PALUBA
April 19, 2024, 04:40:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Slike iz života podmorničara  (Read 152466 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #270 on: July 15, 2012, 09:36:14 pm »


 Da li je zmovanje bilo organizovano negde, ili se išlo ko je gde mogao i hteo?
Zimovanje, odnosno Odmor za oporavak u trajanju od 10 dana provodio se organizirano i to u zimskom periodu u tadašnjim vojnim odmaralištima. Odmor za oporavak provodio se na Jahorini, Tari, Bledu i Bovcu. Prije, tamo negdje šezdesetih godina išlo se i u Mojstranu te Gozd Martuljek. Možda je bilo i drugih destinacija za koje nisma čuo. Jedne godine, tamo prije olimpijade u Sarajevu išlo se i u neko odmaralište na Trebeviću.
Odlazak na skijanje je bio organiziran po grupama tako da se ne remeti borbena gotovost. Na Jahorinu i Taru išlo se autobusom iz Lore a u Sloveniju vlakom. Ponekli su išli i vlastitim automobilom ali to kao nije bilo dopušteno.
Oni koji su na podmornicima bili duže od 5 godina imali su pravo na 15 dana odmora za oporavak. Onih pet dana viška koristili su prema svom planu ali bez boravaka u odmaralištima, kao GO.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #271 on: July 15, 2012, 09:39:22 pm »

mislim da je neka učionica u pitanju...
Na slici je MT kap. I. kl. Dušan Sokolović a najvjerojatnije drži nastavu kursistima na Kursu za prekvalifikaciju za službu na P.
Na drugoj slici (sa skijanja) čini mi se da je onaj koji vuće dijete na skijama MT kap. I. kl. Rodoljub Simić.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #272 on: July 16, 2012, 08:52:35 pm »

Rekretivni odmor na Tari za podmorničare je trajao sve do rasformiranja flotile 2005. Često sam imao priliku sresti podmorničare na Tari tokom letnjih i zimskih meseci (roditelji žive u blizni). Ja ne poznajem te ljude, ali mnogo puta kada sam bio sa starim, uvek naletimo na neku grupu sa P, naravno on je znao sve te ljude. Imao sam utisak da imamo 20 podmornica, koliko ih je stalno boravilo u hotelima Omorika i Beli bor.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #273 on: August 20, 2012, 11:11:37 pm »

raport... u pozadini svima dobro znan brod...


* podmorničari i Jadran.jpg (492.56 KB, 1988x2480 - viewed 294 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #274 on: September 10, 2012, 12:46:08 pm »

Raport prima Moretti ?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #275 on: September 10, 2012, 02:09:32 pm »

Raport prima Moretti ?

Da to je F. Motetti. Ove dane, poslije izlaska iz bolnice, sam ga viđao na Žnjanu na kupanju.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #276 on: September 10, 2012, 02:12:23 pm »

Sreo sam ga prije mjesec dana kada je u Tivtu bila promocija monografije "Podmornicarstvo Jugoslavije". Veoma je vitalan za svoje godine....
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #277 on: February 23, 2013, 05:38:13 pm »

Izgleda da je "Zlatna Serija" bila popularna na podmornicama. U ovoj epizodi je "Mamac u svili"...


* mamac u svili.jpg (167.97 KB, 724x1024 - viewed 268 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #278 on: March 02, 2013, 02:28:30 pm »

RONIMO KROZ USPOMENE
Tomislav Drašković: Zbog ljubavi prema Ruskinji nisam postao admiral

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

S diplomom Vojnopomorske akademije u džepu i činom potporučnika na ramenu Tomislav Drašković počeo je karijeru davne 1954. na torpednim čamcima u Puli. Dobrodošlicu u službu poželio mu je zapovjednik divizijuna, poručnik bojnog broda Tihomir Vilović, koji će godinama kasnije dogurati do admirala i biti ađutant maršalu Titu. Plovio je Drašković na školskom jedrenjaku “Jadran“ pod zapovjedništvom čuvenog kapetana Anđelka Medića, kao i na Titovu “Galebu“ po Sredozemlju. Godine 1956. bio je u drugoj generaciji časnika podmorničara školovanih nakon II. svjetskog rata u tadašnjoj Jugoslaviji.

Nakon što je završio specijalizaciju u Vojnopomorskom podmorničkom učilištu u Lenjingradu, te obuku za spašavanje podmorničara u Bakuu i Sevastopolju, 1966. godine našeg je sugovornika komanda divizijuna podmornica odredila za prvog zapovjednika podmornice klase “Heroj“. Bilo je to tehničko čudo sa splitskih navoza, suvremena dizel-električna podmornica, prva samostalno razvijena, konstruirana i građena podmornica u tadašnjoj državi. Kao takav Drašković ušao je u plejadu istaknutih pojednica stogodišnje hrvatske povijesti podmorničarstva.

Bez mrlje u karijeri

Trebao je Drašković biti imenovan zapovjednikom najelitnije vojne jednice, 88. divizijuna podmornica. Uzlazna putanja briljantne mornaričke karijere naglo biva zaustavljena. Drašković je prošao kalvariju nezabilježenu u gotovo 50-godišnjoj povijesti jugoslavenskog vojnog sustava. Prvo je u drugoj polovini 70-ih godina izbačen iz Saveza komunista Jugoslavije. Potom mu je oduzet čin kapetana fregate, te je otpušten iz Ratne mornarice. Na kraju, osobno ga je Tito vratio u službu. Ipak, put prema admiralskom činu bio je zauvijek zaustavljen. O svemu tome za “Spektar“ prvi put za javnost progovara ovaj vitalni 83-godišnji umirovljeni kapetan fregate iz Splita.

- Bilo je to vrijeme kada pravila službe nisu dozvoljavala vojnim licima kontakte sa strancima, pa ni studiranje na civilnim fakultetima. To je bilo potpuno apsurdno i zatupljujuće. U Splitu sam upoznao svoju buduću suprugu Reginu, tada državljanku SSSR-a. U početku smo živjeli nevjenčano i nije htjela prihvatiti jugoslavensko državljanstvo jer bi promjena državljanstva njoj onemogućilo putovanja njezinoj majci u Rigi.

Jednoga dana dobio sam poziv admirala Ive Purišića, tada zapovjednika Vojnopomorske oblasti. Upozorio me je da veza perspektivnog časnika mornarice s državljankom SSSR-a nije poželjna. Naravno, vezu nisam htio prekinuti, niti sam smatrao da išta loše radim. Bio sam siguran u sebe, jer nisam imao niti jednu mrlju u svojem profesionalnom radu. No, karijera je krenula nizbrdo. Nakon što sam 1971. završio Komandno-štabnu akademiju u Divuljama, očekivao sam imenovanje na dužnost zapovjednika 88. divizijuna podmornica, ali postavljen je jedan drugi kolega.

Uslijedili su nelagodni razgovori s obavještajnim strukturama koje su se interesirale gdje sam i kako upoznao svoju buduću suprugu. Nakon toga udaljen sam s podmornica i postavljen za nastavnika podmorničarstva u Mornaričko-školskom centru u Lori. Nakon što sam sklopio brak 1974. Organiziran je sastanak partijske organizacije u Mornaričkom centru - prisjeća se Drašković. Na tom sastanku Drašković je isključen iz Saveza komunista.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Osnovna poruka tog sastanka održanog ispred 60 članova organizacije bila je da, eto, nisam bio dovoljno “sigurnosno i politički budan“. Odmah je predložena najstroža odluka, a to je isključenje iz partije... - otkriva Drašković detalja svog jedinstvenog slučaja. Slijedio je i drugi udarac. Draškoviću je oduzet čin, te je isključen iz mornarice kojoj je posvetio svoj život. - Na Vojno-disciplinskom sudu u Splitu izrečena mi je kazna za disciplinski prijestup u vidu gubitka čina i prestanka službe u JNA. U jednom trenu našao sam se, praktično, na ulici, bez egzistencije, a ugled mi je zauvijek uništen. Htio sam ploviti na trgovačkim brodovima.

Prikupio sve diplome, u splitskoj Lučkoj kapetaniji dobio sve brevete potrebne za zvanje kapetana duge plovidbe. Ali, kako nisam imao staža, nije lako bilo doći do ukrcaja - prisjetio se Drašković teških trenutaka. Nakon nekoliko mjeseci bez nade uslijedio je ključan trenutak. Na nagovor prijatelja, a nakon svih žalbenih postupaka, Drašković je uputio molbu za pomilovanje. Pismo je došlo ravno na stol vrhovnog zapovjednika, Tita. Na reakciju maršala nije trebalo dugo čekati.

Testiranje ‘Heroja’


- Pismenom odlukom vraćen sam u službu, a odluku je potpisao osobno Tito. Naknadno sam doznao da je Tito vidjevši moju molbu rekao: “Pa to je naš čovjek, odmah ga vraćajte u službu.” U srpnju 1977. primljen sam nazad. Novo radno mjesto bilo je pomoćnik načelnika u splitskom Hidrografskom institutu. No, do kraja službe ostao sam nepodoban, pa nisam ni mogao napredovati dalje od čina kapetana fregate, koji sam nosio punih 17 godina - kaže naš sugovornik.

- Ni dandanas zapravo ne znam zašto mi se sve to dogodilo. Čak su u to vrijeme odnosi Jugoslavije i SSSR-a bili sasvim dobri, a moja je supruga i dobila jugoslavensko državljanstvo, nije pozivana na nekakve informativne razgovore. Čini mi se da su se odluke o meni donosile na bazi nečijih pretpostavki... - razmišlja naglas Drašković. Iz svoje generacije podmorničara, Drašković je bio prvi zapovjednik “Save“, nakon toga ide na specijalizaciju. Zapovjedništvo na “Heroju“ lansiralo ga je u podmorničke legende. “Heroj“ je, za razliku od navedenih podmornica, bio potpuno samostalni proizvod domaćeg znanja i pameti.
- Imenovan sam prvim, probnim komandantom nove podmornice, da s mojom posadom obavimo sva prototipna i primopredajna testiranja prije nego što “Heroj“ bude službeno uvršten u flotu. Zadatak je bio novu podmornicu temeljito testirati, dovesti do limita u svakom mogućem tehničkom smislu i detaljno provjeriti sve ugrađene sustave. Ronili smo u srednjem Jadranu, zaranjali do Jabučke kotline, a najveća dubina do koje smo ronili bila je 190 metara...- prisjetio se nekadašnji podmorničar.- Je li bilo kakvih opasnih situaciju prilikom ispitivanja?

- pitamo.- Jednom zgodom, kada smo ispitivali “Heroja“ u podvodnoj plovidbi, pri najvećoj brzini dogodilo se pucanje oplate podmornice na tornju-mostu. Na dubini od 20 metara, postupno smo povećavali brzinu. Kad je brzinomjer pokazao brzinu od 15 čvorova, začuo se jak prasak... Zbog načina na koji su se slomili i zaglavili komadi stakloplastične oplate razvaljenog mosta, podmornica je dobila pozitivan trim, pramac se naglo uzdigao i za nekoliko sekundi velikom brzinom je probio površinu mora. Kada se podmornica umirila na površini, izIšli smo van i vidjeli smo, dakle, što se dogodilo.

Zbog neke manje greške u skapanju materijala, stakloplastična oplata mosta “rascvjetala se“ i polomila pod hidrodinamičkim silama uzrokovanim maskimalnom brzinom podmornice u podvodnoj plovidbi - prepričava pomorac Drašković najozbiljniji incident s testiranja „Heroja“. Otkriva nam i jedan raritetan podatak: u 40 godina plovidbe podmornica bivše države nije se dogodio niti jedan incident sa smrtnim ishodom podmorničara. Drašković je gotovo godinu dana temeljito ispitivao “Heroja“.

Odradio je s tom podmornicom i prva torpedna gađanja, prije nego što je P-821 službeno uvršten u Flotnu listu JRM 1968. - U sljedeće 23 godine aktivne službe nakon mog odlaska, “Heroj“ je imao ukupno 726 plovidbenih dana, čak 910 ronjenja i prešao je ukupno 46.659 nautičkih milja, što je ekvivalent plovidbi dva puta oko zemaljske kugle. Najviše eksploatirana podmornica bivše mornarice - kaže Drašković o svom čedu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Turistička atrakcija

U Splitu i široj okolici, kaže nam Drašković, danas živi oko 130 bivših podmorničara. Prava je šteta, kaže, što se u zadnjih 20 godina nisu okupili. - Pokušali smo u Splitu osnovati udrugu podmorničara, ali nismo htjeli da nas se optuži da smo nekakvi jugonostalgičari, ili već tko zna šta... Međutim, zaboravilo se da je Split kolijevka suvremenog podmorničarstva istočne obale Jadrana.

U Splitu su se gradile podmornice, u Splitu su se podmorničari školovali, živjeli, u Splitu je bilo akumulirano golemo tehničko znanje koje je uspjelo izgraditi podmornicu, zasigurno najsloženiji stroj koji čovjek može napraviti. Čak ne postoji ni spomenik splitskim podmorničarima, ili izložena podmornica koja bi bila velika atrakcija. Vidite, u Vojnom muzeju u Pivki Slovenci su izložili podmornicu koju su dobili od Crnogoraca. Ta podmornica postala je turistička atrakcija prvog reda.

Proizlazi da Slovenija ima veću tradiciju podmorničarstva nego Hrvatska u čijim su se brodogradilištima gradile i u čijim u lukama bile vezane podmornice - priča stari i iskusni podmorničar. - Bila su to uzbudljiva vremena. Neponovljiva. Bez obzira na to što mi je grubo zaustavljen uspon u karijeri, ni s kim se ne bih mijenjao. Iako desetljećima već nisam pokraj podmornica, nastavio sam s njima živjeti druženjem sa svojim podmorničarima. Zajedno ronimo kroz uspomene... - sjetno kaže

Bili smo sila

» U Tivtu mnogi posjetitelji danas žele vidjeti i doživjeti podmornicu “Heroj“, impozantan 50,4 metara dug, 4,7 metara širok i 9,75 metara visok ratni brod težak 706 tona. - Srećom, podmornica nije isječena, već je odlučeno da se pretvori u spomenik u Tivtu, odnosno u turističkoj luci Porto Montenegro. Ovaj ratni brod, koji je u svoje je vrijeme bio izuzetno moderne koncepcije, razvio je Brodarski institut iz Zagreba, s glavnim projektantom, inženjerom Žarkom Feđom Alujevićem. Sjećam se porinuća “Heroja“... Bocu šampanjca o pramac razbio je admiral Mate Jerković, tada zapovjednik JRM-a, a novu podmornicu pozdravile su i sirene brodova u splitskoj luci... Bili smo sila - kaže nam Drašković o prohujalom vremenu i brodu koji je ostavio dubok trag u njegovu životu.

Autor : Denis Krnić
Izvor : SD


* tda.jpg (113.62 KB, 350x468 - viewed 357 times.)

* tdb.jpg (85.62 KB, 468x232 - viewed 323 times.)

* td.jpg (59.92 KB, 634x395 - viewed 304 times.)
« Last Edit: March 02, 2013, 02:39:23 pm by Jester » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #279 on: March 03, 2013, 11:03:25 am »

Ja,....  Sad Interesantan intervju i za neupućene i za upućene. Ali, neupućeni ga doživljavaju na svoj način
i glavnog sagovornika doživljavaju kao tešku žrtvu bez bilo kakve krivice.
Naravno ni ja ne želim biti bilo kakav tas na vagi, ali moram podastrijeti neke saznjanja iz toga vremena.
Naime, razgovor kroz intervju može biti samo krajnje subjektivan, jer sam Drašković i nemože se drukćije izraziti.
On sav slučaj vidi samo sa svoga stanovišta. Zato je to i tako. Da se odmah zna na samom početku, ja Draškovića
nepoznam niti sam čuo za taj slučaj.

Ali pođimo od sledećeg. Nijedna zemlja u svijetu, pogotovo u ono vrijeme, a i danas nedopušta da im visoki oficiri
žene strankinjama. Nedozvoljavaju to ni Amerikanci, ni Rusi, ni Englezi, ma ni ostali.
Tu odmah stupaju u igru obaveštajni organi. I oni procjenjuju i zajedno sa odlučujućim faktorima donose odluku.
Tako je vjerovatno bilo i u slučaju Draškovića. On je nekako i mogao da se nosi sa činom i službom do čina pod.pikovnika
(kapetana fregate), ali preko toga ne. I tako mu je i ispalo. Preko toga čina je uglavnom strogo komandni kadar i kao takvima
dostupne su i određene državne informacije, a to se nemože dozvoliti nu u jednoj zemlji. Njega su i nešto ranije upozoravali,
vjerovatno, jer je bila takva procjena, a pošto nije odustajao, desilo mu se što se desilo.

Iz tih godina, ja lično poznam nekoliko starješina iz Torpedno/Raketne brigade koji su boravili u Rusiji početkom 60-tih godina, kad i Drašković i koji su se oženili ruskinjama i doveli ih u Split. (Pokojni, Šekularac, Čobanov, kap Deda i još neki) i ono iz razloga
procjene obaveštajni i bezbednosni struktura, nisu bili problem i nisu imali problema. I bili su u službi do mirovine. Naravno
nikad nisu "ušli" u strukture komandnog kadra.
Upoređujući Draškovićev slučaj sa ovim navedenim, očito je tu bilo još koje čega.

Eto samo toliko da se zna, a Drškoviću, iako ga ne poznam, želim dobro zdravlje i ugodne preostale godine.

Malo smo otišli u OF, ali mislim da je ipak korisno, a ne šteti.... Cool
« Last Edit: March 03, 2013, 11:22:46 am by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #280 on: March 03, 2013, 12:22:30 pm »

Ja,....  Sad Interesantan intervju i za neupućene i za upućene. Ali, neupućeni ga doživljavaju na svoj način
i glavnog sagovornika doživljavaju kao tešku žrtvu bez bilo kakve krivice.
Naravno ni ja ne želim biti bilo kakav tas na vagi, ali moram podastrijeti neke saznjanja iz toga vremena.
Naime, razgovor kroz intervju može biti samo krajnje subjektivan, jer sam Drašković i nemože se drukćije izraziti.
On sav slučaj vidi samo sa svoga stanovišta. Zato je to i tako. Da se odmah zna na samom početku, ja Draškovića
nepoznam niti sam čuo za taj slučaj.

Ali pođimo od sledećeg. Nijedna zemlja u svijetu, pogotovo u ono vrijeme, a i danas nedopušta da im visoki oficiri
žene strankinjama. Nedozvoljavaju to ni Amerikanci, ni Rusi, ni Englezi, ma ni ostali.
Tu odmah stupaju u igru obaveštajni organi. I oni procjenjuju i zajedno sa odlučujućim faktorima donose odluku.
Tako je vjerovatno bilo i u slučaju Draškovića. On je nekako i mogao da se nosi sa činom i službom do čina pod.pikovnika
(kapetana fregate), ali preko toga ne. I tako mu je i ispalo. Preko toga čina je uglavnom strogo komandni kadar i kao takvima
dostupne su i određene državne informacije, a to se nemože dozvoliti nu u jednoj zemlji. Njega su i nešto ranije upozoravali,
vjerovatno, jer je bila takva procjena, a pošto nije odustajao, desilo mu se što se desilo.

Iz tih godina, ja lično poznam nekoliko starješina iz Torpedno/Raketne brigade koji su boravili u Rusiji početkom 60-tih godina, kad i Drašković i koji su se oženili ruskinjama i doveli ih u Split. (Pokojni, Šekularac, Čobanov, kap Deda i još neki) i ono iz razloga
procjene obaveštajni i bezbednosni struktura, nisu bili problem i nisu imali problema. I bili su u službi do mirovine. Naravno
nikad nisu "ušli" u strukture komandnog kadra.
Upoređujući Draškovićev slučaj sa ovim navedenim, očito je tu bilo još koje čega.

Eto samo toliko da se zna, a Drškoviću, iako ga ne poznam, želim dobro zdravlje i ugodne preostale godine.

Malo smo otišli u OF, ali mislim da je ipak korisno, a ne šteti.... Cool

"Deda" se zvao Krneta i bio je jedan od najboljih poznavalaca ili najbolji poznavalac pogona na TČ - RČ. Pamtim ga sa ponekih vožnji kad je bio ukrcan kod nas na TČ-215. Kod nas u brigadi je bio tehnički.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #281 on: March 03, 2013, 04:57:05 pm »


 I Mate Marković je prošao sličnu priču, doduše on je dogurao do ZIKlL. Pre nego je oženio Đildu, bilo je : . . . .! Đilda je inače Čileanka Hrvatskog porekla.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #282 on: March 03, 2013, 05:07:27 pm »

U gornjem tekstu se pominje da je podmornica dobila "pozitivan trim". Mislim da trim ne može biti pozitivan ili negativan, već samo pramčani ili krmeni trim, odnosno pretega. Ovde je podmornica imala veliki krmeni trim. U  Monografiji je taj događaj takođe lepo opisan, sa sve slikom "rascvetalog" tornja. Oplata se rascvetala tako da je delovala kao pramčani hidroplani postavljeni "na pliće". Bojim se da pomislim šta bi se dogodilo da se oplata pocepala tako da je poterala podmornicu "na dublje". Sreća što je dubina mora na tom mestu bila oko 100m, ali podmornica je jurila 15 čvorova, jer su u toku bila ispitivanja maksimalne podvodne brzine. Monografija, str.115.
« Last Edit: March 03, 2013, 05:16:50 pm by kumbor » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #283 on: March 03, 2013, 05:26:24 pm »

Sličan tekst postoji već na forumu.

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=3870.msg231681#msg231681

A i sličan članak

http://www.vijesti.me/vijesti/jedinstvena-veza-tomislava-heroja-clanak-84142

poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #284 on: March 03, 2013, 05:34:55 pm »

Već je marinero postavio sliku "rascvetalog" tornja u temi o podmornicama JRM, ali neka je i ovde.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* heroj ostecenje.jpg (26.72 KB, 519x609 - viewed 434 times.)
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.