PALUBA
April 19, 2024, 07:45:13 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Prodaja, doniranje i zbrinjavanje naoružanja i opreme iz viškova OSRH  (Read 17651 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #15 on: November 12, 2014, 11:42:56 pm »

Pa oružje se i ne drži zbog toga što trenutno nemaš na koga "pucati", već što ćeš se možda nekad u budućnosti naći u situaciji da "pucaš". Što se specijaliziranog ljudstva tiče u vazduhoplovtsvu svaki tip  vazduhoplova zahteva posebno ljudstvo. Međutim, ono se uvek može prekvalifikovati za drugi vazduhoplov. To sigurno nije bio problem. Finasiranje je vrlo verovatno jedan od bitnih problema. Kada neko sredstvo zapustiš, onda ga je teško vratiti u funkciju jer se obično više ne isplati. Meni se čini da je to ispalo kao sa onim novijim MIG-ovima koji su na kraju otpisani. Ostavljeni su "za posle", a onda su svi zaboravili na njih . Kad god bi neko pitao šta ćemo sa ovim M-24, neko "gore" bi rekao: "ma pusti, nije to prioritet". I tako 15 godina.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #16 on: January 08, 2015, 06:34:27 pm »

08.01.2015.

Neslavno propao pokušaj prodaje 7 hrvatskih Mi-24V, 2 aviona An-32B i 6 Pilatusa PC-9

Prvi pokušaj RH da proda sedam borbenih helikoptera Mi-24V, dva transportna aviona An-32B i šest školskih aviona Pilatus PC-9, neslavno je propao. Nije se javio niti jedan zainteresirani ponuđač niti za jedno sredstvo. Agencija Alan krenula je u drugi pokušaj, a rokovi kreću 07.01.2015.

Prema svemu sudeći, troškovi organizacije, pakiranja i transporta mogli bi biti veći od same cijene izloženih primjeraka, barem kad je riječ o borbenim helikopterima. Ovdje je glavni problem što se potencijalnom kupcu nameću datumi i rokovi umjesto da se sredstva mogu kupiti tijekom cijele godine. Zašto bi netko kupio staru kramu u točno određenom trenutku ako nema sigurnog daljeg kupca za takvo što. Podsjetimo, borbeni helikopteri Mi-24V su otpisani iz OSRH nakon Domovinskog rata, odnosno prije približno 15 godina, ali neki od njih su u sasvim dobrom stanju. Sudeći prema stanju na međunarodnom tržištu, potrebama za ovom vrstom helikoptera, dugotrajnoj izloženosti vremenskim prilikama i neprilikama, hrvatski Mi-24V teško da bi mogao prijeći cijenu od 300.000 EUR po jednom helikopteru.

Kad je riječ o transportnim avionima An-32B, oni su proizvedeni 1993. i 1991. godine i za njih se ne bi moglo dobiti više od 2 milijuna EUR zajedno. Za šest školskih aviona Pilatus PC-9 također nema kupca.

Inače, posljednji ozbiljniji pokušaj prodaje helikoptera dogopdio se još 2006. Ministarstvo obrane Republike Hrvatske i državna agencije Alan d.o.o. za promet naoružanjem sklopili su 9. listopada 2006. ugovor prema kojem je Alan d.o.o. namjeravao prodati Gruziji šest borbenih helikoptera Mi-24. Agencija Alan je u ljeto 2006. raspisala međunarodni natječaj, da bi na kraju, nakon njegove provedbe, u jednom od dopisa potvrdila kako demontažu i pripremu za transport šest helikoptera povjerava Gruziji koja namjerava kupiti helikoptere Mi-24.

Zbog realizacije tog projekta u Hrvatsku je došlo devet pripadnika stručnih službi gruzijskog ratnog zrakoplovstva. Oni su gotovo mjesec dana radili na demontiranju spomenutih helikoptera i pripremi za transport, te su za odlazak već pripremili dva helikoptera Mi-24. Međutim, ni jedan od dvaju već demontiranih helikoptera Mi-24 nije otpremljen u Gruziju. Nakon što su se Gruzijci već pripremili za odlazak, rečeno im je kako ne zadovoljavaju uvjete natječaja i da se ipak neće potpisati ugovor o prodaji.

Defender.hr
« Last Edit: January 10, 2015, 11:45:40 am by leut » Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #17 on: January 08, 2015, 07:56:33 pm »

"neki od nih su u sasvim dobrom stanju"?!  Shocked 300.000 €?! Za zastareli helikopter star ko zna koliko, koji, prema samom autoru članka, nije održavan min. 15 godina (a sam kaže od završetka rata, a to je "malo" više od 15 godina), stajao nekonzervisan na otvorenom... I čude se što se niko nije javio.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #18 on: January 08, 2015, 08:10:44 pm »

"neki od nih su u sasvim dobrom stanju"?!  Shocked 300.000 €?! Za zastareli helikopter star ko zna koliko, koji, prema samom autoru članka, nije održavan min. 15 godina (a sam kaže od završetka rata, a to je "malo" više od 15 godina), stajao nekonzervisan na otvorenom... I čude se što se niko nije javio.

Изгледа да су се продавали са очигледном намјером да се не продају. Због чега, видјећемо...
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #19 on: January 09, 2015, 10:17:35 pm »

Tek sad videh da je defender.hr svoj tekst ilustrovao ovom slikom:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da su prošetali šumarcima na i oko aerodroma zatekli bi
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pri tom, i ova fotografija ima ihaha godina.


* 010.jpg (46.99 KB, 502x339 - viewed 85 times.)

* 101.jpg (128.67 KB, 800x600 - viewed 114 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #20 on: January 09, 2015, 10:56:03 pm »

Da su prošetali šumarcima na i oko aerodroma zatekli bi
Pri tom, i ova fotografija ima ihaha godina.

Nisu to te mašine adler.

poz.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #21 on: January 09, 2015, 11:06:17 pm »

A koji su vam onda ovo?

U svakom slučaju sigurno nije Mi-35 kojim je defender.hr ilustrovao svoj članak.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #22 on: January 10, 2015, 04:54:18 pm »

Ma ok to su 24 ali mislim da su ovi kanibalizirani.
Negdje smo racunali koliko otprilike ima zivih a sad gdje, ko ce naci.

poz.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #23 on: January 10, 2015, 05:00:49 pm »

Biće u "Zmaju" stoje pokriveni ceradom.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #24 on: January 14, 2015, 12:22:56 pm »

У првом овогодишњем броју Џејнс дифенс виклија од 7. јануара, на страни 17. објављен је оглас Агенције Алан за продају летелица.

Иначе, осим што је неписмен што се енглеског тиче, оглас не садржи апсолитно никакве детање и упућује на сајт фирме. С обзиром колико простора заузима на страници могли су да напишу макар типове и количине.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #25 on: January 15, 2015, 03:46:28 pm »

A koji su vam onda ovo?

U svakom slučaju sigurno nije Mi-35 kojim je defender.hr ilustrovao svoj članak.

Nije niti Mi-35 vec Juzno Africka modernizacija Super Hind (od strane firme ATE).

Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #26 on: January 15, 2015, 05:30:34 pm »

У првом овогодишњем броју Џејнс дифенс виклија од 7. јануара, на страни 17. објављен је оглас Агенције Алан за продају летелица.

Иначе, осим што је неписмен што се енглеског тиче, оглас не садржи апсолитно никакве детање и упућује на сајт фирме. С обзиром колико простора заузима на страници могли су да напишу макар типове и количине.

Adler, ako imas mogucnost, postavi str. 17.
Ako nista drugo, nova "precjednica" ce dotjerati u red barem analfabete koji "barataju" stranim jezicima.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #27 on: January 15, 2015, 07:09:20 pm »

Nemam skener.  Undecided
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #28 on: January 20, 2015, 11:03:02 pm »

Croatia to sell surplus military aircraft

Igor Tabak, Zagreb - IHS Jane's Defence Weekly
15 January 2015

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Croatia is looking to sell a wide range of its surplus Croatian Air Force aircraft, with the state-owned Alan Agency issuing a new call to tender.

The country hopes to sell seven Mil Mi-24V 'Hind' attack helicopters (manufactured from 1978 to 1987), two Antonov An-32B 'Curl' tactical transport aircraft (manufactured in 1991 and 1993), and six Pilatus PC-9 turboprop trainer aircraft (three PC-9s manufactured between 1986 and 1991 and three PC-Ms built in 1993).

The aircraft have been offered for sale individually or in batches. The country has set a deadline of 28 January for interested parties to submit a letter of intent, backed by a returnable deposit of EUR15,000 (USD17,574). Potential bidders will then be invited to inspect the aircraft, with an offer expected no less than 14 days after inspection.

ANALYSIS
The principal reasoning behind the sale of the aircraft is financial, caused by the declining state of the Croatian economy and its defence budget, although other reasons are also at play.

Croatia's Mi-24Vs were in limited use after the conflicts of the 1990s, and were withdrawn from service over a decade ago. Their sale has previously been contemplated on multiple occasions, but at least once a prospective sale is understood to have been squashed by active opposition from Moscow.

The two An-32Bs were recently used in Croatian Air Force service, including in both Iraq and Afghanistan, but with the aircraft due to undergo a period of deep maintenance Croatia now seeks to sell them. No official thought was given to their conversion for a naval surveillance role, although such aircraft are sorely missed in Croatia.

Meanwhile, the sale of the PC-9s is driven partially by the imbalance between the number of training aircraft Croatia has for its pilots and its meagre number of available supersonic fighter aircraft. However, with Croatia's MiG-21 upgrade programme finally reaching completion, and with demand for foreign pilot training growing, the sale of the PC-9s may be reconsidered in the near future.

janes.com


* 1628608_-_main.jpg (94.07 KB, 752x423 - viewed 73 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #29 on: January 20, 2015, 11:15:23 pm »

 Grin

Quote
Hrvatska je u potrazi za prodaju širok raspon svog viška Hrvatskog ratnog zrakoplovstva zrakoplova, uz državna Agencija Alan izdavanje novi poziv za podnošenje ponuda. Zemlja se nada da će prodati sedam Mil Mi-24V 'Hind' jurišni helikopteri (proizvedeni od 1978. do 1987), dva Antonov-32B 'Curl' taktički transportni zrakoplov (proizvedeni 1991. i 1993.), a šest Pilatus PC-9 turboprop zrakoplova trenera (tri PC-9s proizvedeni između 1986. i 1991. i tri PC-Ms izgrađena 1993. godine) . zrakoplovi su ponuđena na prodaju pojedinačno ili u skupinama. Zemlja je postavila rok od 28. siječnja za zainteresirane strane da dostave pismo namjere, potpomognuti povratne polaganja EUR15,000 (USD17,574). Potencijalni ponuditelji će biti pozvani da pregleda zrakoplova, uz ponudu se očekuje najkasnije 14 dana nakon inspekcije. ANALIZA glavni obrazloženje prodaju zrakoplova je financijski, uzrokovane pada stanju hrvatskog gospodarstva, a obranu proračuna, Iako su i drugi razlozi su također u igri. hrvatski Mi-24V su u ograničenoj uporabi nakon sukoba 1990-ih, te su povučene iz službe prije više od desetljeća. Njihova prodaja je prethodno razmatra u više navrata, a najmanje jednom potencijalni prodaja Podrazumijeva se da su spljoštene aktivnim protivljenju Moskve. dva-32Bs su nedavno koristi u službi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, uključujući iu Iraku i Afganistanu, ali sa zrakoplova zbog proći razdoblje duboke održavanje Hrvatska sada želi da ih proda. Ne službeni misao je dano na njihovu konverziju za pomorske nadzor ulogu, iako su takvi zrakoplovi bolno su propustili u Hrvatskoj. U međuvremenu, prodaja PC-9S je potaknut dijelom je neravnoteža između broja treninga zrakoplova Hrvatska ima po pilote i njegov oskudan broj dostupnih nadzvučnog borbenog zrakoplova. Međutim, s MiG-21 Program upgrade je konačno dostizanje završetka Hrvatske, a uz zahtjev za stranim obuku pilota raste, prodaja PC-9S može se razmotriti u bliskoj budućnosti.

Dobro izgledaju, malo baca na pustinjsku šaru ali neka.  Smiley

poz.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.