PALUBA
March 28, 2024, 05:39:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Zastava M77  (Read 26332 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #30 on: September 04, 2011, 08:37:48 pm »

7.9x 57mm i 7.62x54mm imaju priblizno slicne karakteristike
Verovatno je previd, ali M77 koristi 7,62x51 municiju, koja je ipak slabija od oba navedena kalibra.
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #31 on: September 04, 2011, 09:08:51 pm »



  Ne bi se slozio sa tobom. Ako je M 76 evolucija od M 70 (ja bas i ne delim misljenje da je to dobra snajperska puska,ali eto) ,zasto M 77 ne bi bila dalja evolucija istog? 7.9x 57mm i 7.62x54mm imaju priblizno slicne karakteristike ,pritisak na cev,sklopove puske ,zar ne bi bilo jednostavnije samo preraditi na 7.62 sa 7.9 nego iznova raditi sve od M 70? Da ne kazem sto su najverovatnije alati izrade potpuno isti,cak bih rekao i velika vecina sklopova bez ikakvih izmena (cev,sanduk,itd...). Snajperske puske moraju ispuniti totalno drugacije prohteve od jurisnih.

Па баш зато што снајперске пушке имају друкчије прохтеве од јуришних, важи и обрнуто.

Већина склопова је раније била иста, па би твој став могао да стоји, али сада осим димензија, израда је сада другачија, о чему сам раније писао па прочитај поново. Наиме, М77 се сада производи јефтинијим начином израде (понављам  - пресовани челични лимови), који је и примерен за јуришну пушку која нема толике захтеве за прецизношћу. Навео сам и линк да се види како је то раније рађено. Дакле, данас се не користе исти склопови. 

Треће, све што сам рекао иде уз претпоставку да Застава "не лупа" кад на свој сајт ставља фотографије, мада и сами знате колико су склони "машењу" и неконзистентности када су називи и ознаке модела у питању. Видим да још нико овде није успео да наброји тачно све верзије М70 од првог до данас актуелног модела, мада је то друга тема, али даје до знања колика је пажња произвођача посвећена јасном презентовању података за "народне масе".

Значи, могуће је да сте сви ви у праву, немам проблем са тим, само бојим се да, док не сазнамо из прве руке, свако ће имати само свој став при коме ће (морати) да остане. Толико о томе, као што рекох, има много интересантнијих питања од овог, само што нам фали неко да прозбори на ту тему...

Поздрав

пс: ја нисам спомињао ништа о калибрима 7,62х54 и 7,9 Маузер, то је за СВД vs М76 тему. И у праву си Рокер..
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #32 on: September 05, 2011, 05:02:00 pm »

7.9x 57mm i 7.62x54mm imaju priblizno slicne karakteristike
Verovatno je previd, ali M77 koristi 7,62x51 municiju, koja je ipak slabija od oba navedena kalibra.

  U poravu si roker za gresku,ali nisi u pravu sto se tice "snage" municije. Evo nekih usporedbi:
                                   7.62x51mm                                                                            7.9x57mm

 Maximum pressure    415 MPa (60,200 psi)                                                       390 MPa (57,000 psi)
 Municija:                   9.7 g FMJ 850 m/s 3,504 J                     11.7 g  RWS DK 820 m/s (2,700 ft/s) 3,934 J

  Ima dosta vrste samih municija pa sam uzeo za primer najslabije i kod jednih i kod drugih. Pritisak na cev (sto je bitno kada se gleda debljina cevi) je gotovo ista,cak je i 7.9 slabiji,pocetna brzina skoro ista,energija koju metak predaje je na strani 7.9 naravno zbog tezina samog zrna. Sto se tice same proizvodnje,i M70 je poceo proizvodnjom glodanja iz jednog komada (sanduk) da bi presao na izradu od presovanog lima,najpre 0.9mm a kasnije 15mm. M76 ima preciznost od 1.5 stepena ugla,sto je u rangu prosecnog,i to uz posebnu municiju,takodje m 76 ima problem sa pregrejavanjem pri brzoj paljbi,sto nije tako strasno za sjanper,ali me interesuje,kako je to kod M 77 reseno (sto bi mogla biti znatna razlika,ili falinka).
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #33 on: September 05, 2011, 05:16:08 pm »

могуће да м-76 да е била употребана за развој М-77, када 7.9мм и 7.62\51 имају исте карактеристике, само у случају М-76 се користи другу цев.
Logged
slavisa1205
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #34 on: September 05, 2011, 09:06:38 pm »

Na par lovackih foruma sam citao da su m77 losije od 76-ica i da su nepreciznije.Mozda zato sto je m76 snajper, a ova nije, mada je to meni ista puska.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #35 on: September 05, 2011, 09:57:03 pm »

Po mom laičkom mišlenju, razlika između snajperske puške M76 i AP M77 morale bi biti puno veče nego samo u promeni kalibra.

Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #36 on: September 05, 2011, 11:40:17 pm »

Слажем се са Божом, да је конверзија тако лака, сви би могли бити инжењери и пројектанти. Мислим да се пројектовању мора приступати темељно и професионално у сваком случају. Бројни су примери "насилне" промене калибра на оружју који су доводили до очајних резултата на оружјима, али да не ширим... У свету наоружања не постоји такво нешто као што је "само променим цев и још понешто и ето нове пушке", не важи LEGOtm принцип. Онда би се М77 Б1 звала М76 у калибру 7,62 НАТО, то је бар јасно.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #37 on: September 06, 2011, 11:24:05 am »

М-76 развијен је 10 година а М-77 колкико година?. Тако да не видим зашто не можемо да  прерадити м-76 у 7.62x51, када обоје типа муницие имају исте карактеристике у смислу количине барутно праха у чаура, притисак на цеви за време пуцање.
 Не видим зашто да не могу  буде прецизна када је то урадено на основе снајперске пушке. Предност конструкицја је када се користи постојеће конструкцие ми само мало урадимо промена, јер је много лакше да се уради када имамо да кажемо линију СП М-76 и само мале промене добијамо М-77.
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #38 on: September 06, 2011, 01:21:09 pm »

Problem u preciznosti kod M77 je u tome što je ona rađena u kalibru sličnih osobina kao 7,92x57, sa mogućnošću rafalne paljbe, pri čemu kod rafalne paljbe dolazi do ogromnih vibracija cijevi i užasnih rezultata što se tiče preciznosti. Logično, posle određenog vremene ti zazori se povećavaju i puška se ubrzano troši i "razšteluje" tako da više ne može valjano da obavlja funkciju ni jurišne a kamoli snajperske puške. Drugi problem je takođe vezan za cijev a to je pregrijavanje kod rafalne paljbe (a i brze pojedinačne paljbe) koje takođe loše utiče na životni vijek cijevi i deformiše je vremenom.
Logged
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« Reply #39 on: September 06, 2011, 03:06:33 pm »

Највећи проблем око ове пушке је то што нико од нас није имао искуства са М77. Следеће недеље требало бих да идем у Заставин музеј, па уколико нађем неког ко би могао да ми исприча њено борбено ускуство, истог дана наћи ће се на Палуби.
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #40 on: September 06, 2011, 04:17:37 pm »

"Е позлатила ти се" да успеш у томе! Баш сам то у једном од претходних постова рекао, без макар посредног искуства тапкаћемо у месту.

И диктафон обавезно понеси, мо'ш и онај на мобилном. (Не дај Боже, да заборавиш нешто)  Grin
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #41 on: September 18, 2011, 03:22:33 am »

На једном од Џумбиних постова на теми Аутоматска пушка М64, окачена је страна у .пдф-у, друга по реду где Бранко Богдановић у својој књизи посредно говори о томе да, када се доказало да квалитет Заставиних производа надмашује руске (М70 према АКМ), услед повећаног интересовања за њеним оружјем, Застава почиње да производи моделе намењене извозу, "при чему се првенствено мисли на М77Б1". Није образложио ову тврдњу кроз детаље ипак.

Чекајући Бизмарка...
Logged
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« Reply #42 on: September 24, 2011, 01:47:29 pm »

Чланови Палубе, био сам јуче у Заставином музеју. Међутим, нажалост, нисам извршио задато обећање дато по питању Заставе М77. Наиме, кустос музеја осим онога што пише по зидовима, не зна ништа ван тога о оружју. Штавише, та девојка је историчар уметности. Отишао сам до Управе да бих нашао бар неког ко би ми могао нешто рећи, али нико није хтео да прича са мном. Чак ни за Палубу нису чули. Случајно сам срео једног радника, Зорана Мишића, који ми је рекао само то да се та пушка не производи, осим за потребе излагања по сајмовима и сл. И да је то што се налази на сајту у понуди чиста пропаганда. Било му је видно жао што не може да ми више исприча, али је обећао да ће потражити неког коме је позната борбена употреба М77. Жао ми је што сам подбацио  Sad
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #43 on: September 24, 2011, 01:59:33 pm »

Жао ми је што сам подбацио  Sad

Huh?
Zašto Bizmark? Držao si obelanu reč, ali kad se pokuca na zatvorena vrata ne možeš ništa.

Više mi smeta ovaj deo:
Отишао сам до Управе да бих нашао бар неког ко би ми могао нешто рећи, али нико није хтео да прича са мном.

Sa takvim odnosom, i da se odbacuje "free" reklama, čak i "na forumu za koga nisu čuli" mi je krajne neprofesialna i podcenjujuča. Izgleda da jim još ne ide tako loše, da bi morali se drugačije ponašati.

LPB
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #44 on: September 24, 2011, 03:38:10 pm »

Постоји успех, сад и они тамо знају за наш форум
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.