PALUBA
April 19, 2024, 08:57:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Čistoća "visokog" turizma  (Read 2833 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zveljarin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 123


« on: July 09, 2011, 09:57:19 pm »

Očito da će pet godina "elitnog" turizma unerediti Bokokotorski zaliv žešće nego pola vijeka masovnog ili kako se to sa prezirom govorilo : "paradajz" turizma.

Quote
DUŽ CIJELE OBALE

Ekološki zločin: Jahte peru deterdžentima i zagađuju more

U Tivatskom zalivu, ispred Porto Montenegra, nedavno je viđen čovjek koji je prao jahtu deterdžentima

Zagađenost akvatorija u marinama i lukama duž crnogorske obale, posebno deterdžentima, ukazuje da mnogi vlasnici više miliona vrijednih jahti ne poštuju osnovne ekološke standarde te svoje “morske ljepotice” peru na privezištima, koristeći nerazgradiva i štetna sredstva.

Činjenica da tokom ljetnje sezone u najelitnijim crnogorskim lukama, od barske i budvanske marine do Porto Montenegra u Tivtu, ima na desetine privezanih skupocjenih plovila, nekorišćenje biorazgradivih deterdženata može biti kobno po životnu sredinu.

A primjera da se jahte peru štetnim deterdžentima i neodgovornom odnosu čovjeka prema životnoj sredini, o čemu svjedoče i fotografije Instituta za biologiju mora iz Kotora, je mnogo.

To je ekološki zločin

Naučni savjetnik u kotorskom Institutu za biologiju mora i rukovodilac programa zaštite životne sredine, koje finansira Agencija za životnu sredinu, dr Zoran Kljajić, upozorava na nepoštovanje propisa u lukama i marinama duž crnogorske obale, te o zabrani pranja jahti deterdžentima.

Kljajić ističe da, u slučaju da se deterdžent koristi za pranje jahti, to mora biti u skladu sa propisima  za koje, kako kaže, nije siguran da li postoje u Crnoj Gori.

"Postoje evropski i svjetski propisi koji se mogu primijeniti. Prilikom analize vode fizičko-hemijskim metodama zapaženo je prisustvo viška deterdženata i to se odnosi na sve luke i marine na Crnogorskom primorju", kazao je Kljajić “Vijestima”, nakon najnovijeg slučaja pranja jahti u budvanskoj marini za koje postoje i fotografije.

Klajić je kazao da su u Tivatskom zalivu, ispred Porto Montenegra, nedavno vidjeli čovjeka koji je prao  jahtu deterdžentima.

"To je ekološki zločin. Bokokotorski zaliv je jedan zatvoren sistem, koji je zaista ugrožen u posljednje vrijeme sa više aspekata. U Budvi je manji problem u tom segmentu, jer je tamo otvoreno more, ali i tu se primjećuje da  ljudski faktor ima uticaja na živi svijet mora."

Kazne do 10.000 eura

Klajić je ocijenio da bi “opštinske i republičke inspekcijske službe trebalo da počnu da rade svoj posao, kako bi se spriječile takve pojave”.

"Ne znam šta rade opštinske službe zadužene za ekologiju i Komunalna inspekcija. Oni ne treba da sjede u svojim kancelarijama, već da izađu na teren. Dovoljno je da prošetate svakog jutra pored bilo koje marine i možete vidjeti ovakve stvari. Ekološka inspekcija mora da se bavi ovim stvarima. .

On je rekao da Institut redovno prati ekološko stanje mora, od rijeke Bojane do Herceg Novog, te da je zapaženo da se ljudi nemarno odnose prema životnoj sredini.

Iz MC “Marina”, kompanije koja upravlja budvanskom lukom, odbacili su navode da se jahte peru deterdžentima, navodeći da je to striktno zabranjeno, te da je dozvoljeno samo pranje vodom.

"Ukoliko i postoje fotografije, to je riječ o pranju vodom, jer mi to kontrolišemo i branimo svakom da koristi bilo kakva štetna sredstva", rekli su u MC “Marina”.

Pravilnikom o održavanju reda u luci Budva, koji je naznačen na sajtu kompanije MC “Marina”, koja gazduje tom lukom, jasno se zabranjuje da se jahte peru štetnim deterdžentima, u nepropisano vrijeme, a za svako nepoštovanje prijete kazne od uklanjanja plovila iz privezišta do novčanih od 400, pa čak i do deset hiljada eura.

Piše: Ivana Komnenić, Vuk Lajović
Izvor: www.vijesti.me

Quote
KRUZER OTIŠAO, OSTALE FEKALIJE

Druga strana luksuza "Solstisa"

Pogledajte snimak izlivanja vode sa jednog od najluksuznijih svjetskih kruzera. Izlivanje prljave vode u more trajao je, prema riječima mještana, 25 minuta.

Link za snimak: http://www.vijesti.me/vijesti/druga-strana-luksuza-solstisa-video-27639
« Last Edit: August 24, 2011, 02:40:36 pm by leut, Reason: ubačena vijest » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1 on: August 24, 2011, 02:46:46 pm »

Slična stvar je i u Hrvatskoj, mada mi se ponekad čini da strani svit više cijeni i poštuje naše more od nas samih...

-------------------------

Srijeda, 24.kolovoza 2011.

Japanac i koštice od grožđa baca u kantu za smeće

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kada se govori o turizmu u Hrvatskoj, obično se razmišlja u kategorijama kuna i eura, no nikako nije zanemariva ni kategorija otpada.

Naime, turisti godišnje u Hrvatskoj ostave gotovo sto tisuća tona smeća. I dok su, na žalost, još uvijek brojni oni koji smeće ostavljaju gdje stignu, primjer Japanskog turista koji je snimljen na Jadrolinijinom trajektu, svima bi im mogao poslužiti za primjer.

On se ni koštice od grožđa ne usudi baciti u more već ih baca u kantu za smeće.

Autor: Ines Brajević
Snimio: Čitatelj
Izvor: DalmacijaNews


* japanac.jpg (231.99 KB, 747x445 - viewed 210 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 22 queries.