PALUBA
March 28, 2024, 05:41:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Operacija Kiebitz  (Read 2648 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« on: August 06, 2011, 08:28:30 pm »

Operacija Kiebitz

Tijekom drugog svijetskog rata mnogi njemački ratni zarobljenici bili su zatvoreni u logore koji su se nalazili sa druge strane oceana. Kanada je geografski  i klimatski odgovarala za te zadaće, naročito za zarobljenike koji  su smatrani opasnim. Kao takvi oni su bili zatvoreni u čuvanim logorima i bili pod budnim okom čuvara.

Krigmarine je napravila plan bijega četvorice zarobljenika iz logora 30 u Bowmanville, Ontario. Plan se odnosijo na četiri čuvena zapovijednika podmornica Horst Elfa, Otto Kretschmera, Hansa Ey i Hancsa Joachima Knebel-Doberitza bivšeg ađutanta admirala Karla Donitza. Plan je predviđao biježanje iz logora, putovanje od 1400 km do istočne obale Kanade do sjevernog New Brunswicka gdje ih je na rtu Pointe de Maisonnette trebala dočekati i pokupiti nijemačka podmornica. Pored koristi od samog spašavanja podmorničara, akcija bi, ukoliko bi bila uspiješna, predstavljala i senzacijonalan propagandni material za njemački ratni stroj. Operacija je dobila naziv »Kiebitz«

Logor 30 se nalazi na jezeru Ontario, 8 km od Toronta i izza svojih zidina je čuvao ratne zarobljenike koji su se istakli u ratu, odnosno zatvorenike koji su više puta pokušali biježati iz logora. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Plan bijega je na kraju 1942g., razradio je Kretschmer, sa nadimkom Atlantski Vuk.
Predvidio je način bijega iz logora, kao i točku prihvata od strane njemačke podmornice. Imao je atlas koji je nabavio još u Engleskoj, kako je sam rekao lijep školski atlas, i mogao je proučiti Kanadsku istočnu obalu.
Odabrao je točku ušća St.Lawrenca u more, gdje je uzduž njenog širokog ušča bilo locirano više zaliva .Jedan , Chaleur Bay, zaokupio je njegovu pažnju, radi rta koji se protezao isprad ulaza i mogao bi biti dobra točka za prihvat bijegunaca na podmornicu. Taj rt se zvao Pointe Maisonnette. Smatrao je da bi u tri ili četiri dana mogli, ukoliko bi uslovi marša bili povoljni, lako doseći tu točku i kada bi jednom bili na njoj i ukrcati se na podmornicu koju je trebao poslati admiral Donitz. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Preko žene von Knebel-Doberitz, sekretarice admirala Donitza, Kretschmer je uspostavijo  kontakt sa komandom Krigsmarine. U pismu on je sa razokrio svoje namijere i informisao je o točki prihvata od strane podmornice. Kada je stiglo odobrenje admirala Donitza, pripreme  su se aktivno počele odvijat. Za izlaz iz logora je trebao poslužiti tunel koi je trebalo prokopati iz logora do iza žičanih prepreka.
Za svaki slučaj kopali su tri tunela odjednom. Posle četiri mijeseca napustili su dva tunela i svom snagom se bacili na prokopavanje jednog. Na prokopavanju je radilo 150 ljudi, u smjenama danju i noću. Pripremali su i lutke koje bi zamijenile bijegunce,
identifikacijske dokumente, civilna odijela i namirnice.

Tijekom rada bili su u kontaktu sa Njemačkom preko pisama , a i preko radija. Kako su radovi dobro napredovali augusta 1943g., dobili su pismo od admirala Denitza, sa obaviještenjem da će podmornica U-536, pod komandom Schauenburga, izronjavati svake noći dva sata, tijekom dvije sedmice, počevši od 23.septembra 1943g., na dogovorenoj poziciji. Tako bi Kretschmer i njegova trojica već spomenutih kolega imala 14 dana od njihovog bijega iz logora do sastanka sa podmornicom.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* kamp 30, izgradnja baraka 1941g.jpg (132.41 KB, 1348x944 - viewed 166 times.)

* njemački oficiri u Kampu 30.jpg (295.08 KB, 1043x717 - viewed 170 times.)

* pointe Maisonnette.jpg (141.25 KB, 800x511 - viewed 139 times.)

* KIE001.jpg (26.4 KB, 400x275 - viewed 221 times.)
« Last Edit: August 07, 2011, 07:25:56 pm by ML » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #1 on: August 07, 2011, 09:43:56 am »

Sedmicu dana prije termina određenog za biježanje, plan je  bio poremećen zahvaljujući dvijema nepredviđenim događajima.
Iskopanu zemlju iz tunela su zarobljenici skrivali odnosno skaladištili na podkrovlje barake spavaone. Jedne noći strop se pod težinom srušio, a sa njim i zemlja. Stražari su vidjevši toliku količinu zemlje počeli tražiti njen izvor, ali kako nisu uspjeli otkriti treći tunel, već samo dva napuštena, Kretschmer, suočen sa situacijom koja je iziskivala urgentno reagovanje, odlučuje da akciju bježanja premijesti na slijedeću noć. Dok su kopali u blizini zida koji je obkruživao logor, da otvore izlaz, primiječeni su od stražara . Bijeg je propao a zarobljenici, koji su pokušali pobijeći uhapšeni su i stavljeni pod prismotru.

Postojala je još jedna okolnost, za koju  Kretcshmer nije znao, Royal Canadian Mounted Police (RCMP), znala je za planove bježanja več prije samog pokušaja.
RCMP je surađivala sa kanadskom vojnom obavještajnom službom, koja je uspjela da dekodira više poruka poslanih između zarobljenika i njemačkog admiraliteta, između ostalog našli su i kartu istočne kanadske obale.
Plan za bijeg je pronađen pažljivim pretraživanjem paketa koji je poslan jednom od zatvorenika. U paketu je pronađena karta za akciju spasavanja u Chaleur Bay-u. O tome je obaviješten admiral Nelles, kao i oficiri odgovorni za zarobljenike u logoru.
Objašnjena im je situacija i razkriveni planovi.
RCMP je postavio sonde mikrofona tako da je mogao pratiti nastajanje tunela i zvukove kopanja. Svoja odkrića su čuvali u tajnosti od zarobljenika. Plan je bio da puste zarobljenke da nastave sa kopanjem, a uhapsili bi ih na izlazu iz tunela, tako da dva gore pomenuta događaja nisu puno utjecala na neuspjeh bijega, jedino su rezultirala bržim razvojojem, jer je Kretschmer  odlučio da ubrza izvođenje plana.

Suočen sa neuspjehom Kretschemerovog plana, Wolfgang Heyda, takođe zarobljeni zapovijednik podmornice razvijo je svoj plan bijega. Svoj prijedlog je obrazložio Kretschmeru, kao najstarijem oficiru u logoru, temeljeći ga i na prisutnosti podmornice na točki prihvata. Plan mu je odobren.
Ovaj plan, sa ne previše naučnim pristupom, uspio mu je i Heida se našao iza zidina logora. Lutka je zauzela njegovo mijesto u baraki, a on je u civilnom odjelu i patvorenim papirima, podpisanim  sa imenom admirala Nellesa, uz pomoč krampona( ekseri zabijeni u cipele), i sjedala načinjenog od užadi uspio preći zid, koji je na vrhu imao bodljikavu žicu,kroz koju je provedena struja.
Izašavši iz logora Heyda je se uspio dokopati Bathursta u New Brunswicku, 26.septembra 1943 g. Odatle je pješke nastavio do tačke predviđene za prihvat Pointe Maisonnette. Iako je nailazio na patrole zahvaljujući lažnim papirima i civilnom odijelu nije bio sumljiv.

Zapovijednik podmornice U-536 (klasa IXC/40), bazirane u Lorientu, Francuska, dobio je zadatak da pokupi odbjegle zarobljenike na ranije dogovorenom mijestu  u Chaleur Bay-u. Prije odlaska na zadatak dobio je specijalne karte i instrukcije za plovidbu, koje je trebao otvoriti samo kada stigne u blizinu kanadske obale. Posada nije bila upoznata sa zadatkom i upoznata je tek kada su ugledali svjetla svetionika na Pointe Maisonnette.
U-536 je isplovila iz baze u Lorientu 29. augusta 1943 i plovila je rutom iznad Azora, kao što je bilo uobičajeno za podmornice koje su odlazile u patrolu. Kada je napuštala Biskajski zaliv napao ju je RAF-ov Welington, bez ikakvog rezultata, tako da je nastavila na predviđenoj ruti. Neposredno posle napada primila je naredbu iz njemačkog admiraliteta » Zapovijedniče Schauenburg, počnite operaciju Kiebitz, 12 septembra« Zapovijednik odmah zauzima kurs prema kanadskoj obali. Plovio je po ortodromi prema Anticosti Iland-u, a od tamo je nastavio prema Chaleur Bay-u, gdje je trebao stiči do 26.septembra i čekati svjetlosne signale sa obale, emitovane od odbjeglih zarobljenika.
Kratkotrajni svjetlosni signali točno bi odredili mijesto prihvata, podmornica se trebala približiti obali i pomoću gumenog čamca pokupiti bijegunce. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Komanda kanadske mornarice upoznata je sa planom bijega zarobljenika i zahvaljujući Brianskoj obaveštajnoj  službi, koja je došla u posjed Enigme, takođe je tekuće obavještavana o razvoju operacije. Bila je formirana flotila brodova koji su trebali patrolirati na južnom području Chaleur Bay-a. Flotila se sastojala od razarača HMCS Chelsea, tri korvete HMCS Agassiz, Shawinigan i Lethbridge, pet minolovaca i korvete HMCS Rimouski (klasa Flower)koja je trebala  blokirati zaliv u momentu pokušaja podmornice da uđe u njega.
U ovoj tajnoj operaciji ( koja je nazvana Operacija Pointe Maisonnette), kanadska mornarica je prvi put koristila aktivnu kamuflažu ( adaptivna kamuflaža- uklapanje obijekta u okolicu, mijenjajući njegov izgled, boju, osvetljenje i rellektirajuća svojstva,a u svrhu prikrivanja od vizuelnog osmatranja) na HMCS Rimouski koji je u tu svrhu opremljen sistemom difuznih projektora. Sa njihovom upotrebom je noću bila praktički nevidljiva za neprijatelja. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bila je postavljena i radarska osmatračka stanica na obali. Pichford zapovijednik HMCS Rimouskog, imao je zadatak da kada dobije obavjest o prisustvu njemačke podmornice, trebao se odvojiti od patrole i sasvim polagano uploviti u zaliv, stvarajući iluziju da je mali brodić, dok ne priđe podmornici i zarobi je. Taj plan je odstupao od početnog plana koji je predlagala britanska obavještajna služba, bojeći  se da Nijemci ne shvate da su u posjedu Enigme. On je predvidio hvatanje podmornice sa ribarskim brodom sa ekipom specijalno obučenom za taj zadatak. Kada bi podmornica izronila oni bi izveli abordaž i sidro sa lancem oborili na komandni toranj, kako bi sprječili zatvaranje ulaza u podmornicu i samim tim je onemogućili da zaroni.
Na obalu su dovezena dva osmatračka radara i postavljena su sa svake strane rta na udaljenosti dvije milje od svetonika na Point-Maisonnette. Postavljena je i straža na svetioniku. Osmatrači na kopnu su brodovima trebali najavljivati, obavještavati brodove o dolasku i pojavljivanju podmornice.
Klopka je spremna čekala dolazak U-536.

Težak život u logoru. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* schauenburg_rolf.jpg (11.41 KB, 220x221 - viewed 230 times.)

* ixc_2d.gif (16.61 KB, 533x323 - viewed 135 times.)

* 800px-HMCS_Rimouski_K121_MC-2853.jpg (51.64 KB, 800x454 - viewed 143 times.)

* officers.jpg (104.16 KB, 1311x885 - viewed 101 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #2 on: August 07, 2011, 11:54:41 am »

Da se vratimo Heydi koji je uspješno stigao na cilj. Tamo ga je legitimisala RCMP i posle provjere dokumenata ga pustila dalje, međutim samo malo kasnije kada je stigao do svetionika zaustavljen je od strane poručnika Piers-a( vođe kopnenih snaga u operaciji). Znajući o kome se radi Piers ga je praveći se nevješt upitao, ko je i šta radi ovde. Heyda mu je odgovorio da je bivši radnik Royal Canadian Engineers, koji se pridružio Northern Electric Company. On je pokušao ubijediti Piers-a da radi na izgradnji protivpodmorničkog sistema za borbu protiv njemačkih podmornica na Atlantiku. Imao je odpust iz kanadske armije (odpusno pismo), osobnu kartu, zahvalnicu od zapovjednika mornarice za njegov rad, kanadske i američke novčanice, kompas- tipa uradi sam i njemačku čokoladu koju je isporučivao njemački Crveni Krst. Kompromitirajuči je bio falsifikat podpisa zapovjednika mornarice, naopak datum emisije novčanica, kao i njemačka čokolada.
Otkriven Heyda je rekao ko je zapravo i više nije progovorio ni riječi. Zadovoljio je zahtjeve Ženevske konvencije koja ne traži više informacija od zarobljenog neprijatelja. Telofonski je obavjestio RCPM , koji su preuzeli zarobljenika i nakon tri dana opet se našao sa drugovima u Bowmanwillu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Čekajući na signal podmornica U 536 izronila je noću 26.septembra.Drugi časnik i ložač su trebali ići na obalu da prihvate bijegunce, gumenjakom sa izvanbrodskim motorom, koji su dobili specijalno za ovaj zadatak. Omislili su si i kape podložene olovom, koje su trebale poslužiti kao oružje u slučaju da sretnu nepozvanu osobu. Ukoliko sretnu nekog nepoželjnog, skinuli bi kapu kao znak pristojnosti, i zavaravši žrtvu  s kapom je udarili preko čeljusti.Viđen je bio signal sa obale, ali kako se nije ponovio, zapovijednik na njega nije odgovorijo.
Dok su još ispitivali Heyda, operator na radaru je zamijetio odraz koji bi mogao biti njemačka podmornica. Piers je o odkriću odmah izvjesto brodove.
Zapovjednik HMCS Rimouskog je trebao uči u zalijev po gore opisanom postupku i pokušati zarobiti podmornicu. Ako bi akcija bila uspješna trebao je upaliti sva svjetla na brodu.
Jedan engleski oficir koji je govorio njemački, pokušao je uspostaviti vezu sa podmornicom, pozivajući je da priđe bliže. Poruka nije poslana na pravoj frekvenciji, a nije ni bila ispravna. To i svjetlosni signal je izazvalo sumnju kod zapovjednika podmornice i on je odlučio da zaroni i udalji se od obale. Ubrzo nakon toga legao je na dno, dubina je bila 30m i naredio da se obustave sve aktivnosti na podmornici koje generiraju zvuk.
Ne mogavši odrediti tačnu poziciju brodovi su pokušali uništiti podmornicu,izbacujući ,dio noći,dubinske bombe. One su bile bezuspješne i podmornica je pretrpjela samo mala oštećenja. Zapovjednik podmornice je čekao da napad prestane, pa je pomjerio podmornicu u sredinu zalijeva na dubinu 40m.  Predveče narednog dana zaliv je bio miran, nije bilo ni traga od brodova. Podmornica je napustila zalijev i prolazeći kraj  Ile de Miscou, na izlazi iz zaliva , zakačila je ribarsku mrežu. Posada, kasnije angažovana, da oslobodi mrežu je vidjela da su se ostaci ribarske mreže zakačili za torenj podmornice.
Tijekom noći Schauenburg je sa podmornicom izronio na površinu.ali je izronivši opazio tri razarača i ribaricu oko 300m ispred sebe. Kanadski ratni brodovi su ga odmah zamijetili ,i podmornica je naglo zaronila i legla na dno duž obale. Posle dva sata napada dubinskim bombama, kanadski brodovi su odustali , a podmornica je izronila i nastavila put prema Cabot Straitu.
Taj zadnji napad se dogodio noću 27/28 sptembar .
Za vrijeme ovih napada, posada je bila ozbiljno načeta radi dugog boravka pod vodom, i zatrovana onečiščenim vazduhom. Schauenburg je kasnije izjavio da mu je jedini cilj bio dovesti podmornicu 600milja južnije, daleko od zone dejstva neprijateljske avijacije, jer su neophodno trebali odmor na površini, da oprave kvarove, a i za rehabilitaciju posade.
5. oktobra Schauenburg je obavijesti komandu da je akcija propala.
Kada je podmornica stigla u Cabot Straits ugledali su razarač koji im je ležao na kursu.
Vidjevši dobru priliku za napad Schauenburg je na razarač ispalio tri torpeda, od kojih su sva tri promašila. Kontranapad nije usljedio pa je U-536 nastavila na otvoreno more.
Podmornica je nastavila krstrenje u potrazi za plijenom, ali nije imala sreće i 20 novembra sjevernoistočno od Azora potopljena je dubinskim bombama izbačenim sa britanske fregate HMS Nene i kanadskih korveta HMCS Snowberry i HMCS Calgary.
Poginulo je 38 članova posade, a spašeno je 17 uključno sa zapovjednikom.

Tu treba napomenuti da postoji i druga verzija koja je produkt ispitivanja preživjelih sa podmornice U 536.Tako preme dokumentima, koji su napisani na osnovu ispitivanja preživjelih, ima odstupanja.
Uglavnom podmornica je 26.sept. prišla obali povremeno i na 200m. Zapovijednik je proučavao obalu i zaključio da su karte dosta zastarjele,što je bilo od vitalnog značaja jer je položaj prihvata određen obijektom, kojih je sad bilo više na obali.Posmatrajući obalu osmotrio su signal, za koji je mislio da je poslan od bijegunaca, ali pošto se nije ponovio, postao  je oprezan i nije odgovorijo.
Rano u noći , Schaunburg je odlučio da izađe iz zaljeva Chaleur,kako bi napunio baterije. Neposredno prije uranjanja on je vidjeo nekoliko ratnih brodova u blizini.
Vidjeo je korvetu koja je zauzela položaj na točci gdje je bio predviđen susret, sa bijeguncima, i šest ratnih brodova, koji su bili udaljeni. U zalijevu su zamijetili razarač i jednu korvetu. Nakon toga zapovijednik je nastavio posmatranje na periskopskoj dubini. Nakon nekoliko sati korveta je smijenjena od drugog broda  i postalo je jasno da su planovi nijemaca odkriveni.
U-536 je 27. septembra ležala na dnu. Schauenburg se odlučio da odustane od zadatka, smatrajući da je njegova dužnost pre svega sigurnost podmornice. Pošto je ocijenio da ratni brodovi nisu mogli napasti podmornicu u plitkim vodama zalijeva, bez rizika da i oni budu oštećeni od dubiskih bombi., on je sačekao u plitkoj vodi, uprkos činjenici da su dva ratna broda patrolirala u zalijevu. Bio je svjestan da bi bio napadnut čim bi zašao u dublje vode.27/28 napustio je zaliv roneći na dubini 20m. Bio je zamijećen i eksplozije dubinskih bombi su se čule ali u daljini. Podmornica nije bila oštećena.

korištene su intrnet strane:


http://web.archive.org/web/20080108064305/http://www.mnq-nmq.org/english/vivez/impacts/operation.htm

http://www.uboatarchive.net/U-536INT.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/HMCS_Rimouski_(K121)

http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Kiebitz


* heyda.jpg (2.53 KB, 152x223 - viewed 218 times.)
« Last Edit: August 07, 2011, 07:22:34 pm by ML » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.