznati?
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #29 on: June 30, 2011, 08:23:33 pm »

Evo ja ću da nastavim...nadam se da će biti nekome zanimljivo da gleda ove fotke....
Još jednom vas molim ako imate neku informaciju o ovim ljudima, vremenu nastanka fotografija ili lokacijama...postavite je na ovaj topik...


* čitanje.....jpg (67.42 KB, 965x768 - viewed 220 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.